Italy Serie A

13:30 Bologna FC – Sampdoria
Το αναμενόμενο στο “Αλιάνζ Στάντιουμ”, δηλαδή ηττήθηκε 2-1 από την Γιουβέντους. Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι πάντως, βρέθηκε πολύ κοντά στο να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 19ο λεπτό αλλά ισοφάρισε επτά λεπτά αργότερα με σουτ του Ντανίλο εντός περιοχής. Στο 54΄δέχθηκε δεύτερο γκολ, ο Σκορούπσκι απέτρεψε το τρίτο και στις καθυστερήσεις συνέβη η φάση του αγώνα…Η κεφαλιά του Σανταντέρ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, η φάση συνεχίστηκε και στην εξέλιξή της ο Παραγουανός επιθετικός είχε ψαλιδάκι που απόκρουσε δύσκολα ο Μπουφόν! Ζήτησε και ένα πέναλτι σε χέρι του Ντε Λιχτ, επίσης στις καθυστερήσεις, με τον διαιτητή να αρνείται να χρησιμοποιήσει VAR. Συμπλήρωσε πέντε αγωνιστικές χωρίς νίκη και θα μπορούσε κάποιος να μιλήσει για μίνι αγωνιστική κρίση αλλά δεν δίνει αυτήν την εικόνα. Στον πάγκο των γηπεδούχων ο Εμίλιο Ντε Λέο αφού ο Σίνισα Μιχάιλοβιτς (πρώην παίκτης και προπονητής της Σαμπντόρια) επέστρεψε στο νοσοκομείο ώστε να συνεχίσει τη χημειοθεραπεία.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο έμπειρος αμυντικός Μεδέλ (6/0) αλλά θα απουσιάσει σήμερα λόγω τραυματισμού. Εκτός αποστολής για τον ίδιο λόγο ο αριστερός μπακ Ντέικς (4/0), ο δεξιός μπακ Τομιγιάσου (7/0) και ο επιθετικός Ντέστρο (4/0). Παίζεται μία θέση στο κέντρο της άμυνας ανάμεσα σε Μπάνι (6/1) και Ντένσβιλ (6/1) και άλλη μία στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Σβάνμπεργκ (2/0) και Τζεμαϊλί (6/0). Αουτσάιντερ για την κορυφή της επίθεσης ο Σανταντέρ (8/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Σκορούπσκι – Μ’Μπαγιέ, Ντανίλο, Μπάνι, Κρέιτσι – Πόλι, Σβάνμπεργκ – Ορσολίνι, Σοριάνο, Σανσόνε – Παλάσιο.
Το ντεμπούτο του Κλαούντιο Ρανιέρι κόντρα στην αγαπημένη του Ρόμα στο “Λουίτζι Φεράρις” συνοδεύτηκε με λευκή ισοπαλία. Κάκιστο σε θέαμα παιχνίδι. Ούτε μία ευκαιρία και από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι “μπλουτσερκάτι” είχαν ένα βολέ του Ντεπάολι λίγο άουτ και στα τελευταία λεπτά, όταν και αγωνίστηκαν με αριθμητικό πλεονέκτημα, ένα σουτ του Μπονατσόλι που απέκρουσε ο Πάου Λόπεθ. Διεκόπη αρνητικό σερί τριών ηττών αλλά βέβαια έχουν ήδη χαθεί πολλοί βαθμοί και καλείται να τους αναπληρώσει. Αναζητούνται ποδοσφαιριστές που θα ανεβάσουν το επίπεδο και ένας από αυτούς μπορεί να είναι ο 35χρονος κεντρικός αμυντικός Αντρέα Ράτζι, ο οποίος έμεινε ελεύθερος από την Μονακό και έχει φορέσει στο παρελθόν για μικρό διάστημα την φανέλα της Σαμπντόρια.
