Turkey Süper Lig

19:00 Kayserispor – Rizespor
Την 3η συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα και 8η συνολικά γνώρισε η Καϊσέρισπορ μετά το 4-1 στην Πόλη από την Μπεσίκτας τη Δευτέρα, με το τελικό αποτέλεσμα να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Δύο φάσεις οι φιλοξενούμενοι σε όλον τον αγώνα, μία σε κάθε ημίχρονο, η πρώτη ωστόσο στο 0-0. Από το 20’ έως και το 41’ δέχτηκαν πολλές ευκαιρίες, τρία γκολ και μία φορά σώθηκαν από το δοκάρι. Λίγα πράγματα στην επανάληψη, τα περισσότερα για τους γηπεδούχους, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα από στημένο ήρθε στο 86’ το 3-1. Στο 90’ το τελικό σκορ. Η πρόεδρος Βέρνα Γκοζμπάσι το παλεύει στην ομάδα της Καισάρειας, αλλά ο σύλλογος ταλαιπωρείται από έντονα οικονομικά προβλήματα. Την Πέμπτη, για το Κύπελλο, η ομάδα της Καισάρειας φιλοξένησε τη Μανίσα επικρατώντας με 3-2 , σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε με 3-0 στο 51’. Ακολουθεί το εντός έδρας με τη νεοφώτιστη Γκαζιαντέπ.
Αγωνιστικά Νέα:Μόλις μία νίκη έχει φέτος η Καϊσέρισπορ, μοιραία παραμένει στην τελευταία θέση. Επιθετικά δεν δημιουργεί πολλές φάσεις, ενώ αμυντικά είναι τραγική με 29 τέρματα παθητικό σε 13 αγωνιστικές, επίδοση που είναι η χειρότερη της κατηγορίας. Τέλος από την ομάδα 3 παίχτες, ο δανεικός από τη Σιόν μεσοεπιθετικός Αντριάν (3/0), ο μπακ Τουράν (5/0), ο μέσος Ντεπ (5/0) και ο φορ Αντεμπαγιόρ (8/2). Προς την έξοδο και οι Σινάζ (Μ, 5/0), Ουμ. Μπουλούτ (Ε, 11/3). Εκτός πάντα ο στόπερ Γκιουλέν (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Λουνγκ – Λόπες, Πουλέν, Αμπντενούρ, Σουμπασί – Σινάζ, Τζα Τζετζέ, Μενσά, Ντεμίρ, Ενρίκε – Μπουλούτ.
Την 4η φετινή της εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε την προηγούμενη εβδομάδα η Ρίζεσπορ επικρατώντας με 3-1 της Κόνιασπορ. Μόλις στο 10’ το σκορ ήταν 2-0, με τη σέντρα έγινε το 2-1 και χρειάστηκε να έρθει το 74ο λεπτό για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ. Βέβαια, στο ενδιάμεσο διάστημα το θέαμα ήταν μέτριο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τις περισσότερες ευκαιρίες. Για το Κύπελλο, τα «Σπουργίτια» φιλοξένησαν με αρκετούς βασικούς στη σύνθεσή τους τη Σαμσουνσπόρ, επικρατώντας με 3-2. Μέχρι το 31’ το 3-0, στο 42’ και στο 86’ τα γκολ των φιλοξενούμενων. Ακολουθεί το άλλο Σάββατο το εντός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο την Κασίμπασα.
Αγωνιστικά Νέα:Όσο καλή είναι εντός, τόσο τραγική παρουσιάζεται εκτός έδρας η Ρίζεσπορ. Με μόλις 4 βαθμούς σε 6 φετινά της ματς πρωταθλήματος μακριά από τη Ριζούντα, έχοντας δεχτεί γκολ στα 5 τελευταία. Στην 11η θέση πλέον και στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Σταθερά κάτω από τα γκολπόστ στα τελευταία ματς ο 19χρονος Γκόργκεν. Εκτός ενδεκάδας το τελευταίο μήνα ο στόπερ Χατζησαϊας (9/0) που αγωνίστηκε στο Κύπελλο. Με ενοχλήσεις ο μέσος Μπολντρίν (11/4).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Γκόργκεν – Μέλτζακ, Αμπαρχούν, Τάλμπι, Οβατσικλί – Ντουράκ, Αταμάχ, Σαμούδιο, Βετρίχ, Καγλαγιάν – Ουμάρ.
Σε δεινή βαθμολογική θέση η Καϊσέρισπορ, θέλει επειγόντως βαθμούς. Πολλά τα προβλήματά της, οικονομικά και αγωνιστικά. Πήρε ψυχολογία η Ρίζεσπορ, αλλά εκτός έδρας χάνει αρκετή από τη δυναμική της. Αξίζει το ρίσκο στην ισοπαλία, ίσως ασφαλέστερο το G/G.