Turkey Turkiye Kupasi

5/12 17:30 Ρίζεσπορ – Σαμσουνσπόρ
Μέτρια κυλάει η χρονιά για τη Ρίζεσπορ, με «σκαμπανεβάσματα» στην απόδοσή της. Πολύ καλή και σταθερή εντός, αποκαρδιωτική όταν αγωνίζεται μακριά από το γήπεδό της. Στο πιο πρόσφατο υποδέχτηκε την Κόνιασπορ, της οποίας προηγήθηκε με 2-0 στα πρώτα δέκα λεπτά. Στο αμέσως επόμενο λεπτό από τη σέντρα ήρθε η μείωση σε 2-1, με το παιχνίδι να χάνει το ρυθμό του στη συνέχεια. Πιο απειλητικοί οι φιλοξενούμενοι, στο 74’ ωστόσο η Ρίζεσπορ έκανε το 3-1 και «κλείδωσε» το τρίποντο. Στην 11η θέση και στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Τη Δευτέρα δοκιμάζεται στην έδρα της ουραγού Καϊσέρισπορ. Για το κύπελλο μετράει ήδη μία πρόκριση επί της Τσανκιρίσπορ (ερασιτεχνική) της οποίας επικράτησε εκτός έδρας με 3-1. Πέρσι είχε αποκλειστεί στους «32» από την Μπαλικεσίρσπορ. Στα αγωνιστικά, πάντα εκτός ο φορ Ελ Καμπίρ (2/0), με ενοχλήσεις ο χαφ Ντιομαντέ (8/0) και ο μεσοεπιθετικός Μπολντρίν (11/4).
Στη Σαμψούντα εδρεύει η Σαμσουνσπόρ και τα τελευταία 2 χρόνια έχει υποβιβαστεί και αγωνίζεται στην Γ’ Κατηγορία. Τη σεζόν 2011-12 ήταν η τελευταία φορά που αγωνίστηκε στη SuperLig. Εξαιρετική τη φετινή σεζόν, είναι στην 2η θέση και αήττητη σε 15 αγωνιστικές με 11 νίκες έχοντας δεχτεί μόλις πέντε γκολ. Πέντε συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της στις 4 από αυτές. Την Κυριακή επικράτησε της Σαριγιέρ με 3-0, ενώ ακολουθεί το εκτός έδρας της με αντίπαλο την 3η Τσορούμσπορ. Προπονητής της ο Ερτουγρούλ Σαγλάμ, με θητεία σε αρκετές ομάδες της SuperLig. Ήταν αυτός με τον οποίο η Μπούρσασπορ το 2010 πήρε το πρωτάθλημα Τουρκίας. Πέρσι κάθισε στο ξεκίνημα της σεζόν στον πάγκο της Καϊσέρισπορ. Στο κύπελλο μετράει 2 προκρίσεις δίχως να δεχτεί ούτε γκολ.
Ομάδα που έχει ποιότητα η Σαμσουνσπόρ, έχει παίχτες με εμπειρίες και ακόμα πιο έμπειρο τεχνικό. Η ψυχολογία στα ύψη και σήμερα θα στοχεύσει σε κάτι θετικό. Πιο ήρεμη η Ρίζεσπορ μετά τη νίκη της επί της Κόνιασπορ, αρκετά αξιόπιστη εντός έδρας. Πάμε καλύτερα με το Over 2.5.

5/12 19:45 Μπεσίκτας – Ερζινκανσπόρ
Σε εξαιρετική κατάσταση η Μπεσίκτας το τελευταίο διάστημα με 4 συνεχόμενες νίκες σε Ευρώπη και πρωτάθλημα. Βέβαια από το Γιουρόπα έχει αποκλειστεί και η νίκη επί της Σλόβαν Μπρατισλάβας (2-1) ήταν απλά διαδικαστικού χαρακτήρα. Στο πρωτάθλημα μετράει 7 σερί αήττητη και πλέον έχει βρεθεί στην 3η θέση και στο -3 από την κορυφή. Τη Δευτέρα φιλοξένησε την Καϊσέρισπορ, της οποίας επικράτησε με 4-1. Στο πρώτο ημίχρονο το 3-0, με τους γηπεδούχους να έχουν πολλές ευκαιρίες. Ανώτεροι και στην επανάληψη, με το 3-1 να γίνεται στο 86’ κόντρα στη ροή του αγώνα και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 90’. Την Κυριακή αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Κασίμπασα. Επιστροφή στο κυπέλλου μετά από 595 ημέρες εξαιτίας του αποκλεισμού της πέρσι από το συγκεκριμένο θεσμό, ποινή που της επιβλήθηκε λόγω της άρνησής της να αντιμετωπίσει τη Φενέρ, σε αγώνα που είχε αρχικά διακοπεί με υπαιτιότητα των «Καναρινιών». Τελευταία κατάκτηση το 2011. Πάντα εκτός ο χαφ Τοκόζ (6/0), χτύπησε ο στόπερ Ρουίθ (8/0).
Η Ερζιντσανσπόρ αγωνίζεται στην Δ’ Κατηγορία τα τελευταία 8 χρόνια. Εδρεύει στο Ερζιντσάν, πόλη που ιδρύθηκε από τους Αρμένιους και είναι χτισμένη στα 1.200 μέτρα υψόμετρο. Συμμετέχει στον Α’ όμιλο της Δ’ κατηγορίας, με μόλις μία ήττα σε 15 αγωνιστικές. Με τη νίκη της την Κυριακή εντός έδρας επί της Τόκατσπορ και με συνδυασμό αποτελεσμάτων «αναρριχήθηκε» στην 1η θέση. Το νικητήριο γκολ σημειώθηκε στο 66’. Ακολουθεί την Κυριακή το εκτός με αντίπαλο την 8η αλλά φορμαρισμένη Σουλτανμπεϊλί. Στο κύπελλο έχει 3 προκρίσεις, η προτελευταία στην παράταση με ομάδα της Γ’ κατηγορίας, η τελευταία στα πέναλτι επίσης κόντρα σε ομάδα της Γ’ κατηγορίας. Δεν έχει αντιμετωπίσει ποτέ την Μπεσίκτας.
Τεράστια η διαφορά δυναμικότητας όσο και να το παλέψουν οι φιλοξενούμενοι δύσκολα θα μπορέσουν να πάρουν κάτι θετικό σήμερα. Οι γηπεδούχοι θα παραταχθούν με αλλαγές αλλά θα στοχεύσουν σε σκορ πρόκρισης από το πρώτο ματς. Ιδιαίτερο παιχνίδι γι’ αυτούς, στην επιστροφή τους στο θεσμό 595 ημέρες μετά. 1 & Οver 3,5.