Αγωνιστικά Νέα:Η άφιξη του Ρανιέρι έφερε και την αλλαγή της τακτικής σε 4-4-2 και όπως όλα δείχνουν με αυτήν θα συνεχίσει ο Ιταλός τεχνικός. Ο νεοαποκτηθείς μέσος Μπερτολάτσι έκανε ντεμπούτο ως βασικός και αναμένεται να διατηρηθεί στο αρχικό σχήμα. Εκτός αποστολής ο τερματοφύλακας Σέκουλιν (0/0), ο αριστερός μπακ-στόπερ Ρετζίνι (1/0) και οι μέσοι Λινέτι (4/0), Μαρόνι (0/0) και Τόρσμπι (0/0). Μία θέση στην επίθεση διεκδικούν οι Γκαμπιαντίνι (6/1), Μπονατσόλι (5/1) και Καπράρι (7/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Αουντέρο – Μπερεζίνσκι, Κόλεϊ, Μουρίγιο, Μούρου – Ριγκόνι, Έκνταλ, Μπερτολάτσι, Γιάνκτο – Γκαμπιαντίνι, Κουαλιαρέλα.
Αναμένουμε σταδιακή βελτίωση της Σαμπντόρια με τον Ρανιέρι στον πάγκο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι εύκολο να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο “Ρενάτο Νταλ’Άρα”, στο οποίο άλλωστε έχει δημιουργήσει αρνητική παράδοση. Ο πρώτος λόγος στην Μπολόνια αλλά σίγουρα δεν είναι από τους δυνατούς άσους της ημέρας.

16:00 Atalanta Bergamo – Udinese Calcio
Βαριά ήττα που δεν προκάλεσε καμία έκπληξη ήταν αυτή που υπέστη την Τρίτη στο “Ετιχάντ” από την Μάντσεστερ Σίτι για την 3η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Προηγήθηκε με εύστοχο πέναλτι του Μαλινόβσκι στο 28ο λεπτό αλλά η επιθετική τακτική της έδωσε την δυνατότητα στην αντίπαλό της να βρει πολλούς κενούς χώρους, με συνέπεια το τελικό 5-1. Τρίτη ήττα στην παρθενική συμμετοχή της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, θα προσπαθήσει για την 3η θέση αλλά είναι πλέον αουτσάιντερ. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από το χορταστικό 3-3 με την Λάτσιο στο “Ολίμπικο¨, αποτέλεσμα που προκάλεσε πίκρα και οργή. Πίκρα διότι προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο και δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, οργή διότι άπαντες στην Ντέα θεωρούν πως ο Ιμόμπιλε εκβίασε και τα δύο πέναλτι που κέρδισε. Μάλιστα υπήρξαν και ανακοινώσεις ανάμεσα στους δύο συλλόγους, έπειτα από δηλώσεις του Γκασπερίνι για τις συγκεκριμένες φάσεις.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένει τραυματίας ο επιθετικός και πρώτος σκόρερ, Σαπάτα (7/6). Χάνει τον σημερινό αγώνα λόγω τραυματισμού και ο στόπερ Μασιέλο (6/0). Οι κεντρικοί αμυντικοί Παλομίνο (5/0) και Κερ (3/0) δεν συμμετείχαν λόγω τραυματισμού στον μεσοβδόμαδο αγώνα. Η θέση στην αριστερή πτέρυγα διεκδικείται από Γκόζενς (8/3) και Καστάνιε (3/1) ενώ παίζεται και μία θέση στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Πάσαλιτς (7/0) και Φρόιλερ (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Γκολίνι – Τολόι, Κερ, Τζιμσιτί – Χάτεμπουρ, Ντε Ρόουν, Πάσαλιτς, Καστάνιε – Γκόμεζ, Ίλιτσιτς – Μούριελ.
