Italy Serie A

16:00 SPAL 1907 – Parma Calcio
Από τη στιγμή που η Γιουβέντους πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα στο “Αλιάνζ Στάντιουμ” και μοιραία ηττήθηκε 2-0. Άντεξε μέχρι το 45ο λεπτό, δέχθηκε το δεύτερο γκολ στο 78΄. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο τερματοφύλακας Μπερίσα, ο οποίος με τις εντυπωσιακές σε κάποιες περιπτώσεις αποκρούσεις του δεν επέτρεψε στους “μπιανκονέρι” να πετύχουν περισσότερα τέρματα. Η ίδια δεν απείλησε με αξιώσεις την εστία του Μπουφόν. Τρίτη διαδοχική ήττα για την ομάδα του Σέμπλιτσι και πέμπτη συνολικά στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, ως φιλοξενούμενη δεν σκόραρε καν στις τρεις εξόδους της. Ο Ιταλός τεχνικός βρίσκεται υπό πίεση και έκανε λόγο για έλλειψη ισορροπίας ανάμεσα στις γραμμές και πρόβλημα στην ανάπτυξη αντεπιθέσεων. Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας πέρυσι, Πετάνια, έμεινε άσφαιρος για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι αλλά έχει περάσει ένας χρόνος από τότε που δεν σκόραρε για 4 σερί παιχνίδια πρωταθλήματος. Πέρυσι είχε βρει δίχτυα στο “Ένιο Ταρντίνι” κόντρα στην Πάρμα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Ντι Φραντσέσκο (5/2), ο αριστερός μπακ-χαφ Φαρές (0/0) και ο δεξιός μπακ-χαφ Ντ’Αλεσάντρο (4/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Κούρτιτς (5/1) και παίρνει θέση στο αρχικό σχήμα αντί του Βαλντιφιόρι (2/0). Η θέση στην αριστερή πτέρυγα διεκδικείται από Ρέτσα (3/0), Στρεφέτσα (4/0) και Ίγκορ (4/0). Ο Μοντσίνι (1/0) έκανε ντεμπούτο και μάλιστα ως βασικός κόντρα στην Γιουβέντους αλλά τώρα επιστρέφει στην ενδεκάδα ο Φλόκαρι (4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μπερίσα – Τσιόνεκ, Βίκαρι, Τόμοβιτς – Σάλα, Μούρτζα, Μισιρόλι, Κούρτιτς, Ρέτσα – Πετάνια, Φλόκαρι.
Σε διάστημα πέντε ημερών πήρε έξι βαθμούς στα τελευταία λεπτά και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις του πίνακα. Αρχικά ήταν το αυτογκόλ του Μπουραμπιά που της χάρισε την νίκη κόντρα στην Σασουόλο και λίγες ημέρες αργότερα και πάλι στο “Ένιο Ταρντίνι” ήταν το γκολ από κοντινή απόσταση του Ινγκλέζε στο 88ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Ζερβίνιο, που διαμόρφωσε το υπέρ της 3-2 κόντρα στην Τορίνο. Ένα παιχνίδι στο οποίο η ομάδα του Ντ’Αβέρσα προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με προβολή του Κουλουσέβσκι, με τον Σουηδό εξτρέμ να πετυχαίνει το πρώτο γκολ στην καριέρα του στη Serie A! Δέχθηκε την ισοφάριση στο 12, στο 29΄κέρδισε πέναλτι και αποβολή. Ωστόσο, ο Ζερβίνιο νικήθηκε από τον Σίριγκου και στο 43′ δέχθηκε την ανατροπή με πέναλτι! Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους όμως ο Κορνέλιους ευστόχησε σε τετ α τετ, έπειτα από ασίστ του Κουλουσέβσκι, και στο δεύτερο μέρος είχε χαμένο τετ α τετ του Ζερβίνιο και δοκάρι σε κεφαλιά του Ερνάνι, πριν τελικά λυτρωθεί με τον Ινγκλέζε.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού οι δεξιοί οπισθοφύλακες Ντάρμιαν (3/0) και Λορινί (3/0). Οι απουσίες αυτές φέρνουν στο δεξί άκρο της άμυνας τον Ιακοπόνι (6/0), στο αριστερό τον Πετσέλα (4/0) και στο κέντρο τον Γκαλιόλο (5/1), εκτός αν ντεμπουτάρει στα στόπερ ο Ντερμάκου (0/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Γκράσι (2/0), αλλά μένει στον πάγκο. Μία θέση στη μεσαία γραμμή διεκδικούν οι Κούτσκα (2/0), Σκοτσαρέλα (2/0) και Μπρούγκμαν (4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Σέπε – Ιακοπόνι, Μπρούνο Άλβες, Γκαλιόλο, Πετσέλα – Κούτσκα, Ερνάνι, Μπαριλά – Κουλουσέβσκι, Ινγκλέζε, Ζερβίνιο.
