Colombia Copa Colombia Final

07.11.2019
02:30 (2)Independiente Medellín-Deportivo Cali(2)

Έχοντας 50% αποτελεσματικότητα (2/4 τελικές προς την εστία κατέληξαν στα δίχτυα), η Ιντεπετιέντε Μεντεγίν έφυγε με το 2-2 από το Κάλι. Προηγήθηκε στο 10ο λεπτό μετ ον Μορένο, ενώ ο Κάνο από το σημείο του πέναλτι στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο αντίπαλος σε 1-1, και στις αρχές της επανάληψης διαμορφώθηκε το τελικό 2-2. Θέλει πάση θυσία το τρόπαιο, προκειμένου να εξασφαλίσει μια θέση στους ομίλους του ερχόμενου Λιμπερταδόρες. Θυμίζουμε πως σε περίπτωση νίκης στο 90λεπτο στέφεται κυπελλούχος, ενώ με οποιοδήποτε σκορ ισοπαλίας τα πάντα θα κριθούν στα πέναλτι. Εκτός αποστολής (σε σχέση με το πρώτο ματς) έμεινε ο μπακ Ζιράλδο (2/0).
Είχε καλύτερη εικόνα στο πρώτο παιχνίδι στο Κάλι, με την ίδια να δημιουργεί περισσότερες ευκαιρίες. Παρ’ όλα αυτά ο αντίπαλος προηγήθηκε δυο φορές στο πρώτο ημίχρονο, με την ίδια να ισοφαρίζει αρχικά με τον Ντιμένο στο 34ο λεπτό και τον Καϊσέδο στο 52′ να διμαμορφώνει το τελικό 2-2. «Οι απατήσεις μας είναι αρκετά μεγάλες στο αποψινό παιχνίδι. Δεν αρκεί να κάνουμε απλώς ένα καλό παιχνίδι, αλλά να πάρουμε αυτό που θέλουμε από το ματς, δηλαδή τον τίτλο», ανέφερε μεταξύ άλλων ο κόουτς Πουσινέρι. Σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, δεν υπολογίζεται ο μπακ Ρεντέρια (28/0), ο οποίος αποβλήθηκε στο 78ο λεπτό του πρώτου παιχνιδιού.
Η Ντεπορτίβο έδειξε πιο έτοιμη για αυτό το τρόπαιο. Στάθηκε άτυχη όμως στο πρώτο παιχνίδι, είχε ευκαιρίες και δεν μπόρεσε να πάρει σαφές προβάδισμα. Πλέον χρειάζεται να κερδίσει στο 90λεπτο προκειμένου να μην το πάει στα πέναλτι. Σκοράρουν και οι δυο ομάδες.