Holland Eredivisie

19:30 RKC Waalwijk – Heracles Almelo
Ματσάρα την Τετάρτη, έχασε με 4-3 από την αποψινή της αντίπαλο (εκτός έδρας, παρατάχθηκε με βασικούς) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου. Υστέρησε στα πρώτα 40 λεπτά, άξιζε να δεχτεί περισσότερα από δύο γκολ (7′, 35′). Στη συνέχεια αξιοποίησε λάθη της αντίπαλης άμυνας και μέχρι το 53′ είχε ισοφαρίσει. Βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ δύο λεπτά αργότερα, για να ισοφαρίσει με πέναλτι στο 62′. Η εστία της παραβιάστηκε για 4η φορά (70′), πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, είχε και δοκάρι αλλά δεν τα κατάφερε. Ένατη σερί ήττα σε όλες τις διοργανώσεις, στο πρωτάθλημα είχε χάσει με 2-1 από τη Βίλεμ, στο τοπικό ντέρμπι. Σταθερά ουραγός και στο -8 πλέον από τα μπαράζ, δύσκολα θα σώσει την παρτίδα…
Αγωνιστικά Νέα:Αν δεν κερδίσει κάνει νέο αρνητικό ρεκόρ με 17 διαδοχικά παιχνίδια χωρίς νίκη, σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας. Συνεχίζουν εκτός λόγω τραυματισμών οι Κβάστεν (Α, 6/1), Ενρίκο Ντροστ (Α, 3/0), Μπιλάτε (Ε, 6/0), καθώς και ο εξτρέμ Έλμπερς (7/1, σκόραρε στο ματς με τη Βίλεμ), ο οποίος θα λείψει μέχρι τη χειμερινή διακοπή. Αμφίβολος δίνεται ο Ντάνιελς (ΜΕ, 5/0), επιστρέφει στην αποστολή ο Λαρς Νιούπορτ (Α, 3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Βέσεν – Χάαρι, Μούλντερ, Ντελκρουά, Μπακαρί – Ρίνστρα, Σπίρινχς, Λέιμανς – Ταχίρι, Φέντε, Σο
Ήταν ένα κλικ πιο μπροστά από τη Βάαλβαϊκ σε όλη τη διάρκεια του μεσοβδόμαδου μεταξύ τους αγώνα για το Κύπελλο και επικράτησε δίκαια με 4-3, σε ένα συναρπαστικό ματς (παρατάχθηκε με 9 βασικούς). Στο πρωτάθλημα προέρχεται από το εντυπωσιακό 4-0 επί της Τσβόλε, στο οποίο δυσκολεύτηκε περισσότερο απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ. Χειρότερη μέχρι να πάρει προβάδισμα κόντρα στη ροή (17′), στη συνέχεια ήταν πιο ουσιαστική και αξιοποίησε τα «παιδικά» λάθη της αντίπαλης άμυνας. Βελτιώνεται σταθερά, έχει ηττηθεί μόνο από την Άλκμααρ στα 9 τελευταία ματς (6-2-1, με Κύπελλο). Δέχτηκε γκολ σε όλα τα φετινά εκτός, όμως η επίδοσή της σε αυτά είναι 2-2-1. Από τις ευχάριστες εκπλήξεις της σεζόν, αν συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό δείχνει ικανή να διεκδικήσει ένα εισιτήριο για τα πλέι οφ Ευρώπης.
