Belgium Jupiler Pro League

19:00 Club Brugge – RE Mouscron
Συνέχισε την προέλαση της με άνετο 2-0 επί της «ασθμαίνουσας» Οστάνδης. Δεν χρειάστηκε να ανεβάσει στροφές, ευνοήθηκε και από αποβολή αντιπάλου στο πρώτο ημίχρονο και κατέκτησε στο ρελαντί το 11ο φετινό τρίποντο, κρατώντας… δυνάμεις και για το ευρωπαϊκό ματς που ακολουθούσε. Την Τρίτη πανηγύρισε σπουδαία ισοπαλία στην Τουρκία με την Γαλατασαράι (1-1) και απέκτησε προβάδισμα για την 3η θέση. Βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά σταδιακά ανέβασε την απόδοση της, ρίσκαρε στο τελευταίο ημίωρο και δικαιώθηκε στο 93’ με έναν «χρυσό» βαθμό. Χάρη στο 1-1, διατηρήθηκε στο +1 από την τουρκική ομάδα στην «μάχη» της 3ης θέσης και η ευρωπαϊκή περιπέτεια κρίνεται έτσι θετική καθώς η παρουσία στον όμιλο Ρεάλ και Παρί ήταν απαγορευτικές για το κάτι παραπάνω. Η σεζόν εξελίσσεται έτσι εντυπωσιακά καθώς εντός συνόρων προελαύνει όπως μαρτυρούν και τα αποτελέσματα.
Αγωνιστικά Νέα:Χωρίς νέα προβλήματα, δεν υπολογίζεται και πάλι ο ενίοτε βασικός στόπερ Μίτροβιτς (5/0), ενώ συγκριτικά με το ευρωπαϊκό ματς επιστρέφει ο αρχηγός και βασικός μέσος Φόρμερ (15/0). Αλλαγές προανήγγειλε ο Φιλιπ Κλεμάν καθώς ακολουθεί «γεμάτο» πρόγραμμα μέχρι την χειμερινή διακοπή. Παραμένει εκτός αποστολής ο πειθαρχικά τιμωρημένος επιθετικός Ντιάν (6/4) που μάλλον μετρά μέρες στο Βέλγιο.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μινιολέ – Κοσούνου, Μεχελε, Ντέλι, Ρίκα – Μπαλάντα, Φόρμερ, Βανάκεν – Ντένις, Οκερέκε, Ντιατά
Με μια ακόμη μαχητική εμφάνιση κράτησε στην ισοπαλία (2-2) την καλύτερη Γκενκ. Προηγήθηκε στην πρώτη ευκαιρία (2’), αλλά στην συνέχεια δέχτηκε πίεση με τους φιλοξενούμενους να γυρίζουν το σκορ. Όπως συνηθίζει, δεν τα… παράτησε και κατάφερε να απαντήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Μπορεί να μην επιδεικνύει την μαχητικότητα των πρώτων αγωνιστικών αλλά η μαχητικότητα αποτελεί το φετινό χαρακτηριστικό της ήδη επιτυχημένης Μουσκρόν. Ο αρχικός στόχος της παραμονής φαντάζει να έχει ήδη επιτευχθεί και στην έδρα των πρωτοπόρων εξορμά χωρίς άγχος για να μετρήσει τις δυνάμεις της. «Δεν θα μείνουμε στην περιοχή μας, θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το παιχνίδι ακόμα και αν αντιμετωπίζουμε την Μπριζ. Θα είμαι βέβαια ικανοποημ.ενός ακόμα και με τον βαθμό» τόνισε ο ήδη επιτυχημένος Μπερντ Χόλερμπαχ.
