Turkey Süper Lig

19:00 Ankaragücü – Gazisehir Gaziantep
Επιστροφή στις ήττες για την Ανκαραγκουτσού μετά την ισοπαλία κόντρα στην Μπεσίκτας με το 2-0 εκτός έδρας κόντρα στη Ρίζεσπορ. Αποτέλεσμα που κρίνεται σχετικά δίκαιο, αφού οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί και στα 2 ημίχρονα έχοντας και τις σημαντικότερες ευκαιρίες. Με πέναλτι το 1-0 στο 29’, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από 59’. Με παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα οι «κίτρινοι», που συνεχίζουν στην Διοικητική αβεβαιότητα. Αποκλεισμός από το κύπελλο μετά την ήττα με 1-0 την Πέμπτη από την Κιρκλαρέλισπορ (Γ’ κατηγορία). Ακολουθεί το δύσκολο παιχνίδι στην Πόλη με αντίπαλο την Μπασακσεχίρ.
Αγωνιστικά Νέα:Μία νίκη στις τελευταίες 6 αγωνιστικές για την ομάδα της Άγκυρας που υποχώρησε εντός της επικίνδυνης ζώνης έχοντας με 6 τέρματα σε 9 αγωνιστικές τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος. Πιο ανταγωνιστική εντός, με μία ήττα σε 4 ματς πρωταθλήματος. Αμφίβολος δίνεται ο χαφ Μοκέ (8/0), τιμωρημένος από το Κύπελλο ο χαφ Αγκτσάι (8/0). Προπονήθηκε ο μεσοεπιθετικός Καντέρος (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Σελικάι –Κίτσιου, Κούλουσιτς, Παζδάν, Κουμπάλας – Φατί, Πίντο, Κάγια, Παρλάκ, Σακ – Οργκίλ.
Για 4ο σερί παιχνίδι δίχως νίκη στο πρωτάθλημα η ομάδα από το Γκαζιαντέπ και για 3ο συνεχόμενο εντός μετά το 1-1 κόντρα στην Αλάνιασπορ την προηγούμενη εβδομάδα. Αποτέλεσμα που κρίνεται αρκετά δίκαιο, προήλθε όμως από αμφισβητούμενο φάουλ στο 90’. Με πολλές φάσεις το πρώτο μέρος, οι περισσότερες για τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν δοκάρι και γκολ στο 33’. Με 2ο δοκάρι στην επανάληψη η Αλάνιασπορ, με την Γκαζισεχίρ Γκαζιαντέπ να πιέζει ασφυκτικά για να δικαιωθεί στο τέλος. «Δεν πιστεύω πως η ομάδα μου θα υποβιβαστεί. Θα σταματήσω την προπονητική αν αυτό συμβεί», σχολίασε με το δικό του τρόπο ο κόουτς Σουμούντικα. Εύκολα την Πέμπτη ήρθε η πρόκριση στο Κύπελλο με τη νίκη με 3-0 επί της Τουργκουτλούσπορ. Ακολουθεί το εντός έδρας ματς κόντρα στη Γαλατά.
Αγωνιστικά Νέα:Δεν κερδίζουν και προβληματίζουν εσχάτως οι «μαυροκόκκινοι» που παραμένουν ωστόσο στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας ωστόσο τη 2η χειρότερη άμυνα της κατηγορίας έχοντας δεχτεί γκολ και στις 9 αγωνιστικές. Δίχως ισοπαλία οι νεοφώτιστοι στο ημίχρονο σε 4 φετινά τους εκτός. Στα αγωνιστικά, τιμωρημένοι είναι ο μπακ Σεϊλάν (8/1) και ο φορ Καγιοντέ (6/2), τραυματίες ο χαφ Τετέ (6/0) και ο φορ Ντεμίρ (4/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Γκουβέντς – Μαρανάο, Τόσκα, Μπιγίκ, Ολκόφσκι – Τζιλομποτζί, Τσίμπσα, Τουμασί, Τζέφερσον, Ντιαρά – Οζέρ.
Προβλέπεται αμφίρροπη αναμέτρηση ανάμεσα σε 2 ομάδες που έχουν πρωταρχικό στόχο την παραμονή στην κατηγορία. Σε καλύτερη κατάσταση οι φιλοξενούμενοι, που έχουν σήμερα ορισμένες απουσίες. Πιο αδύναμη η γηπεδούχος, αλλά παίρνει δύναμη από την έδρα της. Ρίσκο στο Χ, πιθανά τα 2-3 γκολ.