Αγωνιστικά Νέα:«Δεν έχει σημασία πως είμαστε φαβορί, σεβόμαστε τον αντίπαλο. Δεν θέλουμε να είμαστε η πρώτη ομάδα που θα χάσει από την RKC (σ.σ. Βάαλβαϊκ)», δήλωσε ο προπονητής Βόρμουτ. Στο μεσοβδόμαδο επέστρεψε έπειτα από ενάμιση χρόνο ο μέσος Γιακούμπιακ. Χτύπησε και δίνεται αμφίβολος ο ηγετικός στόπερ Πρέπερ (8/0). Προπονείται αλλά δεν είναι ακόμα διαθέσιμος ο μέσος Όσμαν (2/0). Σταθερά εκτός και ο Γέσπερ Ντροστ (Μ.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μπλάσβιτς – Μπρόικερς, Πρέπερ (ή Φαν ντεν Μπάους), Κνούστερ, Τσιμπόρα – Κιομουρτζόγλου, Μέρκελ – Ντος Σάντος, Μάουρο Ζούνιορ, Φαν ντερ Βάτερ – Ντέσερς
Όσο και αν έχει βελτιωθεί η Βάαλβαϊκ παραμένει αναξιόπιστη αμυντικά, αρκεί ένα κακό δεκάλεπτο της ανασταλτικής της λειτουργίας για να πάει περίπατο η όποια καλή εμφάνιση στο υπόλοιπο σκέλος. Ποιοτικότερη η Χεράκλες, διαφορά που καταγράφεται στο σετ αποδόσεων. Άφησαν αρκετές δυνάμεις μεσοβδόμαδα, ίσως δούμε πιο κλειστό ματς (Under 3,5).

20:45 Sparta Rotterdam – PSV Eindhoven
Παρατάχθηκε με 4 αλλαγές την Τετάρτη, αλλά κέρδισε με 1-0 τη Φόλενταμ (2ης κατηγορίας) και πήρε την πρόκριση στη δεύτερη φάση του Κυπέλλου. Το γκολ του Φέλντβαϊκ στο 21′ στάθηκε αρκετό, αλλά πιο σημαντικές ήταν οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα Χάρους. Στο πρωτάθλημα, ηττήθηκε με 2-1 από την Ουτρέχτη, στο Ρότερνταμ. Πλήρωσε τα αμυντικά της λάθη, καθώς υπέπεσε σε δύο πέναλτι (7′, 43′, το 2ο το έπιασε αρχικά ο Χάρους, όμως ο διαιτητής έδωσε επανάληψη), ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Άκε (20′). Διαμαρτύρεται για πέναλτι που δεν της δόθηκε στις καθυστερήσεις, όμως διαιτητής και VAR είχαν διαφορετική άποψη. Δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα, έπεσε στη 10η θέση, ο κόουτς Φράσερ δήλωσε πως παρά το καλό ξεκίνημα, η ομάδα του έχει ως στόχο να παραμείνει στην κατηγορία και… τίποτα παραπάνω.
Αγωνιστικά Νέα:Τιμωρημένος για τρίτο ματς ο τερματοφύλακας Κόρεμανς (10 συμμ.), τα πηγαίνει αρκετά καλά ο αντικαταστάτης του, Χάρους. Σημαντική θεωρείται η επιστροφή του μέσου-οργανωτή Σμέιτς (10/2), ο οποίος έχασε τα δύο προηγούμενα (στα οποία η Σπάρτα ηττήθηκε), λόγω τραυματισμού. Σταθερά εκτός ο αμυντικός Αλμπέρτο, δεν υπάρχουν νέα προβλήματα για τον προπονητή Φράσερ.
