Turkey Süper Lig

13:00 Göztepe Izmir – Yeni Malatyaspor
Το πρώτο φετινό της διπλό πανηγύρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Γκοζτέπε και μάλιστα σε μία από τις πιο «καυτές» έδρες του πρωταθλήματος με το 0-1 ωστόσο κόντρα στην Τραμπζονσπόρ να αδικεί τους καλύτερους γηπεδούχους. Από λίγες καλές στιγμές για τις 2 ομάδες στο πρώτο μέρος εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 31’. Στην επανάληψη ωστόσο οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, αλλά οι εξαιρετικές επεμβάσεις του κίπερ Μπέτο κράτησαν το μηδέν. Νέος τεχνικός στην ομάδα ο Ιλχάν Παλούτ. Έχει προπονήσει μία ομάδα, τη Χατάγιασπορ (Β’ Κατηγορία) για 2.5 χρόνια προτού απολυθεί το Σεπτέμβριο. Ακολουθεί ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι στην έδρα της Αλάνιασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Στους 12 βαθμούς έφτασε η ομάδα της Σμύρνης επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά τις 2 συνεχόμενες ήττες της και καλείται σήμερα να εκμεταλλευτεί την έδρα της ώστε να απομακρυνθεί περαιτέρω από την επικίνδυνη ζώνη. Δεν σκοράρει εύκολα όμως και αυτό μέχρι τώρα της στοιχίζει. Τιμωρημένος ο εξτρέμ Μοσορό (7/0), τραυματίας ο χαφ Πόκο (8/0). Για 2 παιχνίδια τιμωρήθηκε ο στόπερ Σανέχ (2/0) που αποβλήθηκε στο κύπελλο.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μπέτο – Γκασάμα, Οζτούρκ, Τίτι, Εμίρ – Μπόρχες, Κάστρο, Αϊντόγκντου, Ναπολεόνι, Ακμπουνάρ – Ζερόμ
Την Πόλη επισκέφτηκε την προηγούμενη Κυριακή η Μαλάτιασπορ για να αντιμετωπίσει την Κασίμπασα με τις 2 ομάδες να προσφέρουν πλούσιο θέαμα και να συμβιβάζονται με την ισοπαλία και το 2-2 να κρίνεται αρκετά δίκαιο, αν και το γκολ της ισοφάρισης ήρθε για τους γηπεδούχους στο 93’. Με παράπονα για τη διαιτησία και οι 2 ομάδες, με τον κόουτς Γιαλσίν σχεδόν να μπαίνει μέσα στον αγωνιστικό χώρο κινούμενος απειλητικά προς τον διαιτητή ο οποίος τον απέβαλε. Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι στο 13’ έκαναν το 1-0, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με δοκάρι και την Κασίμπασα να «φλερτάρει» και με 2ο τέρμα. Στην επανάληψη η Μαλάτιασπορ πίεσε και με 2 τέρματα στο 61’ και στο 68’ έφτασε στην ανατροπή για να μείνει με παίχτη λιγότερο στο 77’ και μοιραία ήρθε και η ισοφάριση στο 93’. Ακολουθεί το δύσκολο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τη Φενέρ.
Αγωνιστικά Νέα:Τέσσερα παιχνίδια συνεχόμενα δίχως ήττα για τους «κιτρινόμαυρους» που με 17 βαθμούς πλησίασαν στους 2 βαθμούς από την κορυφή, ενώ με 24 γκολ διαθέτουν την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας. Τιμωρημένος για σήμερα ο κόουτς Γιαλσίν ενώ στα αγωνιστικά τιμωρημένοι είναι ο χαφ Γιαλσίν (10/1) και ο μπακ Αϊτάτς (8/0), αμφότεροι βασικοί. Παραμένει τραυματίας ο Τσαλαλί (7/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Φαρνόλε – Σεμπάκε, Ακμπάς, Χαντέμπε, Κας – Άκουα, Γκιγιέρμε, Φοφανά, Ντόναλντ, Μπιφούμα – Ζάχοβιτς
Εξαιρετικά αμφίρροπη αναμέτρηση με την Γκοζτέπε να έχει νέο τεχνικό, να προέρχεται από σπουδαία νίκη και σήμερα εντός έδρας θα προσπαθήσει να πάρει νέο τρίποντο. Ποιοτική ομάδα η Μαλάτιασπορ, έχει απουσίες σήμερα αλλά έχει τον τρόπο να σκοράρει με ευκολία. Over 2.5

15:30 Trabzonspor – Alanyaspor
Την Πέμπτη αγωνίστηκε εκτός έδρας κόντρα στην Κράσνονταρ για να ηττηθεί με 3-1 και ουσιαστικά να αποχαιρετίσει και τις ελάχιστες ελπίδες που είχε για πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα. Με πολλές αλλαγές και άκρως νεανικό σχήμα, δέχτηκε νωρίς 2 τέρματα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις από εκατέρωθεν γκολ. Στο πρωτάθλημα οι «μπορντό» προέρχονται από εντός έδρας ήττα με 0-1 με αντίπαλο την Γκοζτέπε. Αποτέλεσμα που αδικεί την προσπάθειά τους αφού στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν καλύτεροι. Δύο φάσεις δέχτηκαν στο πρώτο μέρος και μία από αυτές έγινε γκολ στο 31’. Επιθετικός μονόλογος στην επανάληψη το ματς, με τον αντίπαλο γκολκίπερ να πραγματοποιεί εξαιρετικές επεμβάσεις. Για πέναλτι φωνάζει η Τραμπζονσπόρ, που είχε σωστά ακυρωθέν τέρμα στις καθυστερήσεις. Ακολουθεί το εκτός έδρας κόντρα στην Ανκαραγκουτσού.
