Italy Serie A

13:30 Atalanta Bergamo – Cagliari Calcio
Έμεινε όρθια και στο “Σαν Πάολο”, αποσπώντας ισοπαλία με 2-2 από την Νάπολι, σε ένα άκρως θεαματικό παιχνίδι. Δέχθηκε πίεση στο ξεκίνημα, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 16ο λεπτό και ο Γκολίνι την έσωσε από δεύτερο τέρμα. Άρχισε σταδιακά να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, να κυκλοφορεί καλά την μπάλα και να ισοφαρίζει τελικά στο 41΄με πλασέ του Φρόιλερ, έπειτα από όμορφη ομαδική συνεργασία. Και πάλι σε θέση άμυνας στο δεύτερο ημίχρονο με συνέπεια να βρεθεί πίσω στο σκορ στο 71ο λεπτό. Ωστόσο ισοφάρισε στο 86΄με πλασέ του Ίλιτσιτς έπειτα από ασίστ του Τολόι και λίγο αργότερα ο Σλοβένος μεσοεπιθετικός έχασε τεράστια ευκαιρία για την ανατροπή, όταν το πλασέ στην κίνηση που επιχείρησε έβγαλε δύσκολα ο Μερέτ. Η ομάδα του Γκασπερίνι διατηρήθηκε στην 3η θέση, δεν φοβάται καμία αντίπαλο, αντίθετα τρομάζει η ίδια με την επιθετικότητά της πολλές ομάδες. Την Τετάρτη θα υποδεχθεί στο “Τζουζέπε Μεάτσα” την Μάντσεστερ Σίτι για το Τσάμπιονς Λιγκ.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο μέσος Ντε Ρόουν (9/1), ο οποίος συμπλήρωσε πέντε κίτρινες κάρτες. Παραμένει τραυματίας ο επιθετικός Σαπάτα (7/6). Πήρε ανάσες κόντρα στη Νάπολι ο επιθετικός Μούριελ (8/8), αφού χρησιμοποιήθηκε στο τελευταίο τέταρτο και τώρα επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Παλομίνο (6/0), Κερ (5/0) και Τολόι (9/0) διεκδικούν μία θέση στην αμυντική τριάδα. Στο πλαίσιο του ροτέισον, ο Μαλινόβσκι (8/0) μπορεί να πάρει την θέση ενός εκ των Γκόμεζ (10/4), Ίλιτσιτς (9/4).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Γκολίνι – Παλομίνο, Τζιμσιτί, Μασιέλο – Καστάνιε, Πάσαλιτς, Φρόιλερ, Γκόζενς – Γκόμεζ, Ίλιτσιτς – Μούριελ.
Αναρρίχησης συνέχεια για την ομάδα του Ρολάντο Μάραν. Η νίκη με 3-2 επί της Μπολόνια στην Σαρδηνία την έφερε στην 5η θέση, ισόβαθμη με Λάτσιο και Νάπολι. Ταυτόχρονα, διεύρυνε το αήττητο σερί της σε οκτώ αγωνιστικές και δικαιώνει τις αρχικές προβλέψεις που την ήθελαν φέτος να βρίσκεται σίγουρα στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα και να διεκδικεί υπό προϋποθέσεις ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 23ο λεπτό με πέναλτι αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της. Ο Ζοάο Πέντρο διόρθωσε το λάθος του, αφού ήταν αυτός που είχε κάνει το πέναλτι, ισοφαρίζοντας στο 48΄με γυριστό σουτ και ενώ η μπάλα κόντραρε στον Μπάνι. Στο 72΄πήρε το προβάδισμα σε τετ α τετ του Σιμεόνε έπειτα από ασίστ του Ναϊνγκολάν και στο 83ο λεπτό ο Ζοάο Πέντρο με σουτ από το ημικύκλιο διαμόρφωσε το 3-2, φτάνοντας ο ίδιος τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα. Στις καθυστερήσεις δέχθηκε δεύτερο γκολ με αυτογκόλ του Όλσεν αλλά δεν ανησύχησε.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο τερματοφύλακας Κράνιο (0/0), ο επιθετικός Παβολέτι (1/0), ο μέσος Μπίρσα (2/0) και ο κεντρικός αμυντικός Τσεπιτέλι (9/2). Συμπλήρωσε πέντε κίτρινες κάρτες ο αριστερός μπακ Λούκα Πελεγκρίνι (8/0), θα εκτίσει ποινή μίας αγωνιστικής και έτσι ανοίγει θέση στην ενδεκάδα για τον Λυκογιάννη (3/0). Παίζεται η θέση στο δεξί άκρο της άμυνας ανάμεσα σε Κατσατόρε (5/0) και Φαραγκό (3/1). Τον ρόλο του τρεκουαρτίστα διεκδικούν Κάστρο (10/2) και Τσιγκαρίνι (8/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Όλσεν – Κατσατόρε, Κλάβαν, Πιζακάνε, Λυκογιάννης – Νάντεζ, Ναϊνγκολάν, Ρογκ – Κάστρο – Ζοάο Πέντρο, Σιμεόνε.
