Ukraine Vyscha Liga

DYNAMO KIEV v SHAKHTAR DONETSK:Ελπίζει πρόκριση στα playoffs του Τσάμπιονς Λιγκ η Ντιναμό, η οποία ηττήθηκε επί βελγικού εδάφους με 1-0 από την Μπριζ σε ένα ματς, όπου «πλήρωσε» τα αμυντικά κενά και την αστοχία της. Ταυτόχρονα, διαμαρτυρήθηκε από τη δευτεραθλήτρια Ουκρανίας για τη διαιτησία του Εστράδα με κάποιους από τους ποδοσφαιριστές να υποστηρίζουν πως «ο ρέφερι δεν μας άφησε να παίξουμε». Ταυτόχρονα εντός συνόρων η Ντιναμό έχει ξεκινήσει εξαιρετικά. Πήρε το Σούπερ Καπ με τη Σαχτάρ (2-1), ενώ έχει και «δύο στα δύο» στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 3-0 εκτός της Λβιβ «καθαρίζοντας» στο α’ μέρος. Στο 45′ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μπουγιάλσκι έκανε το 2-0 για να έρθει ο ντε Πένια στο 52′ να γράψει το 3-0. Και παρότι έχει ξεκινήσει καλά, τις τελευταίες ώρες οργιάζουν οι φήμες περί αντικατάστασης του Χάσκεβιτς με τον Μίρτσεα Λουτσέσκου. Δύσκολα θα παίξουν οι Μικολένκο (Α, 1/0) και Σεπέλεφ (Μ, 2/0). Εκτός οι Σαπαρένκο (Μ, 1/0), Τσιταϊσβίλι (Μ, 1/0), Ποπόφ (Α, 1/0 πέρσι) και Ντουέλουντ (Μ, 9/1 πέρσι).
Με δύο νίκες στο πρωτάθλημα κατάφερε να ξεπεράσει την απώλεια του Σούπερ Καπ από τη Ντιναμό Κιέβου με 2-1. Στην πρεμιέρα ούσα καλή μόνο στο β’ επικράτησε εκτός με 3-1 της Ολεξάντρια για να ακολουθήσει το 3-0 επί της Καρπάτι στο Χάρκοβο, όπου ήταν καλή. Προηγήθηκε στο 40′ με τον Μάρλος για να έρθει το 2-0 πριν την ανάπαυλα με τον Μοράες (45′). Στο β΄ η Σαχτάρ έλεγξε τον ρυθμό, είχε την κατοχή, έβγαλε κάποιες φάσεις και εν τέλει έφθασε στην ισοφάριση. «Δουλεύουμε σκληρά στις προπονήσεις για να μην επαναλάβουμε τα λάθη του Σούπερ Καπ και να πάρουμε το ματς», δήλωσε ο μπακ Ισμάιλι. Συνεχίζονται οι προσθαφαιρέσεις στο ρόστερ της. Επέστρεψε από τη Μαριούπολη ο Μπόρατσιουκ (Μ-Ε, 28/7), ενώ το αντίθετο δρομολόγιο έκανε ο Τανκόβσκι (Μ, 12/1 πέρσι). Προς αποχώρηση και ο Μπλάνκο (Ε, 1/0). Εκτός είναι ο Καγιόντε (Ε, 10/1 πέρσι), ενώ στην αποστολή δεν βρίσκονται ούτε οι Μπούτκο (Α, 14/0 πέρσι), Τσιπριάνο (Μ, 5/0 πέρσι) και Φερνάντο (Μ, 18/2 πέρσι).

Στο κλασικό ντέρμπι του ουκρανικού πρωταθλήματος αξίζει το ρίσκο με τη Σαχτάρ. Με δεδομένο το γεγονός ότι η Ντιναμό προέρχεται από ευρωπαϊκό ματς και ακολουθεί ακόμη ένα, λέμε να πάμε «σε «2 ημίχρονο ή τελικό». Αφήστε δε που οι φιλοξενούμενοι έχουν το κίνητρο της εκδίκησης για την απώλεια του Σούπερ Καπ.

