England National League

17:00 AFC Fylde – Sutton United
Υπέστη τέταρτη σερί ήττα, 3-1 μέσα στην έδρα της από την Τσέστερφιλντ, σε ένα ματς που δεν έδειχνε ότι θα είχε τέτοια εξέλιξη. Η Φάιλντ μπήκε πολύ δυνατά, είχε μια μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί όταν η μπάλα απομακρύνθηκε πριν περάσει τη γραμμή στην προσπάθεια του Κάιλ Τζέιμσον, έχασε άλλη μια ευκαιρία με τον Λουκ Μπερκ. Ο Σαμ Χόρνμπι έκανε το ντεμπούτο του κάτω από το δοκάρια της Φάιλντ, σταμάτησε τους Τομ Ντέντον και Κέρτις Γουέστον. Η Τσέστερφιλντ προηγήθηκε στο 55′ με τον Ντέντον για να ακολουθήσουν δύο γκολ από τον Φόντοπ Τάλομ στο 66′ και το 81′, η Φάιλντ βρέθηκε να χάνει με 3-0. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 92′ με τον Χόρνμπι-Φορμπς. O 33χρονος αμυντικός Άντι Τέιλορ που υπέγραψε πρόσφατα έχει πολλές πιθανότητες να κάνει το ντεμπούτο του. Οι Λουίς Μποντρόουζ (Μ, 3/1), Σκοτ Ντάξμπερι (Α, 15/0) και Κουρτ Γουίλομπι (Ε, 11/2) αναμένεται να απουσιάσουν.
‘Εχασε 2-0 στην έδρα της Σόλιχαλ, δεν κατάφερε να σκοράρει σε τέταρτο σερί παιχνίδι. Δέχτηκε στο 20′ το πρώτο γκολ από την κεφαλιά του Τζέικ Μπίσλεϊ που είχε και δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο ματς κι έκαναν συνεχώς φάσεις, η Σάτον άγγιξε την ισοφάριση πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Μπολαρίνουα. Η Μουρς όμως ήταν πολύ καλύτερη και συνέχισε να δημιουργεί και να χάνει ευκαιρίες. Έφτασε τελικά σε ένα δεύτερο γκολ με πέναλτι που κέρδισε ο Όσμπορν από τον Ματσουζάκα και το μετέτρεψε σε γκολ ο Ντάνι Ράιτ στο 73’. O Tζέιμς Κόλινς (Α, 15/3) απουσίασε λόγω τραυματισμού από το ματς με τη Σόλιχαλ κι είναι αμφίβολος.
Η δυστοκία της Σάτον δίνει προβάδισμα στη Φάιλντ και αυτή όμως δεν είναι στα καλύτερα της. Ο συντελεστής τερμάτων χωρίζει τις δύο ομάδες που ισοβαθμούν με τη Φάιλντ να είναι στην επικίνδυνη ζώνη. Τα παιχνίδια της πάντως ανοίγουν τελευταία και δύσκολα αυτό θα αποτελέσει εξαίρεση. Το Over στο 1.97 δείχνει καλή επιλογή.

17:00 Aldershot Town – Hartlepool Utd
Επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 ματς με τον πλέον εμφατικό τρόπο, συντρίβοντας με 4-0 τη Ντόβερ και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Προηγήθηκε στο 25′ με τον Σαμίρ Μάλινγκς έκανε το 2-0 στο 32′ με ένα φοβερό γκολ του Μπέρκελι-Άγκιεπονγκ. Στο 53′ ο Τζακ Πάουλ έκανε το 3-0 για να ακολουθήσει ένα ακόμα γκολ πέντε λπετά αργότερα από τον Αλέφε Σάντος. Είχε ευκαιρίες να πετύχει κι άλλα γκολ, μόνο μια καλή στιγμή 10 λεπτά πριν το τέλος είχε να παρουσιάσει η Ντόβερ. Η πλειοψηφία των παικτών είναι στη διάθεση του Ντάνι Σιρλ που θα τσεκάρει την ετοιμότητα του Τζέικομπ Μπερκελι-Αγκιεπόνγκ (Μ, 8/3), ο οποίος χτύπησε στον αστράγαλο στο ματς με τη Ντόβερ. Αμφίβολοι οι Tζέιμς Ρόου (Μ, 3/0) και Όλι Ο’Ντγουάιερ (Α, 2/0).
