Cyprus 1. Division

18:00 Anorthosis FC – Pafos FC
Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την Ανόρθωση που δυσκολεύτηκε όμως αρκετά για να «κάμψει» την αντίσταση της γηπεδούχου Ένωσης, της οποίας επικράτησε με 1-2 φτάνοντας έτσι τους 4 βαθμούς μετά από 2 επίσημα παιχνίδια της. Πολύ καλύτερη στο πρώτο μέρος η «Κυρία», αδυνατούσε να στείλει όμως τη μπάλα στα δίχτυα και χρειάστηκε το πέναλτι στο 45’ για το 0-1. Στην επανάληψη δέχτηκε πίεση και φάσεις και την ισοφάριση στο 66’. Δυο λεπτά αργότερα σε αμφισβητούμενη φάση ήρθε το 1-2, με την Ανόρθωση να έχει διπλό δοκάρι σε πέναλτι στο 83’. «Κάναμε ένα καλό παιχνίδι για να κερδίσουμε έναν δύσκολο αντίπαλο», σχολίασε ο Τιμούρ Κετσπάγια, που έδωσε εντολή το 2ο πέναλτι να εκτελέσει ο Ράγιος, αντί του Σαντίκ, με τον Φιλανδό να εκφράζει έντονα τη δυσαρέσκειά του. «Μαζεμένα» παιχνίδια περιμένουν την Ανόρθωση στη συνέχεια λόγω αναβολών. Διαθέσιμοι όλοι οι παίχτες και αναμένονται αλλαγές στο βασικό σχήμα. Δυναμικό «παρών» ετοιμάζουν οι φίλοι της ομάδας.
Σε ένα πανέμορφο ματς την προηγούμενη εβδομάδα, από αυτά που δεν θέλεις να τελειώσουν, η Πάφος ηττήθηκε με 3-2 από τον Απόλλωνα στη Λεμεσό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, για να ισοφαριστούν άμεσα σε ένα ημίχρονο με εκατέρωθεν φάσεις. Καλύτερη η Πάφος στο ξεκίνημα του β’ μέρους, προηγήθηκε εκ νέου στο 62’, για να ισοφαριστεί και πάλι μέσα στα επόμενα 4 λεπτά. Κουρασμένοι στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι, δέχτηκαν ασφυκτική πίεση και μοιραία στο 82’ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Με πολλά παράπονα (δίκαια τα περισσότερα) και οι 2 ομάδες για τη διαιτησία του αγώνα. Μετά το ματς ο κόουτς Κόπιτς τόνισε χαρακτηριστικά «Παίξαμε ωραίο ποδόσφαιρο αλλά ακόμα θέλουμε χρόνο ως ομάδα σε πολλούς τομείς». Σχεδόν 500 φίλοι της ομάδας βρέθηκαν στη Λεμεσό για να στηρίξουν την προσπάθεια της. Εκτός ο μέσος Ιμπραχίμ (2/0) και οι φορ Μπεριγκό (2/1) και Ράκιτς (δίχως συμμ.). Προπονήθηκε ο φορ Τόρες (3/2), εξέτισε αλλά έχει ενοχλήσεις ο μπακ Σιρόκ (2/0).
Εξαιρετικά αμφίρροπη αναμέτρηση ανάμεσα σε 2 ομάδες που έχουν ποιότητα και φέτος στοχεύουν στην υπέρβαση. Εκπλήσσει θετικά η Πάφος, που όμως αμυντικά δείχνει πως χρειάζεται χρόνο, ενώ σήμερα θα έχει και απουσίες. Δίχως διάθεση να ρισκάρει η «Κυρία» θα στοχεύσει στο τρίποντο.

19:00 Ethnikos Achnas – Nea Salamina
Την προηγούμενη αγωνιστική ο Εθνικός Άχνας δοκιμάστηκε στην έδρα της Δόξας από την οποία κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία με 1-1. Παιχνίδι με αρκετές φάσεις, οι περισσότερες για τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να έχουν την τελευταία και σημαντικότερη. Στο 38’ το 0-1 κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν αλλά να αστοχούν, για να ισοφαρίσουν εν τέλει στο 66’, με το 1-1 να παραμένει παρά τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν μέχρι τέλους. «Δεν είμαι ικανοποιημένος από την απόδοσή μας, ίσως να πήραμε περισσότερα από όσα αξίζαμε», σχολίασε ο κόουτς Γιώτης Εγκωμίτης. Μετά τη διακοπή ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με αντίπαλο την ΑΕΚ. Δεν κατάφερε να προπονηθεί και τέθηκε ξανά εκτός ο χαφ Λαμπάν (1/0).
Σε ένα ματς «θρίλερ» η Σαλαμίνα κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη φέτος επικρατώντας εντός έδρας με 3-2 του Ολ. Λευκωσίας. Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν στο 13’, για να δεχτούν πίεση στη συνέχεια και την ισοφάριση στο 43’. Με εκατέρωθεν φάσεις το 2ο ημίχρονο, με τη Σαλαμίνα να φτάνει στην ανατροπή στο 69’ και τους «μαυροπράσινους» να ισοφαρίζουν στο 75’. Το ματς όμως δεν τελείωσε εκεί και στο 84’ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. «Στόχος φέτος είναι η παραμονή. Κρατάω την αντίδραση και το πάθος των παιχτών μου, ευχαριστώ για το χειροκρότημα αλλά και τις αποδοκιμασίες», σχολίασε ο κόουτς Πουρσαϊτίδης θέλοντας να εκφράσει και το παράπονό του. Στα αγωνιστικά θα αργήσει να επιστρέψει ο μπακ Φουστάρ (πέρσι 26/2), ενώ δεν είναι 100% έτοιμος ο αμυντικός Ρομάν (1/0).
Αμφίρροπη αναμέτρηση με τα όσο έχουμε δει έως τώρα από τις 2 ομάδες. Από την πρώτη τους φετινή νίκη οι φιλοξενούμενοι και με καλή παράδοση εσχάτως επί του Εθνικού που επιθετικά δείχνει καλά στοιχεία, αμυντικά όμως θέλει ακόμα δουλειά. Πάμε με τα γκολ και το G/G στο 1.88.