Η Κάλιαρι προσπαθεί να γίνει φέτος μία νέα… Αταλάντα, δηλαδή μία ομάδα με μικρότερο μπάτζετ από τους ισχυρούς που θα προσπαθήσει να μπει σφήνα στις ευρωπαϊκές. Έχει την κατάλληλη ψυχολογία για να χτυπήσει τους γηπεδούχους στην ευάλωτη άμυνά τους αλλά θα έχει και η ίδια σοβαρό πρόβλημα να ανακόψει την επιθετικότητα της αντιπάλου της. Στο G/G.

16:00 Genoa – Udinese Calcio
Υπό άλλες συνθήκες μία ήττα στο Τορίνο από την Γιουβέντους θα προκαλούσε αδιαφορία αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας στο “Αλιάνζ Στάντιουμ” έφερε απογοήτευση και μία αίσθηση αδικίας. Διότι η ομάδα του Τιάγκο Μόττα ηττήθηκε 2-1 από την πρωταθλήτριας Ιταλίας, δεχόμενη το δεύτερο γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι! Ένα πέναλτι σε ανατροπή του Κριστιάνο Ρονάλντο από τον Σανάμπρια, με τον Ιταλό-Βραζιλιάνο τεχνικό να κάνει λόγο για αυστηρή απόφαση. Είχε μείνει πίσω στο σκορ στο 36ο λεπτό αλλά ισοφάρισε στο 40΄με έναν πραγματικά περίεργο τρόπο. Ο Κουαμέ επιχείρησε σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στο άλλο πόδι του, άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Μπουφόν! Έμεινε με 10 παίκτες στο 51ο λεπτό, αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία στο 87΄. Είχε προηγηθεί η εντός έδρας νίκη επί της Μπρέσια, στο ντεμπούτο στον πάγκο του Τιάγκο Μότα, ο οποίος έχει φέρει άνεμο αλλαγής στον σύλλογο της Γένοβας.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο μέσος Κασάτα (3/0), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα και ο τερματοφύλακας Μαρκέτι (0/0), ο οποίος αποβλήθηκε ενώ βρισκόταν στον πάγκο για ύβρεις προς τον διαιτητή και τιμωρήθηκε με ποινή δύο αγωνιστικών. Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ – στόπερ Κρισίτο (7/2), ο μέσος Στουράρο (0/0) και ο επιθετικός Φαβίλι (3/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο αριστερός μπακ Πάγιατς (6/0) και ο μέσος Λέραγκερ (9/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ράντου – Γκιλιόνε, Ρομέρο, Σαπάτα, Άνκερσεν – Σούνε, Ραντοβάνοβιτς – Αγουδέλο, Πάντεβ, Κουαμέ – Πιναμόντι.
