Wales Premier

21:45 Newtown AFC – Caernarfon Town
Γνώρισε συντριβή με 4-0 στην έδρα της Μπάλα Τάουν, το σκορ πάντως την αδικεί, παραείναι βαρύ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και πήραν το προβάδισμα στο 12′ με τον Χένρι Τζόουνς, όμως η Νιούταουν έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Νάιλ Φλιντ. Δέχτηκε το 2-0 στο 39′ από τον Λούις Ρόμπλες, στο ξεκίνημα όμως του ημιχρόνου έφτασε δύο φορές μια ανάσα από το γκολ, και στις δύο την εμπόδισε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Τζος Τίμπετς. Στο 52′ σε μια κόντρα του με τον Τίμπετς ο Τζόρτζ Χάρι έχασε την ψυχραιμία του και αποβλήθηκε αφήνοντας τους «Ρόμπινς» με 10 παίκτες. Στο 58′ ήρθε ένα ακόμα γκολ από τον Ρόμπλες, για να μείνουν και οι γηπεδούχοι με 10 παίκτες στο 65′ όταν ο Πάουλο Μέντες πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Ρόμπλες όμως σκόραρε ξανά στο 89′ κάνοντας χατ-τρικ και πιο οδυνηρή την ήττα της Νιούταουν. Tιμωρημένος ο Τζορτζ Χάρι (Ε, 12/1) μετά την αποβολή του.
Κέρδισε με το εντυπωσιακό 4-1 την -μέχρι τότε πρωτοπόρο- Μπάρι Τάουν κι ανέβηκε στην 4η θέση απέχοντας μόλις τρεις βαθμούς από την κορυφή. Έσπασε μάλιστα και το αήττητο της Μπάρι Τάουν, η ομάδα του Γκάβιν Τσέστερφιλντ θα έπιανε κορυφή σε περίπτωση νίκης, ούτε την ισοπαλία όμως δεν κατάφερε να πάρει από τους «Κόφις». Η Κέρναρφον προηγήθηκε μόλις στο 8′ με τον Ντάρεν Τόμας κι έχασε στη συνέχεια δύο ευκαιρίες με τους Σίον Μπράντλεϊ και Κάι Τζόουνς. Το πλήρωσε στο 37′, όταν η Μπάρι ισοφάρισε με πέναλτι που κέρδισε ο Τούρεϊ κι εκτέλεσε εύστοχα ο Κέιν ΜακΛάγκον. Πολύ επιθετικοί και στο δεύτερο μέρος οι «Κόφις» έχασαν δύο ευκαιρίες με ισάριθμες κεφαλιές των Γκάρεθ Έντουαρντς και Γκραφ Τζον για να ξαναπάρουν το προβάδισμα στο 55′ με νέα κεφαλιά του Τζον. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νέιθαν Γκρεγκ έκανε το 3-1 με πέναλτι, για να διαμορφώσει το τελικό 4-1 ο Μπράντλεϊ στο 68′.
Ο Κρις Χιούζ της Νιούταουν συμπλήρωσε 6 χρόνια στον πάγκο αυτή τη βδομάδα και η ομάδα του θα ψάξει αντίδραση μετά τη βαριά ήττα της, όμως η Κέρναρφον μόνο ιδανικός αντίπαλος δεν είναι, ξέρει να παίρνει αποτελέσματα και εκτός έδρας και είναι σε φουλ φόρμα. Μπορεί να αποφύγει -τουλάχιστον- την ήττα, με το 1 DNB στο 1.88.

22:00 Aberystwyth Town – Bala Town
Πέτυχε δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη με το εντυπωσιακό 5-1 επί της νεοφώτιστης Έρμπας Μπράουτον και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις. Έφτασε τα 6 ματς χωρίς ήττα από τον Σεπτέμβριο, ένα εντυπωσιακό σερί για την ομάδα του Μάθιου Μπίσοπ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 7′ όταν ο Άντι Όυενς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και μαζί… όλο το ματς γιατί ακολούθησαν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Η «Άμπερ» γύρισε το ματς στο τέλος του ημιχρόνου, ισοφάρισε στο 43′ με κεφαλιά του Πάουλο Μέντες και πήρε το προβάδισμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με αυτογκόλ του Στιβ Τόμασεν (στην προσπάθεια του να διώξει τη σέντρα του Τομ Πράις). Ο Μέντες σκόραρε ξανά στο 52′ και το ματς τελείωσε ουσιαστικά στο 81′ όταν οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Λίαμ Γουίλιαμς. Τα γκολ των Άνταμ Χιούζ στο 85′ και Ράιαν Έντουαρντς στο 89′ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Αμπερίστγουιθ. Ο Λουκ Μπάουντφορντ (Ε, 8/2) ξεπέρασε τον τραυματισμό του κι αναμένεται να επιστρέψει.
Πέτυχε δεύτερη σερί νίκη, αυτή τη φορά εντός έδρας με το εντυπωσιακό 4-0 επί της Νιούταουν. Μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα κι είχε ήδη χάσει δύο ευκαιρίες μέχρι το 12′ όταν άνοιξε το σκορ με τον Χένρι Τζόουνς. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Νάιλ Φλιντ έστειλε τη μπάλα άουτ και η συνέχεια ανήκε στη Μπάλα Τάουν. Οι γηπεδούχοι έχασαν μια ευκαιρία με τον Κρις Βένιαμπλς για να κάνουν το 2-0 στο 39′ με τον Λούις Ρόμπλες. Ο γκολκίπερ της Τάουν, Τζος Τίμπετς, έκανε δύο καθοριστικές επεμβάσεις στο ξεκίνημα του ημιχρόνου και στο 52′ η Νιούταουν έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Τζορτζ Χάρι. Έξι λεπτά αργότερα ο Ρόμπλες έκανε το 3-0 ενώ στο 65′ έμεινε και η Τάουν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Μέντες. Στο 85′ όμως ο Ρόμπλες έκανε χατ-τρικ διαμορφώνοντας το τελικό 4-0. Τιμωρημένος μετά την αποβολή του ο Λασάνα Μέντες (Μ, 13/3), όλοι οι υπόλοιποι παίκτες είναι στη διάθεση του Kόλιν Κάτον.
Με τις δύο ομάδες να σκοράρουν δίκαια έπεσαν πολύ οι αποδόσεις σε Over 2.5 και γκολ/γκολ. Η Μπάλα Τάουν δείχνει πιο κυνική κι έχει ένα προβάδισμα, ενώ την ευνοεί και η παράδοση. Ασφαλέστερος δείχνει ο συνδυασμός γκολ/γκολ & Over 2.5 με την απόδοση στο 1.95.