Πιθανή ενδεκάδα:
(4-4-2): Χάρους – Άμπελς, Φριντς, Ματάι, Φαγέ – Χαρουί, Αουάσαρ, Σμέιτς, Ραϊχί – Άκε, Ντερβίσογλου

Προέρχεται από… απίστευτο εντός έδρας διασυρμό με 4-0 από την Άλκμααρ. Έπαιξαν ρόλο οι απουσίες που είχε, αλλά και η κόκκινη που δέχτηκε στο 22′. Δέχτηκε δύο γκολ στο τέλος του ημιχρόνου, ουδέποτε συνήλθε, θα μπορούσε να δεχτεί περισσότερα τέρματα στο δεύτερο μέρος. Τερμάτισε αήττητο… μαμούθ 53 εντός έδρας αγώνων στο πρωτάθλημα και έπεσε… στην 3η θέση, αφού είχε χάσει και την προηγούμενη αγωνιστική με 3-0 από την Ουτρέχτη. Περνάει μίνι αγωνιστική κρίση (3 σερί ματς χωρίς να σκοράρει), νέα απώλεια θα κάνει σχεδόν αδύνατο να προλάβει τον Άγιαξ, ο οποίος κέρδισε χτες. Προβληματισμός για τις 3 κόκκινες που δέχτηκε η PSV στα δύο τελευταία ματς (όλες δίκαιες), αν και ο Φαν Μπόμελ συνέστησε ψυχραιμία: «Είχαμε δώσει 60 ματς πριν από αυτά χωρίς να δεχτούμε κόκκινη», είπε. Την Πέμπτη αντιμετωπίζει εκτός τη Λίντσερ, για το Γιουρόπα Λιγκ.
Αγωνιστικά Νέα:Τα προβλήματα παραμένουν. Εκ νέου τιμωρημένοι ο στόπερ Φιρχέφερ (10/0) και ο αμυντικός χαφ Χέντριξ (7/0), ενώ ποινή θα εκτίσει και ο χαφ Τόμας, ο οποίος ήταν απαρηγόρητος, καθώς αποβλήθηκε στην πρώτη του συμμετοχή μετά από τραυματισμούς που τον κράτησαν εκτός περίπου ενάμιση χρόνο. Θα λείψει πάλι ο Μπέρχβαϊν (ΜΕ, 10/2), δύσκολα ο γκολτζής Μάλεν (Ε, 10/10), που έχασε την τελευταία προπόνηση. Καλές πιθανότητες επιστροφής έχει ο Ιατάρεν (ΜΕ, 8/1). Στην αποστολή 4 παίκτες από τη Γιονγκ Αϊντχόφεν.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ζουτ – Ντάμφρις, Μπάουμγκαρτλ, Σβάαμπ, Μποσκάλι – Ροσάριο, Γκουτιέρες, Σάντιλεκ – Ντόαν, Χάκπο, Ιατάρεν
Η Σπάρτα στην καλή της μέρα μπορεί να φανεί ανταγωνιστική, ιδιαίτερα εντός έδρας. «Πληγωμένο» θηρίο η Αϊντχόφεν, αλλά με σημαντικές απουσίες σε όλες τις γραμμές. Από την άλλη φαντάζει αρκετά δύσκολο να κάνει 3 σερί ήττες στο πρωτάθλημα… Στο 1.97 το διπλό & Over 1,5.

21:45 AZ Alkmaar – FC Twente
Έκανε ονειρική εμφάνιση διαλύοντας 4-0 την Αϊντχόφεν, μέσα στο «Philips Stadion», την ισχυρότερη, μέχρι πρότινος, έδρα της Eredivisie. Σημαντικό ρόλο στο αποτέλεσμα έπαιξε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 22′ και το εξαργύρωσε σκοράροντας δις στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μποαντού. Έπαιξε σχεδόν μονότερμα μετά την ανάπαυλα, σημείωσε άλλα δύο τέρματα (71′, 76′), είχε και δοκάρι στο τέλος. Διαθέτει «μαγιά» με πολλούς ταλαντούχους παίκτες, δυσκολεύεται μόνο στα ματς που ο αντίπαλος πιέζει ψηλά και ζορίζει τους αμυντικούς της. Όταν έχει την πρωτοβουλία και κάνει παιχνίδι δύσκολα «αναχαιτίζεται», το βίωσε και η Αστάνα πρόσφατα στο Γιουρόπα Λιγκ (6-0, την αντιμετωπίζει στις 7/11 στο Καζακστάν). Η Άλκμααρ χρησιμοποίησε μία φορά το γήπεδο της Τβέντε, στο διάστημα που… περιπλανιέται έως ότου επισκευαστεί το στέγαστρο του «AFAS Stadion».