Υποτίθεται ότι θα έβγαζε αντίδραση μετά τον διασυρμό (7-1) από την Αταλάντα, στον αγώνα με την Ρόμα στην “Dacia Arena”. Εν τούτοις πραγματοποίησε άθλια εμφάνιση και γνώρισε νέα βαριά ήττα με σκορ 4-0. Αγωνίστηκε, μάλιστα, με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 20ο λεπτό αλλά αντί να απαντήσει στο γκολ που είχε δεχθεί στο 13΄, είδε την αντίπαλό της να κάνει πάρτι και να πετυχαίνει άλλα τρία τέρματα! Μάλιστα η ομάδα του Τούντορ δεν απείλησε ουσιαστικά την αντίπαλη εστία με εξαίρεση ένα σουτ του Γιάγιαλο που απόκρουσε ο Πάου Λόπεθ με το σκορ ήδη στο 4-0. Έντονες αποδοκιμασίες από τους οπαδούς της Ουντινέζε, αναστατωμένη και η διοίκηση από τα δύο αυτά αποτελέσματα. Δεν υπήρχε άλλη λύση από την απόλυση του Κροάτη τεχνικού μαζί με τον βοηθό του, Γιούριτσα Βούτσκο. Πιθανοί αντικαταστάτες του αρκετοί, γράφτηκαν ήδη τα ονόματα των Τζένγκα, Γκατούζο, Καρέρα αλλά και Μάγκατ. Χρέη υπηρεσιακού τεχνικού σήμερα θα έχει ο Λούκα Γκότι.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο μέσος Γιάγιαλο (10/0), ο οποίος συμπλήρωσε πέντε κίτρινες κάρτες. Εξέτισε την ποινή του ο κεντρικός αμυντικός Οποκού (5/0) και διεκδικεί μία θέση στο αρχικό σχήμα. ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα. Χάνει την αναμέτρηση λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ-χαφ Στρίγκερ Λάρσεν (7/0). Παίζεται μία θέση στην μεσαία γραμμή ανάμεσα στον Μαντράγκορα (9/0) και τον Γουάλας (6/0). Ο τελευταίος θα μπορούσε να παίξει και αντί του Ντε Πάουλ, με τον Αργεντινό να παίρνει θέση στην επίθεση.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μούσο – Ροντρίγκο Μπεκάο, Τρόοστ-Εκόνγκ, Σάμιρ – Πουσέτο, Φοφανά, Μαντράγκορα, Ντε Πάουλ, Σέμα – Οκάκα, Νεστορόβσκι.
Εμφανή τα σημάδια αγωνιστικής και ψυχολογικής βελτίωσης στην Τζένοα μετά την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Τιάγκο Μότα. Την ίδια ώρα, στην Ουντινέζε αναζητούν νέο τεχνικό ώστε να πετύχουν κάτι ανάλογο αλλά προς το παρόν θα υποστούν την έλλειψη κανονικού προπονητή και το ντεφορμάρισμα πολλών παικτών. Άσος.

