England Championship

14:00 Charlton Athletic – Preston NE
Με μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κιούλεν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, απέσπασε την ισοπαλία στην έδρα της Γουέστ Μπρόμιτς (2-2), σε ένα παιχνίδι στο οποίο βρέθηκε δύο φορές να χάνει, αλλά αξιοποίησε την αριθμητική υπεροχή της στα τελευταία 23 λεπτά. Αυτή τη φορά, η τύχη χαμογέλασε στην ομάδα του Λι Μπόγιερ (θυμίζουμε ότι στο Μπρίστολ ηττήθηκε με γκολ στο 98’!), η οποία εξακολουθεί να παίζει καλό ποδόσφαιρο, διαθέτοντας επιθετική άνεση. Όμως, τα αμυντικά κενά παραμένουν, παρότι ο τεχνικός των «άντικς» χρησιμοποιεί ολοένα και συχνότερα διατάξεις με τρεις κεντρικούς αμυντικούς, ενώ και οι συνεχείς τραυματισμοί έχουν συμβάλει στην αστάθεια των Λονδρέζων.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένουν πολλά τα προβλήματα των γηπεδούχων. Θα στερηθούν τους χρήσιμους κεντρικούς μέσους Φιλντ (9/0) και Φόρστερ-Κάσκεϊ (5/0), τον επιτελικό χαφ Γουίλιαμς (12/0), ενώ λογικά δεν προλαβαίνει το ματς ούτε ο κορυφαίος επιθετικός τους, Τέιλορ (6/5). Δεν υπολογίζονται επίσης οι Μάθιους (δεξιός μπακ, 2/0), Πέιτζ (αριστερός μπακ, 0/0), Λάπσλι (κεντρικός μέσος, 3/0), Χεμέντ (στράικερ, 5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Φίλιπς – Λόκιερ, Σαρ, Πιρς – Σόλι, Γκάλαχερ, Κιούλεν, Καγιάλ, Πάρινγκτον – Μπον, Λέκο.
Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στα πρώτα 11 λεπτά, πέτυχε σπουδαία ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο επί της Μπλάκμπερν (3-2), εκμεταλλευόμενη τα… δώρα των αντιπάλων της. Το συγκρότημα του Άλεξ Νιλ έχει την ευκαιρία να βρεθεί για 30 ώρες στην κορυφή της βαθμολογίας, θέλει να αξιοποιήσει την καλή ψυχολογία, αλλά είναι γεγονός ότι μετά τη διακοπή δεν έχει την ίδια σταθερότητα στην απόδοσή του. Χώρια ότι οι «λίλιγουαϊτς» -παρά το γεγονός ότι διαθέτουν την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος και πατούν με ευκολία την αντίπαλη περιοχή- δεν είναι εξίσου… φουριόζοι μακριά από τη βάση τους, έχοντας μόλις ένα «διπλό» στις 10 τελευταίες εξόδους τους.
Αγωνιστικά Νέα:Δίχως κάποιο καινούριο «πονοκέφαλο» οι φιλοξενούμενοι. Ο πολύτιμος Χάροπ (επιτελικός μέσος, 8/3) δεν αναμένεται να δώσει το «παρών» στην αναμέτρηση, λόγω τραυματισμού, όπως και οι μακροχρόνια απόντες Κλαρκ (κεντρικός αμυντικός, 3/0) και Μόουλτ (επιθετικός, 2/1). Ο Νιλ, πάντως, θα έχει στη διάθεσή του τον Ντέιβις (στόπερ, 13/0), ο οποίος απουσίασε από την αναμέτρηση με την Μπλάκμπερν.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ραντ – Φίσερ, Μπάουερ, Χιούζ, Ράφερτι – Γκάλαχερ, Πίρσον – Μπράουν, Τζόνσον, Μπαρκχούιζεν – Στόκλεϊ.

Δεν είναι το πιο «βατό» ματς της αγωνιστικής, όμως, υπάρχουν δύο δεδομένα. Η Τσάρλτον έχει… τσαγανό και βρίσκει λύσεις στους συνεχείς τραυματισμούς, ενώ η Πρέστον δεν είναι τόσο πειστική μακριά από τη βάση της, παρά τις δεδομένες επιθετικές της αρετές. Η έδρα και η ψυχή των Λονδρέζων μπορούν να κάνουν τη διαφορά, γι’ αυτό ποντάρουμε τον «άσο».