Italy Serie A

20:00 Parma Calcio – Hellas Verona
Παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες στο “Τζουζέπε Μεάτσα”, κόντρα σε μία Ίντερ που ήξερε για την γκέλα της Γιουβέντους. Κι όμως, ενάντια σε κάθε προγνωστικό απέσπασε ισοπαλία με 2-2. Είχε την πρώτη καλή ευκαιρία σε σουτ εκτός περιοχής του Ντερμάκου που απόκρουσε ο Χαντάνοβιτς. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 23′ αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Καραμό εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μπρόζοβιτς και ισοφάρισε με σουτ εκτός περιοχής. Ο Γάλλος εξτρέμ αγωνίζεται ως δανεικός από την Ίντερ και φάνηκε να θέλει να αποδείξει κάτι στους “νερατζούρι”. Εξάλλου, στο 30ό λεπτό έδωσε την ασίστ στον Ζερβίνιο που πλάσαρε σωστά για την ανατροπή! Δέχθηκε την ισοφάριση στο 51ο λεπτό αλλά άντεξε στην πίεση της αντιπάλου και πήρε τον 10ο βαθμό της στην τελευταία πεντάδα αγώνων. Ως γηπεδούχος, μάλιστα, νίκησε στα τρία πρόσφατα παιχνίδια και το μομέντουμ είναι σαφώς υπέρ της.
Αγωνιστικά Νέα:Τιμωρημένος ο μέσος Σκοτσαρέλα (5/0). Παραμένουν τραυματίες οι επιθετικοί Κορνέλιους (7/4) και Ινγκλέζε (8/2), ο κεντρικός αμυντικός Μπρούνο Άλβες (7/0), ο μέσος Γκράσι (2/0) και ο δεξιός μπακ Λορινί (3/0). Νέο πρόβλημα ο στόπερ-αριστερός μπακ Γκαλιόλο (8/1), ο οποίος τραυματίστηκε στον πρόσφατο αγώνα. Παίζεται μία θέση στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Μπρούγκμαν (4/0) και Ερνάνι (9/0) και άλλη μία στα άκρα της επίθεσης ανάμεσα σε Καραμό (3/1) και Σπροκάτι (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Σέπε – Νταρμιάν, Ιακοπόνι, Ντερμάκου, Πετσέλα – Κούτσκα, Ερνάνι, Μπαριλά – Κουλουσέβσκι, Ζερβίνιο, Καραμό.
Όσο καλά κι αν λειτουργεί η άμυνά της, αν δεν βρεθεί λύση στο επιθετικό πρόβλημα δεν πρόκειται να παραμείνει στην κατηγορία. Την Παρασκευή, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής, ηττήθηκε 1-0 από την Σασουόλο στο “Μπεντεγκόντι”. Δέχθηκε πίεση στο πρώτο ημίχρονο και χρειάστηκαν τρεις δύσκολες επεμβάσεις του Σιλβέστρι, ώστε να μην δεχθεί γκολ. Η ίδια είχε δοκάρι σε διαγώνιο σουτ του Φαραόνι, σε ένα πρώτο μέρος με πολλά φάουλ επίσης και επτά κίτρινες κάρτες! Δέχθηκε το γκολ στο 50ο λεπτό και είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει αλλά το σουτ εντός περιοχής του Βέρε σταμάτησε επίσης στο δοκάρι. Τελικά το δοκάρι έσωσε την ίδια από δεύτερο γκολ στην εκπνοή. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα χωρίς να σκοράρει και με μόλις 6 γκολ ενεργητικό μέχρι στιγμής. Ο Γιούριτς έχει επισημάνει τη σημασία του προβλήματος στο σκοράρισμα και είναι χαρακτηριστικό πως ουδείς από τους πέντε επιθετικούς ή εξτρέμ που έχουν χρησιμοποιηθεί, δεν έχει βρει δίχτυα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ-στόπερ Μποκέτι (2/0), οι μέσοι Μπάντου (0/0), Ντάνιελ Μπέσα (0/0) και ο επιθετικός Πατσίνι (2/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Μίγκελ Βελόσο (8/2) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Παίζεται μία θέση στην μεσοεπιθετική γραμμή ανάμεσα σε Βέρε (8/0) και Σαλσέδο (4/0) και άλλη μία στην κορυφή της επίθεσης ανάμεσα σε Στεπίνσκι (6/0) και Ντι Καρμίνε (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Σιλβέστρι – Ραχμάνι, Κουμπούλα, Νταβίντοβιτς – Φαραόνι, Άμραμπατ, Μίγκελ Βελόσο, Λάζοβιτς – Τζακάνι, Βέρε – Στεπίνσκι.
Η Πάρμα έχει σίγουρα το μομέντουμ, ωστόσο εξακολουθεί να παίζει με σημαντικές απουσίες και στα διαδοχικά αυτά παιχνίδια θα παίξουν ρόλο κούραση και βάθος στον πάγκο. Η Βερόνα βάζει σε όλους δύσκολα αλλά παρουσιάζει τεράστιο πρόβλημα στο σκοράρισμα. Δύσκολα θα ανοίξει το παιχνίδι, ο πρώτος λόγος στο Under 2.5.