16:00 Hellas Verona – Brescia Calcio
Με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Σιλβέστρι, πανηγύρισε σπουδαίο διπλό επί της φορμαρισμένης Πάρμα στο “Ένιο Ταρντίνι”. Ευτύχησε να προηγηθεί στο 10ο λεπτό με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής του Λάζοβιτς και έκτοτε δέχθηκε έντονη πίεση αλλά ο Ιταλός τερματοφύλακας “κατέβασε τα ρολά”. Η ίδια είχε δύο καλές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά της, σε κεφαλιά του Κουμπούλα που έβγαλε δύσκολα ο Σέπε και σε σουτ στην κίνηση του Λάζοβιτς που πέρασε λίγο άουτ. Αυτήν την φορά το ένα γκολ αποδείχθηκε αρκετό με την ομάδα του Γιούριτς να έχει σοβαρό πρόβλημα στο σκοράρισμα από το ξεκίνημα της σεζόν και να έχει πετύχει περισσότερα από ένα γκολ μόνο στην εντός έδρας νίκη επί της Σαμπντόρια με 2-0. Την ίδια ώρα ωστόσο στέκεται εξαιρετικά στην άμυνα, έχοντας δεχθεί περισσότερα από ένα γκολ μόνο στην ήττα από την Γιουβέντους στο Τορίνο με 2-1! Ο Κροάτης τεχνικός πάντως παραδέχθηκε ότι η Βερόνα άξιζε την νίκη λιγότερο από ό,τι άλλες φορές αλλά η τύχη ήταν με το μέρος της.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ-στόπερ Μποκέτι (2/0), ο κεντρικός αμυντικός Νταβίντοβιτς (4/0), οι μέσοι Μπάντου (0/0), Ντάνιελ Μπέσα (0/0) και ο επιθετικός Πατσίνι (2/0). Παίζεται μία θέση στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Μίγκελ Βελόσο (9/2) και Πεσίνα (9/1) διότι ο Πορτογάλος χαφ δεν είναι στο 100% της φυσικής κατάστασής του. Επιπλέον μία θέση στην μεσοεπιθετική γραμμή διεκδικεί ο Σαλσέδο (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Σιλβέστρι – Ραχμάνι, Κουμπούλα, Γκίντερ – Φαραόνι, Άμραμπατ, Μίγκελ Βελόσο, Λάζοβιτς – Τζακάνι, Βέρε – Στεπίνσκι.
Ο Κορίνι έκανε διάφορες αλλαγές σε σύστημα και πρόσωπα στην αναμέτρηση με την Ίντερ στο “Μάριο Ριγκαμόντι” και η ομάδα του πάλεψε σκληρά, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 2-1. Ο Ιταλός τεχνικός παρέταξε την ομάδα του για πρώτη φορά φέτος με 3-5-2, ο βασικός πέρυσι τερματοφύλακας Αλφόνσο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του σε επίπεδο Serie A, το ίδιο και ο κεντρικός αμυντικός Μανγκραβίτι που πέρυσι αγωνιζόταν στην Serie C! Στάθηκε άτυχη στο 23ο λεπτό όταν στο σουτ που επιχείρησε ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ, η μπάλα κόντραρε στον Τσίστανα, πήρε ύψος και κρέμασε τον Αλφόνσο. Είχε σημαντικές ευκαιρίες με τους Μπαλοτέλι και Μανγκραβίτι για να ισοφαρίσει αλλά ο Χαντάνοβιτς έδειξε την κλάση του. Δέχθηκε δεύτερο γκολ με άπιαστο σουτ στο 63΄, πίεσε για να μειώσει και το πέτυχε στο 76΄με αυτογκόλ του Σκρίνιαρ σε προσπάθεια του Μπίζολι. Στα τελευταία λεπτά είχε έντονη παρουσία στα καρέ των “νερατζούρι” αλλά ο Χαντάνοβιτς απέτρεψε την ισοφάριση. Τελειώνει η κλεψύδρα για τον Ιταλό τεχνικό…
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού οι μέσοι Ντεσένα (6/0) και Τρεμολάντα (1/0) , ο επιθετικός Τορεγκρόσα (1/0) και οι κεντρικοί αμυντικοί Σανθεγιόρ (8/0), Μανιάνι (0/0). Επιστρέφει κάτω από τα δοκάρια ο Γιόρονεν (8/0), διατηρεί το 3-5-2 ο Κορίνι. Παίζεται μία θέση στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Ρόμουλο (7/1) και Ντόι (1/0) και άλλη μία στην επίθεση ανάμεσα σε Μπαλοτέλι (5/1) και Αγιέ (7/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Γιόρονεν – Τσιστάνα, Γκασταλντέλο, Ματέγιου – Ζαμπέλι, Μπίζολι, Τονάλι, Ρόμουλο, Μαρτέλα – Μπαλοτέλι, Αλ. Ντοναρούμα.