Με το αγαπημένο της σκορ, 1-0, επικράτησε της Τορίνο στην “Dacia Arena” και πήρε βαθμολογική ανάσα. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε απίστευτη ευκαιρία με τον Σέμα να σημαδεύει το δοκάρι από πολύ κοντινή απόσταση και με τον Σιρίγκου εξουδετερωμένο και πεσμένο στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας προηγουμένως αποκρούσει σουτ του Οκάκα! Ακολούθησε σουτ εντός περιοχής του Γιάγιαλο που απόκρουσε ο Σίριγκου και τελικά ήρθε το γκολ στο 42ο λεπτό με κεφαλιά του Οκάκα από κοντινή απόσταση. Δέχθηκε πίεση στο δεύτερο ημίχρονο αλλά αμύνθηκε σωστά και ο Μούσο ήταν εκεί, όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα του. Τρίτη εντός έδρας νίκη για την ομάδα του Τούντορ, όλες με σκορ 1-0! Ως φιλοξενούμενη δεν σκόραρε στις τρεις εξόδους και ευελπιστεί αυτό να αλλάξει σήμερα. Διαθέτει την χειρότερη επίθεση στην κατηγορία με μόλις 4 γκολ ενεργητικό αλλά παράλληλα την καλύτερη άμυνα με μόλις 6 γκολ παθητικό! Ο Ντε Πάουλ υπέγραψε πρόσφατα ανανέωση συμβολαίου αλλά η Μίλαν πιέζει για την απόκτησή του.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ-χαφ Στρίγκερ Λάρσεν (7/0). Παίζεται μία θέση στην επίθεση ανάμεσα σε Λαζάνια (8/1) και Νεστορόβσκι (6/0). Δεν αποκλείεται επίσης να δούμε τον Ντε Πάουλ (5/0) ως παρτενέρ του Οκάκα (5/2) και την είσοδο του Φοφανά (6/0) στην μεσαία γραμμή. Φαβορί για την δεξιά πτέρυγα ο Τερ Άφεστ (2/0) έναντι του Πουσέτο (4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μούσο – Ροντρίγκο Μπεκάο, Τρόοστ-Εκόνγκ, Σάμιρ – Τερ Άφεστ, Μαντράγκορα, Γιάγιαλο, Ντε Πάουλ, Σέμα – Οκάκα, Λαζάνια.
Υπάρχει μία κούραση σίγουρα για την Αταλάντα που δεν είναι συνηθισμένη σε διαδοχικά παιχνίδια αλλά δεν παύει να είναι το μεγάλο φαβορί της σημερινής αναμέτρησης. Η Ουντινέζε θα αμυνθεί αλλά αποκλείω να κρατήσει το μηδέν και πολύ δύσκολα θα πετύχει ίδια ή περισσότερα γκολ από τους γηπεδούχους. Άσος σε χαμηλή απόδοση.

16:00 SPAL 1907 – SSC Napoli
Και η τέταρτη εξόρμησή της συνοδεύτηκε με ήττα, αυτήν την φορά με 2-0 από την Κάλιαρι στην Σαρδηνία. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 9ο λεπτό, είχε μία καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει σε κεφαλιά του Κούρτιτς που έβγαλε δύσκολα ο Όλσεν. Δέχθηκε δεύτερο γκολ στο 67ο λεπτό και έκτοτε ουσιαστικά τα παράτησε. Μάλιστα, το σκορ διατηρήθηκε σε αυτό το επίπεδο χάρη στις αποκρούσεις του Μπερίσα. Ένα πλασέ στην κίνηση του Βαλότι που πέρασε λίγο άουτ ήταν η τελευταία ευκαιρία της για να μειώσει στο σκορ. Τέσσερις εκτός έδρας ήττες χωρίς καν να σκοράρει! Αν συνεχίσει σε αυτούς τους ρυθμούς δεν θα αποφύγει τον υποβιβασμό. Ως γηπεδούχος έχει πανηγυρίσει δύο νίκες αλλά η άμυνά της σταθερά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη και αν δεν παρουσιάσει μία βελτιωμένη έκδοση σήμερα, δεν θα έχει τύχη κόντρα στην ισχυρή Νάπολι. Ο Σέμπλιτσι χαρακτήρισε την Νάπολι ως την δεύτερη πιο δυνατή ομάδα στην Serie A μετά την Γιουβέντους αλλά θεωρεί ότι η ομάδα του προετοιμάστηκε σωστά για το σημερινό παιχνίδι.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός Στρεφέτσα (5/0) και διεκδικεί μία θέση στο αρχικό σχήμα. Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Ντι Φραντσέσκο (5/2), ο αριστερός μπακ-χαφ Φαρές (0/0) και ο δεξιός μπακ-χαφ Ντ’Αλεσάντρο (4/0). Τσιόνεκ (6/0) και Φελίπε (5/0) έχουν τις δικές τους πιθανότητες για μία θέση στην αμυντική τριάδα, ενώ παίζεται μία θέση στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Βαλντιφιόρι (4/0) και Μούρτζα (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μπερίσα – Τόμοβιτς, Βίκαρι, Ίγκορ – Σάλα, Μισιρόλι, Βαλντιφιόρι, Κούρτιτς, Ρέτσα – Πετάνια, Φλόκαρι.
