Cyprus 1. Division

18:00 Apollon Limassol – Olympiakos Nic.
Σε αγωνιστική «καθίζηση» ο Απόλλων Λεμεσού αφού στα 2 εξ’ αναβολής παιχνίδια που έδωσε τις προηγούμενες ημέρες γνώρισε κατάφερε να κερδίσει μόλις έναν βαθμό. Μετά το 0-0 στην Λάρνακα επί της ΑΕΚ ακολούθησε το 3-1 εκτός έδρας από την Ανόρθωση με αποτέλεσμα να μετρά μόλις 4 βαθμούς σε 4 παιχνίδια πρωταθλήματος έως τώρα. Κατώτεροι στο πρώτο μέρος οι «μπλε» της Λεμεσού στο α’ μέρος δέχτηκαν 2 γκολ ενώ παρά την αντίδρασή τους στην επανάληψη το 3-0 στο 65’ έκρινε την αναμέτρηση. Στο 85 διαμορφώθηκε το τελικό 3-1. Άμεση η απομάκρυνση του κόουτς Βουκαμάνοβιτς με τον λαό του Απόλλωνα να ζητά άμεσα την επιστροφή του κόουτς Σοφρωνή Αυγουστή που μετά από 35 ημέρες ξανά επέστρεψε στον πάγκο της ομάδας. Δεν υπάρχουν περιθώρια για νέες απώλειες και το ζητούμενο είναι μόνο το τρίποντο. Στα αγωνιστικά, δικαίωμα συμμετοχής έχει σήμερα ξανά ο στόπερ Ρομπέρζ (1/0), που όμως το καλοκαίρι είχε έρθει σε ρήξη με τον Κύπριο τεχνικό και το μέλλον του είναι αβέβαιο. Δύσκολα ο επιθετικός Περέιρα (1/0).
Την προηγούμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός είχε δύσκολο έργο υποδεχόμενος την ΑΕΚ κατάφερε ωστόσο να αποσπάσει το βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 2-2 να αφήνει μάλλον ικανοποιημένες και τις 2 ομάδες. Οι γηπεδούχοι ήταν κατώτεροι γενικά στο πρώτο μέρος, δέχτηκαν 2 τέρματα, είχαν όμως την ευκαιρία και την εκμεταλλεύτηκαν μειώνοντας πριν την ανάπαυλα με αμφισβητούμενο όμως τέρμα. Στην επανάληψη αγωνίστηκαν με παίχτη παραπάνω από το 53’, για να ισοφαρίσουν στο 70’, έχοντας και δοκάρι στα τελευταία λεπτά. Βέβαια πριν το 2-2, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 1-3. «Νομίζω πως σήμερα ήμασταν εμείς πιο κοντά στη νίκη», το σχόλιο του κόουτς Πάμπου Χριστοδούλου. Στα αγωνιστικά, προπονήθηκε και διεκδικεί θέση για πρώτη φορά φέτος στο βασικό σχήμα ο χαφ Ενόχ. Για ένα μήνα εκτός ο φορ Αζουλάο (1/0).
Υπάρχει αγωνιστική κρίση και έντονος προβληματισμός στον Απόλλωνα που σήμερα με τον τεχνικό Αυγουστή να επιστρέφει θα στοχεύσει σε ένα νέο ξεκίνημα. Καλή ομάδα ο Ολυμπιακός, οι λεπτομέρειες όμως του έχουν στοιχίσει έως τώρα το τρίποντο. Δεν παύουν οι γηπεδούχοι σήμερα να είναι το φαβορί, ωστόσο ο άσος αξίζει μόνο αν συνδυαστεί με το Over 2.5.