Wales Premier

21:45 Cefn Druids AFC – Caernarfon Town
Υπέστη εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Νιούταουν, με την άμυνα να πιάνεται στον ύπνο, δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 8′ από τον Νικ Ράστον, το δεύτερο στο 22′ από τον Νίαλ Φλιντ. Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε πολύ κυρίως με απανωτές σέντρες στην αντίπαλη περιοχή, για να μειώσει τελικά στο 83′ με τον Τζέιμς Ντέιβις. Δεν κατάφερε όμως να αποφύγει την ήττα, με το κακό ξεκίνημα να της κοστίζει ακόμα μία φορά. «Είμαι πολύ απογοητευμένος που δεν ξεκινάμε καλά τα παιχνίδια, δεν είμαστε καλοί στα πρώτα 45 λεπτά και παίζουμε καλά στα επόμενα 45, αυτό γίνεται συνεχώς στα τελευταία παιχνίδια και πρέπει να το κοιτάξουμε» τόνισε ο τεχνικός των «Αρχαίων» Χάου Γκρίφις.
Πάλεψε αλλά έχασε με 4-2 στην έδρα της αήττητης Κόναχς σε ένα ματς που είχε πολύ γρήγορο ρυθμό και ευκαιρίες από τα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 2′ ο γκολκίπερ της Κέρναρφον, Άλεξ Ράμσεϊ, σταμάτησε τον Μάικλ Γουάιλντ, στο 7′ όμως ο Γουάιλντ άνοιξε το σκορ για την Κόναχς. Η Κέρναρφον απάντησε στο επόμενο λεπτό ισοφαρίζοντας με τον Ντάνι Μπρούκγουελ, με το 1-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Οι «Νομάδες» όμως πέτυχαν δύο γκολ σε 3 λεπτά με τους Ντέκλαν Πουλ στο 52′ και Τζέιμι Ίνσαλ στο 55′. Η «Κόφι» μείωσε στο 57′ με τον Τζέιμι Μπρις, όμως ο Ίνσαλ σκόραρε ξανά στο 66′ δίνοντας τη νίκη στους γηπεδούχους. «Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια, δεν ήταν γραφτό να πάρουμε αποτέλεσμα, τα εύσημα στην Κόναχς» δήλωσε ο προπονητής της Κέρναρφον, Σον Έρντλι.
Η Κέρναρφον είναι πιο σοβαρή και πειθαρχημένη κι έχει σαφέστατο προβάδισμα, η Ντρούιντς όμως έρχεται από 3 σερί ήττες και θα τα δώσει όλα για να αποφύγει μια τέταρτη στην έδρα της. Θα δώσει το βάρος στην άμυνα, δεν θα αφήσει το ματς να ανοίξει, το Under 2.5 στο 1.97 δείχνει πολύ πιθανό.

22:00 Carmarthen Town – Aberystwyth Town
Έχασε 2-1 στην έδρα της Μπάλα Τάουν, ήταν η τρίτη σερί ήττα και την κράτησε στο βυθό της βαθμολογίας. To ματς κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, o Σον Σμιθ έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Λούι Ρόμπλες τελείωσε εντυπωσιακά τη φάση ανοίγοντας στο 14′ το σκορ για τους γηπεδούχους. Η Καρμάρθερν ισοφάρισε στο 28′ με μια εκπληκτική ατομική προσπάθεια του Τζος Μπουλ κι έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 36′, ο γκολκίπερ, Άσλεϊ Μόρις έσωσε τους γηπεδούχους. Η Τάουν πήρε ξανά το προβάδισμα στο 38′ όταν ο Ρόμπλες γύρισε τη μπάλα στον Κρις Βένιαμπλς που έκανε εύκολα το 2-1. Πολύ καλύτεροι οι γηπεδούχοι στη συνέχεια έχασαν αρκετές ευκαιρίες ευκαιρίες με τους Ρόμπλες, Τζόουνς και Βένιαμπλς, ενώ ο κίπερ της Καρμάρθεν, Λι Ίντζι, έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση στο 88′. Η Καρμάρθεν παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.
Έφερε 2-2 στην έδρα της με την αήττητη Κάρντιφ Μετροπόλιταν σε ένα συναρπαστικό ματς. Παρότι οι «φοιτητές» ξεκίνησαν καλύτερα ήταν η Αμπερίστγουιθ που άνοιξε το σκορ στο 12′ με τον Πάουλο Μέντες. Άντεξε στη συνέχεια στην πίεση των φιλοξενούμενων που έκαναν φάσεις, και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ. Σε προσπάθεια του Τζόελ Έντουαρντς η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στο χέρι του Ράιαν Γόλακοτ, το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Έλιοτ Έβανς φέρνοντας το ματς στα ίσα στο 50′ και ένα λεπτό αργότερα ο Μάελ Ντέιβις έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο Γόλακοτ όμως εξιλεώθηκε για το πέναλτι που έκανε σκοράροντας στο 58′ για την «Άμπερ» με το 2-2 να μένει μέχρι το τέλος. Επιστρέφει ο Ράιαν Έντουαρντς (Μ, 7/0) που εξέτισε την ποινή του, τραυματίες οι Τζεφ Κέλαγουεϊ (μ, 5/1) και Λουκ Μπούντφορντ (Ε, 8/2) το πιθανότερο είναι ότι δεν θα έχουν αναρρώσει εγκαίρως.
Η Καρμάρθερν παραμένει χωρίς νίκη στο βυθό της βαθμολογίας, η άμυνα είναι το μεγάλο της πρόβλημα, κάτι που ισχύει και για την Απερίστγουιθ. Μικρά σε απόδοση τα πιθανά Over 2.5 και γκολ/γκολ, η «’Αμπερ» δείχνει πάντως πιο σοβαρή και με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Απαραίτητη η ασφάλεια του 2 DNB με την απόδοση στο 2.08.