Με μία εμφάνιση ανάλογη των πραγματικών δυνατοτήτων της άλωσε την Τετάρτη την “Ρεντ Μπουλ Αρένα”, επικρατώντας 3-2 της Ζάλτσμπουργκ για την 3η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Τρεις φορές προηγήθηκε στο σκορ η ομάδα του Αντσελότι, με την τρίτη να είναι και η φαρμακερή. Τα πρώτα δύο γκολ από τον Μέρτενς (17΄, 64΄), ο οποίος έφτασε τα 3 στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση και παράλληλα έχει πετύχει 4 στην Serie A. Ταυτόχρονα έφτασε τα 116 γκολ με την φανέλα των “παρτενοπέι” και ξεπέρασε τον Μαραντόνα! Το τρίτο γκολ ήρθε από τον Ινσίνιε, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Το πανηγύρισε μαζί με τον Ιταλό τεχνικό, σε μία κίνηση που φανερώνει, όπως και οι δηλώσεις του αργότερα, ότι είναι όλα καλά στις σχέσεις των δύο ανδρών. Είχε προηγηθεί η νίκη με 2-0 επί της Βερόνα στο “Σαν Πάολο” χάρη σε δύο γκολ του Μίλικ. Υπήρξε δημοσίευμα περί πρότασης της Νάπολι στον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς χωρίς να επιβεβαιωθεί ή να διαψευστεί από την διοίκηση.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ Χίσαϊ (3/0), ο αριστερός μπακ Μάριο Ρουί (4/0) και ο κεντρικός αμυντικός Μανωλάς (6/2). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο δεξιός μπακ-στόπερ Μαξίμοβιτς (4/0) Ο αριστερός μπακ Γκουλάμ (5/0) δεν συμμετείχε στον μεσοβδόμαδο αγώνα αλλά τώρα παίρνει θέση στο αρχικό σχήμα, δίνοντας την δυνατότητα στον Ντι Λορέντσο (7/1) να επιστρέψει στην φυσική θέση του. Υπάρχει περίπτωση να δούμε τον Οσπίνα (2/0) αντί του Μέρετ (6/0) κάτω από τα δοκάρια.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μέρετ – Ντι Λορέντσο, Λουπέρτο, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ – Καγιεχόν, Ζιελίνσκι, Φάμπιαν Ρουίθ, Ινσίνιε – Μέρτενς, Μίλικ.
Μετά τα χθεσινά αποτελέσματα και τις γκέλες των Γιουβέντους και Ίντερ, η Νάπολι έχει έναν λόγο παραπάνω ώστε να περάσει νικηφόρα σήμερα από το “Πάολο Μάτσα”. Εκτιμώ πως η ομάδα του Αντσελότι δεν θα αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη. Για δυνατό ποντάρισμα το διπλό. Με το ασιατικό -1 ανεβαίνει λίγο.