Αγωνιστικά Νέα:Τέσσερα παιχνίδια δίχως νίκη σε όλες τις διοργανώσεις συμπλήρωσε η ομάδα της Τραπεζούντας που πλέον μπορεί να επικεντρωθεί στις εγχώριες υποχρεώσεις της, αφού και μαθηματικά αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Γιουρόπα. Υπάρχει ποιότητα, αλλά «βασανίζεται» από τους πολλούς τραυματισμούς. Στα αγωνιστικά, συνεχίζουν εκτός ο χαφ Μίκελ (6/0), ο εξτρέμ Ομούρ (2/1) και ο φορ Εκουμπάν (3/1). Λιγοστές οι πιθανότητες να αγωνιστούν ο χαφ Σόσα (10/2) και ο φορ Στάριτζ (5/2), περισσότερες ο χαφ Παρμάκ ( 8/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Τσακίρ – Νόβακ, Φερνάντες, Τουρκμέν, Περέιρα – Ερντογάν, Βακαέμε, Κανμπάζ, Αντβιτζάι, Σάρι – Σορλόθ
Πολύ καλή εμφάνιση για ακόμα ένα παιχνίδι η Αλάνιασπορ και ήταν καλύτερη παρά το 0-0 στο εντός έδρας της κόντρα στην Μπασακσεχίρ. Παιχνίδι με λιγοστές φάσεις το πρώτο μέρος, όλες για τους γηπεδούχους. Πολύ καλύτερο το ματς στην επανάληψη, με πολλές χαμένες ευκαιρίες, οι περισσότερες για την Αλάνιασπορ, που όμως αποδείχτηκε πολύ άστοχη. Πέρα από την αστοχία της όμως της έλειψε το καθαρό μυαλό. Παρόμοιες και οι δηλώσεις του κόουτς Ερόλ Μπουλούτ που τόνισε χαρακτηριστικά «Σήμερα ήμασταν καλύτεροι, τα κάναμε όλα καλά αλλά μας έλειψε το γκολ». Ακολουθούν μετά τη διακοπή για τις εθνικές δύο σερί εντός έδρας, το πρώτο με αντίπαλο την Γκοζτέπε.
Αγωνιστικά Νέα:Μόλις μία ήττα για την Αλάνιασπορ σε 10 αγωνιστικές, που οδηγεί την «κούρσα» του πρωταθλήματος και με θετικό αποτέλεσμα σήμερα έχει τις ευκαιρία στη συνέχεια με τα δύο συνεχόμενα εντός έδρας της κόντρα σε πιο αδύναμους αντιπάλους να συνεχίσει στην κορυφή. Σταθερή αμυντικά, δημιουργική επιθετικά δείχνει πως μπορεί την υπέρβαση. Στα αγωνιστικά, γνωστές οι απουσίες του στόπερ Γκορ και του μπακ Χουαφράν (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μαραφόνα – Ν’Σακαλά, Τζαβέλας, Ουέλινκτον, Μπουλούτ – Σιώπης, Γκουλσελάμ, Φερνάντες, Μπακασέτας, Καράτσα – Σισέ
Εξαιρετικά ενδιαφέρον παιχνίδι αναμένεται να γίνει στην Τραπεζούντα ανάμεσα σε 2 ομάδες που δείχνουν ικανές για την 5άδα φέτος και γιατί όχι και ακόμα ψηλότερα. Επιθετικά εξαιρετικές, αμυντικά έχουν αδυναμίες και ειδικά οι γηπεδούχοι που κουβαλούν πολλούς τραυματισμούς και εξτρά κούραση. Πάμε με τα γκολ και το G/G&O2.5 στο 1.85.

