Austria Bundesliga

15:30 SKN St. Pölten – Austria Wien
Υψηλό αποδείχθηκε το εμπόδιο της Βόλφσμπεργκερ, υπέστη τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα, με το «βαρύ» 4-0. Κατάλαβε από νωρίς (1-0 στο 12’) τι θα επακολουθήσει, είχε μικροευκαιρίες για να απειλήσει, έσβησαν οι ελπίδες της με το 2-0 στο 38’. Τυπική διαδικασία το 2ο ημίχρονο, δέχθηκε ακόμα δύο γκολ, χωρίς η ίδια να απειλήσει. «Λόγω της απαγόρευσης μεταγραφών, αλλά και των τραυματισμών που έχουμε είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιώ 17χρονους και παίκτες που πέρυσι υποβιβάστηκαν από τη Β’ κατηγορία», ξέσπασε ο τεχνικός Αλεξάντερ Σμιντ στην κριτική που του ασκείται για τα άσχημα αποτελέσματα της ομάδας. Ευχάριστα νέα για τον πολύτιμο φορ Πακ (Ε, 24/4 πέρυσι), ο οποίος λείπει από τον Απρίλιο, έχει επανέλθει στις προπονήσεις, μάλιστα πήρε λεπτά συμμετοχής με την εθνική της Νότιας Κορέας και το μόνο που απομένει για να χρησιμοποιηθεί είναι η βελτίωση της φυσικής του κατάστασης. Επιστρέφει ο Ντρέσερ (Α, 2/0), αντίθετα τραυματίστηκε και θα λείψει ο Σουτζ (Μ, 4/0).
Παρατάχθηκε για δεύτερη σερί αγωνιστική με διάταξη 5-3-2, αυτή τη φορά της βγήκε και επικράτησε της Στουρμ με 1-0. Εδωσε την κατοχή της μπάλας στην αντίπαλο και «χτύπησε» στις αντεπιθέσεις, δεν της δόθηκε η ευκαιρία στο 1ο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη βρήκε χώρους και στο 82’ πέτυχε το καθοριστικό γκολ. «Η νίκη είναι που μετράει. Στο μέλλον θα προσπαθήσουμε να παίξουμε πιο επιθετικά, αλλά χρειαζόμαστε ακόμα δουλειά», ήταν η απάντηση του τεχνικού Ίλτσερ στην κριτική για το στυλ της ομάδας. Η διοίκηση άνοιξε μέτωπο με συγκεκριμένο σύνδεσμο οπαδών, τον οποίο δεν αναγνωρίζει πλέον ως επίσημο, τιμωρώντας τον για το πανό που σήκωσε στο προηγούμενο ματς κατά της αστυνομίας, για το οποίο ελλοχεύει κίνδυνος τιμωρίας από την Ομοσπονδία. Άτυχος ο Σόισενγκερ (Α), τραυματίστηκε ξανά σοβαρά και θα λείψει για μεγάλο διάστημα. Αμφίβολος ο βασικός μπακ Ζβέρσιτς (7/0), έτοιμος μετά από καιρό ο Μαντλ (Α, 3/0), πιθανόν να δοθούν ανάσες στον Αυστραλό χαφ Γιέγκο (8/0), που είχε υποχρεώσεις με την εθνική.
Η Αούστρια πήρε τα πάνω της μετά τη νίκη επί της Στουρμ, θα αποτελέσει μέγιστο πισωγύρισμα αν δεν καταφέρει να φύγει με το «διπλό» από την έδρα της Σανκτ Πόλτεν. Πάντως, η αφέλεια που τη χαρακτηρίζει, δεν μας κάνει να… καιγόμαστε να ποντάρουμε.

