Cyprus 1. Division

17:00 AEK Larnaka – EN Paralimni
Ισόπαλη με 1-1 αναδείχτηκε την προηγούμενη αγωνιστική η ΑΕΚ στη Λεμεσό κόντρα στην ΑΕΛ, αποτέλεσμα που αφήνει ανάμεικτα συναισθήματα αλλά σε γενικές γραμμές κρίνεται δίκαιο. Δίχως πολύ θέαμα το πρώτο μέρος, από μία καλή ευκαιρία οι 2 ομάδες που καταναλώθηκαν στις μεταξύ τους αψιμαχίες. Καλύτερη η ΑΕΚ στις αρχές της επανάληψης πίεσε και στο 71’ έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 80’ με πέναλτι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ που παρέμεινε μέχρι τέλους παρά τις οποίες ευκαιρίες δημιουργήθηκαν. «Θέλαμε να κερδίσουμε, αλλά θεωρώ θετική την ισοπαλία», τόνισε ο κόουτς Ιδιάκεθ. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Λάρνακας έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη στην κορυφή. Στα αγωνιστικά σήμερα εκτός θα μείνουν σίγουρα ο αμυντικός Πλάνας (4/1) και ο φορ Τολεμές (2/0), λιγοστές πιθανότητες να μπουν στην αποστολή έχουν ο χαφ Ακοράν (1/0) και ο αμυντικός Τρουγιόλς (5/1). Σε καλύτερη κατάσταση ο αμυντικός Μοϊσοφ (0/0) και ο φορ Τρισκόφσκι (5/6).
Δεν αποκόμισε βαθμολογικό όφελος το Παραλίμνι την προηγούμενη αγωνιστική στο εντός έδρας παιχνίδι του με αντίπαλο τη Σαλαμίνα από την οποία ηττήθηκε με 0-1. «Φτωχό» το τελικό σκορ βάσει της εικόνας του αγώνα που είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν. Το νικητήριο τέρμα επιτεύχθηκε στο 38’ σε φάση διαρκείας με τις 2 ομάδες και κυρίως τους γηπεδούχους να δημιουργούν αρκετά στην επανάληψη αλλά να αποδεικνύονται πολύ άστοχοι, ενώ φωνάζουν και για πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 0-0. Στους 3 βαθμούς παρέμειναν οι «βυσσινοί» που έχουν δεχτεί σε 6 ματς 13 τέρματα, επίδοση που είναι η χειρότερη της κατηγορίας. Καλά τα αγωνιστικά νέα της ομάδας που δεν έχει απουσίες ενώ εξέτισε ο βασικός μπακ Αμπαρτζουμιάν (5/2).
Δύσκολο παιχνίδι για το Παραλίμνι κόντρα σε μία ανώτερη ομάδα που ειδικά εντός έδρας είναι ακόμα πιο δυνατή. Η ΑΕΚ θα έχει και πάλι κάποιες σημαντικές απουσίες, ωστόσο δίκαια θεωρείται το φαβορί. Αυτό δε σημαίνει όμως πως θα κρατήσει εύκολα το μηδέν και το 1 & ΟV 2.5 έχει περισσότερη αξία.

19:00 Doxa Katokopia – Anorthosis FC
Δύσκολο έργο είχε την προηγούμενη αγωνιστική η Δόξα που αντιμετώπισε εκτός έδρας το συμπολίτη ΑΠΟΕΛ, για να ηττηθεί εν τέλει με 2-0. Παιχνίδι με κακό ρυθμό και δίχως πολλές ευκαιρίες, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν «δώρο» τα 2 γκολ στους γηπεδούχους στο 22’ και στο 88’. Στην επανάληψη ωστόσο η Δόξα ήταν πιο απειλητική και 2 φορές άγγιξε την ισοφάριση. Ουραγός της βαθμολογίας με 2 βαθμούς και δίχως νίκη μετά από τα 6 πρώτα της παιχνίδια στο πρωτάθλημα παραμένει η προσφυγική ομάδα, κάτι που είχε να συμβεί 21 χρόνια, στην πρώτη της συμμετοχή στη μεγάλη κατηγορία. Τότε μάλιστα είχε και υποβιβαστεί στο τέλος της σεζόν. Παρελθόν ξαφνικά από τον πάγκο της ομάδας ο Λουκάς Χατζηλουκάς , που θα συνεχίσει ως Β’ προπονητής στον ΑΠΟΕΛ. Ο Ματθαίος Πιππίας θα έχει το γενικό «πρόσταγμα» σήμερα, ενώ έχει ακουστεί το όνομα του κόουτς Ερανοσιάν που έχει θητεία σε κυπριακούς συλλόγους. Εξέτισε ο βασικός χαφ Ασαμόα (5/1). Προπονείται κανονικά ο αμυντικός Αρτάμπε (2/0).
Σε ένα κατάμεστο γήπεδο, η Ανόρθωση δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ομόνοιας με τις 2 ομάδες να μένουν στο 0-0. Σε ένα παιχνίδι όμως που είχε ρυθμό και πολλές φάσεις και στα 2 ημίχρονα, στο οποίο έλειψε μόνο το γκολ. Καλύτεροι και πιο απειλητικοί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα οι γηπεδούχοι, αποδείχτηκαν αρκετά άστοχοι στις ευκαιρίες που τους δόθηκαν. Από ένα πέναλτι ζητάει η κάθε ομάδα. Ικανοποιημένος ο κόουτς Κετσπάγια δήλωσε «Έγινε ένα καλό ματς, είχαμε ευκαιρίες κόντρα σε ένα ποιοτικό αντίπαλο. Μας λείπουν πολλά πράγματα και πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο. Στόχος μας είναι το πρωτάθλημα». Και τους 3 επιθετικούς που διαθέτει χρησιμοποίησε στο ματς ο Γεωργιανός τεχνικός, όμως το γκολ δεν ήρθε και οι οποίοι συμπλήρωσαν 450 αγωνιστικά λεπτά δίχως να σκοράρουν. Με 2.000 οπαδούς στο πλευρό της σήμερα η Ανόρθωση αλλά δίχως τον εξτρέμ Οκριασβίλι (3/0).
Σε κακή κατάσταση δείχνει η Δόξα και χρειάζεται άμεσα πέρα από βαθμούς και μία καλή εμφάνιση. Σε εντελώς διαφορετική «τροχιά» φέτος η Ανόρθωση, πιστεύει στην υπέρβαση και με τις εμφανίσεις της έως τώρα δείχνει να μπορεί να το πετύχει. 2 & Under 3.5.