18:00 Besiktas JK – Denizlispor
Την Πέμπτη με την 4η σερί ήττα σε 4 αγωνιστικές στο Γιουρόπα η Μπεσίκτας αποχαιρέτισε και μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα. Το 3-1 από την Μπραγκα στην Πορτογαλία κρίνεται δίκαιο και ειδικά αφού οι φιλοξενούμενοι από το 44’ αγωνίστηκαν με παίχτη λιγότερο και με το σκορ ήδη στο 2-1. Δέχτηκαν πίεση στην επανάληψη, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 81’. Με αρκετούς οπαδούς στο πλευρό της η Μπεσίκτας κατάφερε την προηγούμενη αγωνιστική να φύγει με το διπλό από την Αττάλεια επικρατώντας με 1-2 της Αντάλιασπορ. Εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, πέτυχαν 2 τέρματα μέχρι το 11’ για να πιεστούν στην επανάληψη με το 1-2 να διαμορφώνεται στο 52’ και τον κίπερ Κάριους να πραγματοποιεί εξαιρετική απόκρουση λίγο πριν το φινάλε. Ακολουθεί το εκτός έδρας της κόντρα στην Κόνιασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Συνεχίζει προς το παρόν ο κόουτς Αβτσί, παρά τις άσχημες εμφανίσεις της Μπεσίκτας στην Ευρώπη. Στο πρωτάθλημα έχει μία ήττα στα 6 πιο πρόσφατά της, μειώνοντας την απόστασή της από την κορυφή. Αμυντικά όμως δεν πείθει καθόλου, αν και εντός έδρας είναι σαφώς πιο αξιόπιστη. Στα αγωνιστικά, εξέτισε ο μπακ Ερκίν (9/1), ενώ θα μείνει καιρό εκτός ο χαφ Τοκόζ (6/0). Δύσκολα να προλάβει ο μπακ Περέιρα (4/0). Ξεκουράστηκαν 4 βασικοί μεσοβδόμαδα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Κάριους – Γκιονούλ, Βίντα, Ρουίθ, Ρεμπόκο – Χάτσινσον, Λανς, Γιάγιτς, Ελνένι, Ντιαμπί – Γιλμάζ
Μετά τις 2 συνεχόμενες νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο ήρθε η ώρα της ήττας για την Ντενιζλίσπορ με 0-2 από τη Σίβασπορ. Αυτή μάλιστα ήταν και η 4η σερί εντός στο πρωτάθλημα. Παιχνίδι που ήταν αρκετά ισορροπημένο και που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Δίχως πολλές σημαντικές στιγμές το πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο γκολ στο 40’. Στην επανάληψη το ματς ήταν καλύτερο, με πολλές καλές στιγμές και για τις 2 ομάδες, οι περισσότερες για τους γηπεδούχους, οι καλύτερες όμως για τη Σίβασπορ που είχε δοκάρι και 2ο τέρμα στο 90’. Αποδοκιμασίες στο τέλος του αγώνα από τους φιλάθλους της ομάδας. «Ήμασταν αγχωμένοι και πιεσμένοι για ένα καλό αποτέλεσμα και αυτό μας στοίχισε», σχολίασε ο κόουτς Εζντιλέκ που πρόσθεσε «Θέλουμε τους οπαδούς μας με το μέρος μας». Ακολουθεί το εντός έδρας της κόντρα στη Ρίζεσπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Με 4 βαθμούς στις τελευταίες 7 αγωνιστικές οι «μαυροπράσινοι» που πλέον έχουν «κατρακυλήσει» στις τελευταίες θέσεις και οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, έχοντας μία από τις χειρότερες επιθέσεις της κατηγορίας με μόλις 9 τέρματα στο ενεργητικό τους. Στα αγωνιστικά, προπονήθηκε μετά από σχεδόν 1.5 μήνα ο βασικός φορ Ροδαγιέγκα (7/2), αλλά δύσκολα να αγωνιστεί από το ξεκίνημα σήμερα. Εκτός ο αναπληρωματικός φορ Εστουπινάν (5/1). Εξέτισε ο στόπερ Σαπουνάρου (9/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Στακόβιακ – Μπεγκντίχ, Σαπουνάρου, Γιουμλού, Λόπες – Μουράφσκι, Σακέι, Μπάροου, Αϊσάτι, Σαχάν – Σακό
Δύσκολη έξοδος για τους νεοφώτιστους κόντρα σε μία ανώτερη ομάδα που έχει και την προϊστορία με το μέρος της. Ωστόσο η Μπεσίκτας αμυντικά δεν πείθει για τη σταθερότητά της και έτσι καλύτερα να κρατήσουμε το απλό Over

18:00 Istanbul Basaksehir – Ankaragücü
Με καλή εμφάνιση και εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα η Μπασακσεχίρ την Πέμπτη επικράτησε εκτός έδρας με 0-3 της Βόλφσμπεργκερ και «σκαρφάλωσε» στην 1η θέση του ομίλου κρατώντας την πρόκριση πλέον στα χέρια της. Στο 0-0 το ματς μέχρι το 73’, όπου με πέναλτι – αποβολή έγινε το 0-1. Άλλα 2 γκολ στο 84’ και στο 87’ ολοκλήρωσαν το θρίαμβο. Στο πρωτάθλημα οι Τούρκοι δεν ήταν καλοί κόντρα στην Αλάνιασπορ εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική και το τελικό 0-0 μάλλον πρέπει να τους αφήνει ικανοποιημένους. Λίγα πράγματα στο πρώτο μέρος, όλα για τους γηπεδούχους, που είχαν πολλές φάσεις στην επανάληψη αλλά αποδείχτηκαν αρκετά άστοχοι. Οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν καλά, απειλώντας μόνο 2 φορές σε αντεπιθέσεις.
