Norway 1. Division

17:00 IK Start – Ullensaker/Kisa
Η ανανέωση του συμβολαίου του Τζόι Χάρνταρσον για τα επόμενα δυο χρόνια στον πάγκο της ομάδας δε συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα, αφού έφυγε ηττημένη από την έδρα της πρωταθλήτριας Άαλεσουντ με 2-1. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και όσο περνούσε η ώρα και έμενε το 0-0, τόσο όλοι άρχισαν να συμβιβάζονται με την ιδέα, μέχρι που ήρθε η φάση του 73’ και αμυντικός της Σταρτ υπέπεσε βλακωδώς σε πέναλτι. Ο Γκουεγιέ ευστόχησε για το 1-0 και 3’ αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε από κοντινή απόσταση το 2-0. Στο 80’ ο Βίκνε μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 2-1, με το σκορ αυτό να μένει ως το τέλος. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενείται στην έδρα της Νότοντεν. Εξέτισε ο βασικός μέσος Ισαακ Τούμ (24/0, 1 ασίστ). Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός επιθετικός Ματίας Μπρίνγκακερ (27/7, 2 ασίστ). Αμφίβολος ο βασικός αμυντικός Κρίστοφερ Τόνεσεν (24/0, 1 ασίστ). Λογικά εκτός ξανά ο αμυντικός Ντάλαντ, ο μέσος Μπόρουφσεν και ο φορ Ακινιέμι (1/0).
Η εντός έδρας ήττα από τη Σάντεφιορντ σήμανε και το τέλος για τις όποιες ελπίδες είχε να προλάβει στην 6η θέση. Η ομάδα του Τροντ Φρέντρικσεν μπήκε δυνατά και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους, όμως οι επιθετικοί της δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις δυο καλές ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν. Το α’ ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, όμως στο 53’ έγινε η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού, καθώς ο Ράνγκερ δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στην προσπάθεια του να ανακόψει αντεπίθεση της Σάντεφιορντ και μοιραία αποβλήθηκε. Στην εξέλιξη της φάσης οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν το φάουλ και άνοιξαν το σκορ, ενώ στο 68’ δέχτηκε και δεύτερο τέρμα σε κόντρα επίθεση. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί την Τρομσντάλεν. Τιμωρημένος ο αποβληθείς αμυντικός Λαρς Ράνγκερ (18/0, 1 ασίστ).
Το όνειρο της απευθείας ανόδου για τη Σταρτ λογικά έλαβε τέλος, καθώς απέχει 6 βαθμούς από τη 2η θέση. Πολύ δύσκολα η Σάντεφιορντ δε θα καταφέρει να πάρει το βαθμό που της εξασφαλίζει τη 2η θέση. Έτσι η Σταρτ θα «βολευτεί» με τα μπαράζ ανόδου, και θα θέλει να κρατήσει θετικό μομέντουμ. Εξαιρετικά χαμηλές αποδόσεις. Μόνο για live.

17:00 Kongsvinger – Sandnes Ulf
Η εκτός έδρας αναμέτρηση με την ΚΦΟΥΜ είχε το χαρακτήρα του εξάποντου, μόνο που το διακύβευμα δεν ήταν η παραμονή, αλλά η είσοδος στην προνομιούχο εξάδα. Τελικά η ομάδα του Βίκτορ Γκαζίμπα τα κατάφερε περίφημα, αφού έφυγε νικήτρια με 1-0. Το χρυσό γκολ με το οποίο επικράτησε πέτυχε ο Μάρκλουντ στο 8’ με πλασέ στο πρώτο δοκάρι, ύστερα από ασίστ του πολύπειρου Γκιουβέν, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λανθασμένη έξοδο του αντίπαλου γκολκίπερ. Το τελικό σκορ δεν καταδεικνύει την προσπάθεια των παικτών των δυο ομάδων, μια και χάθηκαν πολλές κλασικές ευκαιρίες μπροστά από τις δυο εστίες. Αξιοσημείωτη η παρουσία του γκολκίπερ Αχαμαντά, ο οποίος ήταν πραγματικός κέρβερος κάτω από τα γκολπόστ του. Μετά από αυτή τη νίκη και την ταυτόχρονη γκέλα της Σόγκνταλ βρέθηκε στην 5η θέση και κρατάει την τύχη στα χέρια της. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενείται από τη Γιέρβ. Επέστρεψε από το δανεισμό του στην Άσκερ ο 22χρονος μέσος Έβεν Μπίνταλ (22 αγώνες).
