Czech Rep. 1. Liga

15:30 Ceske Budejovice – Slovacko
Η Μπουντεγιόβιτσε πέρασε με 3-1 από την έδρα της Τέπλιτσε και συνεχίζει να πηγαίνει με σπασμένα φρένα. Με τη νίκη αυτή συμπλήρωσε τέσσερις συνεχόμενες και έφτασε τους 20 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Στα του αγώνα, ήταν εντυπωσιακή μέχρι το 27′ και μέσα σε αυτό το διάστημα πέτυχε όλα τα τέρματά της. Στην επανάληψη, έριξε λίγο τους ρυθμούς και κράτησε με σχετική ευκολία το διπλό. Σήμερα υποδέχεται την επίσης φορμαρισμένη Σλοβάτσκο και ο στόχος είναι να συνεχίσει τα θετικά αποτελέσματα για να πλησιάσει κι άλλο τις πρώτες θέσεις. Στα αγωνιστικά, εκτός παραμένει ο Ράμπουσιτς (Ε, 4/2), ενώ εξέτισε και επιστρέφει ο Λεντέτσκι (Ε, 13/3).
Η Σλοβάτσκο «κόλλησε» στην έδρα της Μποέμιανς Πράγας, ήρθε ισόπαλη 0-0 και δεν κατάφερε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί. Με το αποτέλεσμα αυτό, έφτασε τους 25 βαθμούς και βρίσκεται σταθερά σε επαφή με την πρώτη εξάδα. Όσον αφορά στο ματς, στο πρώτο 45λεπτο δεν ήταν καλή και κινδύνεψε σοβαρά σε 2-3 περιπτώσεις. Στην επανάληψη, μπήκε καλύτερα, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Μεσοβδόμαδα, αγχώθηκε πολύ κόντρα στην Βικτόρια Ζίζκοφ, αλλά εν τέλει κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, νικώντας στην παράταση. Τώρα πάει στην έδρα της φορμαρισμένης Μπουντεγιόβιτσε και θα προσπαθήσει να φύγει με βαθμό ή βαθμούς. Νοκ άουτ είναι οι Πόρτσαλ (Τ, 3/0), Φράνικ (Α.) και Τίσλερ (Μ.).
Οι δύο ομάδες βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση και προέρχονται από θετικό σερί. Η Μπουντεγιόβιτσε είναι άλλη ομάδα τον τελευταίο μήνα, κερδίζει με σχετική ευκολία και έχει ένα προβάδισμα. Στον αντίποδα, η Σλοβάτσκο είναι ικανό σύνολο, αλλά μεσοβδόμαδα ξόδεψε πολλές δυνάμεις στο ματς του Κυπέλλου. Πάμε με την έδρα και τη φρεσκάδα. Άσος.