16:00 Torino FC – Cagliari Calcio
Ακόμα μία μέτρια παρουσία και ήττα για την “γκρανάτα”. Πραγματοποίησε κακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Ουντινέζε στην “Dacia Arena” , διάστημα στο οποίο δέχθηκε το γκολ. Ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, είχε δύο καλές στιγμές με τον Μπελότι για να ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε. Έμεινε για δεύτερο σερί παιχνίδι χωρίς γκολ, υπέστη την τρίτη διαδοχική εκτός έδρας ήττα και σίγουρα η σεζόν δεν εξελίσσεται σύμφωνα με τις αρχικές προσδοκίες. Αναμενόμενη η αντίδραση του προέδρου του συλλόγου, Ούρμπανο Κάιρο, ο οποίος ναι μεν δήλωσε πως έχει μεγάλη εμπιστοσύνη στον Ματσάρι, συμπλήρωσε δε πως η Τορίνο οφείλει άμεσα να παρουσιάσει βελτιωμένο αγωνιστικό πρόσωπο και να σταματήσει να υποτιμά ομάδες που παρουσιάζονται θεωρητικά υποδεέστερες. Έχει δημιουργήσει ιδιαίτερα θετική παράδοση κόντρα στην Κάλιαρι και ίσως είναι μία ευκαιρία για να θέσει τις βάσεις για ένα θετικό σερί.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Μπερενγκέρ (4/1), ο κεντρικός αμυντικός Μπονιφάτσι (3/1) και ο μέσος Παριτζίνι (0/0). Ο Ματσάρι γνωρίζει πόσο επιτακτική είναι η επιστροφή στις νίκες και δείχνει διατεθειμένος να ρισκάρει περισσότερο, αφήνοντας στην άκρη το αγαπημένο του 3-5-2 για το πιο επιθετικό 3-4-3. Παίζεται μία θέση στην αμυντική τριάδα ανάμεσα σε Λιάνκο (4/0) και Τζιτζί (5/0). Επίσης, μία θέση στις πτέρυγες διεκδικούν οι Άινα (7/0) και Λαξάλτ (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Σίριγκου – Ίτσο, Ν΄Κουλού, Λιάνκο – Ντε Σιλβέστρι, Μπαζέλι, Ρινκόν, Ανσάλντι – Βέρντι, Μπελότι, Ιάγκο Φαλκέ.
Η καλοκαιρινή μεταγραφική ενίσχυση την μετέτρεψε θεωρητικά σε πιο δυνατή ομάδα και οι εμφανίσεις της στις οκτώ πρώτες αγωνιστικές δικαιώνουν στην πράξη την θεωρία αυτή. Η ομάδα του Μαράν επικράτησε 2-0 της ΣΠΑΛ στην Σαρδηνία και διεύρυνε το αήττητο σερί της σε έξι αγωνιστικές, με τέσσερις νίκες μάλιστα σε αυτό το διάστημα! Προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με ένα καταπληκτικό γκολ του Ναϊνγκολάν με σουτ από μακρινή απόσταση που βάζει υποψηφιότητα για ένα από τα καλύτερα γκολ της σεζόν. Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός είχε δοκάρι σε βολέ που επιχείρησε για το 2-0. Τελικά το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Φαραγκό σε τετ α τετ στο 67ο λεπτό. Δημιούργησε ευκαιρίες και για τρίτο γκολ. Ο Ιταλός τεχνικός θεωρεί ότι είναι προνόμιο για την Κάλιαρι να διαθέτει έναν ποδοσφαιριστή όπως ο Ναϊνγκολάν αλλά επίσης πιστεύει ότι οι επιτυχίες αποτελούν προϊόν ομαδικής δουλειάς. Ο επιθετικός Ραγκάτσου (1/0) κατηγορείται για παρενόχληση και βιαιοπραγία κατά της πρώην του και πιθανόν να αποτελέσει παρελθόν.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο τερματοφύλακας Κράνιο (0/0), ο επιθετικός Παβολέτι (1/0), ο δεξιός μπακ Κατσατόρε (5/0) και ο αριστερός μπακ Λυκογιάννης (3/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο δεξιός μπακ Ματιέλο (1/0) και ο μέσος Ντειόλα (0/0). Στο δεξί άκρο της άμυνας μπορεί να βρεθεί ο Πιζακάνε (7/0) και να πάρει θέση στο κέντρο της άμυνας ο Κλάβαν (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Όλσεν – Φαραγκό, Τσεπιτέλι, Πιζακάνε, Λούκα Πελεγκρίνι – Νάντες, Ναϊνγκολάν, Ρογκ – Κάστρο – Ζοάο Πέντρο, Σιμεόνε.