Αγωνιστικά Νέα:Δεν λείπουν πάντως τα προβλήματα. Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός ντε Μεντίνα (16/1), ενώ δεν υπολογίζεται για δεύτερη σερi αγωνιστική ο βασικότατος μέσος Χότσκο (14/1) Χάνει πέμπτο σερί ο βασικός τερματοφύλακας Μπουτέζ (8 συμ.) που θα αργήσει μάλιστα να επιστρέψει στην δράση και η διοίκηση προχώρησε στην απόκτηση του «ελεύθερου» Χιλεκενς, καθως δεν υπολογίζεται και ο τρίτος τερμ. Λιμπερτιό (χωρίς συμ). Πάγια εκτός ο βασικός στο ξεκίνημα μέσος Μπάκιτς (7/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-1-2): Βάσιτς – Γκοντο, Κεϊρόζ, Βίμερ – Σιρανι, Μπόγια, Μοχάμεντ, Πιέτρζακ – Γκαρσία – Οσαμπουτέ, Πέτιτσα
Αδιαφιλονίκητο φαβορί η Μπριζ, σε αναμενόμενα αδιάφορη απόδοση. Οι φιλοξενούμενοι παλεύουν κάθε ματς και μπορούν να κρατήσουν το σκορ σε «χαμηλά» επίπεδα. Άσος με under 3,5 όπως και στον αγώνα του πρώτου γύρου.

21:00 Sporting Charleroi – RS Waasland-Beveren
Έδωσε συνέχεια στα τελευταία εξαιρετικά αποτελέσματα, με άνετο διπλό στο Σεντ Τρουίντεν (3-1). Καλύτερη αλλά άστοχη στο πρώτο ημίχρονο, σημείωσε δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης και «καθάρισε» ουσιαστικά το ματς, παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν λίγο αργότερα με τον φορμαρισμένο Ρεζάεϊ να διαμορφωνει το τελικο σκορ στο φινάλε. Τα χαμόγελα περισσεύουν στις τάξεις της. Η Σαρλερουά διάγει τις καλύτερες ημέρες τη σεζον (5-1-0), έχει βρει λύσεις για τα προβλήματα απουσιών και έχει παγιωθεί στην 6αδα. Ο πήχης σταδιακά ανεβαίνει αν και ο ικανός Μπελοσίν κρατά χαμηλούς τόνους όπως συνηθίζει. «Ο αγώνας του πρώτου γύρου (4-0, σ.σ.) ήταν πιο δύσκολος από ότι έδειχνε το σκορ. Θα χρειαστεί ανάλογη συνέχεια αν θέλουμε να διατηρηθούμε στις πρώτες θέσεις»
Αγωνιστικά Νέα:Ίδια η αποστολή συγκριτικά με το ματς τη προηγούμενης αγωνιστικής. Δεν υπολογίζεται και πάλι ο βασικότατος μέσος Ντιαντί (13/0), που αναμένεται μάλιστα να χάνει το υπόλοιπο της σεζόν, ενώ χάνει δεύτερο σερί ο βασικός στόπερ Ντιάν (13/1), με τον έμπειρο Βίλεμς να… βγαίνει από τη… ναφθαλίνη και να τον αντικαθιστά. Γνωστές και χωρίς να επηρεάζουν οι λοιπές απουσίες.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Πενετό – Μπουσι, Βίλεμς, Ντεσολέιλ, Φορτούνα – Ιλαϊμαχαρίτρα, Γκολιζαντέχ – Φολ, Μοριόκα, Μπρούνο – Ρεζάεϊ
Συμβιβάστηκε με τον βαθμό (1-1) στο μοιρασμένο ντέρμπι ουράς με την Σερκλ Μπριζ. Εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο όπου βρήκε νωρίς δίχτυα, αλλά στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να έχουν την εδαφική υπεροχή και να φθάνουν δικαίως στην ισοφάριση. Τα πολύτιμο +3 από την τελευταία και καταδικαστική θέση διατηρήθηκε για τη νεανική Μπέβερεν που παρα την βελτίωση που έφερε η αλλαγή στην τεχνική ηγεσία, αδυνατεί να απεγκλωβιστεί από τα χαμηλά βαθμολογικά στρώματα. Ο Αρνο Μερσιέ έχει ζητήσει από την πρώτη ημέρα «γενναία» ενίσχυση και αναμένεται να αποτελέσει από τις πρωταγωνίστριες στο μεταγραφικό παζάρι σε μια προσπάθεια να γυρίσει το κλίμα μετά την χειμερινή διακοπή.
