Turkey Süper Lig

14:00 Yeni Malatyaspor – Sivasspor
Σε ένα εξαιρετικό αγώνα την προηγούμενη Παρασκευή η Μαλάτιασπορ αναδείχτηκε ισόπαλη με 3-3 μέσα στην Άγκυρα κόντρα στη Γκεντσλέρ. Μέτριο το πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 44’. Στο 52’ το 1-1, με πέναλτι στο 76’ το 2-1. Εκατέρωθεν φάσεις στα τελευταία λεπτά με την Μαλάτιασπορ να κάνει την ανατροπή στο 85’ και στο 88’ για να δεχτεί το 3-3 στις καθυστερήσεις. Την Τρίτη οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 3-1 εντός έδρας της Κετσιορένγκουτ στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τους «32» του κυπέλλου. Θεσμός που ενδιαφέρει πολύ το σύλλογο και για αυτό αγωνίστηκαν και αρκετοί εκ των βασικών. Ακολουθείτο εκτός έδρας με αντίπαλο την Μπεσίκτας.
Αγωνιστικά Νέα:Τέταρτη συνεχόμενη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για τους «κιτρινόμαυρους» που έχουν μόλις 3 ήττες φέτος και με 28 γκολ την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας. Οκτώ ματς έχει δώσει εντός έδρας φέτος η Μαλάτιασπορ σε όλες τις διοργανώσεις, έχει μια ήττα έχοντας σκοράρει στα 7 από αυτά. Θετικά τα νέα στο αγωνιστικό κομμάτι αφού δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Φαρνόλε – Σεμπάκε, Μίνα, Ακμπάς, Αϊτάτς – Γιαλσίν, Τορέ, Άκουα, Ιλντίζ, Μπιφούμα – Ζάχοβιτς
Την 8η φετινή της νίκη πανηγύρισε στο πρωτάθλημα η Σίβασπορ επικρατώντας με 2-0 εντός έδρας της Κασίμπασα. Εκπληκτικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που βρήκαν 2 φορές τα αντίπαλα δίχτυα στα πρώτα 17 λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια και ειδικά στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί, έχοντας την κατοχή αλλά και τις περισσότερες φάσεις με το σκορ όμως να μην αλλάζει μέχρι τέλους. «Στόχος μας να κερδίζουμε σε κάθε παιχνίδι», το σχόλιο του κόουτς Τσαλιμπάι. Την Τρίτη η Σίβασπορ επικράτησε με 0-2 εκτός έδρας της Εροκσπόρ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τους «32» του κυπέλλου. Αγωνίστηκε με 2-3 μόνο βασικούς στο αρχικό σχήμα. Ακολουθεί ακόμα ένα απαιτητικό παιχνίδι στο πρωτάθλημα, εντός με τη Φενέρ.
Αγωνιστικά Νέα:Η εκπληκτική σεζόν για τους «Γιγίντολαρ» συνεχίζεται, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και στο +2 από την 2η θέση παίζοντας και πολύ καλό ποδόσφαιρο. Διαθέτουν μάλιστα την 2η καλύτερη επίθεση της κατηγορίας, ενώ έχουν δεχτεί ένα γκολ στα 4 πιο πρόσφατά τους στο πρωτάθλημα. Στα αγωνιστικά θα μείνει εκτός λόγω ενοχλήσεων ο χαφ Ριμπάλκα (3/0), ενώ τιμωρημένος είναι ο βασικός φορ Γιαταμπαρέ (13/5).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Σαμάσα – Τσιφτσί, Οσμάνπασα, Απιντανγκόγιε, Γκοϊάνο – Γιαντάς, Ακσού, Αρσλάν, Κίλιτς, Φερνάντο – Κονέ
Εξαιρετικά αμφίρροπη αναμέτρηση, με τους 2 αντιπάλους να είναι μέσα στις ομάδες που εκπλήσσουν ευχάριστα με την παρουσία τους στο φετινό πρωτάθλημα και δίκαια παραμένουν ψηλά αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Αρκετά αξιόπιστη εντός η Μαλάτιασπορ έχει μικρό προβάδισμα νίκης. 1Χ&Ο1.5 στο 1.75.