Η Κάλιαρι έχει σίγουρα το μομέντουμ και η Τορίνο το άγχος. Βέβαια η “γκρανάτα” έχει μαζί της την παράδοση. Δεν πείθει η ομάδα του Ματσάρι ώστε να την εμπιστευτούμε σε τέτοια απόδοση φαβορί. Δεν πρόκειται να επιλέξω κάτι πριν την σέντρα στο συγκεκριμένο παιχνίδι αλλά σίγουρα η αξία βρίσκεται στην διπλή ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

19:00 AS Roma – AC Milan
Παρατάχθηκε με πολλές και σημαντικές απουσίες την Πέμπτη στο “Ολίμπικο” κόντρα στην Γκλάντμπαχ για την 3η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ. Ήρθε ισόπαλη 1-1 αλλά έχει έντονα παράπονα από τον διαιτητή της αναμέτρησης, Γουίλι Κόλουμ, ο οποίος στις καθυστερήσεις υπέδειξε πέναλτι για χέρι του Σμόλινγκ που δεν έγινε ποτέ, όπως επιβεβαιώνει το ριπλέι. VAR ωστόσο δεν υπάρχει στο Γιουρόπα Λιγκ και έτσι χάθηκαν δύο σημαντικοί βαθμοί. Οι “τζαλορόσι¨ είχαν ανοίξει το σκορ στο 32ο λεπτό με τον Τζανιόλο και είχαν ευκαιρίες για δεύτερο γκολ αλλά θα μπορούσαν και οι ίδιοι να έχουν δεχθεί ένα. Την προηγούμενη αγωνιστική η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα έμεινε στο 0-0 στο “Λουίτζι Φεράρις” με αντίπαλο την Σαμπντόρια, σε ένα παιχνίδι κακοποίηση του ποδοσφαίρου. Συμπλήρωσε τέσσερις σερί ισοπαλίες σε πρωτάθλημα και Γιουρόπα Λιγκ αλλά ο Πορτογάλος τεχνικός δηλώνει πως δεν μπορεί να δουλέψει όπως θέλει, εξαιτίας των πολλών τραυματισμών.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο εξτρέμ Κλάιφερτ (7/1) που αποβλήθηκε στα τελευταία λεπτά του πρόσφατου αγώνα. Παραμένουν τραυματίες ο μέσος Κριστάντε (8/1), ο επιθετικός Κάλινιτς (3/0), ο μεσοεπιθετικός Μκιταριάν (4/1), ο εξτρέμ Ουντέρ (2/1), ο δεξιός μπακ Τζαπακόστα (1/0), ο μεσοεπιθετικός Λορέντσο Πελεγκρίνι (6/0) και ο μέσος Ντιαβαρά (3/0). Ξεπέρασε την ίωση ο αριστερός μπακ Σαντόν (2/0). Ο στόπερ Μαντσίνι (7/0) χρησιμοποιήθηκε ως αμυντικός μέσος μεσοβδόμαδα και το ίδιο θα συμβεί και απόψε.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Πάου Λόπεθ – Σπινατσόλα, Φάτσιο, Σμόλινγκ, Κολάροβ – Μαντσίνι, Βερετού- Φλορέντσι, Τζανιόλο, Περότι – Τζέκο.