Έχασε 2-1 στην έδρα της Στόκπορτ την Τετάρτη και την Πέμπτη απέλυσε τον προπονητή Κρεγκ Χίγκνετ, μαζί με τον βοηθό του Τζεντ ΜακΝάμι. Μια πολύ δύσκολη απόφαση όπως παραδέχτηκε ο πρόεδρος της ομάδας, Ρατζ Σινγκ, που είναι στενός φίλος του Χίγκνετ, όμως η «Πουλς» μετρά μόλις μία νίκη στα 7 τελευταία παιχνίδια και έχει υποχωρήσει στη 16η θέση. Στο ματς με τη Στόκπορτ δέχτηκε γκολ μόλις στο 5′ από τον Άσλεϊ Πάλμερ, οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι στη συνέχεια με τον Τομ Γουόκερ, ο οποίος έκανε το 2-0 στο 21′. Μονόλογος των γηπεδούχων που είχαν ένα ακόμα δοκάρι με τον Άνταμ Τόμας, η Χάρτλπουλ μείωσε στο 86′ με τον Καμπάμπα κι έκανε ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση, όταν ξύπνησε ήταν αργά. Ο Άντονι Σουίνι αναλαμβάνει το πόστο του υπηρεσιακού τεχνικού, θα καθίσει στον πάγκο με την Όλντερσοτ.
Η Όλντερσοτ δείχνει να έχει τον πρώτο λόγο, η απομάκρυνση του Χίγκνετ όμως αλλάζει τα δεδομένα, η Χάρτλπουλ ψάχνει αντίδραση. Παρότι δέχεται συνεχώς γκολ σκοράρει με την ίδια ευχέρεια, το G/G στο 1.75 δείχνει αρκετά πιθανό.

17:00 Barnet – Woking
Παρότι προηγήθηκε, έχασε με 2-1 στην έδρα της από τη Μπρόμλεϊ στο Λονδρέζικο ντέρμπι. Φάνηκε ότι θα είναι η μέρα της, μόλις στο 2΄ο Μπίλι Μπίνγκχαμ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για την Μπρόμλεϊ κι η Μπαρνέτ προηγήθηκε στο 10′ με τον Τζο Γουόκερ να σκοράρει για τρίτο σερί παιχνίδι. Έχασε μερικές ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματα της και το πλήρωσε, μιας και η συνέχεια ανήκε στη Μπρόμλεϊ. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μια ευκαιρία με τον Μάικλ Τσικ, για να ισοφαρίσουν στη συνέχεια με τον Κρις Μπας στο 25′. Γύρισαν το ματς με την κεφαλιά του Τζο Κίζι στο 57′ και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Στην αδυναμία της ομάδας στις στημένες φάσεις στάθηκε ο τεχνικός της Μπαρνέτ, Ντάρεν Κάρι, τονίζοντας ότι υπάρχει πίεση για το ματς του Σαββάτου με τη Γουόκινγκ.
Έχασε 3-1 στην έδρα της φορμαρισμένης Γέοβιλ, μετρά τώρα μόλις μία νίκη στα 8 τελευταία παιχνίδια. Το ματς είχε κριθεί από το ημίχρονο, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 12′ από την κεφαλιά του Ρις Μέρφι, ο οποίος διπλασίασε στο 41′ τα τέρματα της ομάδας του. Ο Μάνι Πάρι ανέτρεψε τον Κόρντνεϊ Ντούφους κι ο Μέρφι εκτέλεσε το πέναλτι. Ο γκολκίπερ, Κρεγκ Ρος απέκρουσε όμως ο Μέρφι πήρε το ριμπάουντ πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Στο 45′ ο Τζίμι Σμιθ έκανε το 3-0, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο μέρος. Ο τεχνικός της Γουόκινγκ Άλαν Ντόουσον είχε ξεκινήσει με 5-3-2, το άλλαξε σε 4-2-3-1 στο ημίχρονο και φάνηκε να λειτουργεί καλύτερα. Οι «καρδινάλιοι» μείωσαν στο 67′ με ένα εντυπωσιακό γκολ του Ιμπραίμ Μέιτε από το 28 μέτρα, αλλά ήταν πολύ αργά για να πάρουν κάτι από το ματς.