Η ΣΠΑΛ είναι αυτή που έχει μεγαλύτερη ανάγκη τους τρεις βαθμούς στην παρούσα φάση αλλά φέτος παρουσιάζει πολλά προβλήματα στην αμυντική λειτουργία και η Πάρμα διαθέτει τους κατάλληλους παίκτες για να την χτυπήσει στο αδύνατο σημείο της. Είχαν και ρέντα οι φιλοξενούμενοι στα δύο πρόσφατα παιχνίδια, οπότε στοιχηματικά πάμε με το Χ2 σε καλή απόδοση.

19:00 Hellas Verona – Sampdoria
Αντιμετώπισε τη φορμαρισμένη Κάλιαρι στην Σαρδηνία αλλά ήταν ιδιαίτερα μαχητική στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Δέχθηκε πίεση στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης και τελικά το γκολ στο 29΄. Έκτοτε έψαξε με θέρμη το γκολ και είχε τρεις καλές ευκαιρίες, προτού σκοράρει, σε κεφαλιά του Τζακάνι που πέρασε λίγο άουτ, σουτ του Βελόσο που έβγαλε στην γραμμή ο Πιζακάνε και σουτ στην κίνηση του Βέρε που απόκρουσε ο Όλσεν. Γλίτωσε το δεύτερο γκολ ελέω δοκαριού και στο 66΄ήρθε η ισοφάριση. Ο Φαραόνι εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Πιζακάνε, πήρε την μπάλα εντός περιοχής και την έστειλε στα δίχτυα. Παραλίγο να πετύχει και την ανατροπή αλλά Σαλσέδο και Στεπίνσκι νικήθηκαν στην ίδια φάση από τον Όλσεν. Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία και τρίτη συνολικά στο πρωτάθλημα. Έχει ηττηθεί από Μίλαν και Γιουβέντους, σε παιχνίδια που άξιζε την ισοπαλία. Η ομάδα του Γιούριτς βγάζει μαχητικότητα, δείχνει πρόοδο και δικαιούται να αισιοδοξεί για την παραμονή.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ Κρεσέντσι (0/0), οι μέσοι Μπάντου (0/0), Ντάνιελ Μπέσα (0/0) και ο επιθετικός Ντι Κάρμινε (3/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο κεντρικός αμυντικός Μποκέτι (2/0). Ο μεσοεπιθετικός Βέρε (6/0) αγωνίζεται ως δανεικός από την Σαμπντόρια, με οψιόν αγοράς, και θέλει να αποδείξει στους “μπλουτσερκιάτι” ότι κακώς δεν τον κράτησαν στο ρόστερ έπειτα από τα 12 γκολ πέρυσι ως δανεικός στην Περούτζια.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Σιλβέστρι – Ραχμάνι, Νταβίντοβιτς, Γκίντερ – Φαραόνι, Άμραμπατ, Μιγκέλ Βελόσο, Λάζοβιτς – Τζακάνι, Βέρε – Στεπίνσκι.
