22:00 Racing Genk vs RB Salzburg UEFA Champions League

22:00 Racing Genk vs RB Salzburg
Επέστρεψε με το… κεφάλι ψηλά από το «Ανφιλντ» όπου πάλεψε αλλά εν τέλει ηττήθηκε από την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Λίβερπουλ (2-1). Σε θέση άμυνας βέβαια από το πρώτο λεπτό και βρέθηκε δικαίως πίσω στο σκορ, για να απαντήσει στο 40’ από στατική φάση. Μια από τα ίδια και στην επανάληψη, όπου οι γηπεδούχοι απέβαλαν νωρίς το άγχος με το 2-1 στο 53′ και είχαν αρκετές ευκαιρίες, παρότι οι πρωταθλητές Βελγίου κέρδισαν μέτρα στο φινάλε γεμίζοντας με άγχος τους «κόκκινους». Με έναν μόλις βαθμό, οι πρωταθλητές Βελγίου έχουν χάσει κάθε ελπίδα πρόκρισης αλλά διατηρούν πιθανότητες, μόνο με νίκη, για την 3η θέση. Υπάρχει και μεγαλύτερος στόχος βέβαια και δεν είναι άλλος για το πρώτο τρίποντο στην ιστορία τους στην φάση ομίλων και ο νέος τεχνικός Βολφ έχει αφουγκραστεί το κλίμα: «Δεν με ενδιαφέρει το σκορ και η διαφορά τερμάτων, αλλά η πρώτη νίκη στην διοργάνωση». Μέτριο το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα, όπου αν κι καλύτερη συμβιβάστηκε σε εκτός έδρας 2-2 με την Μουσκρόν.
Αγωνιστικά Νέα:Άτυχος στάθηκε ο βασικός μέσος Χέινεν (4/0, 14/1) που υπέστη ρήξη χιαστών στο Μουσκρόν και δύσκολα μάλιστα θα προλάβει το υπόλοιπο της σεζόν, σημαντικό πρόβλημα για τον Γερμανό τεχνικό. Δεν υπολογίζεται και πάλι ο συνήθως βασικός μπακ Ουρόνεν (3/0, 12/0), Πάγια εκτός ο βασικός τερματοφύλακας Βούκοβιτς (χωρίς συμμ.), που τραυματίστηκε σοβαρά τον Αύγουστο και δεν δηλώθηκε στην λίστα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Κούκε – Μαέλε, Ντεβάστ, Κουέστα, ντε Νόρε – Μπέρχε, Χροσόφσκι – Ιτο, Χάτζι, Μπογκοντά – Σαματά
Έμεινε όρθια στην έδρα της Νάπολι, αποσπώντας ισοπαλία με 1-1, όμως οφείλει μεγάλο μερίδιο στην τύχη. Προηγήθηκε με πέναλτι του Χόλαντ (έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης που πετυχαίνει 7 γκολ στις 4 πρώτες συμμετοχές του) στο 11′, το δοκάρι μία φορά και ο κίπερ Κορονέλ αρκετές την έσωσαν από την ισοφάριση, την οποία δεν απέφυγε στο 44′. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου είχε δύο ευκαιρίες για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, ενώ στην επανάληψη άντεξε στην πίεση των Ιταλών. Πλέον, με 1 βαθμό σήμερα εξασφαλίζει την 3η θέση (Γιουρόπα), ενώ με νίκη θα πάει στο Λίβερπουλ την τελευταία αγωνιστική για να τα παίξει όλα για όλα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Δείχνει σημάδια… ξεφουσκώματος το τελευταίο διάστημα, το Σάββατο υπέπεσε σε γκέλα στο γήπεδό της κόντρα στη Σανκτ Πόλτεν, παραχώρησε 2-2, παρότι προηγήθηκε με 2-0 στο 34′, πληρώνοντας τραγικά λάθη αμυντικών. Παραμένει στην κορυφή, αλλά νιώθει πλέον την «ανάσα» της Λίντσερ (είναι στο «+1»).
Αγωνιστικά Νέα:Προφυλάχθηκε στο πρωτάθλημα ο αρχισκόρερ Χόλαντ (4/7, 12/15), είναι διαθέσιμος σήμερα, ενώ αποθεραπεύτηκε μετά από 5 εβδομάδες απουσίας ο βασικός κίπερ Στάνκοβιτς (3 συμμ./11 συμμ.), αλλά δεν ταξίδεψε στο Βέλγιο. Εξάλλου, ο αναπληρωματικός Κορονέλ τα πάει περίφημα στο διάστημα που τον αντικαθιστά. Χτύπησε και θα λείψει καιρό ο Κοϊτά (Ε, 1/0, 10/6), μακροχρόνιες οι απουσίες των Φάρκας (Α, 1/0, 8/0), Μπερνέντ (Μ, 1/0, 8/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Κορονέλ – Κρίστενσεν, Ονγκουένε (Πόνγκρασιτς), Βέμπερ, Ούλμερ – Μιναμίνο, Μουεπού, Γιουνούζοβιτς, Σόμποζλαϊ – Χβανγκ, Χόλαντ
Λογικό αν και υπερβολικό το διπλό της κουρασμένης εσχάτως Σάλτσμπουργκ (μετά… βίας το βρίσκουμε στο 1.60). Τα πονταρίσματα τερμάτων αβαντάρονται από τους αριθμούς και των δύο, αλλά οι μπουκ είναι «διαβασμένοι». Ρίσκο με early goal, ή υπομονή για τυχόν καλύτερες αποδόσεις στο Live…