15:30 WSG Wattens – Hartberg
Έδειξε υπεροψία στην έδρα της ουραγού Αντμίρα και το πλήρωσε με την ήττα με 3-1. Πίστεψε πως θα έχει εύκολη αποστολή μετά το προβάδισμά της στο 12’, όμως η άμυνά της έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο και στο 37’ βρέθηκε να χάνει με 3-1. Το δεύτερο ημίχρονο δεν προσέφερε τις συγκινήσεις του πρώτου, στο 53’ ζήτησε πέναλτι, χωρίς να τη δικαιώνει το βίντεο. «Η αντίπαλος έπαιξε πιο έξυπνα και κέρδισε. Δεν χάθηκε ο κόσμος με την ήττα αυτή», δήλωσε ο κόουτς Σίλμπερμπεργκερ, ο οποίος πήρε μάλλον… χαλαρά το αποτέλεσμα. Στα θετικά ότι σκόραρε ξανά ο 19χρονος Γεμπόα, είχαν προηγηθεί τα 4 γκολ που πέτυχε κόντρα στην Αούστρια στο Κύπελλο. Ψάχνει τη δεύτερη νίκη στο γήπεδό της, εκεί έχει γνωρίσει δύο σερί ήττες. Επιστρέφει ο σημαντικός χαφ Πράντερ (8/0), εκτός για καιρό ακόμα ο ηγέτης της άμυνας, Καμπρέρα (9/0) και ο Κόβατσετς (Μ, 2/0). Δεν επηρεάζει η απουσία του Χαουρεγκούι (Μ, 27/4 πέρυσι).
Έκλεισε με τον χειρότερο τρόπο την τετράδα δύσκολων παιχνιδιών, γνωρίζοντας την ήττα από τη Λίντσερ. Πέρασε δύσκολες στιγμές στο 1ο ημίχρονο, όμως το έβγαλε «άβρεχτη», χάρη στον κίπερ Σβέτε, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι μεταξύ άλλων. Προηγήθηκε στο 55’, κόντρα στη ροή του ματς, όμως «μίλησε» η ποιότητα της αντιπάλου και δέχθηκε την ανατροπή του σκορ μέσα σε τέσσερα λεπτά (65’-69’). «Η Λίντσερ έχει απίστευτα… όπλα, ακόμα και στον πάγκο. Παίξαμε κόντρα σε 4 καλές ομάδες στα τελευταία ματς, ξέρουμε τις δυνατότητές μας», αναγνώρισε ο κόουτς Σχοπ. Το θετικό είναι ότι η επίθεσή της πετάει… φωτιές, το αρνητικό ότι διατήρησε την εστία της απαραβίαστη μόλις μία φορά στις 10 πρώτες αγωνιστικές. Επιστρέφει ο σημαντικός μεσοεπιθετικός Ράκοβατς (8/2) και ο συνήθως αναπληρωματικός Ρασβάλντερ (Μ, 2/0), εκτός παραμένει ο Τσέρνεγκ (Μ, 5/0 πέρυσι).
Η Χάρτμπεργκ έβγαλε το πρόγραμμα… Γολγοθά με μόλις 1 βαθμό, τώρα επιστρέφει στις βατές -για τα κυβικά της- αποστολές. Θεωρούμε πως την αδικούν οι αποδόσεις, άλλωστε στην ίδια έδρα πήρε δύο «διπλά» πέρυσι. Φοβούμενοι την ευάλωτη άμυνά της, θα πάμε σε πιο ασφαλή επιλογή συνδυάζοντας την μη ήττα της με το Over.

18:00 Rapid Wien – Wolfsberger AC
Κόντεψε να την «πατήσει» στην έδρα της Μάτερσμπουργκ, αλλά για δεύτερη σερί αγωνιστική βρίσκει γκολ «λύτρωσης» στα τελευταία λεπτά. Το δοκάρι την έσωσε μόλις στο 3’ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, έφτασε 3 φορές κοντά στο γκολ, όμως τελικά το δέχθηκε πρώτη στο 27’, αλλά ο Φούντας, με το 7ο γκολ του, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στο 47’ βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ, όμως με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε εκ νέου στο 69’ και πέτυχε το 3-2 στο 89’! «Έχουμε πολύ καλή ομάδα και το αποδείξαμε στα 2 τελευταία ματς. Βρεθήκαμε 4 φορές πίσω στο σκορ, αλλά επανήλθαμε ξανά και ξανά», αποθέωσε το χαρακτήρα των παικτών τους ο κόουτς Κίχμπαουερ. Κομβικό το σημερινό ματς για το μέλλον της, θα είναι τεστ για τους στόχους της. Αποθεραπεύτηκαν και επιστρέφουν οι κομβικοί Λιούμπισιτς (Μ, 5/1) και Μουργκ (Μ, 8/1), όμως εκτός παραμένουν οι Κιταγκάβα (Ε, 4/0) και οι μακροχρόνιοι Γκράχοβατς (Μ, 4/0), Σικ (Μ, 4/0) και Ζάντο (Μ).
Έπαθε και έμαθε… Μετά την γκέλα κόντρα στην Τιρόλ (2-2) ήταν πολύ προσεκτική απέναντι στη Σανκτ Πόλτεν, μπήκε με το πόδι στο… γκάζι και απλοποίησε τη δουλειά ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 12’. Το ματς είχε ενδιαφέρον μέχρι να διπλασιάσει το προβάδισμά της, το πέτυχε στο 38’, κάτι που έκανε το 2ο ημίχρονο τυπική διαδικασία, όμως σημείωσε ακόμα δύο τέρματα στο… ρελαντί. «Είχαμε σωστή νοοτροπία και κάναμε μία σοβαρή εμφάνιση», δήλωσε ο τεχνικός, Γκέραρντ Στρούμπερ, ο οποίος χαρακτήρισε το σημερινό ματς ως πρόβα ενόψει του εκτός έδρας αγώνα της ερχόμενης Πέμπτης κόντρα στην Μπασακσεχίρ για το Γιουρόπα Λιγκ. Κάτι που σημαίνει πως θα χρησιμοποιήσει βασικούς, όπως άλλωστε συνηθίζει πριν και μετά από ευρωπαϊκά ματς. Δεν έχει απουσίες.
Αμφότερες ήταν σε καταπληκτική κατάσταση πριν τη διακοπή, η οποία θεωρούμε πως ευνόησε περισσότερο τη Βόλφσμπεργκερ, που έχει περισσότερες υποχρεώσεις. Έχοντας ως δεδομένο τις «ανάσες» που πήρε, θεωρούμε υπερβολικές οι καθαρές τιμές αουτσάιντερ που της δίνονται, το «διπλό» έχει αξία, ενώ οι πιο μετριοπαθείς μπορούν να καλυφτούν με το DNB.