Wales Premier

21:45 Cefn Druids AFC – Cardiff Met
Γύρισε το ματς στην έδρα της Αμπερίστγουιθ, κέρδισε 3-1 και βρίσκεται στην 6η θέση, έχοντας καλύτερο συντελεστή τερμάτων από την ισόβαθμη της Κάρντιφ Μετροπόλιταν. «Αξίζαμε τα λεφτά μας», τα λόγια του τεχνικού των «Αρχαίων» Χιού Γκρίφις, που αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει τους αμυντικούς Άαρον Σίμπσον και Ίγουαν Κάρτράιτ στα χαφ. Η Ντρούιντς βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 20′ από το γκολ του Πάουλο Μέντες, ισοφάρισε στο 27′ με τον Τζέιμς Ντέιβις σε ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος. Πολύ καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε τη νίκη με τα γκολ των Νιλ Άστον στο 53′ και Κόντι Ρουμπέρτο στο 77′, με τον Γκρίφις να πλέκει το εγκώμιο του τελευταίου: «Ήταν το καλύτερο παιχνίδι που έχει κάνει με μας ο Κόντι, σκόραρε και ήταν εξαιρετικός σε όλες τις κινήσεις του.» Παραμένουν τιμωρημένοι οι Άλεξ Μουντίμου (Μ, 12/3), Μάικλ Πρίτσαρντ (E, 8/0) και Ράιαν Κέρσοου (Μ, 12/1).
Έχασε 2-1 στην έδρα της Κέρναρφον και είδε την Ντρούιντς να την πιάνει στους βαθμούς και να της παίρνει την 6η θέση. Έπαιξε κλειστά στο ξεκίνημα, οι γηπεδούχοι έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία στο 20′ με τον Κάι Τζόουνς, στο 21′ ο κίπερ των «φοιτητών» Γουίλιαμ Φούλερ απέκρουσε το σουτ του Σίον Μπράντλεϊ. Η Κέρναρφον πήγε το προβάδισμα στο 28′ με τον Τζόουνς και τότε… ξύπνησε η «Μετ». Έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Γουίλ Έβανς στο αμέσως επόμενο λεπτό, όμως ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Άλεξ Ράμσεϊ απέκρουσε. Πιο ανοικτό το δεύτερο μέρος, η Κέρναρφον συνέχισε να κάνει φάσεις κι έχασε ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματα της, όμως ήταν και οι «φοιτητές» απειλητικοί κι έφτασαν τελικά στην ισοφάριση με το γκολ του Τζόρνταν Λαμ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κέρδισαν στη συνέχεια πέναλτι όταν ο Φούλερ ανέτρεψε τον Μπρούκγουελ. Το εκτέλεσε ο Νέιθαν Γκρεγκ, ο γκολκίπερ της «Μετ» απέκρουσε όμως ο Γκρεγκ πήρε το ριμπάουντ κι έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους στο 76′.
Αναμέτρηση με χαρακτήρα «εξάποντου» -παρότι είναι νωρίς ακόμα- με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν και τους «Αρχαίους» να κρατούν την 6η θέση. Η «Μετ» παίζει κλειστά εκτός έδρας, η Ντρούιντς έχει αυτοπεποίθηση αλλά και απουσίες. Το Χ δείχνει πιθανό. Εκτιμώντας ότι οι «Αρχαίοι» μπορούν να αποφύγουν μια εντός έδρας ήττα, το 1 DNB στο 1.87 παίζεται.

21:45 The New Saints – Carmarthen Town
Διέσυρε με 12-0 εκτός έδρας τη νεοφώτιστη Έρμπας Μπράουτον και βρίσκεται στη 2η θέση, απέχει δύο βαθμούς από την πρωτοπόρο Κόναχς έχοντας ένα ματς στο χέρι. Mε το 12-0 ισοφάρισε το δικό της ρεκόρ, όσον αφορά στη μεγαλύτερη νίκη που έχει σημειωθεί στην Πρέμιερ. Έξι διαφορετικοί σκόρερ, καρέ τερμάτων από τον Αντριάν Τσιέσλεβιτς, χατ-τρικ σε ένα ημίχρονο από τον Κρεγκ Ντρέιπερ, το ματς δεν μπορούσε να πάει καλύτερα. Άνοιξε το σκορ στο 6′ με τον Τσιέσλεβιτς, το 2-0 έκανε ο Μπλέιν Χάντσον στο 11′, στο 26′ είχε γίνει το 3-0 από τον Ράιαν Μπρόμπελ. Δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Τζέικ Φίλιπς για επικίνδυνο παιχνίδι και ήταν αδύνατο για την Μπράουτον να αποφύγει τον διασυρμό. Στο 39′ ο Τσιέσλεβιτς έκανε το 4-0, το 5-0 έγινε στο 45′ από τον Άιρον Έντουαρντς. Ο Ντρέιπερ μπήκε στο β’ μέρος κι έκανε χατ-τρικ (46′, 56′, 59′), ήρθαν ακόμα δύο γκολ από τον Τσιέσλεβιτς (61′, 71′), ο Έντουαρντς σκόραρε ξανά στο 54′, ο Κέρτις Μπιρν στο 79′ έκανε το απίστευτο 12-0.
Έχασε 3-0 στην έδρα της από τη Μπάλα Τάουν και παραμένει στον βυθό της βαθμολογίας, ήταν η τέταρτη ήττα στα 5 τελευταία παιχνίδια, μετρά μόλις μία νίκη στους 9 τελευταίους αγώνες. Δέχτηκε πίεση από το ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να κερδίσουν πολλά «στημένα» και να κάνουν αρκετά γεμίσματα στην περιοχή. Φάνηκε να αντέχει, η τετράδα στην άμυνα έδειχνε απροσπέλαστη, ο γκολκίπερ, Ίντζι σταθερότατος. Η «Ολντ Γκολντ» όχι μόνο άντεχε αλλά έχασε και μια μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί. Δέχτηκε όμως το γκολ στο χειρότερο χρονικά σημείο, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, από την κεφαλιά του Λούις Ρόμπλες. Η Τάουν κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, έδειχνε ότι μπορεί να σκοράρει σε κάθε επίθεση της, έκανε στο 56′ το 2-0 με τον Χένρι Τζόουνς που σκόραρε ξανά στο 81′, θα μπορούσε να κάνει και χατ-τρικ, έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό. Το τελικό σκορ κολακεύει την Καρμάρθερν, το δεύτερο ματς του Κρίστιαν Ο’ Λίρι στον πάγκο της ήταν δύσκολο, τον περιμένει ένα ακόμα δυσκολότερο.
Με νίκη η Νιου Σεντς πιάνει κορυφή, δεν τίθεται καν θέμα για την -εξευτελιστικά μικρή- απόδοση του άσου. Φαίνεται ότι η έκταση του σκορ είναι το μόνο ζητούμενο, φαντάζει απίθανο η ουραγός του πρωταθλήματος να πάρει αποτέλεσμα από τους πρωταθλητές. Ακόμα και το Over 3.5 είναι πια χαμηλό σε απόδοση, το Over 4.5 έχει ρίσκο αλλά και απόδοση στο 2.20.