Η επιστροφή στις νίκες είναι το ζητούμενο και για τις δύο ομάδες, με την έδρα να δίνει ένα προβάδισμα στη Μπαρνέτ, η Γουόκινγκ όμως είναι το ίδιο επικίνδυνη όπου κι αν παίζει. Οι «καρδινάλιοι» δέχονται συνεχώς γκολ τελευταία, βρίσκουν όμως δίχτυα και δεν αποκλείεται να συμβεί το ίδιο και με τη Μπαρνέτ, το G/G έχει απόδοση 1.80.

17:00 Barrow AFC – Dover Athletic
Πέτυχε έβδομη σερί νίκη, επικρατώντας με 3-1 της Μπόρεχαμ Γουντ και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Το νικηφόρο σερί είναι το καλύτερο στην ιστορία του συλλόγου για πάνω από 50 χρόνια. Οι «μπλούμπερντς» προηγήθηκαν στο 13′ με τον Σκοτ Κουίνγκλι να αξιοποιεί τη σέντρα του Ντίορ Άνγκους. Στο 18′ ο Άνγκους έγινε σκόρερ με μια βολίδα έξω από την περιοχή, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν και για άλλα γκολ. Ο Τζον Ρούνεϊ έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων, όμως ήταν η Μπόρεχαμ που σκόραρε στη συνέχεια. Ο Άνταμ ΜακΝτόνελ εκτέλεσε κόρνερ και ο Τάιρον Μαρς με κεφαλιά στο 31′ έφτασε τα 8 γκολ τη φετινή σεζόν. Πριν το ημίχρονο ο γκολκίπερ της Γουντ, απέκρουσε το σουτ του Τζος Κέι στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι, για να έρθει το τρίτο γκολ της Μπάροου στο 82′, ήταν το δεύτερο προσωπικό του Κουίνγκλι που έφτασε τα 11 φέτος.
Έχασε με το βαρύ 4-0 στην έδρα της Όλντερσοτ, με τους γηπεδούχους να βγαίνουν από τη ζώνη του υποβιβασμού χάρη σε αυτή τη νίκη τους. Ο Σαμίρ Μάλινγκς άνοιξε το σκορ στο 25′ για τη «Σοτς» που διπλασίασε τα τέρματα της στο 32′ με ένα εντυπωσιακό γκολ του Μπέρκελι-Άγκιεπονγκ. Σε παθητικό ρόλο η Ντόβερ παραχώρησε αρκετά κόρνερ στη συνέχεια, χωρίς να δεχτεί άλλο γκολ στο πρώτο μέρος. Δέχτηκε στο 53′ από τον Τζακ Πάουλ και πέντε λεπτά αργότερα ο Αλέφε Σάντος έκανε το 4-0. Ο γκολκίπερ Λι Γουόργκαν έσωσε τη Ντόβερ από διασυρμό, σταμάτησε τον Ντιν Ρανς, ο Μπετάμερ έχασε ακόμα μια ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Το μόνο που είχε να παρουσιάσει η αποκαρδιωτική Ντόβερ, ήταν ένα σουτ του Λ’Γκουλ 10 λεπτά πριν το τέλος, το οποίο απέκρουσε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Μιτς Γουόκερ.
Ο άσος δείχνει πολύ δυνατός, σε φουλ φόρμα η Μπάροου, η Ντόβερ έχει δεχτεί 8 γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της. Δεν είναι όμως τόσο κακή, αντίθετα είναι πολύ καλή εκτός έδρας μετρώντας 6 νίκες σε 8 ματς. Μια… κακή μέρα στη δουλειά μπορεί να θεωρηθεί το ματς με την Όλντερσοτ, θα ψάξει αντίδραση, γι αυτό θα προτιμήσουμε το Over 2.5 του 1.83.

17:00 Eastleigh – Chorley FC
Νίκησε 2-1 τη Μέιντενχεντ σε ένα ματς που πίεσε από το ξεκίνημα χάνοντας μια ευκαιρία με τον Μάρκους Μπάρνς. Προηγήθηκε στο 26′ με κεφαλιά του Ντάνι Χόλαντς, δέχτηκε όμως την ισοφάριση δύο λεπτά αργότερα από τον Ντάνι Γουάιτχαλ. Έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ με τον Χόλαντς για να το πετύχει με στο 64′ με τον Τάιρον Μπάρνετ. Χρειάστηκε όμως και τον Πολωνό γκολκίπερ της, Μαξ Στρίγιεκ, που σταμάτησε τον Τζέιμς Ακιντούντε κρατώντας τη νίκη. Οι Τζακ ΜακNάιτ (Μ, 13/1) και Άλεξ Γουίντερ (Α, 5/0) είναι ακόμα στο στάδιο της αποθεραπείας, τραυματίας και ο Ρίντα Τζόνσον (Α, 7/1) που περιμένει τα αποτελέσματα της ακτινογραφίας.
