Union Berlin vs VfB Stuttgart Με Χ2 για κάλυψη και 3-5 goal ……

Η Ουνιόν Βερολίνου υποδέχεται τη Στουτγάρδη στη ρεβάνς του 2-2 του πρώτου παιχνιδιού. Το σημαντικότερο παιχνίδι της χρονιάς και για τις δύο ομάδες καθώς διακυβεύεται μία θέση στη Μπουντεσλίγκα.

Τι ισχύει: Μπαράζ ανόδου/παραμονής στη πρώτη κατηγορία. Το πρώτο παιχνίδι έληξε ισόπαλο 2-2. Ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Αν επαναληφθεί το σκορ του πρώτου αγώνα οδηγούμαστε σε παράταση και στη συνέχεια αν χρειαστεί και σε πέναλτι.

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ

Κοίταξε στα μάτια τη Στουτγάρδη στο πρώτο παιχνίδι, ήρθε ισόπαλη με 2-2 εκτός έδρας και στο τέλος θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη. Στο 21′ ο Αμπντουλάχι έκανε μία κούρσα από τα δεξιά, σέντραρε και ο Καμπάκ παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 41′ βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Γκέντνερ αλλά αντέδρασε άμεσα και 17 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, έφτασε στην ισοφάριση με ωραία ενέργεια και σουτ του Αμπντουλάχι. Στην επανάληψη βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ στο 50′ από τον Γκόμες, σε ένα γκολ που μπορεί να αισθάνεται άτυχη καθώς η μπάλα στο σουτ του Γερμανού φορ κόντραρε και μπέρδεψε τον τερματοφύλακα. Δεν πτοήθηκε όμως και στο 67′ ο Φρίντριχ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με μία καρφωτή κεφαλιά έπειτα από κόρνερ. Έφτασε κοντά ακόμα και στη νίκη όταν σε δύο περιπτώσεις ο Άντερσον, με σουτ στο 79′ και κεφαλιά στο 93′, απείλησε την εστία της Στουτγάρδης, ο Τσίλερ όμως έδιωξε εντυπωσιακά και τις δύο φορές.

Η αλήθεια είναι ότι στάθηκε πολύ καλά απέναντι σε ένα θεωρητικά ανώτερο αντίπαλο. Πλέον στην έδρα της έχει την ευκαιρία να αφήσει εκτός τη Στουτγάρδη και να είναι αυτή που θα ανέβει στη Μπουντεσλίγκα. Αγωνίζεται στο γήπεδο της που έχει ηττηθεί μόλις μία φορά εφέτος,θα έχει τον κόσμο με το μέρος της, έχει ανέβει ωστόσο και η πίεση που είχε. Αν δε δεχτεί γκολ θα είναι η μεγάλη νικήτρια των μπαράζ σίγουρα όμως το έργο της παραμένει ακόμα αρκετά δύσκολο.

«Ήταν εκπληκτικό και τρελό που 15 χιλ. άνθρωποι έκαναν 700 χιλιόμετρα για να μας δουν στο προηγούμενο παιχνίδι. Η αποστολή μας παραμένει ακόμα αρκετά δύσκολη, η Στουτγάρδη έχει τρομερή ποιότητα και εμείς πρέπει να επαναλάβουμε την εμφάνιση της Πέμπτης. Όπως και να έχει φαβορί παραμένει η Στουτγάρδη», τόνισε ο τεχνικός της Ουνιόν Ουρς Φίσερ.

Αγωνιστικά Νέα: Συμπλήρωσαν κάρτες στο προηγούμενο παιχνίδι και θα απουσιάσουν ο δεξιός μπακ Τρίμελ (32/0) και o μέσος Κρόοζ (25/2). Εξέτισε και επιστρέφει ο στόπερ Χίμπνερ (28/2).

ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ

Τα βρήκε σκούρα στο πρώτο παιχνίδια απέναντι στην Ουνιόν και τώρα καλείται να δείξει χαρακτήρα και να κερδίσει μέσα σε μία δύσκολη έδρα, αν θέλει να παραμείνει στη κατηγορία. Στο πρώτο ημίχρονο τα πράγματα ήταν μοιρασμένα, απείλησε με ένα σουτ του Δώνη στο 8′ και στο 41′ ο ίδιος παίκτης έκανε μία καταπληκτική κούρσα από δεξία, πέρασε τρία άτομα και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Γκέντνερ που άνοιξε το σκορ. Δευτερόλεπτα μετά όμως δέχτηκε την ισοφάριση σε ένα καθοριστικό σημείο. Στην επανάληψη ευτύχησε να προηγηθεί με ένα τυχερό γκολ του Γκόμεζ, ο οποίος αντί για να πασάρει στον αμαρκάριστο Δώνη, προτίμησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Δε κατάφερε όμως να κρατήσει το προβάδισμα της και πάλι και ισοφαρίστηκε στο 67′. Σε δύο περιπτώσεις μάλιστα μέχρι το τέλος χρειάστηκε τις εντυπωσιακές επεμβάσεις του Τσίλερ για να μην βρεθεί σε ακόμα δυσκολότερη θέση σήμερα.

Βρίσκεται πλέον με τη πλάτη στον τοίχο και πρέπει να αποδείξει ότι όντως είναι ανώτερη ομάδα. Θέλει τη νίκη για να παραμείνει στη Μπουντεσλίγκα. Με 2-2 το παιχνίδι θα πάει στην παράταση με 3-3 και μεγαλύτερη ισοπαλία προκρίνεται. Οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα τη στέλνει στη δεύτερη κατηγορία.

«Η συζήτηση για φαβορί και αουτσάιντερ τελείωσε. Έχουμε έναν τελικό μπροστά μας και εξαρτάται από το πως θα διαχειριστούν οι δύο ομάδες την πίεση που υπάρχει. Έχουμε την κατάσταση ακόμα στα χέρια μας. Στο πρώτο παιχνίδι η Ουνιόν ήταν καλύτερη τόσο στο αμυντικό όσο και στο αμυντικό κομμάτι, αλλά τώρα θα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί εμείς και δεν θα είναι τόσο εύκολο να σκοράρουν εναντίον μας, όπως ήταν στο πρώτο παιχνίδι », επισήμανε ο Νίκο Βίλιγκ.

Αγωνιστικά Νέα : Εξέτισε ποινή έξι αγωνιστικών και επιστρέφει ο αμυντικός μέσος Ασκασιμπάρ (27/0). Εκτός λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ Μπεκ (24/2), ενώ είναι αμφίβολη η συμμετοχή του μεσοεπιθετικού Ντιντάβι (20/2).

Το ζητούμενο είναι ένα …παραμονή ή άνοδος εμείς για ακόμα μια εβδομάδα θα στηρίξουμε την Στουτγάρδη να μην χάσει και να μπου 3-5 γκολ με απόδοση 3,8 στην MeridianBet