Cyprus 1. Division

19:00 Doxa Katokopia – Apollon Limassol
Πολύ καλή εμφάνιση που γέμισε αισιοδοξία για το μέλλον από τη Δόξα, που όμως έφυγε δίχως βαθμολογικό όφελος από την Λάρνακα γνωρίζοντας την ήττα από την ΑΕΚ με 2-1, με το γκολ της ήττας να σημειώνεται στο 94’. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες και 2 δοκάρια στο πρώτο μέρος, για να δεχτούν το 1-0 στο 14’. Στην επανάληψη ήρθε η ισοφάριση, με τη προσφυγική ομάδα να μένει με 10 παίχτες στο 80’, για να το «πληρώσει» στην τελευταία φάση της αναμέτρησης. «Αν παίζουμε έτσι σε κάθε παιχνίδι δεν φοβάμαι τίποτα, θα πάρουμε τις νίκες που χρειαζόμαστε», σχολίασε ο κόουτς Ερανοσιάν. Ο 58χρονος τεχνικός δεν υπολογίζει για σήμερα τους τιμωρημένους Μουχτάρη (Α, 8/0) και Καρλίτος (Μ, 7/0), ενώ παραμένει τραυματίας ο αμυντικός Αρτάμπε (2/0). Αμφίβολος ο επιθετικός Καρλάο (7/1).
Την προηγούμενη αγωνιστική ο Απόλλωνας φιλοξένησε τον ΑΠΟΕΛ με τις 2 ομάδες να προσφέρουν σπουδαίο θέαμα, για να συμβιβαστούν εν τέλει στην ισοπαλία και το 1-1. Αποτέλεσμα που ελαφρώς αδικεί τους πιο απειλητικούς γηπεδούχους, που είχαν τις περισσότερες φάσεις και στα 2 ημίχρονα. Φωνάζουν κιόλας και για 2 πέναλτι που δεν τους δόθηκαν. Το 0-1 έγινε στο 54’, με τους «μπλε» να πιέζουν ασφυκτικά στη συνέχεια για να δικαιωθούν με την ισοφάριση στο 87’. «Είμαι απογοητευμένος με το αποτέλεσμα, αφού θεωρώ πως αξίζαμε να κερδίσουμε», σχολίασε ο κόουτς Αυγουστή. Στους 11 βαθμούς οι «μπλε» της Λεμεσού και παρέμειναν μακριά από την κορυφή. Για σήμερα δεν υπολογίζεται ο τραυματίας στόπερ Ρομπέρζ (2/0) και ο τιμωρημένος εξτρέμ Παπουλής (7/0).
Την πρώτη της νίκη ψάχνει διακαώς η Δόξα όμως σήμερα θα έχει δύσκολο έργο κόντρα σε έναν ανώτερο αντίπαλο που δεν έχει περιθώρια για νέες απώλειες. Θα το παλέψουν οι γηπεδούχοι που δύσκολα όμως θα πάρουν κάτι από το ματς. Διπλό και Over 1.5 στο 1.85.