16:30 Ankaragücü – Göztepe Izmir
Την 6η σερί ήττα της σε όλες τις διοργανώσεις υπέστη η Ανκαραγκουτσού την προηγούμενη εβδομάδα με το 5-0 από την Αλάνιασπορ εκτός έδρας να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ελάχιστα και αυτό κυρίως στο β’ ημίχρονο, δέχτηκαν νωρίς δύο γκολ, κατέρρευσαν στο τέλος δεχόμενοι ακόμα τρία. «Έχουμε ένα περιορισμένο ρόστερ, θα προσπαθήσουμε όμως για το καλύτερο», σχολίασε απογοητευμένος ο κόουτς Καπλάν. Πολλά τα οικονομικά προβλήματα στο σύλλογο, διοικητικά υπάρχει αστάθεια και αυτό κάνει την ομάδα της Άγκυρας τη βασική υποψήφια για υποβιβασμό. Δίχως υποχρεώσεις στο κύπελλο, ακολουθεί το άλλο Σάββατο το εκτός της με αντίπαλο τη Γαλατά. Πέρσι στην τελευταία αγωνιστική αν και αδιάφορη βαθμολογικά έπαιξε στα ίσια τη Γκοζτέπε, αν και ηττήθηκε με γκολ στο 86’ με 2-1. Αν δεν συνέβαινε αυτό η ομάδα της Σμύρνης θα είχε υποβιβαστεί.
Αγωνιστικά Νέα:Δίχως νίκη σε 7 συνεχόμενες αγωνιστικές η Ανκαραγκουτσού, σταθερά εντός της επικίνδυνης ζώνης έχοντας πετύχει μόλις 8 γκολ σε 13 αγωνιστικές, επίδοση που είναι η χειρότερη της κατηγορίας. Μόλις μία νίκη εντός έδρας σε 6 παιχνίδια της έως τώρα. Στα αγωνιστικά, θα λείψει ξανά ο χαφ Σκαριόνε, ενώ επιστρέφουν από τιμωρία ο χαφ Φατί (12/0) και ο εξτρέμ Παρλάκ (12/3).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Σελικάι – Κίτσιου, Κούλουσιτς, Παζδάν, Πίντο – Φατί, Μοκέ, Κάγια, Καντέρος, Παρλάκ – Οργκίλ
Σε ένα φοβερό παιχνίδι την προηγούμενη εβδομάδα η Γκοζτέπε αναδείχτηκε εντός έδρας ισόπαλη με 2-2 κόντρα στη Φενέρ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά, προηγήθηκαν στο 7’ για να αγγίξουν και 2ο τέρμα στη συνέχεια. Στο 44’ ωστόσο ήρθε το 1-1. Στην επανάληψη και στο 60’ η Γκοζτέπε αστόχησε σε πέναλτι, στην εξέλιξη της φάσης η Φενέρ σκόραρε αλλά ακυρώθηκε το γκολ για να επαναληφτεί το πέναλτι. Εν τέλει έγινε το 2-1, όμως σε πέντε λεπτά μέσα ήρθε εκ νέου η ισοφάριση. Με δοκάρι στη συνέχεια η Φενέρ, που έμεινε με 10 παίχτες στο 91’ και τους γηπεδούχους να έχουν ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ στην τελευταία φάση του ματς. Την Τρίτη επικράτησε εκτός έδρας για τους «32» του κυπέλλου με 1-2 της Καραγκουμρούκ αγωνιζόμενη με μόλις 2-3 βασικούς. Και την επόμενη αγωνιστική θα βρεθεί στην Άγκυρα, αυτή τη φορά για να αντιμετωπίσει την Γκεντσλέρ.
Αγωνιστικά Νέα:Με οκτώ βαθμούς στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές η ομάδα της Σμύρνης έχει καταφέρει να ξεφύγει πέντε βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Μάλιστα βρίσκει δίχτυα σε 9 σερί αγωνιστικές. Εκτός έδρας μετράει δύο σερί τρίποντο, κάτι που έχει να το επαναλάβει από το Δεκέμβριο του 2017. Μοναδικός απών για σήμερα ο συνήθως βασικός χαφ Πόκο (8/0) που συνεχίζει τραυματίας.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μπέτο – Εμίρ, Τίτι, Οζτούρκ, Γκασάμα – Κάστρο, Αϊντογκντού, Γκιουρλέρ, Μοσορό, Ακμπουνάρ – Ζερόμ
Σε δεινή βαθμολογική θέση οι γηπεδούχοι, δεν πείθουν καθόλου και είναι ξεκάθαρο πως φέτος θα έχουν μία δύσκολη χρονιά. Σε καλύτερη κατάσταση εσχάτως η Γκοζτέπε, απέκτησε ψυχολογία και με λιγότερο άγχος σήμερα δείχνει ικανή να πάρει κάτι θετικό. Χ2&U3.5

19:00 Galatasaray SK – Alanyaspor
Τρίτη συνεχόμενη αποτυχία σε όλες τις διοργανώσεις για τη Γαλατά μετά το 1-1 που απέσπασε μέσα στην Τραπεζούντα. Παιχνίδι αρκετά ισορροπημένο, με λιγοστές καλές στιγμές αλλά αρκετά νεύρα και 8 κίτρινες κάρτες. Από μία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο οι 2 αντίπαλοι, με την Τραμπζονσπόρ να προηγείται στο 50’, τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για να ισοφαρίσουν εν τέλει στο 90’ και στις καθυστερήσεις να «φλερτάρουν» σε αντεπίθεση με την ήττα. Την Τετάρτη για το κύπελλο φιλοξένησε την Τούζλασπορ στο πρώτο μεταξύ τους ματς, αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές για να ηττηθεί με 0-2. Το 2ο γκολ στις καθυστερήσεις και ενώ ο αντίπαλός της έπαιζε από το 86’ με παίχτη λιγότερο. Έξαλλος ο κόουτς Τερίμ είπε «Οι παίχτες μου ντροπιάζουν τη φανέλα που φορούν». Πάντως αμφισβητείται και ο ίδιος. Δημοσιεύματα τον συνδέουν με το Κατάρ. Μεσοβδόμαδα οι Τούρκοι θα δοκιμαστούν στο Παρίσι με την Παρί θέλοντας μόνο νίκη για να ελπίζουν στην 3η θέση, ενώ ακολουθεί το εντός με την Ανκαραγκουτσού για το πρωτάθλημα.
