Spain Primera Division

22:00 Villarreal CF – Deportivo Alavés
Μετά την ήττα στην Οσασούνα, ο δεύτερος σερί της αγώνας εκτός έδρας στέφθηκε με επιτυχία αφού πέρασε νικηφόρα με 1-0 από την Εσπανιόλ. Η ομάδα του Καγιέχα πήρε το ματς λόγω της οξυδέρκειας του σκόρερ Εκαμπί, λόγω του πολύ λιγότερου άγχους σε σχέση με την αντίπαλό της και διότι ήξερε να διαχειριστεί το σκορ και το χρόνο. Στην πρώτη της φάση στον αγώνα, προηγήθηκε με τον Εκαμπί στο 17’ που τρύπωσε στη αντίπαλη άμυνα και εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία της. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης απείλησε και είχε τις φάσεις για να αυξήσει το σκορ αλλά και αντίστοιχα τις στιγμές για να δεχτεί την ισοφάριση. Το σκορ τελικά δεν άλλαξε και έφυγε δίκαια νικήτρια.
Αγωνιστικά Νέα:Να εκμεταλλευτεί την έδρα που θέλει να παραμείνει αήττητη φέτος θα προσπαθήσει η ομάδα του Καγιέχα που δηλώνει πως «κάθε φορά που έρχεται η Αλαβές μας δημιουργεί τεράστια προβλήματα. Δεν θα είναι εύκολο ματς». Για τον σημερινό αγώνα ο μόνος που έχει δοθεί αμφίβολος είναι ο Ρουμπέν Πένια (Μ, 7/0), τη θέση του οποίου αν χρειαστεί θα καλύψει ο Μάριο Γασπάρ (3/0). Απών από καιρό είναι ο Σοριάνο (Μ.) που δεν επηρεάζει σε τίποτα. Συνεπώς δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Ασένχο – Πένια ή Μάριο, Αλμπιόλ, Πο Τόρες, Μορένο – Ιμπόρα, Καθόρλα, Εκαμπί, Άγκισα, Μόι Γκόμεθ – Τζεράρντ Μορένο
Βαθειά βαθμολογική ανάσα πήραν οι Βάσκοι που νίκησαν στην έδρα τους με 2-0 τους Γαλιθιάνους της Θέλτα του Βίγο. Επικράτησαν δίκαια και τόσο εύκολα που μάλλον δεν το περίμεναν ούτε οι ίδιοι. Στο πρώτο ημίχρονο (ισορροπημένο) πρωταγωνιστής ήταν το VAR σε δύο περιπτώσεις. Στη μία ακύρωσε γκολ της Θέλτα και στη δεύτερη ακύρωσε πέναλτι της Αλαβές. Στην επανάληψη οι «μπαμπαθόρος» μπήκαν δυνατά, είχαν δοκάρι με το Χοσέλου και τελικά άνοιξαν το σκορ στο 49’ με τον Μαγκαγιάν. Η Θέλτα στη πορεία έχασε παίκτες με τραυματισμούς που την αποδιοργάνωσαν, με αποτέλεσμα στο 82’ ο Λούκας Πέρεθ να κάνει το 2-0 και να σφραγίσει τη νίκη. Ανέβηκε στη 14η θέση με τον Γκαριτάνο να παίρνει αυτόματα παράταση ζωής.
Αγωνιστικά Νέα:Στην Αλαβές εκτιμούν πως με εμφάνιση παρόμοια με αυτή που κάνανε στη Βαλένθια, θα έχουν βαθμολογικό κέρδος στο «Κεράμικα» που έχουν χτίσει παράδοση τελευταία. Παραμένουν οι δύο σοβαρές απουσίες των Πίνα (Μ, 8/0) και Ροντρίγο Έλι (Α, 8/0) που είναι τραυματίες, όπως και αυτή του Μπουργκουί (Μ.) από καιρό. Δεν αναμένονται διαφοροποιήσεις στην ενδεκάδα του Γκαριτάνο που θα αναμένεται να είναι η ίδια με τον τελευταίο αγώνα.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-2-3-1): Πατσέκο – Αγκουιρεγκαμπιρία, Μαγκαγιάν, Ντουάρτε, Λαγουάρδια – Βακασό, Βιδάλ – Μ.Γκαρθία, Πέρεθ, Ριόχα – Χοσέλου
Από τότε που το «Μαδριγάλ της Βιγιαρεάλ άλλαξε όνομα και έγινε «Κεράμικα», η Αλαβές έχει 3/3 διπλά, έχοντας εξελιχθεί στον απόλυτο εφιάλτη των γηπεδούχων. Η λογική με τόσο χάλια την Αλαβές εκτός έδρας φέτος λέει άσο, όπως όμως έλεγε και τις τρεις προηγούμενες χρονιές με τον άσο επίσης στο 1.50.