Η Βερόνα προέρχεται από νίκη ψυχολογίας, η Μπρέσια από καλή εμφάνιση σε ένα νέο σύστημα που μοιάζει να της ταιριάζει. Αμφότερες θα μπορούσαν να έχουν περισσότερους βαθμούς, με τη γηπεδούχο να είναι καλύτερη στο ανασταλτικό κομμάτι και την φιλοξενούμενη να βγάζει μεγαλύτερη ενέργεια στην επίθεση. Πιθανή η ισοπαλία.

16:00 US Lecce – Sassuolo Calcio
Βρέθηκε πολύ κοντά σε ένα σημαντικό διπλό επί της Σαμπντόρια στο “Λουίτζι Φεράρις”, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ευτύχησε να προηγηθεί στο 8ο λεπτό με πλασέ του Λαπάντουλα έπειτα από συνεργασία με τον Σάκχοβ. Είχε τεράστια ευκαιρία για το 2-0 αλλά το φάουλ του Φάλκο κατέληξε στο δοκάρι. Μάλιστα στην συνέχεια της φάσης καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ της αλλά η απόφαση άλλαξε μέσω VAR. Έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 72ο λεπτό και αναγκάστηκε να αμυνθεί μαζικά αλλά δεν άντεξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα. Τρίτη διαδοχική ισοπαλία για την ομάδα του Λιβεράνι που μαζεύει σημαντικούς βαθμούς στην μάχη της παραμονής. Παρουσιάζεται πιο επικίνδυνη ως φιλοξενούμενη διότι διαθέτει ταχύτητα στην μεσαία και επιθετική γραμμή και ξέρει να εκμεταλλεύεται τους κενούς χώρους που της προσφέρουν οι αντίπαλες ομάδες.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο μέσος Ταχτσίδης (8/0), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα. Χάνει την αναμέτρηση λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Ντιέγκο Φαρίας (6/1). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο κεντρικός αμυντικός Μπενζάρ (3/0) και ο μέσος Μάγιερ (9/0). Παίζεται η θέση στο δεξί άκρο της άμυνας ανάμεσα σε Ρισπόλι (9/0) και Μεκαριέλο (3/0). Μία θέση στην επίθεση διεκδικούν οι Φάλκο (9/0), Λαπάντουλα (7/1) και Λα Μάντια (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-2-1): Γκάμπριελ – Ρίσπολι, Ροσετίνι, Λουτσόνι, Καλντερόνι – Σάκχοβ, Πετριτσόνε, Ταμπανέλι – Μανκόζου – Φάλκο, Μπαμπακάρ.
Το διπλό επί της Βερόνα στο “Μπεντεγκόντι” δεν είχε συνέχεια. Ηττήθηκε 2-1 από την Φιορεντίνα στο “MAPEI Stadium” και ο προβληματισμός για την αγωνιστική εικόνα της επανήλθε. Προηγήθηκε στο 24ο λεπτό με ατομική ενέργεια του Μπογκά, σε ένα γκολ που θύμισε αυτό που είχε πετύχει πρόσφατα ο Ιβοριανός μέσος στην εντός έδρας ήττα από την Ίντερ με 4-3. Κράτησε το προβάδισμα μέχρι και το 63ο λεπτό, οπότε και δέχθηκε την ισοφάριση ενώ στο 81΄είδε την αντίπαλό της να ανατρέπει το σκορ. Απίστευτη ευκαιρία στο τέλος με τον Μάρλον να αστοχεί μόνος εντός της μικρής περιοχής! Τέταρτη ήττα στην τελευταία πεντάδα αγώνων και η συγκομιδή των εννέα βαθμών δεν φαντάζει μόνο αλλά είναι μικρή για μία ομάδα με το ρόστερ των “νεροβέρντι”. Στο στόχαστρο ο τεχνικός Ντε Τζέρμπι, ο οποίος εκνευρισμένος δήλωσε πως προτιμά να “πεθάνει” με την Σασουόλο να παίζει ποδόσφαιρο και όχι να θυσιάζει τα πάντα για το αποτέλεσμα. Είναι πάντως ιδιαίτερα δυσαρεστημένος από την νοοτροπία συγκεκριμένων ποδοσφαιριστών.