Έφερε τρίτο σερί 0-0, αυτή τη φορά στην έδρα της πρωτοπόρου Χάλιφαξ, ήταν η πέμπτη ισοπαλία στα 6 τελευταία παιχνίδια, παραμένει χωρίς νίκη εκτός έδρας. Η Τσόρλι έφτασε κοντά στο γκολ στο πρώτο μέρος με τον Λούις Ντόντς, ο οποίος νικήθηκε από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων, Σαμ Τζόνσον. Ο άνθρωπος του αγώνα όμως ήταν ο τερματοφύλακας της Τσόρλι, Ματ Άνγουιν. Γιόρτασε ιδανικά την 100η συμμετοχή του με τη φανέλα της Τσόρλι, πραγματοποιώντας εξαιρετικές αποκρούσεις. Σταμάτησε τους Ντάνι Γουίλιαμς και Τζέρομ Μπίνον-Γουίλιαμς και δύο φορές τον Λίαμ ΜακΆλιντεν, οι Τζος Στόντον και Ντέιλ Σάουθγουελ έχασαν ευκαιρίες για τη Χάλιφαξ, η Τσόρλι έπαιξε με πέντε στην άμυνα και κατάφερε να αποφύγει την ήττα.
Η Ίστλιχ έχει τον πρώτο λόγο απέναντι στην προτελευταία ομάδα της βαθμολογίας που είναι χωρίς εκτός έδρας νίκη, όμως η Τσόρλι μετρά μόλις μία ήττα στα 6 τελευταία παιχνίδια της. Η Ίστλιχ δεν συνηθίζει στο μεταξύ να κρατά ανέπαφη την εστία της, το γκολ/γκολ στο 1.80 δείχνει πολύ πιθανό.

17:00 Ebbsfleet Utd – Maidenhead Utd
Έχασε τρίτο σερί ματς, αυτή τη φορά με 4-2 μέσα στην έδρα της από την Τορκί την Τρίτη και παραμένει στον βυθό της βαθμολογίας. Την Πέμπτη απολύθηκε ο προπονητής, Γκάρι Χιλ, η εικόνα της «Φλιτ» με την Τορκί ήταν πολύ κακή. Βρέθηκε να χάνει στο 8′ από το γκολ του Τζέικ Άντριους για να δεχτεί ένα ακόμα από τον Τζέιμι Ριντ στο 24′. Μείωσε στο 35′ με τον Τζος Ούμερα, δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όμως δέχτηκε τρίτο γκολ από τον Ματ Μπους, για να έρθει κι ένα τέταρτο στο 54′ από τον Λίαμ Ντέιβις. Ο Ούμερα σκόραρε ξανά για τη Φλιτ στο 81′ σώζοντας κάπως τα προσχήματα. Με μία νίκη σε 9 ματς και στο βυθό της βαθμολογίας όμως η ομάδα δεν έδειχνε να σώζεται κι η απομάκρυνση του Χιλ ήταν αναπόφευκτη. Ο Κέβιν Γουάτσον, βοηθός του Χιλ στα δύο τελευταία παιχνίδια, θα έχει την ευθύνη της ομάδας. Τραυματίες οι Τζον Γκόνταρντ (M, 9/1) και Άλεξ Λόουλες (Μ, 7/0).
