Botafogo vs CRB Βραζιλία Série B

Botafogo
“Απέδρασε” από την Γκοϊάνια και την έδρα της Ατλέτικο με 2-1 εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά λάθη της γηπεδούχου ομάδας στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού. Από το 35ο λεπτό η ομάδα του Ρομπέρτο Καβάλο βρέθηκε σε θέση κυνηγού στο ματς, κατόρθωσε όμως με δυο προσωπικά τέρματα του Χέναν στο 70ό και 75ο λεπτό να γυρίσει το σκορ. Με αυτόν τον τρόπο τερματίστηκε και το αρνητικό σερί των τεσσάρων διαδοχικών παιχνιδιών χωρίς νίκη (0-2-2). Σε αυτό στάθηκε και ο σκόρερ, Χέναν, αναφέροντας χαρακτηριστικά πως “χρειαζόμασταν το αποτέλεσμα αυτό κυρίως για να κερδίσουμε ξανά την εμπιστοσύνη των φίλων μας. Η ομάδα είναι ενωμένη και έτοιμη για μεγάλες προκλήσεις“. Ο τεχνικός Καβάλο δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα ειδικά μετά και την επιστροφή του μέσου Μουρίγιο (10/1), ο οποίος εξέτισε στο περασμένο παιχνίδι.
CRB
Πολύ σημαντική νίκη… έξι βαθμών πήρε στο πρόσφατο εντός έδρας ματς με την Κρισιούμα η CRB. Το 2-0 διαμορφώθηκε στο τελευταίο τέταρτο με το συγκρότημα του Μαρσέλο Τσαμούσκα να αποσπάται τέσσερις βαθμούς από την αντίπαλο της και να “αναρριχάται” στο μέσον του βαθμολογικού πίνακα. Τον… γόρδιο δεσμό έλυσε ο εξτρέμ Φαρίας στο 74ο λεπτό με τον, προερχόμενο από τον πάγκο, Γουίλι να “κλειδώνει” τους τρεις βαθμούς εννιά λεπτά πριν το φινάλε. “Έχουμε αποδείξει στο γήπεδο μας πως είμαστε ικανοί για τα πάντα. Επόμενο τσάλεντζ πλέον να καταφέρουμε κάτι ανάλογο και στα εκτός έδρας παιχνίδια” το σχόλιο του Φαρίας μετά το πέρας της αναμέτρησης. Δεν είχε κάτι το ανησυχητικό  τελικά ο φορ Σαντάνα (3/1), ο οποίος είχε γίνει αλλαγή στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Κρισιούμα, ενώ και ο στόπερ Ίγκορ (9/0) εξέτισε και τίθεται στην διάθεση του Τσαμούσκα.
Η Μποταφόγκο SP εάν θέλει να διεκδικήσει την άνοδο θα πρέπει να κερδίζει ομάδες δυναμικότητας CRB και δη στο γήπεδο της. Πάντως έχει χάσει την φρεσκάδα των πρώτων αγωνιστικών και αυτό είναι σε θέση να εκμεταλλευτεί η  επικίνδυνη εκτός έδρας CRB. Ρίσκο ο άσος του 1,90+, με το γκολ εκατέρωθεν στο 2,10 να έχει αξία.