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Καπούτο (8/3), οι κεντρικοί αμυντικοί Ροζέριο (1/0), Φεράρι (6/0) και Κίρικες (4/0), οι μέσοι Ματσιτέλι (1/0), Μπουραμπιά (3/0) και ο τερματοφύλακας Πέγκολο (0/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο αριστερός μπακ Τριπαλντέλι (2/0) και ο μέσος Μανιανέλι (6/0). Παίζεται η θέση στο δεξί άκρο της άμυνας ανάμεσα σε Μούλντουρ (6/0) και Τόλιαν (8/0) και άλλη μία στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Ντάνκαν (7/1) και Τραορέ (8/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Κονσίλι – Μούλντουρ, Μάρλον, Ρομάνια, Πελούζο- Λοκατέλι, Ομπιάνγκ, Ντάνκαν – Μπεράρντι, Ντεφρέλ, Μπογκά.
Το παιχνίδι είναι στα μέτρα της Σασουόλο που μπορεί να χτυπήσει την Λέτσε, σε περίπτωση που η γηπεδούχος αποφασίσει να πάρει ρίσκο και να κυνηγήσει τη νίκη. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ταξίδεψαν στον ιταλικό Νότο με πολλές απουσίες και χάθηκε κάθε σκέψη για διπλό. Έχει καλές πιθανότητες το G/G αλλά βρίσκεται σε μάλλον αδιάφορη απόδοση.

19:00 Fiorentina – Parma Calcio
Επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 2-1 της Σασουόλο στο “MAPEI Stadium” και μάλιστα με ανατροπή. Είχε την πρώτη καλή στιγμή, με την προβολή του Μπόατενγκ να καταλήγει στο δοκάρι. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 24ο λεπτό και στο πρώτο ημίχρονο είχε άλλη μία ευκαιρία με πρωταγωνιστή τον Μπόατενγκ. Ισοφάρισε στο 63ο λεπτό με κεφαλιά του Καστροβίλι που εξελίσσεται σε σημείο αναφοράς στην φετινή Φιορεντίνα. Ο Ιταλός μέσος εξάλλου ήταν αυτός που έβγαλε την ασίστ στο 81ο λεπτό στον Μιλένκοβιτς, με τον Σέρβο αμυντικό να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μοντέλα θεωρεί ότι η ομάδα του έχει αποκτήσει ταυτότητα πιο γρήγορα από ό,τι περίμενε ο ίδιος μετά την άφιξη αρκετών νέων παικτών το καλοκαίρι. Ο ιδιοκτήτης Ρόκο Κομίσο υποσχέθηκε νέο προπονητικό κέντρο αλλά και γήπεδο μέχρι το 2023.
Αγωνιστικά Νέα:Τη δεύτερη από τις τρεις αγωνιστικές της ποινή του εκτίει ο μεσοεπιθετικός Ριμπερί (9/2). Συμπλήρωσε πέντε κίτρινες κάρτες και είναι επίσης τιμωρημένος σήμερα ο κεντρικός αμυντικός Πετσέλα (10/1). Εξέτισε την ποινή του ο αριστερός μπακ Ρανιέρι (2/0). Χάνει τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Κάσερες (7/0), ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο δεξιός μπακ-στόπερ Λιρόλα (9/0). Παίζεται μία θέση στην επίθεση ανάμεσα σε Βλάχοβιτς (6/0) και Μπόατενγκ (8/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Ντραγκόβσκι – Μιλένκοβιτς, Τσεκερίνι, Βενούτι – Σότιλ, Πούλγκαρ, Μπαντέλι, Καστροβίλι, Ντάλμπερτ Ενρίκε – Βλάχοβιτς, Κιέζα.