Αγωνιστικά Νέα:Μόλις 3 νίκες στις τελευταίες 9 αγωνιστικές μετράει η «Τζιμ Μπομ» και πλέον έχει βρεθεί στο -7 από την κορυφή. Αυτό που συνεχίζει να προβληματίζει είναι η επιθετική δυστοκία της ομάδας, με 14 γκολ σε 13 αγωνιστικές. Στα αγωνιστικά εκτός θα μείνουν ο στόπερ Λουϊντάμα (10/0), ενώ εξαιρετικά αμφίβολοι είναι οι εξτρέμ Φεγκουλί (9/1) και Μπάμπελ (12/4). Ανέτοιμοι οι φορ Αντόνε (6/2) και Φαλκάο (3/1) και ο μέσος Ακμπάμπα. Ο χαφ Λεμινά (8/0) και ο μπακ Οζμπαϊρακλί (3/0) υπολογίζονται κανονικά.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μουσλέρα – Μαριάνο, Ντονκ, Μαρκάο, Ναγκατόμο – Λεμινά, Ν’ Ζονζί, Μορ, Μπελχαντά, Μπαϊράμ – Μπουγιούκ
«Σαρωτική» το προηγούμενο Σάββατο η Αλάνιασπορ, επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες επικρατώντας με 5-0 της Ανκαραγκουτσού εντός έδρας. Ανώτεροι οι γηπεδούχοι σε όλον τον αγώνα, δημιούργησαν αρκετές φάσεις πετυχαίνοντας τα πρώτα 2 γκολ στα 25 λεπτά της αναμέτρησης. Πιο ισορροπημένο το ματς στην επανάληψη, αλλά 3 τέρματα για την Αλάνιασπορ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. «Κάναμε ένα τέλειο παιχνίδι», σχολίασε χαμογελαστός ο κόουτς Μπουλούτ. Τρία γκολ ο Τζαλμά Κάμπος (πρώην ΠΑΟΚ) αλλά δύο ο Μπακασέτας (πρώην ΑΕΚ). Στο κύπελλο την Τρίτη η Αλάνιασπορ επικράτησε εντός έδρας με 5-1 της Αδάνασπορ και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκρισή της για τους «16» του κυπέλλου. Την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τη γειτονική Αντάλιασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Μετά από 2 συνεχόμενες ήττες οι «πορτοκαλί» πέρα από το τρίποντο παρουσίασαν ξανά καλό πρόσωπο και συνεχίζουν να βρίσκονται κοντά στην κορυφή. Χάνουν όμως πολύ από τη δυναμική τους μακριά από την έδρα τους και σε 6 ματς έχοντας δεχτεί γκολ στα 5 από αυτά. Στα αγωνιστικά, εξέτισαν ο εξτρέμ Φερνάντες (11/4) και ο χαφ Γκουλσελάμ (12/3), αλλά θα λείψει λόγω καρτών ο φορ Σισέ (12/9). Πάντα εκτός λόγω τραυματισμών ο στόπερ Γκορ και ο μπακ Χουάνφραν (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μαραφόνα – Ν’Σακαλά, Κόλκερ, Ουέλινκτον, Καρνέιρο – Σιώπης, Γκουλσελάμ, Κάμπος, Μπακασέτας, Καράτσα – Μπάμου
Σε κακή αγωνιστική κατάσταση η Γαλατά δείχνει αρκετά ανήμπορη να αντιδράσει, ενώ θα ξανά έχει και απουσίες. Με αμυντικές αδυναμίες αλλά κυρίως με ανικανότητα στο σκοράρισμα. Με ψυχολογία από την άλλη η Αλάνιασπορ, δείχνει ικανή να πάρει κάτι θετικό κόντρα στην προϊστορία. Πάμε με το G/G στο 1.80.