Cyprus 1. Division

17:00 AEL Limassol – Olympiakos Nic.
Αποδεκατισμένη από τις πολλές απουσίες η ΑΕΛ το πάλεψε όσο μπορούσε στη Λευκωσία κόντρα στην Ομόνοια, για να ηττηθεί με 1-0, γκολ που σημειώθηκε μόλις στο 3ο λεπτό. Γκολ φυσικά που ελέγχεται ως οφσάιντ. Με την κατοχή τους υπέρ στη συνέχεια στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι, τις φάσεις ωστόσο είχαν οι γηπεδούχοι που είχαν και δοκάρι. Άλλο παιχνίδι στην επανάληψη, με την ΑΕΛ να δημιουργεί περισσότερο, αγγίζοντας την ισοφάριση σε 4-5 περιπτώσεις. «Δεν είμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, κρατάω όμως την προσπάθεια», σχολίασε μετά τον αγώνα ο κόουτς Κερκέζ. Πολλά τα θέματα που πρέπει να βελτιώσει η ΑΕΛ, αφού ειδικά επιθετικά της λείπει το εύκολο γκολ. Εκτός πλάνων για διαφορετικούς λόγους σήμερα θα είναι οι Γκαζαριάν (Μ, 8/0), Τζούνιορ (A, 5/0) , Αντάμοβιτς (Μ, 1/0), Μεντόγιεβιτς (Μ, 3/0) και Κάρλος (Ε, 8/3), όμως επιστρέφουν οι χαφ Γκαθτανιάγα (7/0) και Τόρες (7/1), που ξεπέρασαν τα προβλήματά τους και είναι σε θέση να δώσουν νέα δυναμική στην ομάδα τους.
Έπρεπε να έρθει η 9η αγωνιστική (8 παιχνίδια έως τώρα ο Ολυμπιακός) για να πανηγυρίσουν την πρώτη του νίκη οι «μαυροπράσινοι» και μάλιστα το έκαναν με εμφατικό τρόπο επικρατώντας εντός έδρας με 4-0 του Εθνικού Άχνας. Δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο οι γηπεδούχοι, αν και πρώτοι στον αγώνα απείλησαν οι φιλοξενούμενοι. Στο 34’ το 1-0, στο 43’ το 2-0, με το παιχνίδι να κρίνεται ουσιαστικά στο 56’. Στο 64’ το τελικό σκορ. Ικανοποιημένος με τη νίκη ο Πάμπος Χριστοδούλου αλλά και την εμφάνιση, ήταν έξαλλος ωστόσο με την κατάσταση του γηπέδου. Αυτή ήταν και η πρώτη φορά που η ομάδα της Λευκωσίας κράτησε ανέπαφη την εστία της τη φετινή σεζόν. Συνεχίζουν οι απουσίες να ταλαιπωρούν τους νεοφώτιστους και σήμερα θα στερηθούν τις υπηρεσίες του αμυντικού Σιντιμπέ (6/0), του χαφ Ακόστα (6/0) και του φορ Αζουλάο (4/0).
Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη ψυχολογίας που χρειαζόταν, ηρέμησε και σήμερα με λιγότερο άγχος θα στοχεύσει στην υπέρβαση. Ομάδα έδρας η ΑΕΛ, ξέρει πώς να κερδίζει στο γήπεδό της κάθε αντίπαλο και δίκαια σήμερα έχει τον πρώτο λόγο στο τρίποντο. 1&Ο1.5

18:00 Anorthosis FC – Ethnikos Achnas
Από απώλεια βαθμών προέρχεται η Ανόρθωση αφού στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Σαλαμίνα έδειξε αδυναμίες, δέχτηκε τόσες ευκαιρίες όσες δεν είχε δεχτεί μέχρι τώρα με το τελικό 2-2 να κρίνεται δίκαιο. Εξαιρετικό το πρώτο ημίχρονο, καλύτεροι οι γηπεδούχοι με το 1-0 να γίνεται στο 3ο λεπτό και στο αμέσως επόμενο το 1-1. Η «Κυρία» που για πρώτη φορά φέτος βρέθηκε πίσω στο σκορ έφτασε στην ανατροπή στο 65’, για να δεχτεί το 2-2 στο 74’, το οποίο παρέμεινε μέχρι τέλους παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες των 2 ομάδων ως το τέλος. «Το ξέραμε πως είχαμε δύσκολη αποστολή, δεν είμαι ικανοποιημένος με την εμφάνιση μας», σχολίασε θυμωμένα ο κόουτς Κετσπάγια. Στα αγωνιστικά δύο είναι τα ερωτηματικά για τη σημερινή αποστολή, αφού αμφίβολοι θεωρούνται ο χαφ Μαργκάτσα (5/0) και ο μεσοεπιθετικός Ράγιος (8/8), με τον 2ο ωστόσο να έχει περισσότερες πιθανότητες να αγωνιστεί.
Τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση πραγματοποίησε την προηγούμενη αγωνιστική ο Εθνικός, γνωρίζοντας μέσα στη Λευκωσία ταπεινωτική ήττα με 4-0 από τον επίσης νεοφώτιστο Ολυμπιακό. Πρώτοι στο παιχνίδι απείλησαν οι φιλοξενούμενοι, που μετά το 30’ όμως είχαν παθητικό ρόλο δεχόμενοι από 2 γκολ σε κάθε ημίχρονο. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για του «μπλε», 3 σερί παιχνίδια δίχως νίκη στο πρωτάθλημα και βρέθηκαν εκτός 6άδας. Συγνώμη για την εμφάνιση της ομάδας του ζήτησε ο κόουτς Εγκωμίτης. Ο Εθνικός έδειξε πως χρειαζόταν επειγόντως τη διακοπή, ώστε να δουλέψει αρκετά τις αδυναμίες του. Με έμφαση στην άμυνα οι φιλοξενούμενοι σήμερα, που αγωνιστικά δεν αντιμετωπίζουν απουσίες, αφού και ο ταχύτατος επιθετικός Κονέ (8/2) ξεπέρασε τις ενοχλήσεις του και πιθανότατα θα βρεθεί στο αρχικό σχήμα.
Από τις ευχάριστες εκπλήξεις του πρωταθλήματος οι 2 ομάδες, έδειξαν αμφότερες όμως πως χρειάζονταν τη διακοπή για να βελτιώσουν τις αδυναμίες τους. Ικανός ο Εθνικός, καλύτερη όμως η Ανόρθωση. Χαμηλά σε απόδοση ο άσος, καλύτερο το 2-3 γκολ.