Poland Ekstraklasa

19:00 ŁKS Łódź – Śląsk Wrocław
Η Λοτζ δεν τα κατάφερε στην έδρα της Γιαγκελόνια και έχασε με 2-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, έσπασε το μίνι αήττητο σερί που έτρεχε και παρέμεινε χαμηλά, έχοντας 11 βαθμούς. Στα του αγώνα, ξεκίνησε πολύ δυνατά και αν ήταν πιο αποτελεσματική θα μπορούσε να προηγηθεί. Στην επανάληψη, πιέστηκε αρκετά από την αντίπαλο και μέσα σε 12 λεπτά δέχθηκε δύο γκολ και την ήττα. Σήμερα υποδέχεται την φορμαρισμένη Σλασκ και ο στόχος είναι να επιστρέψει στις επιτυχίες για να πάρει ανάσα στη βαθμολογία. Τιμωρημένοι είναι οι Γκιμαράες (Μ, 11/1) λόγω καρτών και Ροζβάντοβιτς (Μ, 11/1) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο. Εκτός παραμένουν ο Λούτσακ (Μ, 4/0) και τιμωρημένος ο Κόλπμα (Τ, 7/0) λόγω ντόπινγκ.
Η Σλασκ κέρδισε με 3-1 την πολύ φορμαρισμένη Πλοκ και συμπλήρωσε δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Με το τρίποντο αυτό, έφτασε τους 24 βαθμούς και βρίσκεται στο -2 από την κορυφή. Όσον αφορά στο ματς, μπήκε αποφασισμένη και μόλις στο 12′ άνοιξε το σκορ με τον Ματσίνσκι. Το τέρμα αυτό την απελευθέρωσε και παρότι κινδύνεψε σε 1-2 περιπτώσεις, λίγο πριν την ανάπαυλα πέτυχε και το δεύτερο και έβαλε βάσεις για τη νίκη. Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε, αλλά στο 61′ έβαλε και τρίτο και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη. Τώρα πάει στην έδρα της νεοφώτιστης Λοτζ και θα προσπαθήσει να συνεχίσει την ανοδική πορεία και να σπάσει το κακό σερί που τρέχει μακριά από τον κόσμο της. Νοκ άουτ είναι οι Σέλεμπαν (Α, 4/0), Λίτσκζαρζ (Μ, 3/0), Ραντέντσκι (Μ, 2/0) και Μάρκοβιτς (Μ, 4/0).
Η Λοτζ αδίκησε τον εαυτό της την προηγούμενη αγωνιστική και παρότι ηττήθηκε έδειξε καλή εικόνα. Από την άλλη, η Σλασκ φαίνεται να ξαναβρίσκει ρυθμό, προέρχεται από δύο σερί νίκες, αλλά μακριά από την έδρα της έχει θέματα. Αμφίρροπο ματς και όλα τα αποτελέσματα είναι πιθανά. Περιμένουμε ανοιχτό παιχνίδι με γκολ, οπότε το over 2.5 έχει αξία.

21:30 Piast Gliwice – Jagiellonia
Η Πιάστ Γκλίβιτσε «κόλλησε» στην έδρα της Γκόρνικ και ήρθε ισόπαλη 1-1. Με το αποτέλεσμα αυτό, δεν μπόρεσε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί στο πρωτάθλημα και να ανέβει μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Στα του αγώνα, το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο, χωρίς ιδιαίτερες στιγμές. Στην επανάληψη, η Πιάστ ευτύχησε να προηγηθεί με αυτογκόλ στο 51′, αλλά η χαρά της δεν κράτησε πολύ και πέντε λεπτά μετά δέχθηκε την ισοφάριση. Μέχρι τη λήξη θα μπορούσε να βάλει, αλλά και να δεχτεί τέρμα και δίκαια πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας. Σήμερα κόντρα στην Γιαγκελόνια ο στόχος είναι η νίκη για να ανέβει στην πρώτη θέση και να περιμένει τυχόν απώλειες από το Λέγκια και Κρακόβια. Εκτός παραμένει ο Τσερβίνσκι (Α, 3/0).
Η Γιαγκελόνια κέρδισε με 2-0 εντός τη Λοτζ και επέστρεψε άμεσα στις επιτυχίες, μετά την ήττα από την Βίσλα Πλοκ. Με αυτό το τρίποντο έφτασε στους 23 βαθμούς και βρίσκεται στο -3 από την πρώτη Λέγκια. Όσον αφορά στο ματς με τους νεοφώτιστους, ξεκίνησε σχετικά νωθρά και σε 1-2 περιπτώσεις κινδύνεψε με γκολ. Εν τέλει δεν το πλήρωσε και στην επανάληψη, ήταν πιο σοβαρή, πέτυχε δύο γκολ και κλείδωσε τη νίκη. Τώρα έχει δύσκολη έξοδο στην έδρα της Πιάστ Γκλίβιτσε και θα προσπαθήσει να φύγει με βαθμούς για να μείνει σε επαφή με τις πρώτες θέσεις. Μακριά από τη βάση της έχει να κερδίσει από τις 30/8 και ο στόχος είναι να σπάσει το άσχημο σερί. Τιμωρημένος είναι ο αρχηγός Ρόμαντσουκ (Μ, 14/2).
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο. Η Πιάστ Γκλίβιτσε βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση τη δεδομένη στιγμή, βγάζει περισσότερη σταθερότητα σε σχέση με την Γιαγκελόνια που μακριά από την έδρα της έχει προβλήματα. Ο άσος έχει προβάδισμα και θα τον επιλέξουμε.