Cyprus 1. Division

17:00 Pafos FC – Doxa Katokopia
Την 5η φετινή της ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Πάφος, αυτή τη φορά στη Λευκωσία με 3-0 από τον ΑΠΟΕΛ. Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν νωρίς, αλλά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν έχοντας 2 φάσεις, η μία δοκάρι, για να φέρουν το ματς στα ίσια αλλά δίχως επιτυχία. Το 2-0 στο 39΄και το 3-0 στο 58’ έκριναν νωρίς την αναμέτρηση. Μεσοβδόμαδα οι «μπλε» επικράτησαν για το Κύπελλο με 3-0 της Αγ. Νάπας και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του θεσμού. Δίχως εξέλιξη στο θέμα του προπονητή, όπου συνεχίζει ως υπηρεσιακός ο βοηθός Τζέρεμι Στιλ. Στα αγωνιστικά, εξέτισε ο εξτρέμ Πάντσεον (9/0) ενώ αναμένεται να υπάρξουν ακόμα 2-3 αλλαγές στο βασικό σχήμα.
Τη Δευτέρα η Δόξα φιλοξένησε τον Απόλλωνα για να ηττηθεί με 1-0, σε ένα παιχνίδι που και πάλι είχε θετική παρουσία. Μόλις στο 10’ το γκολ για τους φιλοξενούμενους που είχαν και δοκάρι στο 26’. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, είχαν φάσεις και δοκάρι στο 68’, ενώ στο 88’ ζήτησαν και πέναλτι. Μόλις 4 γκολ έχει πετύχει η προσφυγική ομάδα σε 10 παιχνίδια πρωταθλήματος που παραμένει στην τελευταία θέση και δίχως νίκη ακόμα. «Πολύ δύσκολο το σημερινό παιχνίδι. Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει κάτι αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Κοιτάμε μπροστά και συνεχίζουμε», το σχόλιο του κόουτς Ερανοσιάν. Σε δεινή βαθμολογική θέση η προσφυγική ομάδα καλείται σήμερα να πάρει το διπλό ένα αποτέλεσμα που έχει πανηγυρίσει στην Πάφο από το 2013. Στα αγωνιστικά, εξέτισε ο αμυντικός Μουχτάρης (8/0) παραμένει εκτός ο αμυντικός Αρτάμπε (2/0).
Παιχνίδι ανάμεσα σε 2 ομάδες που προβληματίζουν και μόνο η νίκη σήμερα θα τους «γιατρέψει». Ειδικά οι φιλοξενούμενοι που αγνοούν ακόμα το τρίποντο. Αμφότερες αμυντικά έχουν τις αδυναμίες τους, οι γηπεδούχοι είναι όμως πιο ποιοτικοί. Χαμηλά ο άσος, πάμε με το δελεαστικό G/G στο 2.07.

18:00 Apollon Limassol – Nea Salamina
Δύσκολο παιχνίδι είχε να αντιμετωπίσει τη Δευτέρα ο Απόλλωνας που φιλοξενήθηκε από την ουραγό αλλά βελτιωμένη Δόξα και αυτό φαίνεται και από το οριακό 1-0. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να προηγήθηκαν μόλις στο 10’ και να είχαν δοκάρι στο 26’ αλλά σταδιακά και ειδικά στο β’ μέρος η απόδοσή τους έπεφτε, με τους γηπεδούχους να απειλούν περισσότερο. Στο 68’ η Δόξα είχε δοκάρι, ενώ φωνάζει και για πέναλτι στα τελευταία λεπτά. Δίχως δύο συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα φέτος οι «μπλε» της Λεμεσού. Σημαντική αλλά δύσκολη χαρακτήρισε την επικράτηση αυτή ο κόουτς Αυγουστή ενώ για τη διαιτησία τόνισε: «Εμείς πάντως κερδίζουμε τα πέναλτι μόνο στις αθλητικές εκπομπές». Στα αγωνιστικά, εξέτισε ο εξτρέμ Παπουλής (7/0), συνεχίζουν εκτός οι τραυματίες στόπερ Ρομπέρζ (2/0) και φορ Ψύχας.
Έχει βρει τον τρόπο να κερδίζει την ΑΕΚ η Σαλαμίνα, το ξανά έκανε και φέτος επικρατώντας με 1-0 εντός έδρας, σε ένα παιχνίδι πάντως που ήταν κατώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα. Πιο απειλητικοί οι φιλοξενούμενοι και στα δύο ημίχρονα, σε ένα παιχνίδι ωστόσο με λιγοστές καλές στιγμές. Στο 78’ το 1-0 σε διάστημα που η Σαλαμίνα βγήκε μπροστά, με την ΑΕΚ δέκα λεπτά αργότερα να έχει δοκάρι. Από πέρσι τον Μάρτιο είχε να μείνει αήττητη η προσφυγική ομάδα σε 3 συνεχόμενα παιχνίδια πρωταθλήματος. Ικανοποιημένος ο κόουτς Πουρσαϊτίδης τόνισε χαρακτηριστικά «Να παραμείνουμε ταπεινοί, για πρώτη φορά φέτος ένιωσα πως έχουμε έδρα». Με πανηγύρια και μουσική γιόρτασαν οι παίχτες τη νίκη στα αποδυτήρια. Στα αγωνιστικά, δύσκολα θα δούμε αλλαγές στο βασικό σχήμα. Θα λείψει λόγω τιμωρίας ο μέσος Μαριάνοβιτς (10/1), ενώ προπονήθηκε κανονικά ο φορ Μαουρίσιο (5/0).
Η Σαλαμίνα είναι βελτιωμένη το τελευταία διάστημα και με λιγότερο άγχος σήμερα θα κυνηγήσει κάτι θετικό, απέναντι σε μία ναι μεν πιο ποιοτική ομάδα, αλλά η οποία στερείται σταθερότητας. Χαμηλά ο άσος, καλύτερα τα 2-3 γκολ.