Wales Premier

16:30 Airbus UK Broughton – Barry Town United
Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας, μετά από 4 σερί ήττες επικράτησε 2-1 της Αμπερίστγουιθ. Πολύ καλή από το ξεκίνημα, πίεσε ψηλά και προηγήθηκε στο 16′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρίστιαν Πλατ. Έχασε 2-3 καλές ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματα της πριν το ημίχρονο, το κατάφερε δύο λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους με τον Άντι Όουενς. Συνέχισε να δημιουργεί φάσεις, έχασε δύο ευκαιρίες με τον Όουεςν και μία με τον Πλατ, ο γκολκίπερ της «Άμπερ» Kόνορ Ρόμπερτς είχε πολύ δουλειά. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 81′, κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Λουκ Μπάουνφορντ και τελείωσαν δυνατά το ματς, άγγιξαν την ισοφάριση στο τέλος όμως η κεφαλιά του Στιούαρτ Τζόουνς δεν βρήκε στόζο.
0-0 στην έδρα της με την Κέρναρφον, αιφνιδιάστηκε στην αρχή με την ορμή των φιλοξενούμενων που έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με τους Τζέιμι Κράουθερ και Ντάρεν Τόμας. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, η Μπάρι Τάουν έκανε την πρώτη της φάση στο 38′, μια κεφαλιά του Σπενς που εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ των «καναρινιών» Άλεξ Ράμσεϊ. Το ημίχρονο τελείωσε με την Κέρναρφον να χάνει ακόμα μια ευκαιρία με τον Λίο Σμιθ. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο β΄μέρος και έκαναν κι αυτοί φάσεις με το ματς να δείχνει ανοικτό αφού η Κέρναρφον συνέχισε να βγαίνει μπροστά. Η καλύτερη στιγμή της Μπάρι ήρθε στο 60′ με τον ΜακΛάγκον, ο Ράμσεϊ όμως κατάφερε πάλι να αποκρούσει. Κι οι δύο ομάδες έψαχναν στο τέλος για το γκολ που θα έκρινε την αναμέτρηση, καμία δεν τα κατάφερε, το τελικό 0-0 φαντάζει δίκαιο.
Mικρά σε απόδοση τα αναμενόμενα γκολ/γκολ και Over 2.5, αν ανοίξει όμως το ματς, που είναι και το πιθανότερο, συμφέρει τη Μπάρι Τάουν. Δεν θα είναι καθόλου εύκολο μπορεί όμως να φύγει με όλους τους βαθμούς, με την απόδοση του διπλού στο 2.10.

16:30 Caernarfon Town – Pen-y-Bont FC
Πήρε 0-0 στην έδρα της αήττητης Μπάρι Τάουν σε ένα ματς που θα μπορούσε ακόμα και τη νίκη. Μπήκε με θράσος στο ματς κι έχασε δύο ευκαιρίες με τους Τζέιμι Κράουθερ και Ντάρεν Τόμας. Συνέχισε να κάνει φάσεις κι ήταν τέτοια η ορμή της που η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων ήρθε στο 38′ με μια κεφαλιά του Σπενς που απέκρουσε ο γκολκίπερ, Άλεξ Ράμσεϊ. Μπορούσε να πάρει το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου όμως ο Λίο Σμιθ έχασε την ευκαιρία. Η Μπάρι φάνηκε να συνέρχεται στο β΄μέρος, έφτασε κοντά στο γκολ στο 60′ με τον ΜακΛάγκον, ο Ράμσεϊ όμως ήταν εξαιρετικός. Το ματς ήταν πολύ ανοικτό στο τελευταίο ημίωρο, η Κέρναρφον έχασε όμως τις περισσότερες ευκαιρίες, αν και η ισοπαλία φαντάζει δίκαιη μοιρασιά.
Ήττα-διασυρμός εντός έδρας με 6-1 από τη Μπάλα Τάουν, παραμένει στην τελευταία θέση με μόλις ένα βαθμό τις 5 πρώτες αγωνιστικές. Δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 7′ με τον Χένρι Τζόουνς, το δεύτερο στο 11′ με πέναλτι που κέρδισε ο Μπερνς κι εκτέλεσε ο Κρις Βένιαμπλς. Προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε στο 28′ με τον Κίεραν Χάουαρντ, για να δεχτεί γκολ ένα λεπτό μετά από τον Μέντες. Βρέθηκε να χάνει 4-1 στο 39′ και 5-1 στο 45′, το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους ήταν λυτρωτικό. Από τύχη γλύτωσε από μεγαλύτερο διασυρμό, η Τάουν είχε σέντρα σουτ του Χένρι Τζόους στο δοκάρι, ο Βένιαμπλς έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες, στο 76′ ήρθε το έκτο γκολ από τον Στιούαρτ Τζόουνς, αν ο Βένιαμπλς ήταν πιο εύστοχος στη συνέχεια το σκορ θα έπαιρνε πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις.
Μικρή η απόδοση του πιθανού άσου, η Πένιμποντ θα προσέξει πολύ την άμυνα της μετά τον διασυρμό από τη Μπάλα Τάουν. Παρά τις φάσεις που δημιουργεί η Κέρναρφον τα περισσότερα παιχνίδια της είναι κλειστά, το Under 2,5 στο 2.25 αξίζει και με το παραπάνω.