Ο Στέφανο Πιόλι ήθελε την νίκη στο ντεμπούτο του στο “Σαν Σίρο” κόντρα στην Λέτσε αλλά του την στέρησε ο Καλντερόνι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Τσαλχάνογλου πραγματοποίησε ίσως την κορυφαία εμφάνιση με την φανέλα της Μίλαν και ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 20ό λεπτό γυριστό διαγώνιο σουτ. Οι ροσονέρι δέχθηκαν την ισοφάριση στο 62ο λεπτό αλλά έψαξαν για το δεύτερο γκολ και έπειτα από ένα δοκάρι σε απευθείας κόρνερ του Τσαλχάνογλου, το βρήκαν τελικά στο 81ο λεπτό με πλασέ του Πιόντεκ που είχε περάσει ως αλλαγή έπειτα από ασίστ του Τσαλχάνογλου. Ωστόσο, η πίκρα ήρθε στις καθυστερήσεις. Όπως συμβαίνει σταθερά τα τελευταία χρόνια υπάρχει έντονη γκρίνια, μουρμούρα και ένα αρνητικό κλίμα γύρω από την ομάδα και ο Ιταλός τεχνικός προσπαθεί να προστατέψει τους παίκτες και την δουλειά του από αυτήν την κατάσταση.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισαν τις ποινές τους ο δεξιός μπακ Καλάμπρια (6/0) και ο μεσοεπιθετικός Καστιγιέχο (3/0) και ο πρώτος αναμένεται να βρεθεί στο αρχικό σχήμα αντί του Κόντι (3/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο μέσος Μποναβεντούρα (2/0) και ο αριστερός μπακ Ροντρίγκεζ (4/0). Πιθανό να επιστρέψει στην βασική ενδεκάδα ο επιθετικός Πιόντεκ (8/3) και να μείνει στον πάγκο ο Ράφαελ Λεάο (6/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Τζ. Ντοναρούμα – Καλάμπρια, Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Ερναντέζ – Κεσιέ, Μπίγλια, Πακετά – Σούσο, Πιόντεκ, Τσαλχάνογλου.
Οι πολλές και σημαντικές απουσίες της Ρόμα δεν επιτρέπουν στον Πάουλο Φονσέκα να κάνει το απαραίτητο ροτέισον στο Γιουρόπα Λιγκ, με συνέπεια οι “τζαλορόσι” να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα κόπωσης. Ξεκούραστη η Μίλαν, η οποία αναμένεται να βελτιωθεί από παιχνίδι σε παιχνίδι με τον Πιόλι στον πάγκο της. Έχει νόημα η διπλή ευκαιρία των “ροσονέρι”.

21:45 Fiorentina – Lazio
Το νικηφόρο σερί των τριών αγωνιστικών είχε ξεκινήσει με μία αποβολή σκάνδαλο για την αντίπαλο της, Σαμπντόρια. Ακόμα μία “τραβηγμένη από τα μαλλιά” υπέρ της διαιτητική απόφαση σημάδεψε το παιχνίδι με την Μπρέσια στο “Μάριο Ριγκαμόντι” που ολοκληρώθηκε χωρίς νικήτρια και σκορ. Στο 5ο λεπτό της συνάντησης ακυρώθηκε μέσω VAR υπέροχο γκολ της αντιπάλου της για χέρι του Τονάλι στο ξεκίνημα της φάσης, με το ριπλέι να δείχνει ξεκάθαρα ότι ο Ιταλός μέσος δεν απέκτησε πλεονέκτημα από την συγκεκριμένη επαφή. Επιπλέον, ο Πούλγκαρ έπρεπε να αντικρίσει απευθείας κόκκινη κάρτα για το σκληρό τάκλιν που προκάλεσε τον σοβαρό τραυματισμό του Ντεσένα αλλά ο Χιλιανός μέσος είδε τελικά κίτρινη. Είχε τις ευκαιρίες της για να πετύχει γκολ και να πάρει την νίκη αλλά θα μπορούσε να έχει δεχθεί και η ίδια ένα γκολ. Ο Κιέζα τιμωρήθηκε με πρόστιμο 2.000 ευρώ από τον αθλητικό δικαστή για “βουτιά” στην αντίπαλη περιοχή. Ο ιδιοκτήτης, Ρόκο Κομίσο, υποσχέθηκε νέο γήπεδο μέχρι το 2023.