Αγωνιστικά Νέα:Δεν λείπουν πάντως και πάλι τα προβλήματα. Νέα απουσία ο βασικός μετά την αλλαγή τεχνικού, τερματοφύλακας Ζάκερς (10 συμ), δεν υπολογίζεται και ο βασικός επιθετικός Κοϊτά (11/2), ενώ τέθηκε νοκ άουτ και ο χρήσιμος αμυντικός Μόρεν (5/0). Υπάρχουν και καλά νέα καθώς επιστρέφει ο χρήσιμος μέσος Κομπαγιάσι (7/1), ενώ εξέτισε ο βασικός αμυντικός Βούκοτιτς (14/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Ζάκερς – Βούκοτιτς, Βίγκελ, Κοφριέ– Κομπαγιάσι, Σράιβερς Τζουμπιτάνα, Εμερς, Μπαντιμπανγκά – Ντουρμισάι, Συλα
Αδιαφιλονίκητο φαβορί η φορμαρισμένη Σαρλερουά κόντρα σε μια ομάδα με αρκετές αδυναμίες σε κάθε γραμμή που θα προσπαθήσει περισσότερο να… κλέψει αποτέλεσμα παρά να κερδίσει. Συνδυάζουμε τον «φτηνό» άσο με Under 3,5 βάσει και των προβληματικών επιθετικών επιδόσεων των φιλοξενούμενων.

21:00 Zulte Waregem – Eupen
Πανηγύρισε σπουδαίο διπλό στην ισχυρή έδρα της Μαλιν (2-0) που την έβαλε στο κόλπο της εξάδας. Καλοστημένη και χωρίς… φόβο, είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά και κατάφερε να προηγηθεί στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη δέχτηκε πίεση, χρειάστηκε την τύχη (δοκάρι οι γηπεδούχοι) και εν τέλει «τελείωσε» το ματς με δεύτερο γκολ σε αντεπίθεση στο φινάλε. Η σταθερότητα μπορεί να αποτελεί άγνωστη λέξη εσχάτως στο Βάρεγκεμ (4-0-3), αλλά έστω και έτσι, η νεανική ομάδα του Φράνκι Ντουρί διατηρείται σε τροχιά εξάδας. Στην έλλειψη συνέπειας εστιάστηκε και ο έμπειρος τεχνικός που ζήτησε περισσότερη διάρκεια στην απόδοση των ποδοσφαιριστών του. «Δεν είναι λογικό την μια εβδομάδα να νικάς εκτός έδρας στο Μαλίν και την επόμενο, να χάνεις βαθμούς με την Εουπεν».
