Austria Bundesliga

15:30 SCR Altach – LASK Linz
Γνώρισε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική ήττα με πολλά γκολ, κι αν αυτή από τη Σάλτσμπουργκ ήταν λίγο-πολύ αναμενόμενη, εκείνη από την Αντμίρα της κάθισε… βαριά. Βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 21’, με την αντίπαλο να αξιοποιεί τις ισάριθμες ευκαιρίες που είχε, ενώ η ίδια δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική. Το τρίτο γκολ που δέχθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έβαλε πρόωρο τέλος στο ματς, δεν άλλαξε κάτι με το 3-1 στο 48’, δέχθηκε τέταρτο τέρμα στο 83’. Ουραγός στη βαθμολογία πλέον, έστω και με συγκάτοικο, ακολουθεί δύσκολο πρόγραμμα. Σε δεινή θέση ο τεχνικός Παστόρ, ενδεχόμενο αρνητικό αποτέλεσμα ίσως αποδειχθεί μοιραίο γι’ αυτόν. «Σε αυτό το επίπεδο του αθλητισμού πρέπει να αντιμετωπίζεις την κατάσταση χωρίς φόβο, αλλιώς δεν έχεις καμία τύχη», απάντησε σε ερώτησε αν φοβάται για τη θέση του ο Ολλανδός τεχνικός. Εκτός παραμένουν οι Νέτζερ (Α, 2/0), Μίλινγκερ (Μ, 4/0) και Ντιακιτέ (Μ, 9/0), με τον τελευταία να αποτελεί μεγάλη απώλεια.
Την Πέμπτη πήρε σπουδαίο αποτέλεσμα στην Ολλανδία επί της πανίσχυρης Αϊντχόφεν, απέσπασε «λευκή» ισοπαλία. Πρωταγωνιστής ο κίπερ Σλάγκερ με τις πολλές επεμβάσεις, ενώ είχε σύμμαχο δύο φορές το δοκάρι. Μάλιστα, της παρουσιάστηκαν δύο ευκαιρίες, στο 68’ με τον Ραγκούζ και στο 75’ με τον Κλάους για να «κλέψει» τη νίκη. «Είχαμε την τύχη με το μέρος μας», παραδέχθηκε ο τεχνικός Ισμαέλ. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της ιστορίας της, κέρδισε με 7-2 τη Μάτερσμπουργκ! Δέχθηκε αντίσταση μέχρι το 34’ (2-2), μετά το 3-2 πάτησε… γκάζι και εξαφανίστηκε. Εκτός έδρας έχει το απόλυτο των βαθμών σε 5 αναμετρήσεις, ενώ μέχρι τη διακοπή για τις Εθνικές ομάδες ακολουθούν 4 συνεχόμενα ματς στο γήπεδό της (για όλες τις διοργανώσεις). Για πρώτη φορά στην ιστορία της θα ταξιδέψει με αεροπλάνο σε εντός συνόρων εκτός έδρας ματς. Δεν έχει νέες απουσίες, παραμένουν εκτός οι Πόγκατετς (Α, 5/0) και Ράμπσεπνερ (Α, 2/1).
Για άγνωστο λόγο η απόδοση της νίκης της Λίντσερ «τσίμπησε» λίγο προς τα πάνω από την Παρασκευή. Δεν πιστεύουμε πως η Αλταχ έχει τις δυνατότητες να κάνει την έκπληξη, θεωρούμε πως το «2» είναι της τάξης του 1,40, το βρίσκουμε στο 1,65 περίπου, αυτόματα αποκτάει αξία.

15:30 Wolfsberger AC – Admira
Την Πέμπτη γνώρισε από την Μπασακσεχίρ την πρώτη ήττα στον όμιλο του Γιουρόπα, δίκαιο αποτέλεσμα. Πιέστηκε πολύ από την τουρκική ομάδα, γλίτωσε σε αρκετές περιπτώσεις, τελικά «λύγισε» στο 78’ δεχόμενη το καταδικαστικό γκολ. «Για εμάς αυτά τα ματς είναι μαθήματα, δεν βασίζουμε την εξέλιξή μας μόνο στις νίκες ή στις ήττες», δήλωσε ο τεχνικός Στρούμπερ. Στο πρωτάθλημα «φρέναρε» την προηγούμενη αγωνιστική, κόλλησε στο 1-1 με τη Ραπίντ, σε ένα σκληρό ματς, με 11 κίτρινες κάρτες, μία εκ των οποίων στον προπονητή της. Δέχθηκε έντονη πίεση, πίσω στο σκορ από το 31’, κινδύνευσε με δεύτερο σε αρκετές περιπτώσεις, έσωσε το «Χ» με γκολ στο 64’ από στατική φάση. Επέκτεινε το αήττητο σερί της στις 8 αγωνιστικές (6-2-0), ενώ εντός έδρας αγνοεί την ήττα στα 5 τελευταία (4-1-0). Άφησε περιθώρια για ροτέισον ο Γερμανός τεχνικός, κάτι που δεν συνηθίζει. Δεν υπολογίζει στον τιμωρημένο Ρίνιτς (Α, 9/0).
Πήρε φόρα μετά την πρώτη νίκη και σημείωσε δεύτερη διαδοχική στην έδρα της Αλταχ, που την έφερε πάνω από δύο ομάδες στη βαθμολογία για πρώτη φορά στη σεζόν. Ανώτερη, αλλά και τυχερή στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε 2-0 στο 21’ αξιοποιώντας τις δύο μοναδικές της ευκαιρίες, ενώ το τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις «έκοψε τα πόδια» των αντιπάλων. Μικρό το κακό από τη μείωση του σκορ στο 48’, δεν επέτρεψε περεταίρω επικίνδυνες φάσεις μπροστά στην εστία της και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της με το 4-1 στο 83’. Εμφανής η βελτίωση μετά την έλευση του τεχνικού Σμιντ, ο οποίος δήλωσε: «Η ομάδα βρίσκεται ένα στάδιο πιο μπροστά απ’ ότι πίστευα ότι θα ήταν ότι ήρθα. Υπάρχει αυτοπεποίθηση πλέον και αποδίδουμε καλά». Στις δύο τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Βόλφσμπεργκερ έφυγε αήττητη (1-1-0), βέβαια δεν είχε τη φετινή της δυναμικότητα. Ξανά εκτός οι Μπάουερ (Α, 4/0), Σέρζερ (Α,11/0 πέρυσι), Τέλκε (Α, 16/0 πέρυσι), Τοθ (Μ, 6/0), Βορζάγκερ (Μ, 2/0) και Σταρκλ (Ε, 6/0).
Η Αντμίρα διανύει την καλύτερη περίοδο της σεζόν, όμως δεν πάει το χέρι να τη στηρίξουμε στην έδρα της ανώτερης Βόλφσμπεργκερ. Πάντως, σκοράρει με ευκολία εσχάτως, ένα γκολ μπορεί να το πετύχει και ας φάει περισσότερα. Το G/G η επιλογή μας.

