Wuhan Zall vs Jiangsu Suning Κίνα Super League

Wuhan Zall
Σταθερά καλές οι εμφανίσεις για τη νεοφώτιστη Γουχάν, που πριν από την έναρξη της σεζόν είχε θέσει τον στόχο της παραμονής και πλέον βρίσκεται στο -4 από την τετράδα. Ήταν ανώτερη από το πρώτο λεπτό στο ματς με τη Ρένχε και έφυγε σχετικά εύκολα με τη νίκη 2-0. Το έργο της έγινε ευκολότερο από το 26’ και έπειτα, όταν κέρδισε αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο 44’ ο Λέο Μπαπτιστάο έδωσε προβάδισμα και στην επανάληψη δεν επαναπαύτηκε, αλλά πίεσε για να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα και τα κατάφερε με το εύστοχο πέναλτι του Κουάσι στο 82’. Ελάχιστες ήταν οι φορές οι οποίες απειλήθηκε και από εδώ και πέρα παίζει χωρίς άγχος.
Παραμένει εκτός, λόγω τραυματισμού, ο καλός αμυντικός Λούο Γι (8/0). Αυτό είναι και το μοναδικό πρόβλημαπου αντιμετωπίζει ο νεαρός προπονητής, Λι Τιε, ο οποίος δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου ότι δεν θα προχωρήσει σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα και βασικός στόχος παραμένει η παραμονή. Διαθέσιμος από τιμωρία ο πολύτιμος μέσος Μ’Μπια (13/0), ο οποίος δεν έπαιξε στο προηγούμενο παιχνίδι.
(4-3-3): Ντονγκ – Λιου, Ζιμπό, Λιάο, Μινγκ – Λι, Γουάνγκ, Μπαπτιστάο- Κουάσι. Τζιανγκ, Σίλβα
Jiangsu Suning
Από την αρχή ξεκίνησαν όλα στραβά στη Γιανκγσού, κόντρα στην πρωταθλήτρια Σανγκάη ΣΙΠΓ. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ και κάκιστη έξοδο του ντεφορμέ τερματοφύλακα Γκου Τσάο. Έξι λεπτά αργότερα ο Γιε έκανε τάκλιν βγαλμένο από ταινία πολεμικών τεχνών, καθώς βρήκε τον αντίπαλο παίκτη στον αέρα στο στήθος και τον έβγαλε νοκ άουτ με αναγκαστική αλλαγή, βλέποντας παράλληλα την απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 17’ μετά από νέα αδράνεια της άμυνας δέχτηκε δεύτερο τέρμα και ουσιαστικά τελείωσαν όλα, ενώ στο 56’ ήρθε και τρίτο τέρμα. Στο 70’ έμεινε με εννιά λόγω της αποβολής του Ξιε και στάθηκε τυχερή, που δεν ξέφυγε ακόμα περισσότερο το γκολ.
Επέστρεψε από το σοβαρό τραυματισμό του ο καλός εξτρέμ Χουάνγκ Ζιτσάνγκ (1/0), ο οποίος αγωνίστηκε για 25′ στο προηγούμενο παιχνίδι. Χτύπησε, με την Εθνική, ο εξτρέμ Τζι Ξιανγκ (11/0) και θα λείψει για περίπου ένα μήνα. Διαθέσιμος θα είναι από τιμωρία ο πολύτιμος επιθετικός, Έντερ (16/7). Θα λείψουν λόγω τιμωρίας οι χαφ Ξιε Πενγκφέι (17/5) και Τσόνγκγιου Γιε (5/0), που αποβλήθηκαν στο προηγούμενο ματς.
(4-3-3): Γκου – Ζου, Παλέτα, Λι, Γιανγκ – Γου, Τιαν, Γκάο – Σονγκ, Έντερ, Τεσέιρα
Σε κάκιστη κατάσταση στα τελευταία παιχνίδια η Γιανγκσού, ωστόσο θα έχει τη σημαντική επιστροφή του Έντερ (16/7) και διαθέτει ποιοτικές μονάδες. Η νεοφώτιστη Γουχάν είναι η φετινή έκπληξη του πρωταθλήματος, όμως δεν θα «χαλαστεί» με το βαθμό. Καλύτερα να κρατήσουμε το goal/goal.