Είχε πανηγυρίσει την νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια στο “Ένιο Ταρντίνι” αλλά το σερί σταμάτησε στην αναμέτρηση με την Βερόνα. Ηττήθηκε 0-1, όχι επειδή δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση αλλά διότι ουδείς κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα Σιλβέστρι. Δέχθηκε το γκολ στο 10ο λεπτό και ακολούθησαν δύο καλές ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Ζερβίνιο. Στην πρώτη ο Ιβοριανός επιθετικός έστειλε την μπάλα λίγο άουτ με κεφαλιά και στην δεύτερη το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε απόκρουσε ο Σιλβέστρι. Η μεγαλύτερη ευκαιρία της ήταν το δοκάρι σε πλασέ στην κίνηση του Ζερβίνιο έπειτα από συνεργασία με τον Κουλουσέβσκι. Είχε δύο ακόμα καλές στιγμές για την ισοφάριση σε κεφαλιά του Ντερμάκου από πλεονεκτική θέση και σε πλασέ του Καραμό αλλά σε αμφότερες τις περιπτώσεις επενέβη σωτήρια ο Σιλβέστρι. Δημοσιεύματα κάνουν λόγο για ενδιαφέρον της Πάρμα για τον μέσο Ρόντγουελ που έμεινε ελεύθερος από την Μπλάκμπερν.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο μέσος Σκοτσαρέλα (5/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Ινγκλέζε (8/2), ο κεντρικός αμυντικός Μπρούνο Άλβες (7/0), ο μέσος Γκράσι (2/0), ο δεξιός μπακ Λορινί (3/0) Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο επιθετικός Κορνέλιους (7/4) και ο στόπερ-αριστερός μπακ Γκαλιόλο (8/1) και διεκδικούν μία θέση στην βασική ενδεκάδα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Σέπε – Νταρμιάν, Ιακοπόνι, Ντερμάκου, Πετσέλα – Κούτσκα, Σκοτσαρέλα, Μπαριλά – Κουλουσέβσκι, Ζερβίνιο, Καραμό.
Με το διπλό επί της Σασουόλο η Φιορεντίνα απέφυγε να μπει σε έναν νέο κύκλο αγωνιστικής κρίσης και φυσιολογικά έχει τον πρώτο λόγο απόψε κόντρα στην Πάρμα. Επικίνδυνο σύνολο οι φιλοξενούμενοι αλλά πιθανό να παρουσιάσουν σημάδια κόπωσης λόγω των αρκετών απουσιών στο βαρύ πρόγραμμα. Αδιάφορη πάντως η απόδοση στον άσο.

21:45 AC Milan – Lazio
Η πρώτη νίκη με τον Στέφανο Πιόλι στον πάγκο της είναι γεγονός. Επικράτησε 1-0 της ΣΠΑΛ στο “Σαν Σίρο” χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σούσο στο 63ο λεπτό. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός είχε αντικαταστήσει έξι λεπτά νωρίτερα τον συμπατριώτη του Καστιγιέχο και είχε να σκοράρει από τις 19 Μαΐου και τον εντός έδρας αγώνα κόντρα στην Φροζινόνε, όταν και είχε πετύχει πάλι γκολ με φάουλ! Οι “ροσονέρι” δεν απειλήθηκαν από την αντίπαλό τους αλλά και οι ίδιοι δυσκολεύτηκαν πολύ στο να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία. Ένα άλλο αξιοσημείωτο του αγώνα είναι ότι με την αλλαγή του Μουσάκιο από τον Καλάμπρια στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο γηραιότερος σε ηλικία ποδοσφαιριστής της Μίλαν στον αγωνιστικό χώρο ήταν ο Τσαλχάνογλου, ο οποίος είναι 25 ετών! Ρεαλιστής ο Ιταλός τεχνικός, δήλωσε πως έτσι όπως εξελιχθεί η κατάσταση στην ομάδα του, μόνο οι νίκες και όχι απλά οι καλές εμφανίσεις μπορούν να φέρουν και πάλι την αισιοδοξία.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Ροντρίγκεζ (4/0) και οι κεντρικοί αμυντικοί Μουσάκιο (9/0) και Καλντάρα (0/0). Αμφίβολη η συμμετοχή του μεσοεπιθετικού Σούσο (10/1). Ανοίγει θέση στην ενδεκάδα για τον στόπερ Λέο Ντουάρτε (3/0). Παίζεται η θέση στο δεξί άκρο της άμυνας ανάμεσα σε Καλάμπρια (8/0) και Κόντι (4/0), στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Κεσιέ (10/1) και Κρούνιτς (2/0) και στην επίθεση ανάμεσα σε Πιόντεκ (10/3) και Ράφαελ Λεάο (7/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Τζ. Ντοναρούμα – Καλάμπρια, Ντουάρτε, Ρομανιόλι, Ερνάντεζ – Κεσιέ, Μπενασέρ, Πακετά – Καστιγιέχο, Πιόντεκ, Τσαλχάνογλου.