Είχε παραγίνει το κακό με τις συνεχόμενες ήττες και οι παίκτες του Μπενγκτ Σάτερνες είπαν να δώσουν «απαντήσεις» στους επικριτές τους, παίρνοντας τη νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Σκέιντ με 3-2. Το ματς ήταν αρκετά ανοιχτό με πολλές φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Κάθε φορά που προηγούνταν στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τρόπο να ισοφαρίσουν, κάτι όμως που δε συνέβη στη φάση του 63’ όταν ο Ίνγκβαλντ Χάλγκουνσετ έκανε το 3-2 το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Εδώ και πολύ καιρό δεν κυνηγάει κάποιο στόχο και αποβλέπει μόνο στο καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στο βαθμολογικό πίνακα, ενώ είναι γνωστό πως ο Σάτερνες δε θα συνεχίσει στον πάγκο. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί τη Στρόμεν.Χωρίς νεότερα αγωνιστικά προβλήματα.
Σοβαρή και αξιόπιστη η Κόγνκσβιγκερ έχει δείξει ότι είναι ικανή να νικήσει οποιαδήποτε ομάδα εντός έδρας, και απέναντι στη Σάντνες που έχει ξεμείνει από στόχους και παίζει άναρχα δε θα έχει σοβαρό πρόβλημα. Η Σάντνες μετράει μόλις 1 νίκη (Τρομσντάλεν) και 5 ήττες στα 6 τελευταία εκτός. Το κίνητρο των πλέι οφς είναι ισχυρό για τους γηπεδούχους.

17:00 Nest-Sotra – Aalesund FK
Είναι αναμφίβολα η πιο φορμαρισμένη ομάδα της κατηγορίας, καθώς πανηγύρισε την 5η σερί νίκη της, αυτή τη φορά στην έδρα της Γιερβ με 1-0. Η ομάδα του Στέφεν Λάντρο μπήκε δυνατά και είχε δοκάρι με τον Άντονι και πίεσε αρκετά για το γκολ, όμως εκτός από την ατυχία της είχε να αντιμετωπίσει και έναν φορμαρισμένο αντίπαλο γκολκίπερ. Αμυντικά δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα, καθώς οι γηπεδούχοι απειλούσαν κυρίως με στημένες φάσεις. Στην επανάληψη συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, όμως η τύχη δεν ήταν μαζί της, μια και είχε άλλα δυο δοκάρια. Ενδιάμεσα πάντως από αυτά τα δοκάρια βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ με τον Πέτερ Νέργκααρντ στο 65’. Μέχρι το τέλος προσπάθησε και για δεύτερο γκολ, όμως δεν τα κατάφερε. Έστω κι έτσι πήρε το πολύτιμο τρίποντο και παρέμεινε στην 4η θέση ενώ παραμένει αήττητη στα 10 τελευταία εντός. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενείται από τη ΧαμΚαμ. Τελευταίο εντός ματς στην κατηγορία ως Νεστ-Σότρα, δίνοντας τη θέση της το 2020 στην Έιγκαρντεν. Χωρίς νεότερα αγωνιστικά προβλήματα.
Το πάρτι που είχε στηθεί παρουσία 4.290 θεατών δεν επρόκειτο να χαλάσει με τίποτα, με την ομάδα του Λαρς Μπόχινεν να αποδεικνύεται ισάξια της περίστασης και να παίρνει την εντός έδρας νίκη επί της Σταρτ με 2-1. Μπορεί η αντίπαλος να ήταν δύσκολη, όμως αυτό δεν την πτόησε και έχοντας επιμονή και υπομονή στο παιχνίδι της πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με δυο γρήγορα γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (73’, 76’) και παρά το ότι δέχτηκε γκολ στο 80’ κατάφερε να διατηρήσει την πρωτοπορία της ως το τέλος. Πλέον το μόνο που θέλει μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος είναι το ρεκόρ των περισσοτέρων βαθμών στην κατηγορία (74) το οποίο κατέχει η Σταρτ, ενώ αυτή τη στιγμή έχει 73. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί τη Σάντεφιορντ. Εκτός έμειναν ο αμυντικός Χέι (3/0) και ο βασικός μέσος άρον Θράνταρσον (27/6). Χάνει το υπόλοιπο ο μέσος Ιζούνα Ουζοτσούκβου (12/0) όπως και ο γκολκίπερ Τάργεϊ Όμενος (1/0).