16:30 Cardiff Met – The New Saints
Παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ πήρε 2-2 στην έδρα της Καρμάρθερν και διατήρησε το φετινό της αήττητο στο πρωτάθλημα. Αυτή τη φορά ήταν η επίθεση που έβγαλε ασπροπρόσωπους τους «φοιτητές», αφού η άμυνα τους δέχτηκε σε ένα ματς όσα γκολ είχε δεχτεί μέχρι τότε στο πρωτάθλημα. Το πρώτο ήρθε στο 22′ από τον Τζόρνταν Κνοτ κι ήταν ο Γουίλ Έβανς που ισοφάρισε στο 45′, σε ένα ιδανικό χρονικό σημείο για την ομάδα του πανεπιστημίου της Κάρντιφ. Ψάχνοντας απεγνωσμένα την πρώτη τους νίκη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά στο 58′ με τον Λουκ Μπόουεν, για να φέρει το ματς στα ίσα ο Μάελ Ντέιβις δέκα λεπτά πριν τη λήξη, η Κάρντιφ Μετροπόλιταν έμεινε όρθια σε ένα ακόμα παιχνίδι.
Νίκησε 2-1 τη Νιούταουν την Τρίτη κι ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, σε ένα ματς που κατάφερε να κάνει τα εύκολα δύσκολα, αφού προηγήθηκε 2-0 και παραλίγο να ισοφαριστεί στο τέλος. Έκανε την πρώτη φάση μόλις στο 15′ με τον Ράιαν Μπρόμπελ, ο γκολκίπερ της Τάουν, Ντέιβιντ Τζόουνς, κατάφερε να αποκρούσει. Οκτώ λεπτά αργότερα όμως νικητής ήταν ο Μπρόμπελ που άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η Νιου Σεντς έκανε το 2-0 στο 40′ με τον Ντιν Έμπε και φάνηκε ότι θα έπαιρνε μια εύκολη νίκη. Έχασε μια ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ με τον Άαρον Έντουαρντς στο 64′, για να δεχτεί γκολ σε μια ολιγωρία της άμυνας από τον Τζόε Κέντον στο 75′. Γέμισε άγχος στη συνέχεια με τη Νιούταουν να πιέζει, να χάνει μια ευκαιρία με τον Ντιν Μίτσελ και να αγγίζει την ισοφάριση με την κεφαλιά του Κέντον, ευτυχώς για τους πρωταθλητές ο Κρις Μάριοτ έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.
Το φαβορί είναι η Νιου Σεντς ειδικά τώρα που έπιασε κορυφή για πρώτη φορά στη σεζόν. Πολύ μικρό σε απόδοση το διπλό απέναντι σε μια από τις αήττητες ομάδες της κατηγορίας που έχει και καλή παράδοση με τη ΤΝΣ τα τελευταία χρόνια και εξαιρετική άμυνα. Μικρά σε απόδοση τα πιθανά γκολ/γκολ και Over 2.5 το 1Χ έχει ρίσκο αλλά και απόδοση στο 2.70.