Ήταν μία μάχη “τελευταία εναντίον πρώτης” και υπό αυτήν την έννοια δεν προκαλεί καμία έκπληξη η ήττα με 3-1 από την Ίντερ στο “Λουίτζι Φεράρις”. Σε παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο, οπότε και δέχθηκε δύο τέρματα. Απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και μείωσε με σουτ εντός περιοχής του Γιάνκτο στο 55΄. Ωστόσο έξι λεπτά αργότερα δέχθηκε και τρίτο τέρμα, επιβεβαιώνοντας την κάκιστη φετινή αμυντική λειτουργία. Έφτασε τα 14 γκολ παθητικό που αποτελούν και την χειρότερη επίδοση. Η πέμπτη φετινή ήττα δεν αποφεύχθηκε λοιπόν και είναι ηλίου φαεινότερο πως οι ιδέες του Ντι Φραντσέσκο δεν έχουν ταιριάξει στους “μπλουτσερκιάτι”. Μοιάζει πολύ δύσκολο να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση ο Ιταλός τεχνικός και η λογική λέει ότι θα απολυθεί στην επόμενη ήττα. Ιταλικά δημοσιεύματα αναφέρουν τους Στέφανο Πιόλι και Κλαούντιο Ρανιέρι ως πιθανούς αντικαταστάτες. Κινείται για την απόκτηση του μέσου Μπερτολάτσι που έμεινε ελεύθερος το καλοκαίρι από την Τζένοα.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο κεντρικός αμυντικός Μουρίγιο (5/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού οι μέσοι Λινέτι (4/0), Μαρόνι (0/0) και Τόρσμπι (0/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο τερματοφύλακας Σέκουλιν (0/0) και ο επιθετικός Γκαμπιαντίνι (4/1). Αν επιλεχθεί το 3-4-1-2, τότε ο Ραμίρεζ (2/0) θα παίξει τον ρόλο του τρεκουαρτίστα και θα μείνει στον πάγκο ο Βιέιρα (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Αουντέρο – Μπερεζίνσκι, Μουρίγιο, Κόλεϊ – Ντεπάολι, Βιέιρα, Έκνταλ, Γιάνκτο, Μούρου – Ριγκόνι, Κουαλιαρέλα.
Η Σαμπντόρια βρίσκεται δίκαια αυτήν την στιγμή στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα. Ο Ντι Φραντσέσκο πήρε μία έτοιμη και καλοδουλεμένη ομάδα αλλά στην προσπάθεια να επιβάλλει την δική του φιλοσοφία, δημιούργησε χάος, τουλάχιστον μέχρι στιγμής. Θα πήγαινα με Βερόνα αλλά διστάζω λόγω της επιθετικής δυστοκίας. Η διπλή ευκαιρία 1Χ έχει λογική.

21:45 Genoa – AC Milan
Πάλεψε για ένα ημίχρονο στο “Ολίμπικο” αλλά βέβαια αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Λάτσιο, όπως είχε κάνει στο ίδιο γήπεδο στην πρεμιέρα απέναντι στην Ρόμα. Ηττήθηκε με 4-0, παρατώντας ουσιαστικά το παιχνίδι όταν δέχθηκε τρίτο γκολ στο 59΄. Με το σκορ στο 1-0 είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες σε κεφαλιά του Ρομέρο και σε σουτ εκτός περιοχής του Κασάτα αλλά και στις δύο περιπτώσεις απέκρουσε ο Στρακόσα. Με το σκορ στο 2-0 είχε μία κεφαλιά του Σανάμπρια που πέρασε λίγο άουτ και μετά… τίποτα. Τρίτη ήττα στην τελευταία τετράδα αγώνων, έχει αφήσει πίσω της το καλό ξεκίνημα και ο ιδιόρρυθμος πρόεδρος, Ενρίκο Πρετσιόζι, ετοιμάζει τον αντικαταστάτη του Αντρεατσόλι, εκτός αν ο Ιταλός τεχνικός οδηγήσει την Τζένοα σε νικηφόρο σερί. Τζενάρο Γκατούζο και Ντάβιντε Νικόλα φέρονται μάλιστα να απέρριψαν πρόταση συνεργασίας ενώ γράφτηκε και το όνομα του Τιάγκο Μότα που ξεκίνησε πέρυσι την προπονητική καριέρα του στην ομάδα Νέων της Παρί Σεν Ζερμέν.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένει τραυματίας ο μέσος Στουράρο (0/0). Ο αριστερός μπακ-χαφ Μπαρέκα (5/0) αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού μεσοβδόμαδα, έμεινε τελικά εκτός αποστολής και τη συγκεκριμένη πτέρυγα αναμένεται να καλύψει ο Πάγιατς (4/0). Αφήνει το σύστημα με τρεκουαρτίστα ο Αντρεατσόλι και πηγαίνει σε κλασικό 3-5-2, για αυτό και μένει πάγκο ο Σαπονάρα (3/0). Παίζεται η θέση στην δεξιά πτέρυγα ανάμεσα σε Γκιλιόνε (5/0) και Άνκερσεν (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Ράντου -Ρομέρο, Σαπάτα, Κρίσιτο – Γκιλιόνε, Σούν, Ραντοβάνοβιτς, Λέραγκερ, Πάγιατς – Πιναμόντι, Κουαμέ.