Μετά την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο, αυτό που «κυνηγάει» η Άαλεσουντ είναι το ρεκόρ περισσοτέρων βαθμών στην κατηγορία (74) το οποίο κατέχει η Σταρτ, με την ίδια να έχει 73. Η Νεστ-Σότρα θυμίζει «τρένο» έχοντας τρομερό νικηφόρο σερί και έχει βάσιμες ελπίδες για συμμετοχή στα πλέι οφς. Δυνατή δοκιμασία για την Άαλεσουντ. 2 (DNB)

17:00 Sandefjord – FK Jerv
Η νίκη στην έδρα της Ούλενσακερ μπορεί να χαρακτηριστεί ως η πιο σημαντική της χρονιάς, καθώς της έδωσε τη δυνατότητα να αυξήσει τη διαφορά από την 3η Σταρτ στους 6 βαθμούς και να βρίσκεται πλέον αγκαλιά με την απευθείας άνοδο. Η ομάδα του Μάρτι Σιφουέντες μπήκε προσεκτικά και σε ένα α’ ημίχρονο χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό δέχτηκε 1-2 φάσεις. Στις αρχές της επανάληψης όμως οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες και στο αμέσως επόμενο λεπτό (54’) ο Έρικ Μιέλντε άνοιξε το σκορ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ. Στη συνέχεια έπαιξε συγκρατημένα και περίμενε την κατάλληλη ευκαιρία για να σφραγίσει» τη νίκη της. Τελικά αυτή ήρθε στο 68’ με τον τοπ σκόρερ της κατηγορίας, Πόντους Ένγκμπλομ να ξεχύνεται στην αντεπίθεση και να κάνει με άψογο τελείωμα το 2-0. Όπως ήταν φυσικό η νίκη πανηγυρίστηκε τρελά και από το τεχνικό τιμ. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενείται από την πρωταθλήτρια Άαλεσουντ. Τελευταίο παιχνίδι για τον Έρικ Μιέλντε. Αμφίβολος ο βασικός επιθετικός Χόβαρντ Στέρμπεκ (26/7, 3 ασίστ).
Τρίτωσε το κακό για την ομάδα του Άρνε Σάντστε, αφού υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα από τη Νεστ-Σότρα με 1-0. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ζωηρό με φάσεις εκατέρωθεν, όμως αυτή που είχε τις περισσότερες και πιο κλασικές ήταν η φιλοξενούμενη, η οποία έφτασε δικαίως στη νίκη. Από τα πρώτα λεπτά κιόλας η ομάδα του Σάντστε δέχτηκε πίεση και την έσωσε το δοκάρι. Επιθετικά η ίδια απείλησε κυρίως με κόρνερ και φάουλ, ενώ ο γκολκίπερ Μπουγιάρ είχε αρκετή δουλειά. Στην επανάληψη τα δοκάρια την έσωσαν άλλες δυο φορές, όμως στο 65’ δεν μπόρεσε να αποφύγει το γκολ μετά από φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ της. Ουσιαστικός στόχος δεν υπάρχει πλέον και απλά περιμένει το τέλος της σεζόν. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί την Κόνγκσβιγκερ. Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός επιθετικός Αλεξάντερ Νταγκ (25/7). Αμφίβολος και πάλι ο μέσος Γιαν Άντερσεν (15/1).
Εξαιρετική στην άμυνα η Σάντεφιορντ, έχοντας δεχτεί μόλις 1 γκολ στα 8 τελευταία εντός έδρας ματς! Τυπικά χρειάζεται μόλις ένα βαθμό για να εξασφαλίσει την απευθείας άνοδο και να πάει χαλαρή την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της πρωταθλήτριας Άαλεσουντ, όμως δύσκολα θα ρισκάρει με το Χ. Αμυντικά η Γιερβ παραπαίει, ενώ σκοράρει με δυσκολία.

