Austria Bundesliga

18:00 Mattersburg – RB Salzburg
Έφτασε κοντά στο να «κλέψει» την ισοπαλία στην έδρα της Χάρτμπεργκ, όμως τελικά δεν απέφυγε την τρίτη διαδοχική ήττα. Παρατάχθηκε με αλλαγές στην ενδεκάδα, σε σχέση με τη συντριβή 7-2 από τη Λίντσερ που προηγήθηκε, όμως δεν άλλαξαν πολλά πράγματα στην απόδοσή της. Απάντησε στο 64’ στο προβάδισμα που πήρε η Χάρτμπεργκ από το 28’, δέχθηκε το 2-1 στο 78’ και κινδύνευσε σε δύο περιπτώσεις με τρίτο γκολ, όμως στο 85’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει εκ νέου και στο φινάλε διαμορφώθηκε το 3-1. Δίκαιη ήττα, προδόθηκε ξανά από ατομικά λάθη. Από την αρχή του πρωταθλήματος η άμυνα αποτελεί την Αχίλλειο πτέρνα της, έχει δεχθεί 13 γκολ στα 3 πιο πρόσφατα ματς, ενώ διατήρησε την εστία της απαραβίαστη μόλις σε 1 αγωνιστική. «Δεχόμαστε πολλά γκολ και ήθελα να στείλω ένα σήμα στην ομάδα», δήλωσε για την αλλαγή κίπερ ο κόουτς Πονβάιζερ. Ξανά απών ο σημαντικός Πούσιτς (Ε, 3/2).
Αποδείχθηκε «εφτάψυχη» κόντρα στη Ραπίντ και απέφυγε την γκέλα στο 94’. «Αφεντικό» στο πρώτο ημίχρονο, στο 38’ κέρδιζε 2-0 και είχε επίσης χαμένο πέναλτι και πολλές σπαταλημένες ευκαιρίες, όμως στις καθυστερήσεις δέχθηκε το 2-1 από το πουθενά. Έπαιξε με τη φωτιά στην επανάληψη και ενώ φαινόταν ότι θα καεί στο 87’ που έγινε το 2-2, ο Γιουνούζοβιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 94’ της έδωσε τη νίκη. Εντύπωση προκάλεσε η χρησιμοποίηση σχήματος με 5 αμυντικούς, πιθανόν να ήταν πρόβα για το ματς του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Νάπολι που ακολουθεί. Πανηγυρίστηκε έντονα το «τρίποντο», προερχόταν από γκέλα και η απόσταση από τη Λίντσερ έχει μειωθεί στο «-3». Μεσοβδόμαδα έκανε… προπόνηση με την Εμπράισντορφ (Γ΄κατηγορία) στο Κύπελλο, κέρδισε στο… ρελαντί με 5-0. Θα γίνει ξανά ροτέισον, εκτός είναι οι Στάνκοβιτς (Τ, 11 συμμ.), Ούλμερ (Α, 10/1), Φάρκας (Α, 8/0), Πρέβλιακ (Ε, 3/1) και ο μακροχρόνιος τραυματίας Μπερνέντ (Μ, 8/0).
Η άμυνα της Μάτερσμπουργκ δεν κάνει ούτε τα… βασικά και πιθανότατα το… κοντέρ θα γράψει πολλά κόντρα στη Σάλτσμπουργκ. Θα πρέπει να ανεβάσουμε πολύ το line του Over για να βρούμε αξιόλογη απόδοση, το μόνο που κρατάμε από την αναμέτρηση αυτή είναι το «διπλό» με χάντικαπ 2 γκολ που διπλασιάζει.

