Guarani vs Sao Bento Βραζιλία Série B

Guarani
Έχασε και από τη νεοφώτιστη Κουϊαμπά (1-0) και μάλιστα εντός έδρας. Χωρίς τρίποντο στα τελευταία οκτώ παιχνίδια (0-2-6) έχοντας να επιδείξει μονάχα το θετικό ξεκίνημα των πέντε βαθμών (1-2-1) στις πρώτες αγωνιστικές. Για την ιστορία να αναφέρουμε πως το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση με την Κουϊαμπά σημειώθηκε 20 λεπτά πριν το φινάλε με τον Πρόεδρο του συλλόγου να προσπαθεί να αφυπνίσει τους ποδοσφαιριστές. “Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση. Συνεχόμενες κακές εμφανίσεις δεν αρμόζουν στην ομάδα. Μέχρι τώρα η απόδοση σας είναι για 2,5 (με άριστα το 10 υποθέτουμε)” ανέφερε χαρακτηριστικά ο Παλμερόν Μέντες Φίλιο. Τα… κομπιουτεράκια πάντως ήδη έχουν κάνει την εμφάνιση τους και όπως προκύπτει θα πρέπει να κερδηθούν τουλάχιστον τα μισά από τα εναπομείναντα παιχνίδια (ήτοι 13 νίκες τουλάχιστον). Δεν αναφέρονται αγωνιστικά προβλήματα.
Sao Bento
Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) για την Σάο Μπέντο απέναντι στην νεοφώτιστη Οπεράριο. Την αδικεί εν μέρει το αποτέλεσμα καθώς είχε αρκετές ευκαιρίες στο ματς, οι επιθετικοί της όμως έπεσαν επάνω σε έναν απίθανο πορτιέρο. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, ο Ντορίβα προτού εκπνεύσει το ημίχρονο έφερε το ματς στα ίσα. Στα υπόλοιπα νέα της ομάδας, παρελθόν αποτέλεσε ο 29χρονος μπακ Λουϊζάο (1/0) όμως επέστρεψε (υπό μορφή δανεισμού έστω) ο χαφ Ροντόλφο, ο οποίος τον τελευταίο καιρό αγωνιζόταν στην Σαουδική Αραβία. “Γύρισα για να προσφέρω πολλά περισσότερα από όσα πριν φύγω” ανέφερε χαρακτηριστικά ο 26χρονος ποδοσφαιριστής. Τρεις επιστροφές θα έχει απόψε ο κόουτς Ντορίβα, μια σε κάθε θέση, καθώς εξέτισαν ο μπακ Ουέσλει (8/0), ο μέσος Βινίσιους Κις (4/1) και ο εξτρέμ Μίνιο (8/0).
Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε την πρώτη (αγωνιστική) αντίδραση των παικτών της Γκουαρανί μετά το… κράξιμο του προέδρου. Τα πράγματα πάντως δεν είναι ευοίωνα για τον σύλλογο. Δεν βρίσκεται σε καλύτερη μοίρα η Σάο Μπέντο, μόλις στο +3 από την αντίπαλο αλλά με πιο… ήρεμα αποδυτήρια. Ευκαιρία πάντως να πάρει κάτι από το παιχνίδι.