16:30 Cefn Druids AFC – Carmarthen Town
Έχασε 1-0 την Τρίτη στην έδρα της Κόναχς, παρά την ήττα όμως πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Δέχτηκε μεγάλη πίεση στο ξεκίνημα με τους «Νομάδες» να μετρούν τέσσερις ευκαιρίες στα πρώτα 12 λεπτά. Αντέδρασε όμως και είχε τις δικές της στιγμές στο 20′ και το 29′, ο γκολκίπερ της Κόναχς, Λιούις Μπρας, τη σταμάτησε και τις δύο φορές κι είδε την ομάδα του να παίρνει το προβάδισμα στο 33′ με τον Φαρκουχάρσον. Ο Μπρας ήταν αυτός που κράτησε το προβάδισμα της Κόναχς, κάνοντας ακόμα μία απόκρουση στη συνέχεια, παρά την υπεροχή των γηπεδούχων οι «Αρχαίοι» έβγαιναν μπροστά ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Παραλίγο να δεχτούν ένα ακόμα από τον Φαρκουχάρσον στο 85′, η τελευταία φάση όμως ήταν για τη Ντρούιντς στο 91′ χωρίς τελικά να αποφύγει την ήττα.
Παρότι προηγήθηκε δύο φορές, παραχώρησε τελικά 2-2 στην Κάρντιφ Μετροπόλιταν και παρέμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Τζόρνταν Κνοτ της έδωσε το προβάδισμα στο 22′, για να δεχτεί την ισοφάριση στο 45′ από τον Γουίλ Έβανς. Ο Λουκ Μπόουεν έκανε το 2-1 στο 58′ με την Καρμάρθερν να φαινόταν ότι κρατούσε το προβάδισμα. Ούτε αυτή τη φορά τα κατάφερε, η ισοφάριση ήρθε δέκα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ο Μάελ Ντέιβις ήταν αυτός που χάρισε το βαθμό στους «φοιτητές». Ο βαθμός ήταν ο δεύτερος στα 5 πρώτα ματς για την ομάδα του Νιλ Σμόθερς να προδίδεται ακόμα μία φορά από την άμυνα της και σε ένα ματς που η επίθεση της έκανε το καθήκον της κόντρα σε μία από τις καλύτερες άμυνες της κατηγορίας.
Μικρό σε απόδοση το πιθανό γκολ/γκολ η Ντρούιντς προσέχει την άμυνα της, σε αντίθεση με την Καρμάρθερν που προτιμά να επιτεθεί κι είναι αρκετά ευάλωτη στα μετόπισθεν. Η παράδοση πάντως της Καρμάρθερν είναι εντυπωσιακή και παρότι ο άσος δείχνει δυνατός δύσκολα το χέρι πάει δεξιά. Το Over 2,5 στο αξιοπρεπέστατο 1.73 δείχνει ασφαλής επιλογή.

16:30 Newtown AFC – Bala Town
Έχασε 2-1 την Τρίτη στην έδρα της πρωταθλήτριας Νιου Σεντς, σε ένα παιχνίδι που μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω. Και οι δύο ομάδες επιχείρησαν άστοχα σουτ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους γηπεδούχους, με τον γκολκίπερ της Τάουν, Ντέιβιντ Τζόουνς, να σταματά το σουτ του Ράιαν Μπρόμπελ στο 15′. Ο Μπρόμπελ όμως ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ οκτώ λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η ΔΝΣ αύξησε την πίεση της στη συνέχεια και διπλασίασε τα τέρματα της στο 40′ με τον Ντιν Έμπε. Oι γηπεδούχοι έψαχναν το τρίτο γκολ, έφτασαν πολύ κοντά με τον Άαρον Έντουαρντς στο 64′, αυτή που σκόραρε όμως ήταν η Νιούταουν με τον Τζόε Κέντον στο 75′. Η Τάουν πήρε ψυχολογία και πίεσε για την ισοφάριση, έχασε μια ευκαιρία με τον Νιλ Μίτσελ κι έφτασε μια ανάσα από το 2-2 με την κεφαλιά του Κέντον, όμως o αμυντικός της ΤΝΣ, Κρις Μάριοτ, έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.
Εντυπωσιακή, διέλυσε με 6-1 εκτός έδρας τη νεοφώτιστη Πένιμποντ, άνοιξε το σκορ μόλις στο 7′ με τον Χένρι Τζόουνς, και διπλασίασε τα τέρματα της στο 11′ με πέναλτι που κέρδισε ο Μπερνς κι εκτέλεσε εύστοχα ο Κρις Βένιαμπλς. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 28′ με τον Κίεραν Χάουαρντ, στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως ο Μέντες έκανε το 3-1 για τη Μπάλα Τάουν. Ο Λιούς Ρόμπλς πέτυχε το τέταρτο γκολ της Τάουν στο 39′, στο 45′ ο Βένιαμπλς εκτέλεσε ένα ακόμα πέναλτι ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 5-1. Η Τάουν μπήκε το ίδιο δυνατά στο β’ μέρος, είχε μια σέντρα σουτ του Χένρι Τζόους στο δοκάρι, μια κεφαλιά του Βένιαμπλς με τη μπάλα να απομακρύνεται πριν περάσει το γραμμή. Πέτυχε το έκτο γκολ στο 76′ με κεφαλιά του Στιούαρτ Τζόουνς, θα μπορούσε να σημειώσει ένα ακόμα πριν το τέλος, όμως Ο Βένιαμπλς έχασε την ευκαιρία να κάνει χατ-τρικ. Χωρίς καινούργια προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών, δεν αργεί η αποθεραπεία του γκολκίπερ Τζος Τίμπετς (3/0).
H Νιούταουν δεν είναι… Πένιμποντ και έδειξε και με τη Νιου Σεντς ότι είναι ανταγωνιστική. Η Μπάλα Τάουν όμως είναι σαφώς καλύτερη ομάδα και έχει πάρει και τη νίκη ψυχολογίας που ήθελε. Υπολογίζοντας όμως πάντα στους γηπεδούχους θα καταφύγουμε στην ασφάλεια του 2 DNB με την απόδοση στο 1.95.