América Mineiro vs Atlético Βραζιλία Série B

América Mineiro
Συνεχίστηκαν οι βαθμολογικές απώλειες για την Αμέρικα Μινέιρα καθώς δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε την Οέστε και μάλιστα στο γήπεδο της (0-0). Οι παίκτες του Φελίπε Κονσεϊσάο έκαναν ένα καλό πρώτο ημίχρονο, η πίεση όμως για το αποτέλεσμα λειτούργησε ως βαρίδι στα πόδια τους. Στην επανάληψη ισορρόπησε ο αντίπαλος και έτσι βάδισαν οι δυο ομάδες μέχρι το τέλος στο απόλυτο μηδέν. Παρέμεινε με μια νίκη στο πρωτάθλημα και αυτή εκτός έδρας, όπερ σημαίνει πως στο γήπεδο της δεν έχει κάνει ακόμη την αρχή (0-2-3). Ο Κονσεϊσάο έμεινε ευχαριστημένος από την αμυντική λειτουργία της ομάδας αλλά μέχρι εκεί. “Με τον νέο προπονητή έχουμε δείξει μια βελτίωση και τα αποτελέσματα θα φανούν στον αγωνιστικό χώρο στα ακόλουθα παιχνίδια” σχολίασε ο μέσος Λεάντρο Σίλβα. Πλήρης η αποστολή.
Atlético
Ξάφνιασε πολλούς η εντός έδρας ήττα της Ατλέτικο Γκοϊανιένσε από την νεοφώτιστη Μποταφόγκο SP. Δεν ήταν τόσο η αγωνιστική βελτίωση της ίδιας αλλά κυρίως η καθίζηση στα τελευταία ματς του αντιπάλου. Μάλιστα ο Ματεουζίνιο στο 35ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν τούμπα το ματς στα τελευταία 20 λεπτά.. “Πληρώσαμε τα αμυντικά μας λάθη με τον πιο άσχημο τρόπο” ανέφερε μετά το πέρας της αναμέτρησης ο πορτιέρο Κοζλίνσκι. Από την άλλη, ο κόουτς Βάγκνερ Λόπες δεν έκρυψε την απογοήτευση του για το αποτέλεσμα αλλά ζήτησε από τους παίκτες του να ξεχάσουν γρήγορα το αποτέλεσμα. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει ο μπακ Γκιλβάν (11/1) με τον 23χρονο Ολιβέιρα (3/0) να αγωνίζεται απόψε στην θέση του.
Τέταρτο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη για την Αμέρικα με την μια και μοναδική φέτος να έχει σημειωθεί εκτός έδρας. Υπάρχει πίεση στους ποδοσφαιριστές και φάνηκε και στο παιχνίδι με την Οέστε. Από ήττα προέρχεται η Ατλέτικο αλλά δεν άξιζε να χάσει. Έχει τον τρόπο να φύγει αήττητη από το Μπέλο Οριζόντε.