Έχασε 2-1 στην έδρα της Ίστλιχ, ήταν η τέταρτη σερί ήττα της, έφτασε τα 8 ματς χωρίς νίκη. Η ομάδα του Άλαν Ντεβονσάιρ είχε ξεκινήσει κάνοντας 4 σερί εκτός έδρας νίκες, έχει μικρό ρόστερ όμως κι έγινε ακόμα μικρότερο από τις αποχωρήσεις των Μπραντ Κιτς και Χάνρι Λάντερς. Στο ματς με την Ίστλιχ δέχτηκε αναμενόμενη πίεση, οι γηπεδούχοι έχασαν μια ευκαιρία με τον Μάρκους Μπάρνς, για να ανοίξουν το σκορ στο 26′ με κεφαλιά του Ντάνι Χόλαντς. Η Μέιντενχεντ όμως ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα με τον Ντάνι Γουάιτχαλ να σκοράρει τη μέρα των γενεθλίων του, σημειώνοντας το έκτο φετινό του γκολ. Ο Χόλαντς έχασε στο 40′ μια ευκαιρία για τους γηπεδούχους που ξαναπήραν το προβάδισμα στο 64′ με τον Τάιρον Μπάρνετ. Η «Μέιντεν» άγγιξε την ισοφάριση όμως ο Τζέιμς Ακιντούντε νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Ίστλιχ, Μαξ Στρίγιεκ.
Η νίκη δείχνει μονόδρομος για την ουραγό Έμπσφλιτ, έστω και βραχυπρόθεσμα οι αλλαγές προπονητών ωφελούν τις ομάδες. Η Μέιντενχεντ όμως μετρά 6 ήττες στα 7 τελευταία ματς κι αυτό δεν είναι σύνηθες με τον Ντεβονσάιρ στον πάγκο. Μπορεί να αποφύγει μία ακόμα ήττα, ειδικά εκτός έδρας, απαραίτητη η ασφάλεια του 2 DNB με την απόδοση στο εξαιρετικό 2.08.

17:00 Halifax – Boreham Wood
Παραχώρησε 0-0 στην ουραγό Τσόρλι, παρέμεινε παρόλα αυτά στην κορυφή της βαθμολογίας. Κινδύνεψε να δεχτεί γκολ στο ξεκίνημα, όμως ο γκολκίπερ της, Σαμ Τζόνσον, σταμάτησε τον Λούις Ντοντς. Η Τσόρλι κλείστηκε πολύ στη συνέχεια, με πέντε παίκτες στην άμυνα και τον γκολκίπερ της σε εξαιρετική μέρα. Ο Ματ Άνγουιν που συμπλήρωνε 100 ματς κάτω από τα δοκάρια της Τσόρλι σταμάτησε δύο φορές τον τον Λίαμ ΜακΆλιντεν και από μία τους Ντάνι Γουίλιαμς και Τζέρομ Μπίνον-Γουίλιαμς. Οι Τζος Στόντον και Ντέιλ Σάουθγουελ έφτασαν κι αυτοί κοντά στο γκολ χωρίς να τα καταφέρουν, δύο χαμένοι βαθμοί για τη «Φαξ» Παραμένει εκτός μάχης ο Μάτι Μπράουν (Α, 8/0) που έπαθε υποτροπή στη διάρκεια της αποθεραπείας του.
Έχασε 3-1 στην έδρα της φορμαρισμένης Μπάροου, ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστική, υπέκυψε όμως στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13′ με τον Σκοτ Κουίνγκλι και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 18′ με τον Νίορ Άνγκους. Έχασαν μια ευκαιρία με τον Τζον Ρούνεϊ κι η Μπόρεχαμ στη συνέχεια ξαναμπήκε στο ματς. Μείωσε στο 31′ με την κεφαλιά του Τάιρον Μαρς -που έφτασε τα 8 γκολ τη φετινή σεζόν- και κράτησε το σκορ όταν ο γκολκίπερ της, έδιωξε το σουτ του Τζος Κέι στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Παρά το εξαιρετικό επιθετικό δίδυμο των Μαρς και Τσιμάνγκα (16 γκολ σε 18 ματς οι δυο τους φέτος), η Γουντ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, αντίθετα δέχτηκε ένα ακόμα γκολ από τον Κουίνγκλι στο 82′.
Η Χάλιφαξ θέλει να αποφύγει νέα απώλεια βαθμών που μπορεί να της στοιχίσει την κορυφή κι αυτή τη φορά πρέπει να προσέξει και την εξαιρετική επιθετική γραμμή της Γουντ. Έστω και δύσκολα πάντως μπορεί να φτάσει στη νίκη, στο 2.25 ο άσος αξίζει.