17:00 Skeid Fotball – Notodden FK
Ούτε τώρα μπόρεσε να πανηγυρίσει τη νίκη που θα έτρεφε τις ελπίδες για την παραμονή της, αφού ηττήθηκε στην έδρα της Σάντνες με 3-2. Η ομάδα του Τομ Νόρντλι βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ και παρά το ότι κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά δυο φορές, δε βρήκε «απάντηση» στο τρίτο γκολ της Σάντνες (63’). Δε φρόντισε εδώ και καιρό να πάρει τις νίκες που θα της έδιναν τους απαραίτητους βαθμούς για την παραμονή στην κατηγορία και έχει φτάσει πλέον στο σημείο μηδέν, ήτοι να έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για τη συμμετοχή στα μπαράζ παραμονής, καθώς πρέπει να κερδίσει σήμερα αλλά και την τελευταία αγωνιστική και η σημερινή της αντίπαλος να ηττηθεί και την τελευταία αγωνιστική. Τίποτα δεν αποκλείεται στο ποδόσφαιρο, όμως άπαντες στο στρατόπεδο της ομάδας ξέρουν ότι οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος τους. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενείται από τη Ράουφος. Εξέτισε ο βασικός μέσος Μοχάμεντ Μάχνιν (27/1, 1 ασίστ). Λογικά εκτός και πάλι ο αμυντικός Ματς Άντερσεν (1/0).
Οι τάσεις ποδοσφαιρικής αυτοκτονίας που επιδεικνύουν οι παίκτες του Κένεθ Ντόκεν έχουν ξεπεράσει κάθε προηγούμενο, αφού την περασμένη αγωνιστική έχασαν μοναδική ευκαιρία να πάρουν την εντός έδρας νίκη με την «πεθαμένη» Τρομσντάλεν, με την οποία αναδείχθηκαν έμειναν στο 3-3. Η γηπεδούχος άνοιξε το σκορ στο 11’ με αυτογκόλ και παρά την ισοφάριση που δέχτηκε στο 30’, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και να σκοράρει δυο γκολ στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου. Το 3-1 της έδωσε αέρα, όμως στην επανάληψη έδωσε δικαίωμα ελπίδας στην Τρομσντάλεν, μετά την γκάφα ολκής του γκολκίπερ Βάσμπι, ο οποίος στο 51’ είδε την μπάλα να ξεγλιστράει από τα χέρια του και να περνάει κάτω από τα πόδια του. Έτσι οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν και έφτασαν στο 3-3, μετά από γρήγορη αντεπίθεση στο 78’. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα είδε τη Στρόμεν να απομακρύνεται 3 βαθμούς από τη ζώνη των μπαράζ. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί τη Σταρτ. Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός μέσος Μάρτιν Χόλμεν (26/0, 7 ασίστ).
Αμφότερες θέλουν τη νίκη με τη Νότοντεν να είναι πιο κοντά στην παραμονή, έχοντας σχεδόν αγκαλιάσει τα μπαράζ (6 βαθμούς διαφορά από τη Σκέιντ) και «κυνηγάει» την απευθείας παραμονή με βασική αντίπαλο τη Στρόμεν. Ωστόσο όλα αποδεικνύονται στο χορτάρι και η Σκέιντ θα εξαντλήσει κάθε ελπίδα για παραμονή. Παρακινδυνευμένη πρόβλεψη για σημείο. G/G

17:00 Sogndal – HamKam
Αντί να εδραιώσει τη θέση της στην εξάδα βρέθηκε εκτός αυτής, καθώς δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ήττα της ΚΦΟΥΜ, με την ίδια να αρκείται μόνο στην ισοπαλία στην έδρα της Ράουφος με σκορ 1-1. Η ομάδα του Άιρικ Μπάκε βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5’ μετά από λανθασμένη εκτίμηση του Αντονίεβιτς που πέτυχε αυτογκόλ, όμως στη συνέχεια ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και έφτασε στην ισοφάριση με κοντινή προβολή του Σούλτσε στο 23’. Αν ήταν λίγο πιο προσεκτική θα μπορούσε κάλλιστα να είχε κάνει την ανατροπή πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αφού οι παίκτες της σπατάλησαν δυο τεράστιες ευκαιρίες. Στην επανάληψη μπήκε πιο δυνατά η Ράουφος και απείλησε σε δυο φάσεις πριν ανεβάσει και πάλι την απόδοσή της με το 1-1 πάντως να μην αλλάζει μέχρι το τέλος. Βρίσκεται οριακά εκτός εξάδας λόγω χειρότερης διαφοράς τερμάτων από την ΚΦΟΥΜ (-2 γκολ), οπότε υπάρχει αισιοδοξία ότι θα προλάβει τα πλέι οφς. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενείται από την ΚΦΟΥΜ. Αμφίβολος ο μέσος Άιρικ Μπίρκελουντ (11/0).
