Cyprus 1. Division

19:00 EN Paralimni – APOEL FC
Τρίτο φετινό παιχνίδι για το Παραλίμνι, τρίτη διαδοχική ήττα με το αποτέλεσμα και πάλι να είναι οριακό. Αυτή τη φορά έχασε με 2-1 εντός έδρας κόντρα στην Ανόρθωση. Κατώτεροι στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, δέχτηκαν αρκετές φάσεις, ένα αμυντικό λάθος στο 45’ έφερε το πέναλτι για το 1-0. Υπήρξε αντίδραση στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πίεσαν και κατάφεραν στο 66’ να φέρουν το ματς στα ίσια, αλλά με αμφισβητούμενο τρόπο δέχθηκαν το γκολ 2 λεπτά αργότερα. Δίχως κάποια φάση στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να αστοχούν σε πέναλτι στο 83’. «Κάναμε ένα λάθος που μας στοίχισε, είχαμε καλή απόδοση όμως στο β’ μέρος», σχολίασε ο κόουτς Κοσμά, που είχε όμως παράπονα για τη διαιτησία. Στο μηδέν το Παραλίμνι, ωστόσο η εικόνα του είναι ενθαρρυντική. Δύσκολο έργο σήμερα, με τον χαφ Βαρέλα (3/0) να θεωρείται αμφίβολος. Εξέτισε και επιστρέφει στο βασικό σχήμα ο μεσοεπιθετικός Ουντόζι (2/0).
«Ευρωπαϊκή σφαλιάρα» την Πέμπτη δέχτηκε εντός ο ΑΠΟΕΛ που ηττήθηκε με 4-3 από τη Ντουντελάνζ για την 1η αγωνιστική του Γιουρόπα. Με αλλαγές στο βασικό σχήμα, με κακή απόδοση οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές και με πολλές αμυντικές αδυναμίες, κατάφερε ωστόσο με τρία «μαζεμένα» τέρματα στο 54’, στο 56’ και στο 58’ να φτάσει από το 0-2 στο 3-2, για να δεχτεί ακόμα 2 γκολ στο 72’ και στο 82’ και να χάσει με 4-3. Μία ήττα που έφερε κατήφεια και προβληματισμό. Στα εγχώρια, με «τριάρα» εντός έδρας επί της ΑΕΛ έκαναν «εκκίνηση» οι πρωταθλητές στο φετινό πρωτάθλημα παίρνοντας εν μέρει εκδίκηση για το χαμένο περσινό τελικό Κυπέλλου. Μόλις στο 5’ το 1-0, με τους γηπεδούχους να είναι πιο απειλητικοί και στο 43’ να φτάνουν σε 2ο τέρμα. Ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον ΑΠΟΕΛ να «καθαρίζει» το ματς στο 74’. Ακολουθεί το Σάββατο ο τελικός του Σούπερ Καπ κόντρα και πάλι στην ΑΕΛ. Στην αποστολή ο Σάβιτς (Α, 0/0), ανέτοιμος ο Βούρος (Α, 0/0), εκτός ο Γκέντσογλου (Μ, 1/0).
Ο ΑΠΟΕΛ μετά την ήττα μεσοβδόμαδα καλείται να δώσει απαντήσεις άμεσα και να ηρεμήσει την κατάσταση. Σε δεινή βαθμολογική θέση το Παραλίμνι, που αν και αγωνίζεται καλά έχει μηδέν βαθμούς έως τώρα και σήμερα θα στοχεύσει στην υπέρβαση. Φαβορί δίκαιο οι πρωταθλητές, χαμηλά όμως το διπλό. Αξίζει να συνδυαστεί με το απλό Over.