22:00 Brescia Calcio – Inter Milano
Ήττα που την έφερε εντός της ζώνης του υποβιβασμού ήταν αυτή που γνώρισε στο “Λουίτζι Φεράρις” από την Τζένοα με σκορ 3-1. Προηγήθηκε μάλιστα στο 34ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τονάλι από πλάγια θέση. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του διεθνούς μέσου σε επίπεδο Serie A, αν και ο ίδιος παραδέχθηκε ότι είχε ως στόχο το κεφάλι κάποιου συμπαίκτη του. Είχε χαμένη ευκαιρία για το 2-0 σε προβολή του Σπάλεκ από καλή θέση αλλά έκτοτε βρέθηκε σε θέση άμυνας. Γιόρονεν και δοκάρι απέτρεψαν αρχικά την ισοφάριση, η οποία τελικά συνέβη στο 66΄. Στο 75΄έμεινε πίσω στο σκορ και τρία λεπτά αργότερα δέχθηκε και τρίτο τέρμα. Το δοκάρι την έσωσε από τέταρτο γκολ και στην εκπνοή είχε μία τελευταία ευκαιρία για να μειώσει σε κεφαλιά του Ντοναρούμα που απόκρουσε ο Ράντου. Τρίτη ήττα στην τελευταία τετράδα αγώνων και χωρίς νίκη στο “Μάριο Ριγκαμόντι”, κάτι που πρέπει να αλλάξει άμεσα ώστε να έχει περισσότερες πιθανότητες παραμονής. Στήριξε τον Κορίνι με δηλώσεις του ο πρόεδρος, Μάσιμο Τσελίνο.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένουν τραυματίες οι μέσοι Ντεσένα (6/0) και Τρεμολάντα (1/0) , ο επιθετικός Τορεγκρόσα (1/0). Αμφίβολη η συμμετοχή του αριστερού μπακ Μαρτέλα (4/0). Φρέσκο πρόβλημα ο τραυματισμός του κεντρικού αμυντικού Σανθεγιόρ (8/0) Δεν ακούμπησε μπάλα ο Μπαλοτέλι (4/1) στο πρόσφατο παιχνίδι, εκνευρίστηκε με την αντικατάστασή του και έσπασε μία κάμερα, με τον φωτογράφο να ζητάει από την Μπρέσια να πληρώσει. Παίζεται μία θέση στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Ζμρχαλ (4/0) και Σπάλεκ (7/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Γιόρονεν – Σαμπέλι, Τσιστάνα, Γκασταλντέλο, Ματέγιου – Μπίζολι, Τονάλι, Ζμρχαλ – Ρόμουλο – Μπαλοτέλι, Αλ. Ντοναρούμα.
Τι γκέλα ήταν αυτή! Υποδέχθηκε την λαβωμένη από απουσίες Πάρμα στο “Τζουζέπε Μεάτσα”, γνωρίζοντας ότι η Γιουβέντους είχε αφήσει λίγο νωρίτερα δύο βαθμούς στο Λέτσε και προερχόμενη η ίδια από σημαντική νίκη επί της Ντόρτμουντ για το Τσάμπιονς Λιγκ. Κόντρα σε κάθε λογική έμεινε στο 2-2 και έχασε τεράστια ευκαιρία για να προσπεράσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Προηγήθηκε μάλιστα στο 23ο λεπτό με βολέ του Καντρέβα και την μπάλα να κοντράρει στον Ντερμάκου προτού καταλήξει στα δίχτυα αλλά στο 30΄το σκορ είχε ήδη γίνει 1-2! Ο Καντρέβα έβγαλε την ασίστ και ο Λουκάκου από κοντά ισοφάρισε σε 2-2 στο 51ο λεπτό, όμως η δική της ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Καλύτερη στιγμή της μετά το 2-2 ένα βολέ του Εσπόζιτο που πέρασε λίγο άουτ. Ακολουθούν τρία εκτός έδρας παιχνίδια σε διάστημα επτά ημερών (Μπρέσια, Μπολόνια, Ντόρτμουντ) και καλείται να δείξει χαρακτήρα. Ο Κόντε δήλωσε ανήσυχος από τις συνεχείς υποχρεώσεις και την κούραση που παρουσιάζουν κάποιοι ποδοσφαιριστές.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Αλέξις Σάντσες (3/1), ο μέσος Σένσι (7/3) και ο δεξιός μπακ-χαφ Ντ’Αμπρόζιο (6/1). Ο μέσος Βεσίνο (6/0) είναι καλύτερα αλλά δύσκολα θα ρισκάρει ο Κόντε απόψε με την συμμετοχή του. Παίζεται μία θέση στην αμυντική τριάδα ανάμεσα σε Σκρίνιαρ (9/0) και Μπαστόνι (4/0) και άλλη μία στην δεξιά πτέρυγα ανάμεσα σε Λαζάρο (1/0) και Καντρέβα (7/2). Πολιτάνο (8/0) και Εσπόζιτο (1/0) διεκδικούν μία θέση στην επίθεση.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Χαντάνοβιτς – Γοδίν, Ντε Φρέι, Σκρίνιαρ – Λαζάρο, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Γκαλιαρντίνι, Ασαμόα – Λαουτάρο Μαρτίνεζ, Λουκάκου.
Το ότι η Ίντερ δεν νίκησε την Πάρμα και έστειλε όλον τον πλανήτη στον κουβά δεν σημαίνει ότι δεν θα κερδίσει το αποψινό παιχνίδι αλλά σίγουρα η εμπιστοσύνη των παικτών του στοιχήματος προς την ομάδα του Κόντε κλονίστηκε. Δεν είναι πάντως στα καλά της και η Μπρέσια ώστε να γίνουν σκέψεις κόντρας. Στο live μπορεί να προκύψει κάτι ενδιαφέρον.