Czech Rep. 1. Liga

19:00 Bohemians 1905 – Slovacko
Η Μποέμιανς γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 στο τοπικό ντέρμπι κόντρα στη Σπάρτα και επέστρεψε στις αποτυχίες. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε στους 15 βαθμούς και στη 12η θέση. Στα του αγώνα, δεν μπήκε καλά και μέχρι το ημίωρο ήταν ήδη με δύο γκολ πίσω. Στη συνέχεια ισορρόπησε κάπως, προσπάθησε να μειώσει για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά στο 53′ δέχθηκε και το τρίτο και ουσιαστικά κλείδωσε την ήττα. Σήμερα επιστρέφει στη δυνατή της έδρα και παίζει κόντρα στην ανεβασμένη Σλοβάτσκο. Ο στόχος είναι η νίκη για να μην μείνει κι άλλο πίσω και παράλληλα να διατηρήσει το θετικό σερί που έχει μπροστά στον κόσμο της. Νοκ άουτ παραμένουν οι Πούσκατς (Ε, 1/0), Βάτσεκ (Μ, 10/2) και Λέβιν (Μ.).
Η Σλοβάτσκο ισοπέδωσε με 4-0 εντός την Οπάβα και συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις. Με το αποτέλεσμα αυτό, συμπλήρωσε τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στο -1 από την 3η Μλάντα Μπόλεσλαβ. Όσον αφορά στο ματς, από τα πρώτα λεπτά έδειξε τις προθέσεις της και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 9′. Το γρήγορο προβάδισμα της έδωσε ψυχολογία και στην επανάληψη ήταν καταιγιστική, σφραγίζοντας την έβδομη νίκη στη σεζόν. Τώρα πάει στην Πράγα για να παίξει με την Μποέμιανς και θα προσπαθήσει να συνεχίσει την ανοδική πορεία. Στο γήπεδο αυτό δεν έχει καλή παράδοση τα τελευταία χρόνια και θέλει να την σπάσει. Εξέτισαν και επιστρέφουν οι Ντάνισεκ (Μ, 12/1), Κάντλετς (Α, 11/0) και Ντίβισεκ (Α, 10/0).
Η Μποέμιανς Πράγας προέρχεται από αναμενόμενη, αλλά βαριά ήττα και θα προσπαθήσει να επανέλθει στις επιτυχίες μπροστά στον κόσμο της. Από την άλλη, η Σλοβάτσκο βρίσκεται σε πολύ καλό φεγγάρι, αλλά μακριά από την έδρα της δεν έχει σταθερότητα. Αμφίρροπη αναμέτρηση, αλλά περιμένουμε γκολ και από τις δύο πλευρές. G/G.