Vasco da Gama/RJ vs Ceará SC/CE Βραζιλία Série A Βραζιλία Série A

Να διπλασιάσει τις νίκες

Η Βάσκο Ντα Γκάμα υποδέχεται τη Σεαρά για την 9η αγωνιστική του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος. Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους ψάχνουν οι γηπεδούχοι για να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

ΒΑΣΚΟ ΝΤΑ ΓΚΑΜΑ

Μετά από επτά συνεχόμενους αγώνες χωρίς νίκη κατάφερε και πήρε το πρώτο τρίποντο της για φέτος, κερδίζοντας εντός έδρας την Ιντερνασιονάλ την προηγούμενη αγωνιστική (2-1). Ήταν ανώτερη από την αντίπαλο της και προηγήθηκε με ωραίο σουτ του Αντρέι στο 44′. Μάλιστα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα της με κεφαλιά του Ρέις ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από εκτέλεση φάουλ που χτύπησε στο δοκάρι. Μπορεί να δέχτηκε νωρίς την μείωση του σκορ στην επανάληψη (56′), κράτησε ωστόσο τη νίκη μέχρι το τέλος.

Προβλήματα με τα οικονομικά του περνάει εδώ και καιρό ο σύλλογος με προπονητές και υπαλλήλους να είναι απλήρωτοι, έχοντας λάβει όμως διαβεβαιώσεις ότι όλα θα λυθούν στο επόμενο διάστημα.

«Είχαμε μία καλή νίκη απέναντι στην Ιντερνασιονάλ αλλά χρειαζόμαστε και άλλες. Η ομάδα έχει βελτιωθεί αλλά δεν είμαστε στην ιδανική κατάσταση. Πρέπει να συνεχίσουμε στο πρωτάθλημα έχοντας ως οδηγό την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου. Θέλουμε τη νίκη τώρα για να ανεβούμε και άλλο στη βαθμολογία. Μετά τη διακοπή θα είμαστε έτοιμοι για τα άλλα 29 παιχνίδια», τόνισε ο κόουτς Λουξεμπούργκο.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος είναι ο στόπερ Καστάν, ενώ πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο αμυντικός Ουέρλι (5/0)

ΣΕΑΡΑ

Δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα της Μπαΐα και έμεινε στην εντός έδρας λευκή ισοπαλία. Είχε την κατοχή και απείλησε κυρίως από μακρινή απόσταση μπορούσε ωστόσο ακόμα και να χάσει το παιχνίδι καθώς η αντίπαλος της είχε δύο δοκάρια.

Δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη και μάλιστα χωρίς να σκοράρει κιόλας. Βρίσκεται στη 13η θέση του πρωταθλήματος έχοντας μαζέψει δέκα βαθμούς και τουλάχιστον θα επιδιώξει να μην ηττηθεί
απέναντι στη Βάσκο.

«Η Βάσκο είναι μία ομάδα που ξεκίνησε το πρωτάθλημα νιώθοντας ανίκητη, είχε κάποιες δυσκολίες στη συνέχεια, άλλαξε προπονητή και τώρα ψάχνει ένα νέο τρόπο παιχνιδιού διαφορετικό από αυτόν που είχαμε δει μέχρι τώρα. Είναι μία ομάδα με ποιοτικούς παίκτες και σίγουρα και είναι δύσκολο για εμάς να την αντιμετωπίσουμε», επισήμανε ο τεχνικός της Σεάρα, Έντερσον Μορέιρα.

Αγωνιστικά Νέα: Εκτός λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Λούκας (5/1), ενώ δεν υπολογίζεται από τον προπονητή ο φορ Ρικάρντο Μπουένο (6/3)

Πρόταση

Η όρεξη της Βάσκο μετά την πρώτη της νίκη έχει ανοίξει. Αγωνίζεται στην έδρα της απέναντι σε μία ομάδα που στις τελευταίες αγωνιστικές δεν παρουσιάζει τόσο καλό πρόσωπο. Είναι ευκαιρία να διπλασιάσει τις νίκες της και ο άσος προσφέρεται σε αξιόλογες τιμές.