Holland Eredivisie

21:00 FC Twente – FC Emmen
Προβλημάτισε σε ένα ακόμη ματς και ηττήθηκε δίκαια από τη Βίλεμ, με 1-0. Κυνηγούσε στο σκορ από το 6ο λεπτό, την κράτησε στο ματς ο τερματοφύλακας Ντρόμελ, ενώ την έσωσε και το δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο. Σε δύο περιπτώσεις θα μπορούσαν παίκτες της να δεχτούν κόκκινη κάρτα, όμως διαιτητής και VAR έκριναν διαφορετικά, ενώ στις καθυστερήσεις έχασε πολύ καλή ευκαιρία για να πάρει τον βαθμό. Τέταρτη σερί ήττα, διάστημα στο οποίο κάνει κακές εμφανίσεις. Βλέπει το αποψινό ματς ως ευκαιρία να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και να τονωθεί το ηθικό των παικτών της. Σε περίπτωση νέου αρνητικού αποτελέσματα θα ενταθεί η γκρίνια και η αμφισβήτηση προς το πρόσωπο του προπονητή Γκονσάλο Γκαρσία.
Αγωνιστικά Νέα:Ο 36χρονος τεχνικός συνέστησε ψυχραιμία και δήλωσε πως δεν χρειάζεται να κάνει εκτεταμένες αλλαγές λόγω των διαδοχικών ηττών. Εκ νέου τιμωρημένος ο δεξιός μπακ Πλαγαθουέλο (8/0), ενώ συνεχίζουν εκτός λόγω τραυματισμών οι αμυντικοί Μάτος (2/0) και Φερχέκ (2/0, αρχηγός). Χτύπησε στο προηγούμενο ο καλός εξτρέμ Κανταλαπιέρδα (10/5), όμως αποθεραπεύτηκε και έχει πιθανότητες να αγωνιστεί.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ντρόμελ – Λατιμποντίρ, Μπάιεν, Σχενκ, Φερντόνκ – Μπράμα, Ρουμερατού, Εσπινόσα – Κανταλαπιέδρα (ή Μένιχ), Βούτσκιτς, Νακαμούρα
Δύο διαφορετικά πρόσωπα έδειξε στο 2-1 επί της Φορτούνα Σίταρντ. Κακή στο πρώτο ημίχρονο, άξιζε να δεχτεί περισσότερα από ένα γκολ. Βελτιώθηκε σημαντικά μετά την ανάπαυλα, «πάτησε» την αντίπαλο και έκανε την ανατροπή, με δύο ωραία τέρματα των Ντε Λέου (52′) και Πένια (82′). Στο τέλος πέρασε δύσκολα, αλλά κράτησε τους τρεις βαθμούς, έστω και με τα χίλια ζόρια. Υπερπολύτιμοι, απέναντι σε μία ομάδα με τους ίδιους στόχους (παραμονή), της έδωσαν σημαντική ανάσα και ξεκόλλησε από την τελευταία τριάδα. Παρουσιάζει σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, ενώ δεν έχει πάρει ακόμα βαθμό σε 4 αναμετρήσεις μακριά από το κοινό της.
Αγωνιστικά Νέα:Συμπλήρωσε κάρτες ο δεξιός μπακ Μπάιλ (10/1) και θα λείψει λόγω τιμωρίας. Συνεχίζουν εκτός οι Χάμρολ (Τ.), Πέιν (Α, 2/0), Μπάκερ (Α, 8/1), Μαρίνους (Μ, 3/0), Ταρασάι (Ε.), όπως και ο αρχηγός Γιάνσεν (ΜΕ.), που έχει επιστρέψει στις προπονήσεις, αλλά υστερεί σε φυσική κατάσταση. Δεν έχει εξασφαλίσει ακόμα άδεια συμμετοχής ο διεθνής Περουβιανός στόπερ Αραούχο (Α.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Τέλχενκαμπ – Μπέστε, Νάιλεν, Γκουργκιουλού, Μπουρνέτ – Χιάριε, Σακόν – Λάουρσεν, Πένια, Σλάχφεϊρ – Ντε Λέου
Πεισμωμένη η Τβέντε θα επιχειρήσει να επιστρέψει στις νίκες μπροστά στο απαιτητικό κοινό της. Η Έμεν θα έχει απουσίες σε όλες τις γραμμές, παρουσιάζεται ασταθής και εκτός έδρας δεν έχει πάρει ούτε βαθμό μέχρι στιγμής. Ικανοποιητικός ο άσος σε απόδοση διπλασιασμού.