Αγωνιστικά Νέα:Δεν τα κάταφερε τελικά παρά τα δημοσιεύματα των τελευταίων ημερών και χάνει έκτο σερί ο ηγετικός επιθετικός και εν των πρώτων σκόρερ Μπεραχίνο (9/4) και η απουσία του «πονά» την Ζ. Βάρεγκεμ. «Δεν ρισκάρω ούτε διαλέγω διοργανώσεις» τόνισε ο Ντουρί αναφερόμενος και στο ματς κυπέλλου που ακολουθεί. Εκτός αποστολής για μία ακόμη αγωνιστική ο αναπληρωματικός ακραίος Καινούργιος (1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μποϊσούτ – ντε Φαουβ, Ντεσάχτ, Πλέτινξ, Μπούρκι – Σισοκό, Σεκ – Μπιορνταλ, Μπρούνο, Ομπερλιν – Λαρίν
«Λύγισε» με γκολ στο 94’ από την καλύτερη πάντως Σταντάρ (1-2). Δεν άξιζε πάντως κάτι περισσότερο, καθώς έμεινε στο ματς περισσότερο λόγω της αστοχίας των φιλοξενούμενων ενώ κατάφερε να απαντήσει σε μια από τις μετρημένες επιθέσεις της. Δέχτηκε πίεση, ταμπουρώθηκε αλλά εν τέλει δεν απέφυγε και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις. Το θετικό σερί μετά τα μέσα Οκτωβριου (2-2-0) ήδη ξεχάστηκε στην γερμανόφωνη κοινότητα της χώρας, καθώς η Εουπεν προέρχεται από δύο κολλητές ήττες από ομάδες πάντως πρώτης ταχύτητας (Σαρλερουά, Σταντάρ). Είχαν προηγηθεί μια σειρά από θετικές εμφανίσεις κυρίως στις εκτός έδρας αναμετρήσεις που της έχουν δώσει διαφορά ασφαλείας απο την ουρά. «Θα ήταν σπουδαίο αν… κλέβαμε έναν ή περισσότερους βαθμούς» τόνισε αφοπλιστικά ο βασικός αμυντικός Μπεκ.
Αγωνιστικά Νέα:Νοκ άουτ τέθηκε ο συνήθως βασικός επιθετικός Τοκογιάβα (14/1), ενώ δεν υπολογίζεται και πάλι ο ταλαιπωρημένος από αρκετούς τραυματισμούς φέτος, Μαρέχ (Μ, 9/0). Άγνωστες οι προθέσεις του Σαν Χοσέ που στα τελευταία ματς επιλέγει συνήθως σχηματισμούς με τρεις στόπερ. Ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους με την εθνική ομάδα u23 της Ακτής Ελεφαντοστού οι Γκνάκα (Α, 9/0) και Λαζάρ (Μ, 4/0 που δεν βρήκαν πάντως θέση στην αποστολή.
Πιθανή ενδεκάδα:(5-3-2): ντε Βολφ – Mπεκ, Βερντόν, Μπλοντέλ, Αματ, Σουτέρντεν, Κολς, Εμπραχίμι, Μιλίσεβιτς – Μπαουτίστα, Μπολινγκί
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση καθώς η Εουπεν εκτός έδρας παρουσιάζεται ανταγωνιστική εσχάτως, ενώ η πιο ποιοτική Ζ. Βάρεγκεμ στερείται συνέπειας όπως μαρτυρούν οι αριθμοι. Ο άσος προσφέρεται σε αποδεκτή τιμή πάντως, εναλλακτική επιλογή τα 2-3 τέρματα που αβαντάρονται από τους αριθμούς και των δύο ομάδων.

21:30 Racing Genk – Sint-Truiden
Αν και βελτιωμένη συγκριτικά με τα τελευταία ματς, περιορίστηκε στην ισοπαλία στο Μουσκρόν (2-2) στο ντεμπούτο του Χάνες Βολφ στον πάγκο. Αντέδρασε στο γρήγορο 1-0 (2’) των γηπεδούχων γυρίζοντας το ματς, αλλά δέχτηκε και πάλι γκολ από τους μαχητικούς γηπεδούχους και παρότι ήταν καλύτερη στην συνέχεια δεν κατάφερε να φθάσει και σε τρίτο τέρμα. Την Τρίτη γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την Σαλτσμπουργκ (4-1) συνεχίζοντας τις χαμηλές πτήσεις στο Τσάμπιονς Λιγκ, με καθοριστικά τα δύο τέρματα που δέχτηκε στα τελευταία λεπτά του πρώτου 45λεπτου. Ο Γερμανός τεχνικός δεν έχει βέβαια μαγικό… ραβδί αλλά συνάμα δεν έχει κι περιθώρια για νέα απώλεια βαθμών. Η ευρωπαϊκή περιπέτεια έχει ουσιαστικά ολοκληρωθεί και με αρνητικό μάλιστα τρόπο και οι περυσινοι πρωταθλητές καλούνται να σώσουν έστω την εντός συνόρων χρονιά, ξεκινώντας από το ντέρμπι μίσους.
