Internacional vs Palmeiras Βραζιλία Copa do Brasil Quarterfinal

Internacional
Δεν ρίσκαρε ιδιαίτερα στο πρώτο παιχνίδι στο Σάο Πάολο καθώς είχε παθητικό ρόλο ακόμη και όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 26ο λεπτό. Απείλησε με μακρινό σουτ του Λόπες στα επόμενα λεπτά και στη συνέχεια κλείστηκε πίσω. Ανέβασε ρυθμό στο τελευταίο μέρος χωρίς όμως να φτάσει στην πολυπόθητη ισοφάριση. Για το Μπραζιλέιρο και άκρως εναλλακτικό σχήμα, ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Ατλέτικο Παραναένσε δεχόμενη το γκολ στο 89ο λεπτό. Μέχρι το τέλος του 2022 ανανέωσε το συμβόλαιο του ο 31χρονος στόπερ Μολέντο ενώ παίρνει σειρά ο 25χρονος χαφ Ντουράδο. Με γοργούς ρυθμούς φεύγουν τα εισιτήρια με μια αισιόδοξη πρόβλεψη να κάνει λόγο για παρουσία άνω των 40 χιλιάδων φίλων της στο αποψινό παιχνίδι.
Το παιχνίδι με την Ατλέτικο Παραναένσε έχει ήδη ξεχαστεί. Aπό τους ποδοσφαιριστές που προτίθεται να χρησιμοποιήσει απόψε ο Έλμαν στο αρχικό σχήμα, μονάχα ο πορτιέρο Λόμπα αγωνίστηκε σε αυτό το ματς. Ο 42χρονος προπονητής θέλει να κερδίσει την μάχη της μεσαίας γραμμής και για αυτό αναμένεται να φορτώσει το κέντρο με πέντε παίκτες. Στην κορυφή της επίθεσης χωράει μονάχα ένας, ο εμβληματικός Περουβιανός στράικερ Γκερέρο.
(4-5-1): Λόμπα – Μπρούνο, Μολέντο, Κουέστα, Ουέντελ – Ροντρίγκο Ντουράδο, Εντενίλσον, Λόπες, Ντ’Αλεσάντρο, Πάτρικ (Νονάτο) – Πάολο Γκερέρο
Palmeiras
Απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του θεσμού μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα. Προηγήθηκε με άπιαστη κεφαλιά του Ζε Ράφαελ έπειτα από συστημένη σέντρα του Μπρούνο Ενρίκε. Έψαξε και δεύτερο στη συνέχεια χωρίς όμως αποτέλεσμα. Για να αποκλειστεί στο 90λεπτο, θα πρέπει να ηττηθεί με δύο τέρματα διαφορά. Τελευταία φορά που συνέβη κάτι τέτοιο, ήταν τον Οκτώβριο του 2018 (από την Μπόκα Τζούνιορς). Για το πρωτάθλημα, στάθηκε όρθια στο classico ερχόμενη ισόπαλη (1-1) με την Σάο Πάολο. 20 λεπτά πριν το φινάλε ο Ντουντού διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, μερίδιο του θετικού αποτελέσματος ανήκει δικαιωματικά στο κίπερ Βέβερτον. Η περίπτωση του Παραγουανού μπακ Γκουστάβο Γκόμες φέρεται πως ενδιαφέρει την ιταλική Λάτσιο όμως από το περιβάλλον του ποδοσφαιριστή δηλώνουν πλήρη άγνοια.
Το πρόγραμμα της τελευταίας προπόνησης προτού αναχωρήσει η ομάδα για το Πόρτο Αλέγκρε περιελάμβανε κυρίως ασκήσεις φυσικής κατάστασης προκειμένου να ανταπεξέλθουν οι ποδοσφαιριστές στα συνεχόμενα ταξίδια. Μετά το αποψινό, ακολουθούν δυο διαδοχικά εκτός έδρας παιχνίδια (με Σεαρά για το πρωτάθλημα και Γκοντόι Κρουζ για το Λιμπερταδόρες) με την συνολική απόσταση που θα πρέπει να καλύψει η ομάδα να ξεπερνάει τα 10 χιλιάδες χιλιόμετρα. Δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα ο Σκολάρι.
(4-3-3): Βέβερτον – Ρότσα, Λουάν, Γκουστάβο Γκόμες, Μπαρμπόσα – Φελίπε Μέλο, Μπρούνο Ενρίκε, Λούκας Λίμα – Ζε Ράφαελ, Ντουντού, Ντεϊβέρσον
Τεράστιο παιχνίδι ανάμεσα σε δυο από τα κορυφαία clubs της χώρας. Η Ιντερνασιονάλ δεν θα ρισκάρει από νωρίς, τουλάχιστον όπως προκύπτει από τα λεγόμενα του Έλμαν. Το προβάδισμα το έχει η Παλμέιρας, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε την αντίδραση της εφόσον βρεθεί πίσω στο σκορ. Τα “2-3 γκολ” η επιλογή μας.