Wales Premier

16:30 Connah’s Quay – Pen-y-Bont FC
Τρεις μέρες μετά το 1-1 στην έδρα της Νιουτάουν έφερε το 1-1 στην έδρα της Γκούισφιλντ για να επικρατήσει τελικά στα πέναλτι και να προκριθεί στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ. Oι «Νομάδες» μπήκαν δυνατά και έχασαν τρεις ευκαιρίες στα πρώτα 14 λεπτά με τους Κάλουμ Μόρις, Πρίστλεϊ Φάρκουχαρσον και Τζέιμι Ίνσαλ. Ο Ίνσαλ ήταν αυτός που τους έδωσε και τη λύση για τους γηπεδούχους ανοίγοντας το σκορ στο 43′. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κάλουμ Μπρόμλεϊ με κεφαλιά ισοφάρισε για τη Γκούισφιλντ που παραλίγο να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 58′.Η Κόναχς πίεσε στο τέλος χωρίς να βρει το νικητήριο γκολ, η αναμέτρηση πήγε στα πέναλτι, δεν ισχύει παράταση. Οι «Νομάδες» επικράτησαν με 5-3 και πήραν, έστω και με δυσκολία, την πρόκριση.
Τέσσερις μέρες μετά την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με 3-1 επί της Έρμπας Μπράουτον έχασε 2-1 στην έδρα της Νιούταουν και αποκλείστηκε από το Λιγκ Καπ. Mπήκε με θράσος και αυτοπεποίθηση και ζόρισε αρκετά τη Νιούταουν, για να δεχτεί το γκολ στο 65′ από τον 18ρονο Λιφούμπα Μγουάντγουε. Η Νιούταουν φάνηκε να τελειώνει το ματς όταν έκανε το 2-0 στο 74′ με τον 31χρονο Νιλ Μίτσελ. Η Πένιμποντ όμως συνέχισε να παλεύει και μείωσε στο 90′ κάνοντας δραματικά τα λεπτά των καθυστερήσεων. Το σκορ δεν άλλαξε, ήταν ένα σκληρό ματς με πέντε κίτρινες τρεις για τη Νιουτάουν. Πιο σκληρή η μάχη της παραμονής κι αυτός είναι ο μεγάλος στόχος της Πένιμποντ.
Αναμενόμενα μικρή η απόδοση του άσου, ακόμα και του Over 2.5. H Πένιμποντ θα παλέψει όσο μπορεί υστερεί όμως σε ποιότητα, ενώ έχει και αμυντικά κενά. Το θράσος της όμως μπορεί να φέρει γκολ, το γκολ/γκολ στο 1.80 δείχνει εξαιρετικό αφού και οι δύο ομάδες βρίσκουν δίχτυα και οι φιλοξενούμενοι θα παίξουν χωρίς άγχος.