OLEKSANDRIA v OLIMPIKL DONETSK:Άξιζε περισσότερα στην ήττα με 2-1 στη Μαριούπολη από την τοπική ομάδα. Της ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ στο 70′ με τον Κόβαλετς, καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο πασέρ Μοζαρόφσκι με το ριπλέι να μην δικαιώνει το διαιτητικό τρίο. Βρέθηκε να χάνει στο 77′ με γκολ-πέναλτι. Πριν καν συνέλθει δέχθηκε το 2-0 (83′) και απλά μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Σιτάλο. «Το κλειδί του ματς ήταν στο ακυρωθέν γκολ, αξίζαμε να πάρουμε κάτι στην αναμέτρηση», δήλωσε ο Σαράν, ο οποίος εξέφρασε την ικανοποίηση του για την εικόνα της ομάδας ειδικά στο β’ ημίχρονο. «Ήμασταν καλοί στο δεύτερο 45λεπτο, κάναμε φάσεις, αλλά κάποιοι παράγοντες δεν μας επέτρεψαν να πάρουμε κάτι καλό», είπε χαρακτηριστικά. Δεν προκύπτουν προβλήματα με τον Σαράν να επιμένει πως η ομάδα του χρειάζεται ενίσχυση για να μπορέσει να αντεπεξέλθει στη φετινή σεζόν. Έχει ζητήσει τουλάχιστον άλλες τρεις μεταγραφές, μία σε κάθε θέση.
Άποντη παραμένει έπειτα από δύο αγωνιστικές η Ολιμπίκ, η οποία προέρχεται από ήττες με τις δύο νεοφώτιστες, Ντνίπρο-1 και Κοβαλίβκα. Στην πρεμιέρα έχασε με 2-0 εκτός για να ακολουθήσει το εντός έδρας 1-0 από τη δεύτρη σε ένα ματς, όπου αδικήθηκε από τη διαιτησία, μιας και οι δύο αποβολές της στο 66′ και στο 90′ των Πένκοφ και Αμπουμπακάρ σηκώνουν πολύ συζήτηση, ενώ είναι απολύτως δίαικη αυτή του Σμίρνι των φιλοξενούμενων στο 43′. Εντέλει το γκολ-πέναλτι στο 68′ έκανε τη διαφορά με την Ολιμπίκ να φωνάζει, σύμφωνα και με τους ουδέτερους, δικαίως. «Δεν θέλω να μιλήσω για τη διαιτησία, εκείνο που θέλω να πω είναι πως χάσαμε από μία αντίπαλο που έκανε μόλις μία φάση», είπε ο κόουτς, Σέζαρ ξεκαθαρίζοντας πως η ομάδα του θα πρέπει τώρα να τρέξει σε όλους τους τομείς. Προφανώς εννοεί και μεταγραφικά, με δεδομένο πως η Ολιμπίκ χρειάζεται ακόμα ενίσχυση. Στα αγωνιστικά, εκτός είναι οι Πένκοφ (Τ, 2/0) και Αμπουμπακάρ (Α, 2/0) που είναι τιμωρημένοι.
Μάλλον έφθασε η ώρα της πρώτης νίκης της Ολεξάντρια. Η Ολιμπίκ έχει προβλήματα. Είναι μία ομάδα που της λείπει η χημεία με δεδομένο πως χτίζεται επί της ουσίας τις τελευταίες δύο εβδομάδες. Έτσι λέμε, εφόσον ασχοληθούμε με το ματς, να πάμε στον «άσσο» αρκεί να μην πέσει κάτω από το 1.70.
VORSKLA v FK LVIV:Χωρίς βαθμό έπειτα από δύο αγωνιστικές παραμένει η Βόρσκλα, η οποία ηττήθηκε εκτός έδρας με 2-0 από τη Ντέσνα. Η Βόρσκλα βρέθηκε να χάνει στο 19′, εν συνεχεία προσπάθησε να αντιδράσει, έκανε κάποιες φάσεις, όμως το γκολ δεν ήρθε με συνέπεια το 2-0 του 79′ να είναι καταδικαστικό. Διορία από τη διοίκηση φέρεται να έχει πάρει ο κόουτς, Κοσόβσκι, ο οποίος εσχάτως έχει βοηθηθεί και μεταγραφικά, προκειμένου η ομάδα της Πολτάβα να βελτιωθεί και να αρχίσει να παίρνει αποτελέσματα. «Έχουν έρθει παίκτες που μας ανεβάζουν επίπεδο ποιοτικά και είμαι σίγουρος πως σύντομα θα δείτε αποτελέσματα», δήλωσε ο τεχνικός των γηπεδούχων. Παραμένει ενεργή στο μεταγραφικό παζάρι. Ενέταξε στο δυναμικό της τον μεσοαμυντικό, Λουιζάο από την Πόρτο που προ διετίας είχε πληρώσει τρία εκατ. ευρώ στη Σάο Πάολο για να τον αποκτήσει. Επίσης απέκτησε τον 24χρονο αμυντικό, Οτσιγκάβα που έχει παίξει σε Ντιναμό, Ολιμπί Ντόνετσκ και Ντνίπρο-1.
Υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Ντιναμό Κιέβου. Ηττήθηκε εντός με 3-0 σε ένα ματς που επί της ουσίας «τελείωσε» στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν ο Μπουγιάλσκι με δεύτερο προσωπικό γκολ και δη με πέναλτι έκανε το 2-0 για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. «Δεν μας ενδιαφέρει που δεν έχει πάρει βαθμό έως τώρα η αντίπαλος μας, μας νοιάζει μόνο η ομάδα μας και θέλω το τρίποντο στην Πολτάβα», είπε χαρακτηριστικά ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Μπόγκνταν Μπλαβάτσκι, ο οποίος κατέστησε σαφές πως και φέτος η Λβιβ θέλει να βρεθεί στην πρώτη εξάδα. Στα αγωνιστικά, αμφίβολος είναι ο Μάρτα (Μ, 2/0) που τραυματίστηκε στην αναμέτρηση με τη Ντιναμό Κιέβου και αντικαταστάθηκε στο 28′. Ερωτηματικό, όμως, συνιστά και η συμμετοχή του Ρενάν (Ε, 2/0) που μέχρι στιγμής δεν έχει πείσει.
Δεν θα κάνουμε την χάρη στους μπουκ να ασχοληθούμε με αυτό το ματς. Και ο λόγος είναι προφανής και απλός. Αναμένουμε εξαιρετικά αμφίρροπο ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες που είναι ικανές για το καλύτερο, αλλά και για το χειρότερο. Άρα δεν μπλέκουμε…