Αγωνιστικά Νέα:«Εξαιρετικό αποτέλεσμα (σ.σ. το 4-0 επί της Αϊντχόφεν), όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε πως μία εβδομάδα νωρίτερα χάσαμε από τη Χέρενφεν, δεν πρέπει να πετάμε στα σύννεφα», δήλωσε ο προπονητής Σλοτ. Ο βοηθός του, Μαρίνο Πούσιτς, ήταν πέρσι προπονητής της Τβέντε (πήρε τον τίτλο στη 2η κατηγορία). Μικροτραυματισμό αντιμετωπίζει ο δεξιός μπακ Σβένσον (10/1, σκόραρε με PSV) και είναι αμφίβολος. Διαθέσιμος ο Χατζηδιάκος (Α, 8/0), παρότι… έχασε δύο δόντια από αγκωνιά του Μήτρογλου, στο προηγούμενο.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μπιζόρ – Σβένσον (ή Σουγκαβάρα), Φλάαρ, Βάουτενς, Βάινταλ – Μίντσε, Στενχς, Κόοπμαϊνερς – Ντε Βιτ, Μποαντού, Ιντρίσι
Έκανε ροτέισον μεσοβδόμαδα και επικράτησε 2-0 της Ντε Τρέφερς (3ης κατηγορίας), εκτός έδρας, οπότε συνεχίζει στο Κύπελλο. «Καθάρισε» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, με δύο τέρματα του Ιάπωνα εξτρέμ Νακαμούρα (16′, 22′). Στο πρωτάθλημα επέστρεψε στις νίκες, με το επιβλητικό 4-1 επί της Έμεν. Πάλι ήταν το πρώτο 45λεπτο, όπου απέδωσε καλύτερα και ιδιαίτερα μετά το 20′, πέτυχε τρία γκολ μέσα σε 16 λεπτά (24′, 30′, 42′) και έθεσε τις βάσεις για το «τρίποντο». Υστέρησε μετά την ανάπαυλα, δέχτηκε γκολ (50′), αλλά άντεξε μέχρι τέλους, σκοράροντας μάλιστα για 4η φορά, στο 88′, από το σημείο του πέναλτι. Πολύ σημαντική νίκη, με την οποία τερμάτισε αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών, που είχε προκαλέσει μια μικρή… εσωστρέφεια στην ομάδα.
Αγωνιστικά Νέα:Να παραδειγματιστούν από το πως κέρδισε η Χέρενφεν την Άλκμααρ ζήτησε από τους παίκτες του ο προπονητής Γκαρσία (ήταν βοηθός πέρσι του Πούσιτς, που είναι τώρα βοηθός του Σλοτ, στην Άλκμααρ). Δεν σκοπεύει να αλλάξει την ενδεκάδα που κέρδισε την Έμεν. Εξέτισε ο δεξιός μπακ Πλαγαθουέλο (8/0), όμως λογικά θα μείνει στον πάγκο, καθώς ταλαιπωρείται από μικροτραυματισμό. Σταθερά εκτός ο Μάτος (Α, 2/0), επιστρέφει ο δεξιός μπακ Φερχέκ (2/0, αρχηγός).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ντρόμελ – Φερχέκ (ή Λατιμποντίρ), Μπουσκέτς, Σχενκ, Φερντόνκ – Σελάχι, Ρομερατού, Εσπινόσα – Κανταλαπιέδρα, Βούτσκιτς, Ζεκινί
Η ήττα από τη Χέρενφεν πείσμωσε τους παίκτες της Άλκμααρ και πέτυχαν 10 γκολ στα δύο ματς που ακολούθησαν. Η Τβέντε έχει πλάνο, ενδέχεται να κλειστεί πίσω και να παίξει με αντεπιθέσεις. Μέχρι τώρα η Άλκμααρ τα έχει καταφέρει περίφημα απέναντι σε κλειστές άμυνες. Εξαιρετικά χαμηλά ο άσος, πάμε στα γκολ.