Holland Eerste Divisie

21:00 Jong Ajax – FC Volendam
Βρέθηκε σε καλή μέρα στην έδρα της Εξέλσιορ και όταν συμβαίνει αυτό σπανίως αφήνει βαθμούς, επικράτησε 3-1. Πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (8′, 53′), απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα (61′), αλλά δέχτηκε γκολ (71′), στο οποίο απάντησε δύο λεπτά αργότερα, με τον σεληνιασμένο Τραορέ, ο οποίος έφτασε τα 11 στο πρωτάθλημα. Με νίκη αξιοποιεί τα στραβοπατήματα των τριών πρωτοπόρων και μειώνει τη διαφορά από την κορυφή στον ένα βαθμό. Αν διατηρήσει το υπάρχον ρόστερ και μετά τη χειμερινή μεταγραφική περίοδο, δεν αποκλείεται να επαναλάβει τον προ διετίας θρίαμβο, όπου κατέκτησε το πρωτάθλημα. Τιμωρημένος ο μεσοεπιθετικός Λανγκ (7/4), που αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις. Χρειάζεται προσοχή καθώς η πρώτη ομάδα παίζει αύριο εκτός με την Τσέλσι για το Τσάμπιονς Λιγκ και κορυφαία στελέχη του, όπως οι Εκέλενκαμπ (Μ, 10/5), Χράφενμπερχ (Μ, 11/5), Τραορέ (Ε, 12/11), μπορεί να στελεχώσουν την αποστολή.
Αρκετά καλή η εικόνα της την περασμένη Τετάρτη στο Κύπελλο, παρά τον αποκλεισμό με 1-0 από τη Σπάρτα Ρότερνταμ (αγωνίζεται στην πρώτη κατηγορία). Στο πρωτάθλημα, παρότι εμφάνισε αρκετές αδυναμίες στο ανασταλτικό σκέλος, κέρδισε 3-2 τη Γιονγκ Άλκμααρ, με ανατροπή. Βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ (0-1 στο 24′, 1-2 στο 63′), αλλά συνέχισε να πιέζει και ανταμείφθηκε, σκοράροντας δύο φορές σε ισάριθμα λεπτά (74′, 76′). Υιοθετεί φουλ επιθετική νοοτροπία, χωρίς όμως να έχει το κατάλληλο ρόστερ για να την υποστηρίξει, με αποτέλεσμα όταν δεν έρχονται τα γκολ να παραχωρεί βαθμούς. Παιδί του Άγιαξ ο προπονητής Βιμ Γιονγκ, υπήρξε παίκτης, ενώ πέρασε από αρκετά πόστα της ομάδας του Άμστερνταμ, μέχρι το 2015. Θέση στο αρχικό σχήμα διεκδικούν οι Κάαρς (Ε, 11/2), Φαντίγκα (Α, 10/0), αναμένεται να… ανακατέψει την τράπουλα ο Γιονκ. Σταθερά εκτός ο Ελ Αζουζί (Ε, 10/1) και άλλοι δύο μακροχρόνιοι.
Με τον τρόπο που παίζουν, αν το ματς κυλήσει ομαλά ξεκινάει από 2-2. Βέβαια, υπάρχει το ενδεχόμενο πρωτοκλασάτα στελέχη του Γιονγκ Άγιαξ να μην αγωνιστούν, κάτι που αν συμβεί, θα γίνει γνωστό λίγες ώρες πριν τον αγώνα. Στο 1.90 το συνδυαστικό Over 3,5 & G/G.

21:00 Jong PSV – Roda Kerkrade
Κακή απέναντι στην Ος, κολακευτικό το 1-0 με το οποίο ηττήθηκε. Κυνηγούσε στο σκορ από το 7′, έκανε λιγότερες ευκαιρίες από τον αντίπαλο και φαινόταν πιο πιθανό να δεχτεί δεύτερο γκολ, από το να επιστρέψει στο ματς. Παρά την περσινή 3η θέση, φέτος είναι η χειρότερη (συναγωνίζεται την Άλκμααρ) από τις ομάδες Νέων. Πάντως, είναι θετικό πως κέρδισε στα δύο πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια. Ουσιαστικά και οι 10 βαθμοί που έχει συλλέξει στο πρωτάθλημα, προέρχονται από αγώνες μπροστά στο κοινό της. Τραυματίες οι Ντε Χάας (Α, 2/0), Γκλόστερ (Α, 5/0), Βερτέσεν (Ε, 3/1), επιστρέφει ο Κάτιτς (ΜΕ, 5/2).
Παρατάχθηκε με βασικούς κατά τα 9/11 στο Κύπελλο, κέρδισε με 2-0 την Ακίλιζ Φέιν (ομάδα 5ης κατηγορίας) και προκρίθηκε στο 2ο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τη Χέρενφεν. Δυσκολεύτηκε στο πρώτο 45λεπτο, πέτυχε τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (59′, 75′). Στο πρωτάθλημα ήταν εξαιρετική υποδεχόμενη την Μπρέντα, ένα από τα φαβορί για τον τίτλο κι επικράτησε 4-2. Πήρε προβάδισμα δύο φορές (10′, 41′), για να δεχτεί ισάριθμες ισοφαρίσεις (22′, 53′). Κομβική η κόκκινη που δέχτηκε ο αντίπαλος στο 71′, έκτοτε η Ρόντα κυριάρχησε και πέτυχε άλλα δύο τέρματα (77′ πέν., 87′). Παραμένει αήττητη για 5 αγωνιστικές (3-2-0), διεκδικεί τη 2η περίοδο. Σταθερά εκτός οι αμυντικοί Ρίτσαρντ Γένσεν (2/1), Κόιλεν (3/1), δύσκολα ο Ντουρβέλ (Α, 8/0).
Η Γιονγκ Αϊντχόφεν απογοητεύσει γενικά, αλλά μπροστά στο κοινό της παρουσιάζεται ανταγωνιστική. Σε καλό φεγγάρι η Ρόντα, έχει σταθεροποιηθεί μετά την αλλαγή στα διοικητικά και είναι από τις ομάδες που διεκδικούν τη 2η περίοδο. Της δίνουμε ένα μικρό προβάδισμα.