Αγωνιστικά Νέα:Τραυματίας ο αριστερός μπακ Τέρζιτς (0/0), κόπηκε κατόπιν τεχνικής επιλογής ο κεντρικός αμυντικός Ράσμουσεν (0/0). Συνεχίζει με την ίδια ενδεκάδα ο Μοντέλα και δεν έχει άλλωστε λόγο να αλλάξει κάτι από την στιγμή που δεν υπάρχουν σημαντικές απουσίες και το συγκεκριμένο σχήμα έχει φέρει αρκετούς βαθμούς στους “βιόλα¨. Ο Ιταλός τεχνικός ζήτησε πάντως από τον Κιέζα να ηρεμήσει και να κάνει αυτό που ξέρει καλά.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Ντραγκόβσκι – Μιλένκοβιτς, Πετσέλα, Κάσερες – Λιρόλα, Πούλγκαρ, Μπάντελι, Καστροβίλι, Ντάλμπερτ Ενρίκε – Ριμπερί, Κιέζα.
Δεν είναι η πρώτη φορά την φετινή σεζόν που είδαμε τα δύο πρόσωπα της Λάτσιο, την Πέμπτη, στο “Σέλτικ Παρκ”, για την 3η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με τον Λάτσαρι στο 40ο λεπτό. Δεν πέτυχε δεύτερο γκολ ως όφειλε βάση ευκαιριών, δέχθηκε την ισοφάριση στο 67΄, η απόδοσή της έπεσε αισθητά στα τελευταία λεπτά και δέχθηκε την ανατροπή από την Σέλτικ. Το ίδιο έχει συμβεί περισσότερες από μία φορά και στο πρωτάθλημα και είναι κάτι που ο Ιταλός τεχνικός προφανώς δεν μπορεί να διορθώσει. Το προηγούμενο Σάββατο ήρθε ισόπαλη 3-3 με αντίπαλο την Αταλάντα στο “Ολίμπικο”. Βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο, πάλεψε στην επανάληψη και δικαιώθηκε στις καθυστερήσεις. Βέβαια έπαιξε ρόλο ότι κέρδισε δύο πέναλτι ο Ιμόμπιλε, τα οποία εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος, με τις συγκεκριμένες αποφάσεις να προκαλούν την οργή της αντίπαλης ομάδας.
Αγωνιστικά Νέα:Ο δεξιός μπακ-χαφ Μάρουσιτς (5/1) δεν αγωνίστηκε λόγω τιμωρίας στον μεσοβδόμαδο αγώνα και διεκδικεί σήμερα την θέση στην δεξιά πτέρυγα έναντι του Λάτσαρι (4/0). Ο μεσοεπιθετικός Λουίς Αλμπέρτο (8/1) προφυλάχθηκε κόντρα στην Σέλτικ και τώρα επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Εξέτισε την ποινή του ο μέσος Λούκας Λέιβα (6/0) και επιστρέφει στην βασική ενδεκάδα. Τραυματίας ο τερματοφύλακας Προτό (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Στρακόσα – Πάτρικ, Ατσέρμπι, Ράντου – Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λούκας Λέιβα, Λουίς Αλμπέρτο, Λούλιτς – Κορέα, Ιμόμπιλε.
Ο Σιμόνε Ιντζάγκι θεωρεί ότι η εμφάνιση της Λάτσιο στην Γλασκώβη ήταν από τις καλύτερες φετινές. Η ομάδα του ωστόσο ηττήθηκε με 2-1 και αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους, ότι δηλαδή καταφέρνουν και χάνουν παιχνίδια που παίζουν καλά. Γίνεται προβλέψιμη η Φιορεντίνα, αξίζει το ρίσκο στην ισοπαλία.