Cyprus 1. Division

19:00 Doxa Katokopia – Nea Salamina
Ακόμα μία «βαριά» ήττα υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική η Δόξα και μάλιστα εντός έδρας με το τελικό 0-6 κόντρα στην Ανόρθωση να μιλάει από μόνο του. Σχεδόν ανύπαρκτοι επιθετικά οι γηπεδούχοι δέχτηκαν πολλές φάσεις και στα 2 ημίχρονα. Δύο γκολ στο πρώτο μέρος που έγιναν τέσσερα στην επανάληψη. Με δύο βαθμούς συνεχίζει η προσφυγική ομάδα που παραμένει ουραγός στο πρωτάθλημα έχοντας με 3 γκολ σε 7 παιχνίδια τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας. Αντικαταστάτης του κόουτς Χατζηλουκά εδώ και λίγες ημέρες είναι ο Εντουάρντ Ερανοσιάν. Ο Βούλγαρος τεχνικός έχει θητεία στην Κύπρο, ωστόσο αρκετά επεισοδιακή, αφού δέχτηκε αποκλεισμό 4 ετών από το CAS επειδή χορήγησε απαγορευμένες ουσίες σε 2 ποδοσφαιριστές της Πέγειας. Στο προπονητικό τιμ της ομάδας και ο Στέφανος Βοσκαρίδης που ήρθε από την ΑΣΙΛ Λύσης. Πολύ δύσκολα να αγωνιστεί σήμερα λόγω ενοχλήσεων ο αμυντικός Αρτάμπε (2/0).
Ήττα τη Δευτέρα για τη Σαλαμίνα με 0-3 εντός έδρας από τον ΑΠΟΕΛ σε ένα παιχνίδι που γηπεδούχοι δεν ήταν τόσο κακοί αλλά αποδείχτηκαν αρκετά άστοχοι. Τέσσερις καλές στιγμές είχε η «προσφυγική» ομάδα στο 0-0 για να πάρει το προβάδισμα, «βραχυκύκλωσε» για ένα 10 λεπτό στο β’ ημίχρονο όπου δέχτηκε 3 γκολ, για να ξανά απειλήσει στα τελευταία λεπτά, αλλά και πάλι δίχως αποτέλεσμα. Χειροκρότησαν την ομάδα οι φίλοι της ομάδας, με τον κόουτς Πουρσαϊτίδη να δηλώνει «Σήμερα πραγματοποιήσαμε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις μας. Ο ΑΠΟΕΛ στάθηκε τυχερός». Με κόσμο σήμερα στο πλευρό τους οι «ερυθρόλευκοι», αλλά και αγωνιστικά καταβαίνουν δίχως απουσίες. Δύσκολα να δούμε ωστόσο πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα.
Με προπονητή πλέον η Δόξα που παραμένει στην τελευταία θέση και δίχως νίκη καλείται σήμερα κόντρα σε ένα ποιοτικό αντίπαλο που προέρχεται και αυτός από ήττα να πάρει το τρίποντο. Με καλύτερη ψυχολογία η Σαλαμίνα, σαφώς πιο δημιουργική έχει τον πρώτο λόγο στη νίκη. 2 (DNB) στο 1.81.