Η δεύτερη συνεχόμενη ήττα της ομάδας του Γκάουτε Χέλστρουπ και η 3η στα 4 τελευταία την απομάκρυναν οριστικά από το όνειρο της 6ης θέσης. Αυτή τη φορά γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τη Στρόμεν με 2-1. Αρχικά κέρδισε πέναλτι στο 11’ στο οποίο ευστόχησε ο Σίμεν Νόρντλι και στη συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε αρκετά με φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν τελικά στο 43’. Στην επανάληψη το ματς θύμιζε ρώσικη ρουλέτα με τους παίκτες των δυο ομάδων να χάνουν αρκετές κλασικές ευκαιρίες. Κι ενώ το 1-1 έμοιαζε να είναι το τελικό αποτέλεσμα, ήρθε μια στιγμή αδράνειας στης άμυνας της στο 89’ να δώσει τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να πετύχουν και δεύτερο γκολ και να πάρουν αυτοί το τρίποντο. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί τη Νεστ-Σότρα. Αμφίβολος ο βασικός μέσος Λαρς-Γκούναρ Γιόνσεν (27/0).
Μονόπλευρο το βαθμολογικό ενδιαφέρον με τη Σόγκνταλ να είναι αυτή που «καίγεται» για το τρίποντο προκειμένου να μπει στα πλέι οφς ανόδου. Η ΧαμΚαμ δεν έχει πλέον ουσιαστικό στόχο αν και ο Χέλστρουπ δήλωσε ότι η ομάδα του είναι «πεινασμένη» για το τρίποντο. Χαμηλός άσος με τη ΧαμΚαμ να μην κάνει χάρες. Αξίζει το ρίσκο στο Under 3 (1.92).

17:00 Strommen IF – KFUM Oslo
Το πόσο σημαντική ήταν η νίκη που πέτυχε στην έδρα της ΧαμΚαμ με 2-1 φάνηκε και από τον τρόπο που πανηγυρίστηκε με τους παίκτες του Όλε Μάρτιν Νέσελκιστ να κατευθύνονται προς την κερκίδα των οπαδών τους και να κάνουν το κλασικό όλε όλε. Ο δρόμος προς το τρίποντο δεν ήταν στρωμένος με ροδοπέταλα, καθώς δέχτηκε γκολ μόλις στο 11’ με πέναλτι. Στη συνέχεια προσπάθησε και τελικά επιβραβεύτηκε για την επιμονή της, αφού έφτασε στην ισοφάριση στο 43’ με κοντινό πλασέ του Γκούσιος μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Κάλαντ από δεξιά. Στην επανάληψη το ματς είχε πολλές φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες, όμως αυτή ήταν που χαμογέλασε τελευταία με το δεύτερο γκολ του Γκούσιος στο 89’ Η νίκη αυτή την απομάκρυνε κατά 3 βαθμούς από τη ζώνη των μπαράζ και έχει τον πρώτο λόγο στην υπόθεση της απευθείας παραμονής. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενείται από τη Σάντνες. Αμφίβολος ο 21χρονος επιθετικός Αντρέας Χέλουμ (18/1, 1 ασίστ).
Η αγωνιστική κάμψη συνεχίστηκε για την ομάδα του Γιέργκεν Ίσνες (επέκτεινε ως το 2022), καθώς έμεινε και πάλι μακριά από το τρίποντο, γνωρίζοντας την εντός έδρας από την Κόνγκσβιγκερ με 1-0. Η φάση που έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε μόλις στο 8’ με τον γκολίπερ Σκέρσταϊν να κάνει αχρείαστη έξοδο στο ύψος της περιοχής με αποτέλεσμα να βρεθεί εκτεθειμένη η εστία του και να παραβιαστεί. Στη συνέχεια αμφότερες είχαν ευκαιρίες με τους γηπεδούχους να φτάνουν αρκετές φορές κοντά στο γκολ, όμως ο γκολκίπερ της Κόνγκσβιγκερ ήταν σε εξαιρετική μέρα. Έτσι παρέμεινε χωρίς νίκη για 6ο σερί ματς και κατρακύλησε στην 6η θέση και δεν έχει περιθώρια για άλλες απώλειες ενώ και εκτός έδρας είναι κάκιστη, καθώς αγνοεί το τρίποντο στα 9 τελευταία. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί τη Σόγκνταλ. Χάνει το υπόλοιπο ο τοπ σκόρερ Νταβίντ Ταβάκολι (23/10, 1 ασίστ). Αμφίβολος ο μέσος Ντάνιελ Χολμ (10/1). Γνωστοί απόντες ο αμυντικός Χόκον Άαλμεν (3/0) και ο επιθετικός Φίσνικ Καστράτι (11/1).