18:00 Rapid Wien – SKN St. Pölten
Έχει βρει τον τρόπο να βγάζει το… λάδι της πανίσχυρης Σάλτσμπουργκ, όμως για τρίτο φετινό ματς έφυγε με σκυμμένο κεφάλι. Μαρτυρικό το πρώτο ημίχρονο, έχανε 2-0 στο 38’, με τον γκολκίπερ Στέμπινγκερ να αποκρούει και πέναλτι μεταξύ άλλων ενδιάμεσα στα δύο γκολ, μείωσε σε 2-1 από το πουθενά στις καθυστερήσεις. Ανέβασε την απόδοσή της στην επανάληψη, πίεσε για το 2-2 και το πέτυχε στο 87’ κι ενώ όλα έδειχναν πως θα έφευγε με την ισοπαλία δέχθηκε τρίτο γκολ στο 94’ από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Διέκοψε αήττητο σερί 6 αγώνων, προδιαθέτει το πρόγραμμα να φτιάξει καινούριο. «Η ισοπαλία δεν είναι αρκετή. Θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεχτικοί γιατί η Σανκτ Πόλτεν δεν έχει τίποτα να χάσει», δήλωσε ο κόουτς Κίχμπαουερ, ο οποίος θα βρεθεί αντιμέτωπος με την πρώην ομάδα του. Στο «ψυγείο» εδώ και καιρό ο Γκράχοβατς (Μ, 4/0), εκτός ο πολύτιμος εξτρέμ Σόμπερσμπεργκερ (10/2 και 4 ασίστ), μαζί με τους Ζάντο (Μ), Σικ (Μ, 4/0) και Κιταγκάβα (Ε, 4/0).
Μπορεί στο πρωτάθλημα να απογοητεύει, όμως μεσοβδόμαδα στο Κύπελλο πήρε σπουδαία πρόκριση επί της πρωτοπόρου της Β’ κατηγορίας Ριντ. Πραγματικό ντέρμπι η αναμέτρηση, δεν είχε πολλές φάσεις, ευτύχησε να πετύχει το μοναδικό γκολ στο 84’ με τον Πακ (δεύτερο γκολ σε τρεις συμμετοχές). «Κάθε αίσθηση επιτυχίας έχει σημαντική αξία αυτήν τη στιγμή), δήλωσε ο κόουτς Σμιντ. Ήταν η κατάλληλη αντίδραση για τη «βαριά» ήττα που προηγήθηκε, την προηγούμενη αγωνιστική συνετρίβη με 4-0 από τη Στουρμ και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο, κατέρρευσε με το 1-0 (50’) και δέχθηκε άλλα 3 γκολ. Εν τω μεταξύ, συνεχίζει την ενίσχυση ενόψει του Ιανουαρίου, ο Βραζιλιάνος φορ Άλαν Λίμα έγινε το τέταρτο απόκτημα. Αποθεραπεύτηκε και είναι διαθέσιμος ο μέσος Σουτζ (4/0), εκτός ο τιμωρημένος στόπερ Λουάν (11/1).
Η Σανκτ Πόλτεν έκανε τη ζημιά στο παιχνίδι του πρώτου γύρου και ο τεχνικός της Ραπίντ, Κίχμπαουερ φρόντισε να το υπενθυμίσει στους παίκτες του για να μην τη ξαναπατήσουν. Σε επίπεδα ΠΡΟΠΟ ο «1», για όποιον επιμένει να ασχοληθεί το N/G (4/6 η Σαντκ Πόλτεν εκτός) σε αποδόσεις διπλασιασμού έχει ενδιαφέρον.

18:00 Sturm Graz – Wolfsberger AC
Δεν σνόμπαρε το ματς Κυπέλλου με τη σαφώς πιο αδύναμη Κάπφενμπεργκ (ουραγός στη Β’ κατηγορία) και παρατάχθηκε με βασικούς. Θα μπορούσε να στραβώσει το ματς, καθώς έπαιξε με αριθμητικό μειονέκτημα από το 21’, όμως έκανε τα… απαραίτητα και πήρε την πρόκριση. Σε πολύτιμη μονάδα εξελίσσεται ο φορ Ντεσπότοφ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 45’ και στις καθυστερήσεις διπλασίασε τα τέρματά της ο έτερος φορ Μπάλαϊ. Ο Βούλγαρος φορ είχε «καθαρίσει» και στο προηγούμενο ματς πρωταθλήματος κόντρα στη Σανκτ Πόλτεν, όπου πέτυχε χατ-τρικ. Πολύ σημαντικό ματς το σημερινό, όπως και το επόμενο που ακολουθεί με τη Χάρτμπεργκ, θα καθορίσουν αν μπορεί να «χτυπήσει» την 3η θέση. Πλήγμα με την τιμωρία του βασικού στόπερ Αυλωνίτη (12/1), που αποβλήθηκε στο Κύπελλο, αμφίβολος ο εναλλακτικός μπακ Κοχ (4/0).
Βγάζει κούραση στα τελευταία ματς, το απέδειξε μεσοβδόμαδα στο Κύπελλο με την ήττα-σοκ από τη Βάκερ Ίνσμπουργκ (Β’ κατηγορία). Με μερικό ροτέισον η ενδεκάδα, «ψυχρολουσία» από νωρίς, 1-0 στο 5’. Σπασμωδική η αντίδρασή της, αύξησε την πίεση με την είσοδο των βασικών στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν βρήκε στόχο στις δύο καλές ευκαιρίες που είχε στα τελευταία λεπτά. Προηγήθηκε η γκέλα στο πρωτάθλημα, 2-2 με την Αντμίρα. Ξανά με προβληματική απόδοση, βρέθηκε πάλι να κυνηγάει σκορ, με δύο γκολ του στόπερ Γκόλνερ έφερε τούμπα το ματς, όμως δεν το «κλείδωσε» στις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν και το «πλήρωσε» με ισοφάριση στις καθυστερήσεις. «Μαύρος» ο Οκτώβριος, σημείωσε μόλις 1 νίκη σε 6 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις (1-3-2). Την Πέμπτη φιλοξενεί την Μπασακσεχίρ, σε ένα κρίσιμο ματς για το μέλλον της στους ομίλους του Γιουρόπα. Έχασε το μεσοβδόμαδο λόγω ίωσης ο μέσος Σμιντ (12/0), λογικά επιστρέφει, εξέτισε και υπολογίζεται ο Ρίνιτς (Α, 9/0), εκτός ο Μπάουμγκαντνερ (Α, 2/0).
Η Βόλφσμπεργκερ κάνει… κοιλιά, λογικό δεν θα μπορούσε να πηγαίνει στα… κόκκινα όλη τη σεζόν. Σε διαφορετική κατάσταση η Στουρμ, της παρουσιάζεται μοναδική ευκαιρία να μπει «γερά» στο κόλπο της διεκδίκησης της 3ης θέσης. Στο… όριο η απόδοση του «1», μας ωθεί η καλή παράδοση (6 στα 8 τελευταία) να τον στηρίξουμε.