Δεν είναι Μίλαν αυτό το πράγμα που παρουσιάζει ο Τζαμπάολο από το ξεκίνημα της σεζόν και είναι απόλυτα λογικό να μετράει μέρες στον πάγκο της, ίσως και ώρες αν ηττηθεί απόψε στην Γένοβα. Υποτίθεται ότι θα έβγαζε αντίδραση στην αναμέτρηση με τη Φιορεντίνα στο “Σαν Σίρο” και τελικά ηττήθηκε με 3-1. Το γεγονός ότι αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα από το 55ο λεπτό δεν αποτελεί δικαιολογία, διότι σε εκείνο το χρονικό σημείο βρισκόταν ήδη πίσω στο σκορ και έμοιαζε πιθανότερο να δεχθεί δεύτερο τέρμα παρά να ισοφαρίσει. Έκανε ό,τι μπορούσε ο Ντοναρούμα που απέκρουσε και πέναλτι του Κιέζα στο 70΄. Μείωσε στο 80ό λεπτό με εξαιρετική ατομική ενέργεια του Ράφαελ Λεάο. Ο Ιταλός τεχνικός παρέταξε ίδια ενδεκάδα με αυτήν που είχε ηττηθεί με 2-1 στο Τορίνο λίγες ημέρες νωρίτερα αλλά αυτήν τη φορά η εμφάνιση ήταν χειρότερη. Ο Σπαλέτι διέψευσε δημοσιεύματα περί ανάληψης της τεχνικής ηγεσίας των “ροσονέρι” ενώ ο Γκατούζο θα επέστρεφε μόνο αν απομακρύνονταν από τις θέσεις τους οι Μαλντίνι και Μπόμπαν.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο κεντρικός αμυντικός Μουσάκιο (6/0) που αποβλήθηκε στο πρόσφατο παιχνίδι, την θέση του θα πάρει ο Λέο Ντουάρτε (1/0). Εξέτισε την ποινή του ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Ρέινα (0/0). Παραμένει τραυματίας ο αμυντικός Καλντάρα (0/0). Το γυρίζει σε 4-3-3 ο Τζαμπάολο μήπως και βελτιωθεί η εικόνα. Φέρνει στην ενδεκάδα τον Μπίγλια (2/0) αλλά αρνείται ανεξήγητα έως τώρα να δώσει φανέλα βασικού στον Ρέμπιτς (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Τζ. Ντοναρούμα – Καλάμπρια, Ντουάρτε, Ρομανιόλι, Ερναντέζ – Κεσιέ, Μπίγλια, Πακετά – Σούσο, Πιόντεκ, Ράφαελ Λεάο.
Δύσκολο παιχνίδι για εκτίμηση. Υπό πίεση οι δύο προπονητές, από άσχημα αποτελέσματα και οι δύο ομάδες. Ο Πιόντεκ δεν έχει βρει ακόμα τον καλό εαυτό του αλλά στο συγκεκριμένο γήπεδο έκανε όργια πέρυσι, προτού πάρει μεταγραφή στην Μίλαν, οπότε μπορούμε να κάνουμε ένα χαλαρό ποντάρισμα ως antyime scorer.