Czech Rep. 1. Liga

19:00 Banik Ostrava – MFK OKD Karvina
Η Μπάνικ Οστράβα δεν τα κατάφερε στην έδρα της Σλάβια Πράγας και γνώρισε βαριά ήττα με 4-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, αγνοεί τη νίκη για τρεις συνεχόμενες αγωνιστικές και υποχώρησε στη βαθμολογία. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος δεν είχε την κατοχή, αλλά ήταν αρκετά ανταγωνιστική. Λίγο πριν το ημίχρονο έμεινε πίσω στο σκορ και στην επανάληψη ήρθε η κατάρρευση. Σε αυτό βοήθησε και η αποβολή του Γίρασεκ στο 61′. Σήμερα παίζει γειτονικό ντέρμπι με την απογοητευτική Καρβινά και έχει την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τη δυνατή της έδρα και να επιστρέψει στις νίκες. Τιμωρημένοι είναι ο Γίρασεκ (Μ, 10/2) λόγω της αποβολής και ο Φίλo (M, 14/2) και εκτός Ασεβέδο (Μ, 8/2), Μπάρος (Ε, 8/1) και Σέλμπα (Α, 1/0).
Η Καρβινά έχασε με 1-0 εντός από την Γιάμπλονετς και συμπλήρωσε τέσσερις συνεχόμενες ήττες στην κατηγορία. Έτσι λοιπόν, παρέμεινε αρκετά χαμηλά, έχοντας μόλις 11 βαθμούς σε 15 αγωνιστικές. Όσον αφορά στο ματς, στο πρώτο 45λεπτο δεν είχε την κατοχή, αλλά αν ήταν πιο εύστοχη θα μπορούσε να προηγηθεί. Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πολύ, οι φάσεις και από τις δύο ομάδες ήταν λίγες, αλλά σε μία από αυτές δέχθηκε το καταδικαστικό γκολ στο 77′. Τώρα πάει στη γειτονική Οστράβα για να παίξει με την Μπάνικ και θα προσπαθήσει να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα. Το έργο της δεν θα είναι εύκολο και θα πρέπει να φανεί βελτιωμένη, ιδιαίτερα στην επίθεση. Νοκ άουτ είναι οι Ντρέκσα (Α, 2/0), Μπα Λουά (Ε, 10/0) και Γκούμπα (Μ, 3/0).
Αμφότερες προέρχονται από ήττες και σήμερα θα ψάξουν την αντίδραση. Η Μπάνικ Οστράβα είναι σαφώς καλύτερη ομάδα, μπροστά στον κόσμο της είναι δυνατή και εύκολα ή δύσκολα θα καταφέρει να επιστρέψει στις επιτυχίες. Ο άσος είναι αρκετά χαμηλά, αλλά αξίζει να συνδυαστεί με γκολ για να ανέβει η απόδοση.

19:00 Mlada Boleslav – Bohemians 1905
Η Μλάντα Μπόλεσλαβ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Όλομουτς και για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική έμεινε μακριά από τις νίκες. Με το αποτέλεσμα αυτό, υποχώρησε στην 4η θέση, έχοντας 26 βαθμούς. Στα του αγώνα, δεν ξεκίνησε καλά και μόλις στο 14′ έμεινε πίσω στο σκορ. Στη συνέχεια αφυπνίστηκε, πίεσε για την ισοφάριση, αλλά στο 62′ δέχθηκε και το δεύτερο. Ωστόσο, δεν πτοήθηκε και μέσα σε τρία λεπτά έφερε το ματς στα ίσια. Σήμερα υποδέχεται την Μποέμιανς Πράγας στο γειτονικό ντέρμπι και η νίκη είναι μονόδρομος για να μην χάσει κι άλλο έδαφος. Στα αγωνιστικά, δεν αναφέρονται νέα προβλήματα. Παραμένει αμφίβολος είναι ο Βίσνερ (Α, 2/0).
Η Μποέμιανς Πράγας ήθελε μόνο τη νίκη, αλλά ήρθε ισόπαλη 0-0 εντός με τη Σλοβάτσκο. Με το αποτέλεσμα αυτό, έφτασε στους 16 βαθμούς και παρέμεινε στην 12η θέση. Στο πρώτο μέρος μπήκε αποφασισμένη, ήταν ανώτερη, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τις ευκαιρίες γκολ. Στην επανάληψη, κουράστηκε, πιέστηκε αρκετά, ωστόσο κράτησε τον βαθμό και την ισοπαλία. Τώρα έχει δύσκολο ματς στη γειτονική έδρα της Μλάντα Μπόλεσλαβ και θα προσπαθήσει να φύγει με αποτέλεσμα και να σπάσει το άσχημο σερί που τρέχει τη φετινή σεζόν μακριά από τον κόσμο της. Εκτός είναι οι Πούσκατς (Ε, 1/0), Φρίστακ (Τ, 7/0), Βάτσεκ (Μ, 10/2) και Λέβιν (Μ.).
Η Μλάντα Μπόλεσλαβ δεν βγάζει φρεσκάδα στις τελευταίες αγωνιστικές, αλλά σήμερα έχει τον πρώτο λόγο κόντρα στην Μποέμιανς Πράγας που μακριά από την έδρα της χωλαίνει. Οι γηπεδούχοι παίρνουν έξτρα δύναμη μπροστά στον κόσμο τους, μετράνε επτά νίκες σε οκτώ ματς και απόψε έχουν τη δυνατότητα να τις κάνουν οκτώ. Άσος με γκολ.