«Ξύπνησε» εγκαίρως από το λήθαργο η Στρόμεν και έχει το πάνω χέρι στην υπόθεση παραμονή, ενώ η ΚΦΟΥΜ κατρακυλάει συνεχώς και κινδυνεύει να χάσει τα πλέι οφς. Υπό προϋποθέσεις μπορεί να αρκεί το Χ στη Στρόμεν, ενώ και η ΚΦΟΥΜ θα παίξει τα ρέστα της στο φινάλε με τη Σόγκνταλ. Αμφότερες θα είναι προσεκτικές. Με καλές πιθανότητες το Under 3.

17:00 Tromsdalen UIL – Raufoss IL
Μπορεί να έχει υποβιβαστεί εδώ και μερικές αγωνιστικές, αυτό όμως δε σημαίνει ότι παραδίδεται αμαχητί στις ορέξεις των αντιπάλων. Έτσι μετά την οριακή εντός έδρας ήττα από την πρωταθλήτρια Άαλεσουντ, ακολούθησε νέα καλή εμφάνιση, η οποία συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα, αφού έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Νότοντεν, μετά το μεταξύ τους 3-3. Προδόθηκε από δικό της παίκτη στο 11’ (αυτογκόλ), όμως ισοφάρισε με απευθείας φάουλ του Μπράατεν. Στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου δέχτηκε δυο τέρματα, όμως στην επανάληψη μια γκάφα του γκολκίπερ της Νότοντεν (του έφυγε η μπάλα από τα χέρια) της έδωσε ελπίδα αφού μείωσε σε 3-2 με τον Βέγκαρντ Λίσβολ στο 52’ και τελικά έφτασε στην ισοφάριση στο 78’ με τον ίδιο παίκτη, με το 3-3 να μην αλλάζει ως το τέλος. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενείται από την Ούλενσακερ/Κίσα. Χωρίς νεότερα αγωνιστικά προβλήματα.
Ήθελε τη νίκη πάση θυσία στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Σόγκνταλ για να έχει ελπίδες να προλάβει την 6η θέση όμως μετά την ισοπαλία με 1-1 είδε τις ελπίδες της να σβήνουν, αφού απέχει πλέον 4 βαθμούς από την 6η θέση και έχει και χειρότερη διαφορά τερμάτων. Η ομάδα του Κρίστιαν Γιόνσεν ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5’ με αυτογκόλ των γηπεδούχων, όμως στη συνέχεια πιέστηκε και αφού δέχτηκε την ισοφάριση στο 23’ γλίτωσε τα χειρότερα σε δυο περιπτώσεις μέχρι την ανάπαυλα. Στην επανάληψη η ομάδα του Κρίστιαν Γιόνσεν μπήκε πιο δυνατά και απείλησε αρκετά πριν ισορροπήσει το παιχνίδι η Σόγκνταλ, με το τελικό 1-1 να κρίνεται δίκαιο. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί τη Σκέιντ. Εξέτισαν και επιστρέφουν ο βασικός μέσος Σνόρε Νίλσεν (24/7, 1 ασίστ) και ο αμυντικός Έντβαρντ Ράσε (22/1).
Τις μαθηματικές ελπίδες που έχει για την 6η θέση θα «κυνηγήσει» η Ράουφος αν και τελευταία διάγει μετριότατη πορεία και δε δείχνει να το πιστεύει ιδιαίτερα. Η Τρομσντάλεν μαζεύει τις τελευταίες εμπειρίες και δε χαρίζεται σε κανένα. Στην εξίσωση μπαίνει και ο καιρός (χιονόπτωση). Ακόμα κι η Άαλεσουντ δυσκολεύτηκε στο Τρόμσο. Με ρίσκο στο Under 3.5