Αγωνιστικά Νέα:Υπέστη ρήξη χιαστών κόντρα στην Μουσκρόν και χάνει το υπόλοιπο της σεζόν ο βασικός μέσος Χέινεν (14/1) βάζοντας… δύσκολα από νωρίς στον Βολφ που την Τρίτη επέλεξε σχηματισμό με τρεις στόπερ. Επιστρέφει ο ενίοτε βασικός εξτρέμ Ντονγκαλά (9/0), χάνει τέταρτο σερί ο βασικός αριστερός μπακ Ουρόνεν (12/0). Πάγια εκτός ο βασικός τερματοφύλακας Βούκοβιτς (1 συμ) που θα επιστρέψει μετά τη χειμερινή διακοπή.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Κούκε – Μαέλε, Ντεβάστ, Κουέστα, ντε Νόρε –,Μπέρχε, Χροσόφσκι – Μπογκοντά, Χάτζι, Ιτο – Σαμάτα
«Λίγη» κόντρα στην Σαρλερουά, όπου ηττήθηκε δικαίως 3-1 εντός έδρας. Σε θέση άμυνας από α πρώτα λεπτά, ήταν τυχερή που «έβγαλε» αλώβητη το 45λεπτο. Οι καλύτεροι φιλοξενούμενοι σκόραραν δις όμως στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης «τελειώνοντας» ουσιαστικά το ματς. Η ήττα έφερε και εξελίξεις στο εσωτερικό της καθώς ο τεχνικός Μαρκ Μπράους απομακρύνθηκε όπως και τρεις ακόμα βοηθοί του, επιβεβαιώνοντας έτσι τις προβληματικές σχέσεις με την διοίκηση. Ο πολύπειρος τεχνικός είχε αναφερθεί πολλάκις στην «σφιχτή» μεταγραφική πολιτική των «καναρινιών» που θα πορευτούν πλέον μέχρι την χειμερινή διακοπή με τον υπηρεσιακό Νίκι Χάγιεν. Ο προέδρος Ντίρκσεν διέψευσε μάλιστα την φημολογία που ήθελε Ιάπωνα νέο προπονητή, καθώς ο σύλλογος ανήκει σε ιαπωνικό τραστ επενδυτών.
Αγωνιστικά Νέα:Άγνωστες οι προθέσεις του υπηρεσιακού τεχνικού, που δύσκολα πάντως θα προχωρήσει σε σαρωτικές αλλάγές και αναμένεται να επιμείνει σε σχηματισμό με τρεις κεντρικούς α,μυντικούς. Χανει το ντέρμπι ο βασικός στόπερ Σανκχον (13/0) που συμπλήρωσε κάρτες, πάγια εκτός ο βασικός στόπερ Τεξέιρα (7/1), ενώ γνωστές κρίνονται οι απουσίες των Στέπε (Τ/1 συμ) και Ντε Πέτερ (18 συμ. πέρυσι).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-1-2) Σμιντ – Γιάνσενς, Γκαρσία, Mαέ – Μποτακά, Kολομπάτο, ντε Σμετ, Ασαμόα – ντε Μπράουν – Μπολι, Σουζούκι
«Φτηνό» φαβορί η Γκενκ, που δεν έχει άλλωστε νικήσει στα έξι τελευταία ματς και οι τιμές κρίνονται υπερβολικές. Η αλλαγή στην τεχνική ηγεσία των φιλοξενούμενων ανεβάσει τον στοιχηματικό βαθμό δυσκολίας. Άσος… ΠΡΟΠΟ, θα περιμένουμε το live.