Αγωνιστικά Νέα:Συνεχίζει στο πρωτάθλημα τις θετικές εμφανίσεις η ομάδα της Πόλης παραμένοντας σε απόσταση 3 βαθμών από την κορυφή. Μόλις 2 ήττες στο πρωτάθλημα και αυτές τις 2 πρώτες αγωνιστικές. Με περίσσια αυτοπεποίθηση, έχει αποκτήσει ομοιογένεια, παρά τις όποιες αλλαγές γίνονται στο βασικό της σχήμα από παιχνίδι σε παιχνίδι. Στα αγωνιστικά, πολύ δύσκολα να προλάβει ο χαφ Τεκντεμίρ (6/0), εκτός συνεχίζουν οι τραυματίες χαφ Καβετσί (8/1) και ο ποιοτικός μεσοεπιθετικός Άλεκσιτς (4/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Γκουνόκ – Καϊσάρα, Σκριτέλ, Επουρεάνου, Κλισί – Τοπάλ, Οκεχούκβου, Ελία, Γκούλμπρατσεν, Βίτσα – Κριβέλι
Σε ματς «εξάποντο» η Ανκαραγκουτσού παρόλο που πραγματοποίησε καλή εμφάνιση κατάφερε να ηττηθεί με 1-2 εντός έδρας κόντρα στη νεοφώτιστη Γκαζισεχίρ Γκαζιαντέπ. Ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι γηπεδούχοι, είχαν τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με πέναλτι. Στην επανάληψη η πίεση έφερε καρπούς και την ισοφάριση στο 68’, με τους «κίτρινους» να αγγίζουν την ανατροπή αλλά από στημένο στο 93’ να δέχονται το γκολ. Εξέτισε ο κόουτς Ντιγιαντίν και επιστρέφει κανονικά στον πάγκο της ομάδας. Ακολουθεί ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι, εντός με αντίπαλο την Τραμπζονσπόρ.
Αγωνιστικά Νέα:Τρεις ήττες και μια ισοπαλία στα τελευταία 4 παιχνίδια για την ομάδα της Άγκυρας που παραμένει εντός της επικίνδυνη ζώνης έχοντας με 7 γκολ τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας. Υπάρχει πάθος στην ομάδα, αλλά στερείται βάθους στο ρόστερ, ενδεικτικό πως ξανά έγιναν μόλις 2 αλλαγές στο 90λεπτο. Απόντες σήμερα λόγω καρτών ο μπακ Πίντο (9/0) και ο εξτρέμ Παρλάκ (10/3), αμφότεροι εκ των βασικών. Δεν προλαβαίνει ξανά ο χαφ Σκαριόνε.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Σελικάι – Σακ, Παζδάν, Κούλουσιτς, Κίτσιου – Φατί, Μοκέ, Καραμπουλούτ, Καντέρος, Κάγια – Οργκίλ
Στην παρούσα φάση η διαφορά δυναμικότητας των 2 ομάδων είναι τεράστια και οι γηπεδούχοι μοιάζουν το απόλυτο φαβορί. Οι φιλοξενούμενοι θα το παλέψουν όσο μπορούν αλλά δύσκολα θα μπορέσουν να πάρουν κάτι θετικό σήμερα. Άσος και Over 1.5.