Όφειλε να εξαργυρώσει το σημαντικό διπλό επί της Φιορεντίνα με νίκη κόντρα στην Τορίνο στο “Ολίμπικο”και το έκανε με επιβλητικό τρόπο. Απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο από το ξεκίνημα του αγώνα είχε δύο καλές ευκαιρίες με τους Καϊσέδο και Κατάλντι, προτού ανοίξει το σκορ στο 25ο λεπτό με καταπληκτικό μακρινό σουτ του Ατσέρμπι. Επτά λεπτά αργότερα ο Ιμόμπιλε διπλασίασε τα τέρματα με ατομική ενέργεια. Το δοκάρι την βοήθησε να διατηρήσει προβάδισμα δύο τερμάτων, τα οποία έγιναν τρία στο 68ο λεπτό, όταν ο Καϊσέδο ανετράπη από τον Ν΄Κουλού, κέρδισε την αποβολή του αντιπάλου και το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ιμόμπιλε. Ο Ιταλός επιθετικός έφτασε τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα και ηγείται με διαφορά στον πίνακα των σκόρερ. Ταυτόχρονα, για δεύτερη φορά στην καριέρα του φτάνει τα 12 γκολ στις 10 πρώτες αγωνιστικές, κάτι που είχε πετύχει στο παρελθόν μόνο ο θρυλικός Τζουζέπε Μεάτσα! Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στην εκπνοή με αυτογκόλ του Μπελότι έπειτα από κόρνερ.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο κεντρικός αμυντικός Βάβρο (2/0) και διεκδικεί μία θέση στην αμυντική τριάδα μαζί με τους Λουίς Φελίπε (8/0) και Πάτρικ (4/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο τερματοφύλακας Προτό (0/0). Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (10/1) είναι φαβορί για μία θέση στην μεσαία γραμμή έναντι του Παρόλο (10/0) και ο Κορέα (10/3) ως παρτενέρ του Ιμόμπιλε (10/12) έναντι του Καϊσέδο (7/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Στρακόσα – Λουίζ Φελίπε, Ατσέρμπι, Μπάστος – Λάτζαρι, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λούκας Λέιβα, Λουίς Αλμπέρτο, Λούλιτς – Κορέα, Ιμόμπιλε.
Η Μίλαν πήρε ψυχολογία μετά την πρώτη νίκη με τον Πιόλι στον πάγκο αλλά θα πρέπει να ανεβάσει πολύ την απόδοσή της για να νικήσει τη Λάτσιο. Η ομάδα του Ιντζάγκι δείχνει ότι βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση και θεωρώ ότι έχει περισσότερες πιθανότητες για τους τρεις βαθμούς. Δεν μπορεί να αποκλειστεί η ισοπαλία, πιθανό και το Under 2.5.