Poland Ekstraklasa

19:00 Zaglebie Lubin – Gornik Zabrze
Η Ζαγκλέμπιε Λούμπιν δεν τα κατάφερε στην έδρα της Κρακόβια και έχασε με 2-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι μακριά από τις νίκες και υποχώρησε στη βαθμολογία. Στα του αγώνα, μπήκε δυνατά, είχε την κατοχή και τις φάσεις, αλλά ήταν επιπόλαια στη τελική προσπάθεια. Στην επανάληψη, οπισθοχώρησε, πιέστηκε και δεν μπόρεσε να αποσοβήσει την ήττα. Σήμερα υποδέχεται την απογοητευτική Γκόρνικ και έχει την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να επιστρέψει στις νίκες μετά τις 25/10. Η παράδοση δεν είναι υπέρ της τα τελευταία χρόνια και θέλει να την σπάσει. Νοκ άουτ είναι οι Χλαντούν (Τ, 6/0), Μάζεκ (Μ, 1/0), Πακούλσκι (Μ, 2/1) και Ζίρα (Μ.)
Η Γκόρνικ έμεινε στο 2-2 εντός με την Βίσλα Πλοκ και παρέμεινε χωρίς νίκη για δέκατο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα. Με το αποτέλεσμα αυτό, έφτασε τους 17 βαθμούς και βρίσκεται κοντά στις χαμηλές θέσεις. Όσον αφορά στο ματς, ξεκίνησε ιδανικά και προηγήθηκε μόλις στο 11′ με τον Ανγκούλο, αλλά και πάλι πλήρωσε τα αμυντικά της κενά. Μέχρι το 40′ είχε δεχτεί δύο γκολ και την ολική ανατροπή και στο δεύτερο 45λεπτο κατάφερε να αντιδράσει και να φύγει με τον βαθμό. Τώρα πάει στην έδρα της Ζαγκλέμπιε Λούμπιν και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να βγει από το τέλμα. Εξέτισε και επιστρέφει ο Βισνιέφσκι (Α, 15/1).
Αμφότερες προέρχονται από άσχημα αποτελέσματα και θέλουν τους βαθμούς για να ανασάνουν. Η Ζαγκλέμπιε Λούμπιν λόγω έδρας έχει τον πρώτο λόγο κι αν «χτυπήσει» στα αμυντικά κενά της Γκόρνικ θα πάρει τη νίκη. Άσος.

21:30 Wisla Plock – Lech Poznan
Η Πλοκ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Γκόρνικ και έχασε ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες. Με αυτό το αποτέλεσμα, έφτασε τους 27 βαθμούς και βρίσκεται στο -4 από την πρώτη Πογκόν. Στα του αγώνα, ξεκίνησε νωθρά και μόλις στο 11ο λεπτό έμεινε πίσω στο σκορ. Στη συνέχεια ωστόσο, αντέδρασε, ισοφαρίζοντας άμεσα και στο 40′ πήρε προβάδισμα με γκολ του πρώην παίκτη του ΟΦΗ, Μερεμπασβίλι. Στην επανάληψη, είχε τις φάσεις για να κλειδώσει το διπλό, δεν το έκανε και στο 71′ δέχθηκε την ισοφάριση. Σήμερα υποδέχεται την ανεβασμένη Λεχ Πόζναν, αλλά ο στόχος είναι η νίκη για να μην απομακρυνθεί κι άλλο από τη κορυφή. Νοκ άουτ παραμένουν οι Άνταμτσικ (Μ.), Ρζέζνιτσακ (Α, 11/1).
Η Λεχ Πόζναν ήταν με την πλάτη στο τοίχο και την προηγούμενη αγωνιστική και ξέσπασε πάνω στην Πιάστ Γκλίβιτσε, επικρατώντας με 3-0. Με τη νίκη αυτή, έφτασε τους 23 βαθμούς και απέχει εννιά βαθμούς από την κορυφή. Όσον αφορά στο ματς, από τα πρώτα λεπτά είχε τα ηνία και τις φάσεις και λίγο πριν την ανάπαυλα, δικαιώθηκε, ανοίγοντας το σκορ με πέναλτι. Το προβάδισμα της έδωσε ψυχολογία και νωρίς στην επανάληψη πέτυχε και το δεύτερο και ουσιαστικά σφράγισε ένα πολύτιμο τρίποντο. Τώρα πάει στην έδρα της Βίσλα Πλοκ και θέλει μόνο το διπλό για να μπει και πάλι σε τροχιά πρώτης θέσης. Με ήττα μένει αρκετά πίσω. Τιμωρημένος είναι ο Γκούμνι (Α, 16/0), νοκ άουτ ο Σίβκα (Μ.) και αμφίβολος ο Γιόζβιακ (Μ, 16/3).
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να έχουν υψηλές βλέψεις. Η Βίσλα Πλοκ βγάζει κούραση το τελευταίο διάστημα, αλλά έχει δυνατή έδρα. Από την άλλη, η Λεχ Πόζναν πήρε νίκη ψυχολογίας την προηγούμενη εβδομάδα και θέλει να συνεχίσει ανάλογα. Αμφίρροπο ματς και όλα τα αποτελέσματα είναι πιθανά. Σκοράρουν αμφότερες, οπότε το over 2.5 έχει αξία.