17:00 Notts County – Torquay Utd
Νίκησε 2-0 τη Ντάγκεναμ κι έφτασε τα 4 ματς χωρίς ήττα, σπάζοντας ταυτόχρονα το αήττητο σερί 11 αγώνων των γηπεδούχων. Ξεκίνησε καλά χάνοντας μόλις στο 6′ μια ευκαιρία με τον Ζουμάνα Μπακαγιόγκο, στη συνέχεια την κράτησε ο γκολκίπερ, Σαμ Σλόκομπ, σταματώντας τον Ονταμέτι και πήρε το προβάδισμα στο 25′ με την απευθείας εκτέλεσε φάουλ του Ρίγκαν Μπούτι. Παρότι οι «Ντάγκερς» έκαναν φάσεις, η Κάουντι ήταν πιο επικίνδυνη και τελικά πήρε τη νίκη με το γκολ του Κριστιάν Ντένις στο 87′. Ο Ντένις ήρθε από τον πάγκο και σκόραρε όπως την προηγούμενη αγωνιστική, μένει να φανεί αν αυτή τη φορά ο Νιλ Αρντλεϊ θα τον ξεκινήσει. Δεν δείχνει να ρισκάρει τη συμμετοχή του Ντέμιεν ΜακΓκρόρι (Α, 11/1), το πιθανότερο είναι να τον αφήσει ακόμα μια αγωνιστική εκτός, έχει πάντως τώρα πολλές λύσεις στη διάθεση του.
Πέρασε με το επιβλητικό 4-2 από την έδρα της ουραγού Έμπσφλιτ την Τρίτη, δεύτερο σερί εκτός έδρας παιχνίδι που σημειώνει 4 γκολ, την Πέμπτη απολύθηκε ο τεχνικός των γηπεδούχων, Γκάρι Χιλ. Ο Τζέικ Άντριους άνοιξε στο σκορ στο 8′ για την Τορκί, ο Τζέιμι Ριντ διπλασίασε τα τέρματα της στο 24′. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 35′ με τον Τζος Ούμερα, για να έρθει το 3-1 δύο λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους από τον Ματ Μπους, με τον Λίαμ Ντέιβις να κάνει το 4-1 στο 54′. Ο Ούμερα σκόραρε ξανά στο 81′ για τη «Φλιτ» διαμορφώνοντας το τελικό 4-2. O πρώτος σκόρερ της Τορκί, Τζέιμι Ριντ (Ε, 16/10) χτύπησε στο γόνατο στο ματς της Τρίτης, υπάρχει όμως αισιοδοξία ότι θα είναι διαθέσιμος. Θα απουσιάσει ο Τζο Λιούς (Α, 9/0) που έχει κληθεί στους νέους της Ουαλίας. Τραυματίες οι Κόνορ Λέμονχαϊ-Έβανς (Ε, 9/1), Άζα Χολ (Μ, 8/1), Όπι Έντουαρντς (Α, 5/2) και Ράιαν Ντίκσον (Μ, 2/0).
Η Κάουντι έχει δεχτεί ένα γκολ στα 5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια, τώρα όμως θα αντιμετωπίσει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας, η Τορκί έχει πετύχει από 4 γκολ και στα δύο τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, μετρά 29 σε 16 ματς. Έχει 59 χρόνια να νικήσει εκτός έδρας την Κάουντι, το ματς δείχνει ανοικτό, το Over 2.5 στο 1.83 είναι πιθανό.

17:00 Solihull Moors – Bromley FC
Νίκησε 2-0 τη Σάτον και βρέθηκε στην πρώτη επτάδα, επανήλθε σε φουλ φόρμα έχοντας κερδίσει και τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της. Εντυπωσιακό το ντεμπούτο του -δανεικού από τη Σάλφορντ- επιθετικού Τζέικ Μπίσλεϊ που άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 20′ και είχε και δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο. Η Μουρς κυριάρχησε στο ματς, ο γκολκίπερ της Σάτον, Τζέιμι Μπάτλερ, σταμάτησε στη συνέχεια τον Τζέιμι Όσμπορν κρατώντας την ομάδα του στο ματς. Η Σάτον είχε μερικές σπασμωδικές αντιδράσεις, το δεύτερο γκολ ήταν ζήτημα χρόνου κι ήρθε στο 73′ με το πέναλτι που κέρδισε ο Όσμπορν από τον Ματσουζάκα. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Ντάνι Ράιτ στο 73′ διαμορφώνοντας το τελικό 2-0, η ομάδα του Τιμ Φλάουερς έχει επιστρέψει για τα καλά.
Πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με ανατροπή, κέρδισε 2-1 στο Λονδρέζικο ντέρμπι τη Μπαρνέτ και ισοβαθμεί με την πρωτοπόρο Χάλιφαξ, υστερεί μόνο στον συντελεστή τερμάτων από τη «Φαξ». Θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο δεύτερο λεπτό, όμως ο Μπίλι Μπίνγκχαμ έχασε την ευκαιρία στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Ήταν η Μπαρνέτ αυτή που προηγήθηκε στο 10′, με τον Τζο Γουόκερ να σκοράρει για τρίτο σερί παιχνίδι. Η Μπρόμλεϊ έχασε μια ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Μάικλ Τσικ, για να το καταφέρει στη συνέχεια με τον Κρις Μπας στο 25′. Ο Τζο Κίζι με κεφαλιά στο 57′ έδωσε τη νίκη στη Μπρόμλεϊ. Μόνιμη πια η απουσία του Μαρκ Κάζινς (Τ, 14/0) που χτύπησε στο ματς με Γέοβιλ πριν από δύο αγωνιστικές. Πρόκειται να υποβληθεί σε εγχείρηση, για χρόνο αποθεραπείας τριών μηνών κάνουν λόγο οι πρώτες εκτιμήσεις.
Σε καλή κατάσταση και οι δύο ομάδες, δεν αποκλείεται να αλληλοεξουδετερωθούν, η έδρα δίνει ένα προβάδισμα στη Σόλιχαλ. Τα ματς της Μουρς έχουν γκολ αλλά ανοίγουν δύσκολα τελευταία, ο Φλάουερς έχει ρίξει το βάρος στην άμυνα. Η παρουσία της Μπρόμλεϊ δείχνει ότι θα υπάρξει σκορ, τα 2-3 γκολ στο 2.00 έχουν τύχη.

17:00 Stockport County – Dagenham & Red.
Νίκησε 2-1 τη Χάρτλπουλ την Τετάρτη, μια νίκη που κόστισε τη δουλειά του τεχνικού της «Πουλς» Κρεγκ Χίγκνετ. Προηγήθηκε μόλις στο 5′ με το γκολ του Άσλεϊ Πάλμερ κι είχε στη συνέχεια δοκάρι με τον Τομ Γουόκερ. Ο Γουόκερ ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα της Κάουντι στο 21′, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ακόμα δοκάρι πριν λήξει το ημίχρονο με τον Άνταμ Τόμας. Η Χάρτλπουλ μείωσε στο 86′, στο σουτ του Γκάβαν Χόλοχαν ο κίπερ της Στόκπορτ, Μεν Χίντσκλιφ, δεν συγκράτησε τη μπάλα κι ο Καμπάμπα την έστειλε στα δίχτυα. Η «Πουλς» είχε ευκαιρίες πριν λήξει το ματς, όμως η Στόκπορτ κράτησε τη νίκη. Πρώτη επιτυχία μετά από 6 ματς, ανακούφιση και ικανοποίηση για τον τεχνικό Τζιμ Γκάνον. Απέκτησε μέχρι το τέλος του έτους τον 22χρονο αριστερό μπακ, Τάιλερ Τζον Γκάρατ, που έχει εμπειρία από Νάσιοναλ μιας κι έχει αγωνιστεί στο παρελθόν με την Ίστλιχ.
Έχασε 2-0 στην έδρα της Νοτς Κάουντι, έσπασε έτσι ένα αήττητο σερί 11 αγώνων. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς μόλις στο 6′, όμως ο Ζουμάνα Μπακαγιόγκο σούταρε πάνω στον γκολκίπερ Έλιοτ Τζάστχαμ. Η Ντάγκεναμ έδωσε χώρο για να βγει στην κόντρα κι είχε μια καλή στιγμή στο 21′, στην αμέσως επόμενη φάση ο γκολκίπερ της Κάουντι, Σαμ Σλόκομπ απέκρουσε το σουτ του Ονταμέτι. Στο 24′ όμως δέχτηκε το πρώτο γκολ από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρίγκαν Μπούτι. Βγήκε μπροστά κι έκανε φάσεις, η Κάουντι έδειχνε πιο απειλητική όμως, είχε στο ξεκίνημα του β’ μέρους μια κεφαλιά του Γούτον στην αγκαλιά του Τζάστχαμ κι ένα καλό σουτ του Ένζιο Μπόλντεβαιν. Οι «Ντάγκερς» δεν κατάφεραν να νικήσουν τον γκολκίπερ Σλόκομπ και στο 87′ ο Κριστιά Ντένις διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων σφραγίζοντας τη νίκη.