18:00 RB Salzburg – Rapid Wien
«Μπροστά κούκλα, πίσω… πανούκλα» την Τετάρτη στην ήττα από τη Νάπολι. Άκρως επικίνδυνη επιθετικά, το ίδιο όμως και η αμυντική της γραμμή. Βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, απάντησε σε αμφότερες με το βαρύ της πυροβολικό, Χόλαντ, όμως δέχθηκε τρίτο γκολ, δευτερόλεπτα μετά το 2-2. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση, όμως γλίτωσε το αήττητο στο Γκρατς, αποσπώντας 1-1 από τη Στουρμ. Ανύπαρκτη στο πρώτο ημίχρονο, τυχερή που δέχθηκε μόλις 1 γκολ, στο 73’ πέτυχε το 1-1 και λίγα λεπτά αργότερα έχασε τετ α τετ για την ανατροπή του σκορ. Ο κόουτς Τζέσε Μαρς υπενθύμισε στους παίκτες το ότι η Ραπίντ τους έβγαλε το… λάδι στο Κύπελλο προ 1 μηνός και τους συνέστησε την προσοχή. Τραυματίστηκε σοβαρά ο βασικός κιπερ Στάνκοβιτς (11 συμμ.), ο δεύτερος Βάλκε δεν είναι 100% έτοιμος και κάτω από την εστία θα κάτσει ο 22χρονος Βραζιλιάνος Κορονέλ. Εκτός για περίπου 1 μήνα και ο μπακ Φάρκας (8/0), εδώ και καιρό στα πιτς ο βασικός μέσος Μπερνέντ (8/0).
Ψυχωμένη εμφάνιση κόντρα στη Βόλφσμπεργκερ, βάσει ευκαιριών αδικείται από το τελικό 1-1. Στα πρώτα 10 λεπτά είχε δύο καλές στιγμές και προηγήθηκε στο 31′ με τον Φούντα (8ο γκολ στο πρωτάθλημα). Ο διαιτητής τής αρνήθηκε πέναλτι στο 54′ και δέχθηκε την ισοφάριση στο 64′ από στατική φάση (και εδώ διαμαρτυρήθηκε, υποστηρίζοντας πως δεν υπήρξε φάουλ). Το ματς είχε πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, χαρακτηριστικές είναι οι 10 κίτρινες. «Το παιχνίδι κρίθηκε από τη στιγμή που δεν βάλαμε δεύτερο γκολ και αφήσαμε την αντίπαλο μέσα στο παιχνίδι», δήλωσε ο κόουτς Κίχμπαουερ. Παρ’ ότι στα τελευταία τρία ματς κόντραρε τη Σάλτσμπουργκ, δεν αποκόμισε βαθμολογικό όφελος, οδηγός της το φετινό ματς Κυπέλλου, που «λύγισε» στην παράταση, αν και αγωνίστηκε με 9 παίκτες για μεγάλο χρονικό διάστημα. Πλήγμα με τον τραυματισμό του Σόμπεσμπεργκερ (ΜΕ, 10/2 και 4 ασίστ ), θα λείψει για 1 μήνα περίπου, πιθανός αντικαταστάτης του ο 16χρονος Ντεμίρ. Εκτός οι Γκράχοβατς (Μ, 4/0), Ζάντο (Μ), Σικ (Μ, 4/0), Κιταγκάβα (Ε, 4/0)
Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι το σημερινό με αυτό του Κυπέλλου. Δύσκολα η Ραπίντ θα μπορέσει να κοντράρει ξανά τη Σάλτσμπουργκ, το πιθανότερο είναι να υποστεί την πρώτη φετινή εκτός έδρας ήττα. Ανοίγουν τα ματς στο γήπεδο των «ταύρων», αποδεκτή η απόδοση του Over 3,5.