15:30 Viktoria Plzen – Slovan Liberec
Η Πλζεν έκανε… χαρακίρι την προηγούμενη αγωνιστική και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της Ζλιν. Με το αποτέλεσμα αυτό, απομακρύνθηκε ακόμα πιο πολύ από την κορυφή και μετά από 15 ματς βρίσκεται στο -11 από τη Σλάβια Πράγας. Στα του αγώνα, από το ξεκίνημα ήταν ανώτερη, αλλά δεν μπορούσε να κάνει τις ευκαιρίες γκολ. Στην επανάληψη, η εικόνα δεν άλλαξε, πίεσε πολύ την αντίπαλο και στο 72′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ωστόσο, κόντρα στη ροή και έπειτα από πέντε λεπτά δέχθηκε την ισοφάριση. Σήμερα κόντρα στην Σλόβαν Λίμπερετς θέλει πάση θυσία τη νίκη για να πάει στη διακοπή με ηρεμία και να διατηρήσει τη θετική παράδοση. Ο Μπράμπετς (Α, 14/1) συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος. Νοκ άουτ είναι οι Τσέρμακ (Μ, 4/1) και Κόπιτς (Μ, 13/5).
Η Σλόβαν Λίμπερετς κέρδισε με 3-2 εντός την Πρίμπραμ και συμπλήρωσε δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Με το νέο τρίποντο έφτασε τους 21 βαθμούς και πλησίασε την πρώτη εξάδα. Στο πρώτο μέρος μπήκε φουριόζα και μέχρι το 32′ ήταν ήδη με 2-0 μπροστά. Ωστόσο, λίγο πριν το ημίχρονο δέχθηκε τη μείωση και αγχώθηκε. Στην επανάληψη, έψαξε το τρίτο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη και εν τέλει το βρήκε με αυτογκόλ στο 66′. Τώρα έχει δύσκολη αποστολή στην έδρα της πληγωμένης Πλζεν και θα προσπαθήσει να κάνει την έκπληξη. Τελευταία φορά που χαμογέλασε στο γήπεδο αυτό, ήταν το 2013 και θέλει να σπάσει τη κακή παράδοση. Δεν αναφέρεται κάποια απουσία.
Η Πλζεν βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και σήμερα θέλει πάση θυσία τη νίκη για να επιστρέψει στις επιτυχίες μετά τις 20/10. Υποδέχεται την ανεβασμένη Σλόβαν Λίμπερετς, αλλά αν εμφανιστεί σοβαρή θα καταφέρει να πάρει το τρίποντο. Άσος με γκολ.

18:00 Slavia Praha – Teplice
Η Σλάβια Πράγας συνέτριψε με 4-0 εντός την Μπάνικ Οστράβα και διατήρησε το εντυπωσιακό αήττητο σερί στο πρωτάθλημα. Με τη νέα νίκη παρέμεινε φυσικά μόνη πρώτη και με μεγάλη διαφορά από την Πλζεν. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος το ματς ήταν σχετικά ισορροπημένο, αλλά λίγο πριν το ημίχρονο άνοιξε το σκορ με τον Σούτσεκ. Στην επανάληψη, ήταν ακόμα καλύτερη και ισοπέδωσε την αντίπαλο. Μεσοβδόμαδα, έφυγε αλώβητη από το Καμπ Νου και μετά το 0-0 έφτασε τους δύο βαθμούς στον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Σήμερα υποδέχεται την Τέπλιτσε και έχει την ευκαιρία να συνεχίσει το νικηφόρο σερί. Νοκ άουτ είναι ο Χοβόρκα (Α, 9/0) και ο Χόρα (Μ, 9/1) που είναι δανεικός από τη Τέπλιτσε και δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής.
Η Τέπλιτσε ήταν απογοητευτική κόντρα στην Μπουντεγιόβιτσε και ηττήθηκε δίκαια με 3-1 εντός. Με τη δεύτερη σερί ήττα παρέμεινε στους 18 βαθμούς μετά από 15 αγωνιστικές. Όσον αφορά στο ματς, ουσιαστικά δεν εμφανίστηκε ποτέ στο γήπεδο στο πρώτο μέρος και ήδη μέχρι το ημίωρο ήταν πίσω με 3-0. Στην επανάληψη, προσπάθησε μπας και ξαναμπεί στο ματς, αλλά το έργο της ήταν δύσκολο και έφυγε με άδεια χέρια. Τώρα έχει δύσκολη αποστολή στην έδρα της Σλάβια Πράγας και θα προσπαθήσει να φανεί όσο πιο ανταγωνιστική μπορεί. Χάνει το ματς ο Ρέζνιτσεκ (Ε, 8/1) που συμπλήρωσε κάρτες. Εκτός είναι οι Γέραμπεκ (Α, 9/0), Ναζάροφ (Α, 2/0) και Λιεβάκοβιτς (Μ, 8/0).
Η Σλάβια Πράγας δεν έχει αντίπαλο εντός συνόρων, προέρχεται από μεγάλο αποτέλεσμα στη Βαρκελώνη και θα παραταχθεί με ανεβασμένη ψυχολογία. Η Τέπλιτσε δεν μπορεί να σταθεί εμπόδιο στην πρωταθλήτρια. Καμία αξία ο άσος σε αυτές τις αποδόσεις.