Η Στόκπορτ είναι ομάδα που στηρίζεται στην έδρα της, μένει να φανεί η αντίδραση της Ντάγκεναμ που έχασε για πρώτη φορά μετά από 11 ματς. Η Κάουντι φάνηκε να ξεπερνά τη δυστοκία της στο ματς με τη Χάρτλπουλ στη συνέχεια θα φανεί αν είναι όντως έτσι. Δείχνει πάντως να μπορεί να αποφύγει μια εντός έδρας ήττα, το 1 DNB στο 1.80 είναι ικανοποιητικό.

17:00 Yeovil Town – Harrogate Town
Νίκησε 3-1 τη Γουόκινγκ κι απέχει μόλις ένα βαθμό από την κορυφή. Ο Ντάρελ Σαρλ έκανε ένα μικρό ροτέισον μετά την ήττα από τη Χάρτλπουλ έχοντας τρεις αλλαγές στην ενδεκάδα. Παρότι η Γουόκινγκ έκανε κάποιες μικροευκαιρίες στο ξεκίνημα οι «Γκλόβερς» κατάφεραν να… τελειώσουν το ματς από το ημίχρονο. Προηγήθηκαν στο 12′ με κεφαλιά του Ρις Μέρφι, κέρδισαν πέναλτι στο 40′ με τον Κόρντνεϊ Ντούφους. Το εκτέλεσε ο Μέρφι ένα λεπτό αργότερα, ο γκολκίπερ, Κρεγκ Ρος απέκρουσε όμως ο φορ της Γέοβιλ πήγε πρώτος στη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα. Στο 45′ ο Τζίμι Σμιθ έκανε το 3-0 κι ο Μέρφι άγγιξε το χατ-τρικ στο 46′. Δεν τα κατάφερε μετρά όμως 3 γκολ στα 4 τελευταία παιχνίδια, 7 συνολικά αυτή τη σεζόν. Βελτιωμένη η Γουόκινγκ μείωσε στο 67′ με ένα φοβερό γκολ του Μέιτε, το ματς όμως είχε πια κριθεί.
Πήρε 1-1 στην Ουαλία από τη Ρέξαμ, σε ένα ματς που βρέθηκε να χάνει από το έκτο λεπτό από το γκολ του Μπόμπι Γκράντ. Οι Ουαλοί έδειχναν καλύτεροι, ο Γκραντ έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, τον σταμάτησε ο γκολκίπερ της Χάρογκειτ, Τζέιμς Μπέλσοου. Στη συνέχεια ήρθε η μεγάλη ευκαιρία για τους Ουαλούς με τον Γκραντ να κερδίζει πέναλτι από τον Τζορτζ Σμιθ. Ανέλαβε ο ίδιος να το εκτελέσει, έστειλε όμως τη μπάλα άουτ και η Τάουν αναθάρρησε. Έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Τζακ Μούλντον αλλά ο κίπερ της Ρέξαμ, Κρίστιαν Ντιμπλ απέκρουσε. Η ισοφάριση ήρθε στο 80΄με το γκολ του Ράιαν Φάλοουφιλντ , πρώτο του στη φετινό σεζόν, η Χάρογκειτ έφτασε τα 6 ματς χωρίς ήττα. Όλοι οι παίκτες είναι στη διάθεση του Σάιμον Γουίβερ, η Χάρογκεϊτ πηγαίνει πάνοπλη στο Σόμερσετ.
Δίκαιο φαβορί η Γέοβιλ, μετρά 5 σερί νίκες στην έδρα της, η Χάρογκειτ όμως έφτασε τα 6 ματς χωρίς ήττα και πάει χωρίς φόβο στο Σόμερσετ. Οι «Γκλόβερς» του Σαρλ είναι ορμητικοί στην έδρα τους, δέχονται όμως συνεχώς γκολ τελευταία. Τα παιχνίδια τους πάντως ανοίγουν το Over 2.5 στο 1.75 συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες.