ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ- ΣΤΡΟΜΣΓΚΟΝΤΣΕΤ…live betting 2,55 ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ

Το ματς στο Στάβανγκερ, αυτό που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Νορβηγίας, βρίσκοντας την Βίκινγκ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 6η θέση με εννέα βαθμούς, ένα λιγότερο από την 4η σημερινή της αντίπαλο.

Εννέα βαθμοί όπως προαναφέρθηκε για την Βίκινγκ, με σημείο αναφοράς για την ομάδα του Στάβανγκερ πως έχει δύο ματς λιγότερα και πως ξεκίνησε το πρωτάθλημα με τρία τρίποντα, συνεχίζοντας όμως με δύο συνεχόμενες ήττες. Πιο συγκεκριμένα, 2-0 φιλοξενώντας την Κρίστιανσουντ, το ίδιο σκορ στην έδρα της Τρόμσο και 2-1 εντός σε βάρος της Μπραν, ενώ 0-1 εκτός από την Οντ και βαρύ 2-5 την προηγούμενη αγωνιστική στην «ΕΧΤΡΑ Αρένα» της Ρανχάιμ. Πίσω στο σκορ η Βίκινγκ στο ματς στην έδρα της Ρανχάιμ στο ένατο λεπτό, το 1-1 με προβολή σε άδειο σχεδόν τέρμα από τον Ιμπραϊμάζ, στο πενήντα ένα, προβάδισμα και πάλι για την αντίπαλο της, ένα λεπτό μετά την ισοφάριση, ενώ το 2-2 για την ομάδα του 62χρονου Μπιάρνε Μπέρτσεν (φωτό), στο εξήντα έξι από τον Χόιλαντ. Παρόλα αυτά, αδικαιολόγητη κατάρρευση στο τελευταίο τέταρτο του ματς, στο οποίο η Βίκινγκ δέχθηκε τρία τέρματα. Νοκ άουτ για το σημερινό ματς, ο στόπερ Χόβε.

Στην αντίπερα όχθη, δέκα βαθμοί για την Βαλερένγκα, αλλά σε έξι ματς, με πιο πρόσφατο αγωνιστικό δείγμα στο πρωτάθλημα, το 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Οντ. Είχα προηγηθεί, το εντός 2-0 σε βάρος της Μιοντάλεν, το 0-2 στην έδρα της Κρίστιανσουντ, το βαρύ 1-4 στο Μόλντε, το 4-1 φιλοξενώντας την Τρόμσο και το 1-1 στο Μπέργκεν με τη Μπραν. Ματς με ευκαιρίες εκατέρωθεν αυτό με την Οντ, περισσότερες πάντως και πιο σημαντικές για την Βαλερένγκα, η οποία αποδείχθηκε στο φινάλε πιο αποτελεσματική, καθώς βρήκε δίχτυα σε μια φάση διαρκείας στα καρέ της αντιπάλου της, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Βίκινγκ, έξι για την Βαλερένγκα και μία ισοπαλία, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Στάβανγκερ.

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για αναμέτρηση δύο σχεδόν ισάξιων ομάδων. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας καθαρά στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά και για τους τολμηρούς 1+over 2,5