Denmark Superligaen

20:00 Lyngby BK – FC Nordsjælland

Συνεχίζει την ικανοποιητική της πορεία στο πρωτάθλημα. Κάθε αγώνας που παίρνει βαθμούς είναι μια καλή μέρα. Όπως ήταν και στο Χάντερσλεβ την προηγούμενη αγωνιστική όπου απέσπασε ισοπαλία με 2-2. Προηγήθηκε με κοντινή προβολή του αμυντικού Τσίμπε και παρ’ όλο που η Σοντερίσκε της γύρισε το ματς σε 2-1, δεν έφυγε με άδεια χέρια καθώς ο Κορλού σκόραρε με πλασέ στο 77′ σώζωντας το βαθμό. Ο νεαρός μέσος σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι ενώ είχε βρει δίχτυα και στο ματς του πρώτου γύρου με Νόρντζελαντ. Αθόρυβα, λοιπόν, οι “Βασιλικοί Μπλε” έχουν βρεθεί στο -3 από τα πλειόφς και μπορούν να κάνουν ακόμα κι όνειρα Ευρώπης. Στο μικρό ντέρμπι της Ζηλανδίας ( το μεγάλο είναι το Κοπεγχάγη – Μπρόντμπι που διεξάγεται επίσης αυτή την αγωνιστική), δεν θα έχει στη διάθεση της τον μόνιμο απόντα Ορνσκόφ (Μ, 7/0) και τον τιμωρημένο Τσίμπε (Α, 12/1).

Καλή εμφάνιση και μεγάλη νίκη επί της Ράντερς με 3-0 για την Νόρντζελαντ. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, έκανε ένα απίστευτο ξέσπασμα στο διάστημα 57-70′ πετυχαίνοντας τρία γκολ με τρεις διαφορετικούς σκόρερ. Κούντους, η ταλεντάρα που ακούει στο όνομα Μίκελ Ντάμσγκααρντ κι ο Ατάνγκα “τίναξαν” τα αντίπαλα δίχτυα κι έδωσαν επιτέλους ανάσα στη Νόρντζελαντ μετα από 4 ματς χωρίς νίκη σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Οι νεαρές “Τίγρεις” συνεχίζουν στο μοτίβο της αστάθειας. Ή του ύψους ή του βάθους όχι μόνο από αγώνα σε αγώνα αλλά κι από ημίχρονο σε ημίχρονο. Έτσι, πλειόφς δεν θα δουν κι η βαθμολογία το αποτυπώνει παρ’όλο που βρίσκονται μόλις στο -2. Όλοι οι παίκτες του Φλέμινγκ Πέντερσεν βρίσκονται σε εξαιρετική φυσική κατάσταση και έτσι η αποστολή θα είναι πλήρης ενόψει του μικρού ντέρμπι της Ζηλανδίας!

Αδικαιολόγητες οι τιμές φαβορί για την Νόρντζελαντ, δεν έγινε ξαφνικά υπερομάδα για μια τριάρα στη Ράντερς. Λαμβάνοντας υπόψιν μάλιστα, πόσο αυξάνεται η δυναμική της Λίνγκμπι εντός και πόσο μειώνεται αυτή της Νόρντζελαντ εκτός, μάλλον προς τα αριστερά γέρνει το ματς. Ωραιότατος ο διπλασιασμός στη διπλή ευκαιρία των γηπεδούχων, θα τον τιμήσουμε.